dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 75 z 86
Pokaż wyniki od 1.481 do 1.500 z 1709
  1. #1481

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    [...]Do algorytmu PID teoretycznie dostarczamy tylko temperaturę pomieszczenia ale to jest za mało jeśli system ma być efektywny. Do wyliczanych członów powinniśmy dostarczyć odpowiednie nastawy uzależnione od innych czynników tj. innych źródeł ciepła/wytracania ciepła np : wiatr(ogromny wpływ na wychładzanie budynku), temperatura zewnętrzna, temperatura pomieszczeń na niższym poziomie itd...
    Zimno, źle myślisz, za bardzo kombinujesz...

    Popatrz jeszcze raz na kulkę i zastanów się jakie tam są zbierane dane:
    https://www.youtube.com/watch?v=j4OmVLc_oDw

    Musisz myśleć pochodnymi krzywej którą chcesz wygładzić.

  2. #1482

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Z tym wiatrem w przypadku budynków szczelnych i bardzo dobrze ocieplnych to bym tak bardzo nie przesadzał, to samo dotyczy innych temperatur na nizszym poziomie, teraz w zwiazku ze stosowanie izolacji na stropach miedzykondygnacyjnych, (dobrych izolacji w przypadku duzych róznic temperatur).
    Jezeli miałbym uwzględniac inne czynniki to na pewno byłaby to szybkosc zmian temperatury posadzki (wymaga kolejnego czujnika), temperatura zewnetrzna, aktualny czas (rzeczywisty)
    masz wykresy/źródła na potwierdzenie swojej teorii bo ja mam.??
    Nawet w najlepiej wyizolowanym budynku wiatr ma wpływ. To wynika z praw fizyki, których nie zmienisz. To samo dotyczy piętrowego budynku. Co ma izolacja międzykondygnacyjna skoro masz klatkę schodową , którą ciepło pięknie unosi się do góry(to też wynika z praw fizyki i to też sprawdziłem)
    Mogę Ci to nawet zasymulować jak będziesz chciał. Mogę wyłączyć ogrzewanie w jednym z nieużywanych pokoi na piętrze i otworzyć drzwi. "Natychmiast" to widać.

  3. #1483
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.530
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    masz wykresy/źródła na potwierdzenie swojej teorii bo ja mam.??
    Nawet w najlepiej wyizolowanym budynku wiatr ma wpływ. To wynika z praw fizyki, których nie zmienisz. To samo dotyczy piętrowego budynku. Co ma izolacja międzykondygnacyjna skoro masz klatkę schodową , którą ciepło pięknie unosi się do góry(to też wynika z praw fizyki i to też sprawdziłem)
    Mogę Ci to nawet zasymulować jak będziesz chciał. Mogę wyłączyć ogrzewanie w jednym z nieużywanych pokoi na piętrze i otworzyć drzwi. "Natychmiast" to widać.
    Spadek temperatury w domach energooszczednych, pasywnych to 1-1,5 oC na dobę, wątpię czy zobaczysz wyłaczenie podłogówki natychmiast, kazda podłogówka ma swoją bezwładnosc (stala czasową) która jest uzależniona od od grubosci posadzki i rodzaju materiału (beton - rózne rodzaje, anhydryt gipsowy). Przy typowej posadzce o grubosci 6-7 cm jest niemozliwym aby odczuc natychmiastowy spadek temperatury po zamknieciu siłownika.

  4. #1484

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Spadek temperatury w domach energooszczednych, pasywnych to 1-1,5 oC na dobę, wątpię czy zobaczysz wyłaczenie podłogówki natychmiast, kazda podłogówka ma swoją bezwładnosc (stala czasową) która jest uzależniona od od grubosci posadzki i rodzaju materiału (beton - rózne rodzaje, anhydryt gipsowy). Przy typowej posadzce o grubosci 6-7 cm jest niemozliwym aby odczuc natychmiastowy spadek temperatury po zamknieciu siłownika.
    Sprawdzałeś to co piszesz ?
    Dom pasywny jest idealnym przykładem potwierdzającym to co piszę. Właśnie w domu pasywnym wykorzystuje się wszystkie źródła ciepła.
    Skupiasz się tylko na ogrzewaniu podłogowym, które jest tylko jednym z elementów grzejących w domu, a w domu pasywnym jest elementem marginalnym.
    Ja nigdzie nie napisałem że zobaczę zmianę temperatury zaraz po zamknięciu siłownika.

  5. #1485

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Zimno, źle myślisz, za bardzo kombinujesz...

    Popatrz jeszcze raz na kulkę i zastanów się jakie tam są zbierane dane:
    https://www.youtube.com/watch?v=j4OmVLc_oDw

    Musisz myśleć pochodnymi krzywej którą chcesz wygładzić.
    od samego patrzenia oczy bolą
    Oni mają dodatkowy algorytm do regulacji PID-a , to jest własnie to o czym piszę.
    Żeby regulator PID działał optymalnie to musi być odpowiednio zasilany i wyregulowany. Autorzy maja na to swój algorytm.

  6. #1486
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.530
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    Sprawdzałeś to co piszesz ?
    Dom pasywny jest idealnym przykładem potwierdzającym to co piszę. Właśnie w domu pasywnym wykorzystuje się wszystkie źródła ciepła.
    Skupiasz się tylko na ogrzewaniu podłogowym, które jest tylko jednym z elementów grzejących w domu, a w domu pasywnym jest elementem marginalnym.
    Ja nigdzie nie napisałem że zobaczę zmianę temperatury zaraz po zamknięciu siłownika.
    Podaj jezeli masz takie badania jakie są spadki temperatur po wyłaczeniu ogrzewania w domach energooszczednych i pasywnych dla róznych temp zewnetrznych.
    Wtedy podyskyskutujemy.

  7. #1487

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    Skupiasz się tylko na ogrzewaniu podłogowym, które jest tylko jednym z elementów grzejących w domu, a w domu pasywnym jest elementem marginalnym.
    Naprawdę? Ciekawa teoria.
    Zmartwi cię ale w domu pasywnym założę sobie DOWOLNY sterownik od podłogówki i świetnie będzie się sprawdzał.
    To co próbujesz zrobić przypomina chęć zwiększenia prędkość samochodu przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycie paliwa, poprzez dobór koloru farby karoserii. Kolor samochodu na pewno ma jakiś wpływ, tylko ty uważasz, że ma on pierwszorzędne znaczenie.

    A tak robią to ludzie, którzy mają o tym pojęcie

    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #1488

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Naprawdę? Ciekawa teoria.
    Zmartwi cię ale w domu pasywnym założę sobie DOWOLNY sterownik od podłogówki i świetnie będzie się sprawdzał.
    To co próbujesz zrobić przypomina chęć zwiększenia prędkość samochodu przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycie paliwa, poprzez dobór koloru farby karoserii. Kolor samochodu na pewno ma jakiś wpływ, tylko ty uważasz, że ma on pierwszorzędne znaczenie.
    Wcale tak nie twierdzę, tylko chcę zbudować sobie zarządzanie temperaturą w domu, a nie tylko ogrzewaniem. Dlatego biorę inne źródła ciepła pod uwagę.
    Co z tego wyjdzie to się okaże.

  9. #1489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    Wcale tak nie twierdzę, tylko chcę zbudować sobie zarządzanie temperaturą w domu, a nie tylko ogrzewaniem. Dlatego biorę inne źródła ciepła pod uwagę.
    Co z tego wyjdzie to się okaże.
    Hallo Sztywniak,
    dokladnie z tego zalozenia i ja wychodzilem i jestem z efektow zadowolony!

  10. #1490

    Domyślnie

    reiden : oglądałem tego Twojego Homematica i muszę stwierdzić, że to naprawdę fajny system

  11. #1491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    reiden : oglądałem tego Twojego Homematica i muszę stwierdzić, że to naprawdę fajny system
    A ja przygladnelem sie troche dokladniej Fibaro Ma rowniez pare interesujacych rzeczy, oczywiscie HC2, bo Lite jest jednak za "slabe". Dzwonilem nawet do producenta ale niestety nikogo nie bylo a pozniej nie mialem czasu. Urzadzenia sa interesujace ze wzgledu na wielkosc i design. Wydaje mi sie jednak, ze zasieg samej centrali jest troche maly, polowa tego co bez wzmacniacza ma homematic. Kazdy system ma jednak swoje wady i zalety. Wszystko zalezy od tego co chce sie robic i czy wie sie jak mozna wady/slabosci danego systemu obejsc. Zaleta jednak tych systemow jest to, ze mozna przy malej inwestycji zaczac a pozniej bez konca rozbudowywac wedlug wlasnych potrzeb i zachcianek.
    pozdrawiam

  12. #1492

    Domyślnie

    Cytat Napisał reiden Zobacz post
    Wydaje mi sie jednak, ze zasieg samej centrali jest troche maly, polowa tego co bez wzmacniacza ma homematic.
    Z-wave to sieć typu mesh. To znaczy, iż urządzenia nie muszą komunikować się bezpośrednio z centralką, a mogą za pośrednictwem innych urządzeń. Jak na obrazku: http://www.vesternet.com/media/wysiw...th_routing.png

    Mimo to na forum był jeden przypadek, gdzie ktoś wymienił antenę na inną i twierdził, że działa mu lepiej.

    Sama centralka, fakt, jest ładna. Jednak ma to małe znaczenie, bo nie stawiamy jej w salonie, a raczej w ukryciu. Dostęp bezpośredni nie jest tu potrzebny.

  13. #1493

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzey_ Zobacz post
    Z-wave to sieć typu mesh. To znaczy, iż urządzenia nie muszą komunikować się bezpośrednio z centralką, a mogą za pośrednictwem innych urządzeń. Jak na obrazku: http://www.vesternet.com/media/wysiw...th_routing.png

    Mimo to na forum był jeden przypadek, gdzie ktoś wymienił antenę na inną i twierdził, że działa mu lepiej.

    Sama centralka, fakt, jest ładna. Jednak ma to małe znaczenie, bo nie stawiamy jej w salonie, a raczej w ukryciu. Dostęp bezpośredni nie jest tu potrzebny.
    Tego, ze urzadzenia Z-Wawe pracuja jako t.z. Bridge to nie wiedzialem, dzieki za cenna informacje!
    O wymianie anten rowniez czytalem i o podobnych wnioskach. Niektorzy przerabiali je rowniez na zewnetrzne anteny.
    Calkowita zgoda, ze wyglad samej centralki nie ma absolutnie znaczenia. Ja mialem przede wszystkim na mysli "Motion sensor" z Fibaro. Urzadzenie wyglada ladnie a zarazem posiada w sobie 4 funkcje z czego 3 sa moim zdaniem dosyc przydatne (temperatura, ruch i swiatlo), przynajmniej ja z tego korzystam stosujac do tego dwa osobne urzadzenia.

  14. #1494

    Domyślnie

    Cytat Napisał reiden Zobacz post
    Ja mialem przede wszystkim na mysli "Motion sensor" z Fibaro. Urzadzenie wyglada ladnie a zarazem posiada w sobie 4 funkcje z czego 3 sa moim zdaniem dosyc przydatne (temperatura, ruch i swiatlo), przynajmniej ja z tego korzystam stosujac do tego dwa osobne urzadzenia.
    Tak to prawda.. Jedynie bym nie polecał robienia na tym alarmu.

  15. #1495

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzey_ Zobacz post
    Tak to prawda.. Jedynie bym nie polecał robienia na tym alarmu.
    Dlaczego nie? Ja mam w wiekszosci pokoi sensory ruchu ktore zapalaja swiatlo. Na tablecie ktorym moge wszystko sterowac mam rowniez maske ktora pokazuje mi kazdy ruch w tych pomieszczeniach i z obserwacji tej maski widze, ze funkcjonuje to bardzo sprawnie. W razie kiedy nikogo w domu nie ma a bylby stwierdzony ruch, to zostalby wyslany mail na moja komurke (dotychczas jeszcze sie to nie zdarzylo ).
    Ale chetnie dowiem sie jakie sa przeciwwskazania aby uzywac czujnikow ruchu, kontaktow przy drzwiach jako urzadzen wywolujacych alarm.

  16. #1496

    Domyślnie

    Cytat Napisał reiden Zobacz post
    Ale chetnie dowiem sie jakie sa przeciwwskazania aby uzywac czujnikow ruchu, kontaktow przy drzwiach jako urzadzen wywolujacych alarm.
    Czujnik obecności, a czujka ruchu od alarmu, to dwa różne czujniki. Jedyne co mają wspólne to sposób detekcji.

    W razie kiedy nikogo w domu nie ma a bylby stwierdzony ruch, to zostalby wyslany mail na moja komurke (dotychczas jeszcze sie to nie zdarzylo ).
    i to pisze ktoś kto
    Cytat Napisał reiden Zobacz post
    sorry, za ta uwage ale kiedys dorabiajac w Technikum jako nauczyciel zawsze powtarzalem to swoim uczniom!
    Podejrzewałem, że polskie szkolnictwo od jakiegoś czasu to dno, w zasadzie producent bezrobotnych, ale teraz przynajmniej wiem dlaczego.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  17. #1497
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    dendrytus, jeśli możesz to skup się tylko na tym na czym się znasz czyli ID/IB a personalne wycieczki zostaw sobie na pw. Po prostu te prywatne wycieczki Ci nie wychodzą i są słabiutkie a wyciągane wnioski są bzdurne i podważają wartość Twoich wpisów o ID/IB.

  18. #1498
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    dendrytus, jeśli możesz to skup się tylko na tym na czym się znasz czyli ID/IB a personalne wycieczki zostaw sobie na pw. Po prostu te prywatne wycieczki Ci nie wychodzą i są słabiutkie a wyciągane wnioski są bzdurne i podważają wartość Twoich wpisów o ID/IB.
    Popieram. Nie wierze. W zmiane. Forum jest tego pelne.

  19. #1499

    Domyślnie

    Witam.

    Zacznę od tego, że może powinienem założyć nowy temat?. Również nie mam zamiaru wdawać się w dyskusje, sprzeczki pomiędzy zwolennikami KNXa, Fibaro itp. KNX to za wysoka liga a Fibaro to „Gadżet roku”.

    Jestem obecnie na etapie wykończenia domu. Chce w nim wykonać prostą automatykę oświetlenia, sterowania bramami, sterowanie ogrzewaniem oraz alarm. Elektryka, okablowanie jest już wykonane. Położono w sumie kilka kilometrów różnych przewodów. Obecnie są zamontowane przekaźniki, aby można było włączać światło. Ogrzewanie jest gazowe z rozdzielaczem strefowym: podłogówka, grzejniki.

    I tak, to co wymyśliłem:

    1.Satel integra- alarm, oświetlenie, bramy.
    Do sterowania ogrzewaniem jeden z tych systemów (posiadają adaptację sterowania podłogówką):
    - Danfoss Link, brak obecnie możliwości sterowania przez Internet.
    - Salus IT600, mało informacji zostanie wprowadzony w przyszłym roku.
    - Kan Therm Smart.

    2. Ampio prawdopodobnie istnieje możliwość integracji z Satelem.

    3. Nexwell, wyjdzie najdrożej, ale spełnia wszystkie założenia.

    Wybrałem te dwa systemy (ampio, nexwell) ponieważ posiadają w ofercie panele strefowe- termostaty. Jedynie nie winem jak sobie radzą ze sterowaniem ogrzewaniem podłogowym. Żaden z rodzimych producentów niepodane takich informacji -na temat logiki, algorytmu sterowania podłogówką. Może ktoś posiada takie informacje?. Albo najlepiej niech sami producenci systemów wypowiedzą się jak rozwiązali ten problem?. Prosiłbym również o pomoc w wyborze jednego z moich rozwiązań.

  20. #1500

    Domyślnie

    Przebrnąłem przez ponad 4-latnią historię tego wątku. WiesiekM – 100% racji! Tak jak wielu użytkowników tego wątku poszukuję systemu inteligentnego domu sprzęgniętego z alarmem, monitoringiem i kilkoma elementami obserwacji pogodowych (bo mnie to interesuje, ale i mam z tego wymierny użytek) jak i informacyjnych (np. stan poziomu wody w tradycyjnej studni, itp.). Moje potrzeby na pewno nie są do końca skrystalizowane a co więcej będą się w przyszłości zmieniać (jak życie).
    Na początek moje impresje po przeczytaniu tego wątku:
    1. Na polskim rynku jest kilka ugruntowanych już systemów, w tym parę polskich i tu chylę czoło przed ich twórcami i entuzjastycznie rozwijającymi pasjonatami. Jeśli na tym zarabiają i z tego żyją – rewelacja! Wolę, aby wśród Polaków byli milionerzy niż w innych krajach. Ale coś takiej jest w polskim narodzie, że na Billa Gates patrzymy z podziwem, a na naszych milionerów – z zazdrością i zawiścią
    2. Zdecydowanie brakuje w tym wątku opinii użytkowników po przynajmniej rocznym użytkowaniu. Informacja, że system działa jest dla mnie niewystarczająca. O własny doświadczeniach z działania systemu napisał praktycznie reiden – korzyści, to komfort i poczucie bezpieczeństwa, ułatwienie przy wchodzeniu do domu, korzystaniu z oświetlenia i wrażenie dostosowania temperatury. Homeiq przekonał mnie dość dobitnie, że wszelkie próby śledzenia stanów liczników energii, wody itp. są jedynie chwilową zabawką. Tak więc nadal poszukuję informacji użytkowników, co jest dla nich pożytecznym elementem, z którego korzystają, który nie stwarza kłopotów innym domownikom, który jest stabilny i wart (w sensie zadowolenia przynajmniej) nakładu pieniędzy i pracy. Gadżety mnie nie interesują, szukam użytecznych rozwiązań. Zdaje sobie sprawę, że jest to subiektywne, ale z życia wiem, że częściej coś, co innym wydaj się pożyteczne, dla mnie jest gadżetem niż odwrotnie. Zdaję sobie sprawę, że nie zobaczę zdjęć czy filmików ich wnętrz, o szczegółach integracji z systemem alarmowym niewspominając. Ale doświadczenia byłyby bardzo cenne.
    3. Informacje instalatorów, nawet przekazane w formie opinii ich zadowolonych klientów są częściowo pomocne, ale jednak jest to zawsze przekaz z drugiej ręki i jest zawsze przetworzona umyślnie bądź nie. Tym nie mniej warto się z nimi zapoznać pod warunkiem, że są zamieszczone w sposób czytelny i nieagresywny.

    Ponieważ budowę mam dopiero w planie, a więc instalację elektryczną będę kładła najszybciej za rok, a zamieszkam za ok 3 lata, zamierzam zasięgać informacji, podpatrywać, zadawać pytania i w tym Wasza pomoc będzie nieodzowna. Proszę skorygujcie czy mój tok myślenia ma jakieś poważniejsze wady:
    1. Rozplanować instalację o strukturze gwiazdy doprowadzoną do centrali. Uwzględnić wszystkie punkty, których kontrola lub sterowanie będzie realnie pożyteczne. Na pewno będzie tego dużo, gdyż warto by uwzględnić przyszłe zmiany i potrzeby.
    2. Na etapie podłączania instalacji (kończenia budowy) ograniczyć automatykę do minimum, skupić się na zasilaniu, zabezpieczeniu przed przepięciami wew. I zew. – piorun.
    3. W zamieszkanym domu w miarę możliwości i środków uruchomić gotowy system (za te 3 lata, to pewnie znowu wiele się zmieni na rynku) lub bawić się w własnoręczne majsterkowanie.
    Zalety:
    - niewielkie koszty w I fazie: głownie na kable + dodatkowa praca elektryka; w domu 150 m2 w 2-4 tyś PLN zmieści się?
    - pozytywny efekt czasu – wykorzystanie technologii, które pojawią się za te 3 lata; równolegle ceny mogą (ale nie muszą, gdyż pojawia się nowe zabawki) spaść
    - lepsze poznanie swoich potrzeb i różnych sytuacji w domu
    - więcej czasu na zebranie opinii użytkowników i praktycznych rad
    Wady:
    - konieczność zamontowania początkowo kilku włączników światła w salonie i innych pomieszczeniach; co potem z tym zrobić po zamontowaniu automatyki?
    - dodatkowe przeróbki instalacji
    - nieprzewidzenie wszystkich możliwości, sposobu przyłączenia czujników czy sterowania
    - testowania na najbliższych

    Proszę, powiedzcie na ile kłopotliwe jest przerobienie instalacji bez automatyki, ale z wszystkimi kablami w domu na taką z elementami w miarę „szerokiej inteligencji”.

Strona 75 z 86

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony