dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Izolacja pozioma - czy prawidłowa

    Witam.

    Dzisiaj murarze rozpoczęli murowanie ścian. Ściany zewnętrzne będą z pustaka ceramicznego 30. Kupiłem folię (szer. 40cm) do izolacji poziomej. Jak pojechałem zobaczyć jak przebiega praca to troszkę się wkurzyłem bo:

    - izolacja pozioma ułożona od zewnątrz równo z bloczkiem (od wewnątrz sporo jej zwisa) a pustak ceramiczny wystaje po ok 3 cm z każdej strony bloczka więc wilgoć chyba będzie miała możliwość wejścia na ścianę
    - w kilku miejscach izolacja pozioma ułożona krzywo tak, że brakuje około 1 cm do przykrycia całego bloczka
    - panowie murarze rozkładając zaprawę stosują jakąś zasadę ułożenia w dówch pasach a środek pod pustakiem pusty twierdząc, że tak się lepiej układa pustaki i po dociśnięciu i tak się równo rozłoży (kazałem im zdjąć jeden bloczek i okazało się że zaprawa sie rozłożyła, ale niestety i tak na środku bloczka została przestrzeń bez zaprawy

    Niestety jak przyjechał, to narożniki były już wystawione bo muruje trzech murarzy więc szybko im to idzie.

    Jaka jest wasza opinia na ten temat? Może ja się mylę i ich sposób jest prawidłowy?


    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Izolacja powinna być rozłożona równo - na tyle na ile się da. Co do murowania....... nie powinno być wolnych przestrzeni miedzy bloczkami.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Izolacja pozioma jest b. ważna - ja dałem dwie warstwy folii - zapytaj kierownika budowy - niech on ich goni.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 03-08-2012 o 07:37
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robi25 Zobacz post
    Witam.

    Dzisiaj murarze rozpoczęli murowanie ścian. Ściany zewnętrzne będą z pustaka ceramicznego 30. Kupiłem folię (szer. 40cm) do izolacji poziomej. Jak pojechałem zobaczyć jak przebiega praca to troszkę się wkurzyłem bo:

    - izolacja pozioma ułożona od zewnątrz równo z bloczkiem (od wewnątrz sporo jej zwisa) a pustak ceramiczny wystaje po ok 3 cm z każdej strony bloczka więc wilgoć chyba będzie miała możliwość wejścia na ścianę
    - w kilku miejscach izolacja pozioma ułożona krzywo tak, że brakuje około 1 cm do przykrycia całego bloczka
    - panowie murarze rozkładając zaprawę stosują jakąś zasadę ułożenia w dówch pasach a środek pod pustakiem pusty twierdząc, że tak się lepiej układa pustaki i po dociśnięciu i tak się równo rozłoży (kazałem im zdjąć jeden bloczek i okazało się że zaprawa sie rozłożyła, ale niestety i tak na środku bloczka została przestrzeń bez zaprawy

    Niestety jak przyjechał, to narożniki były już wystawione bo muruje trzech murarzy więc szybko im to idzie.

    Jaka jest wasza opinia na ten temat? Może ja się mylę i ich sposób jest prawidłowy?




    Pozdrawiam
    izolacja pozioma powinna być ułożona pod całym pustakiem i wypuszczona do wewnątrz budynku około 10 cm aby połączyć ją z izolacją poziomą podłogi. Tyle Twojej racji. Po pierwsze żadna folia nie nadaje się pod izolację poziomą pod mur !!!!! Nie wierz we wszystko co producent pisze na opakowaniu. Spójrz ile kamyczków wystaje z betonu. Przecież 1 mm foli zostanie przebity pod każdym obciążeniem. Stosując folię zachowujesz się jak fakir. Na izolację poziomą tylko 2 x papa na lepiku. A z tym murowaniem na pasy nie daj się zwariować. Oczywiście zaprawa powinna być pod całym bloczkiem jednakże głównym jej zadaniem jest równomierne rozłożenie naprężeń. Zastosowałeś cegłę gr 30 cm taka grubość jest w stanie przenieść obciążenie co najmniej pięciokondygnacyjnej budowli. Jeśli pod cegłą zaprawy było 80% to przeniesie obciążenie czterokondygnacyjnego budynku. I pamiętaj do fachowców odnoś się zdecydowanie ale wysłuchaj i z kulturą podejdź do tematu. Oni zazwyczaj mają za sobą lata praktyki i wykształcenie nawet budowlane nie ma tu żadnego znaczenia

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Po pierwsze żadna folia nie nadaje się pod izolację poziomą pod mur
    Są takie specjalne - grube i na pewno dłużej wytrzymają niż papa na lepiku. Pod i nad izolacją daje się warstwę świeżej zaprawy i nic nie przebija (a jak ma przebić to szybciej puści papa niż ta folia).

    Przecież 1 mm foli zostanie przebity pod każdym obciążeniem
    ...to spróbuj ją przebić kamieniem.

    Z Papy po 50 latach może zostać sama osnowa (widziałem takie papy w starych domach). Myślę że tworzywo sztuczne wytrzyma 100 i więcej lat.

    Kładziecie papę wewnątrz a potem płaczecie że śmierdzi.

    Oni zazwyczaj mają za sobą lata praktyki
    ... to że ktoś od dwudziestu lat partoli, to nie znaczy że ma rację.
    Większość murarzy muruje ściany pod sam dach, nie zostawiając miejsca na połączenie styropianu na ścianach zewnętrznych z wełną pod dachem - TEŻ MAJĄ RACJĘ?
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 03-08-2012 o 10:27
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    -sama osnowa może zostać z papy smołowej której się już nie stosuje
    -specjalne folie? znaczy drogie a papa na lepiku stosowana jest od lat i jest to wypraktykowana metoda
    -papa śmierdzi pod posadzką? pierwsze słyszę
    -przebić taką folię? No tyłkiem może się nie da ale postaw na to kilkadziesiąt ton
    -jeżeli pseudo - murarz partoli od lat - to nie ma zleceń i kończy karierę.
    Ostatnio edytowane przez inż.Trix ; 03-08-2012 o 11:22

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    specjalne folie? znaczy drogie
    ... a wiesz ile kosztuje poprawianie izolacji poziomej w budynku inż.Trix? Jakbyś był inżynierem to byś wiedział że majątek i tu oszczędzać nie można, bo ta oszczędność będzie drogo kosztować.

    papa śmierdzi pod posadzką? pierwsze słyszę
    ... a ja słyszałem - poszukaj w internecie

    przebić taką folię? No tyłkiem może się nie da ale postaw na to kilkadziesiąt ton
    ...jakbyś był inżynierem to byś wiedział że w domu jednorodzinnym nacisk na 1 cm2 fundamentu jest niewielki (parę kg)

    jeżeli pseudo - murarz partoli od lat - to nie ma zleceń i kończy karierę
    ... no niekoniecznie. U sąsiada tak zrobili i jak zwróciłem mu uwagę że ma źle, to mi powiedział że wszędzie tak robią - i nie poprawił. Ale to nie moja sprawa, ja za jego rachunki za ogrzewanie płacić nie będę.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 03-08-2012 o 12:14
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    oj kolego widzę ,że jesteś mocno do mnie uprzedzony. Ciekawi mnie jakich ulotek się naczytałeś. Skoro jak sam zauważyłeś nacisk na izolację jest niewielki to całkiem nie widzę problemu że pod murem są jakieś pustki a co do izolacji poziomej z folii to poradź się prawdziwych autorytetów a nie przedstawicieli handlowych, którzy chcą tylko wcisnąć swój towar kompletnym laikom. Do Twojej wiadomości: izolacja ściany to nie tylko warstwa papy. Lepiszcza pod wpływem nacisku trwale łączą się z zaprawą wnikają w pory spoiny wynikiem czego jest pewna izolacja ściany. Ustawiając ścianę na plastiku urządzasz jej ślizgawkę. Bardziej obrazowo się nie da. wymuruj ścianę na foli a bez wieńca przewróci ją każde dziecko jak się trochę wysili. Na papie to już inna historia. A tak w ogóle skoro mój tytuł zawodowy Ci nie pasuje to poważnie porozmawiaj z profesorami na uniwersytetach chociaż może nie ma to sensu w końcu Ty jesteś mistrzem świata i cała reszta - no cóż. Ciekawi mnie jeszcze w jakiej branży pracujesz i ile tej foli już wcisnąłeś laikom.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    ... i jeszcze jedno - rozpuszczalniki zawarte w papach i smołach mogą rozpuszczać styropian powszechnie używany do izolacji termicznej podłogi.

    Ciekawi mnie jeszcze w jakiej branży pracujesz i ile tej foli już wcisnąłeś laikom.
    Nic nie sprzedaję. Każdy inwestor niech sam zadecyduje czego użyje. Ważne żeby znał plusy i minusy produktów bo konsekwencje złych wyborów wychodzą często dopiero po latach.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    kolego masz rację nie wolno doprowadzić do styku papy ze styropianem dlatego stosuje się dodatkowo warstwę folii pod styropianem na papie. Ale izolacja podłogi to już zupełnie inna historia. Osobiście projektuję pod podłogi 1x papa na lepiku + folia budowlana. Mocno obstajesz przy foli jako izolację pod ścianę pewnie dlatego że sam ją zastosowałeś. Rozumiem. Ale to że u Ciebie nic się nie dzieje nie upoważnia Cię polecania takich rozwiązań bo do każdej budowy należy podejść indywidualnie. Jeśli masz ładnie zatarty strop równą powierzchnię to możliwe że folia wystarczy jako izolacja tylko pamiętaj że w razie przebicia nikt Ci nie uzna reklamacji bo zawsze można się do takiego podłoża "przyczepić". papa na lepiku to naprawdę przez lata wypraktykowana izolacja oczywiście w przypadku gdy jest odpowiednio wykonana. Warto poczytać jak powinno to wyglądać bo tak naprawdę nie jest to takie oczywiste.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar WiesiuS
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    95

    Domyślnie

    myślę koledzy że nie nalezy sie licytować co zastosować i jak . Podczas wznoszenia nowych budynków te rozwiązania sa jasno określone w projekcie : dobór materiałowy, technologia, rozwiazania szczegółów. Jeżeli decydujemy się na konkretny projekt to przyjmyjemy go z pełnym jego dobrodziestwem inwentarza

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    nie koniecznie bo zmiana materiału izolacyjnego jest zmianą mało istotną i niekoniecznie trzeba się trzymać projektu. wystarczy wpis do dziennika budowy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał inż.Trix Zobacz post
    oj kolego widzę ,że jesteś mocno do mnie uprzedzony. Ciekawi mnie jakich ulotek się naczytałeś. Skoro jak sam zauważyłeś nacisk na izolację jest niewielki to całkiem nie widzę problemu że pod murem są jakieś pustki a co do izolacji poziomej z folii to poradź się prawdziwych autorytetów a nie przedstawicieli handlowych, którzy chcą tylko wcisnąć swój towar kompletnym laikom. Do Twojej wiadomości: izolacja ściany to nie tylko warstwa papy. Lepiszcza pod wpływem nacisku trwale łączą się z zaprawą wnikają w pory spoiny wynikiem czego jest pewna izolacja ściany. [b]Ustawiając ścianę na plastiku urządzasz jej ślizgawkę. Bardziej obrazowo się nie da. wymuruj ścianę na foli a bez wieńca przewróci ją każde dziecko jak się trochę wysili[/b[. Na papie to już inna historia. A tak w ogóle skoro mój tytuł zawodowy Ci nie pasuje to poważnie porozmawiaj z profesorami na uniwersytetach chociaż może nie ma to sensu w końcu Ty jesteś mistrzem świata i cała reszta - no cóż. Ciekawi mnie jeszcze w jakiej branży pracujesz i ile tej foli już wcisnąłeś laikom.
    Kolega to sobie chyba musi w skali rozryzować siły poziome i pionowe a potem porównać wartości...
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    wiem o co Ci chodzi ale na etapie realizacji ma to znaczenie. a w poście bardziej chodzi o kwestię izolacyjności niż wytrzymałościową

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał inż.Trix Zobacz post
    wiem o co Ci chodzi ale na etapie realizacji ma to znaczenie. a w poście bardziej chodzi o kwestię izolacyjności niż wytrzymałościową
    Odpowiednio gruba folia przeznaczona do izolacji poziomych ma wystarczającą wytrzymałość i ograniczony poślizg z uwagi na odpowiedni wytłoczony kształt. Moim zdaniem ta folia prztrwa znaczni dłużej niż papa. Technologicznie jesteśmy z Niemcami 30 lat do tyłu. EPDM u nas zaczyna się pojawiać w USA jest od lat 40 itd.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    każdy może mieć swoje zdanie. Moje jest takie że rezygnuje się ze sprawdzonych technologii na rzecz nowinek które oprócz zalet posiadają szereg wad których czas jeszcze nie zweryfikował.
    A tak poza tym nie porównujcie budownictwa z innych kontynentów bo to zupełnie inny klimat i realia.
    Ostatnio edytowane przez inż.Trix ; 08-08-2012 o 11:51

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał inż.Trix Zobacz post
    każdy może mieć swoje zdanie. Moje jest takie że rezygnuje się ze sprawdzonych technologii na rzecz nowinek które oprócz zalet posiadają szereg wad których czas jeszcze nie zweryfikował.
    A tak poza tym nie porównujcie budownictwa z innych kontynentów bo to zupełnie inny klimat i realia.
    Czas zweryfikował tylko nie u nas bo jesteśmy 30 lat za Niemcami czy USA .
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    chyba nie wiesz o czym piszesz ale nie zamierzam wchodzić w polemikę

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam pytanie do znawców tematu. Jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja pozioma pod ścianą zewnętrzną. Jak na rysunku A czy B
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izolacja pozioma a.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	52,5 KB
ID:	130547Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	izolacja pozioma b.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	130548
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #20

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanie odnośnie izolacji poziomej, jako izolację chcę zastosować papę termozgrzewalną, pierwsza warstwa silki pójdzie na tradycyjną zaprawę natomiast
    jako drugą izolację chciałbym na kolejnej warstwie położyć izolację w postaci foli PVC . I teraz mam pytanie jak to połączyć, klej folia klej pustak silki czy folia klej i silka? nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji a widziałem tak wykonany mur w zeszłym roku w niemczech. Pytając właściciela po co taka dodatkowa izolacja odparł że jak pęknie wewnątrz jakaś rurka z wodą to tylko pierwsza warstwa podciągnie wodę. Czy ktoś z Was robił już coś takiego? czy to ma sens?
    Bardzo proszę o opinie. I jeszcze jedno, jaką papę termozgrzewalną pod mury kupić. i czy wystarczy jedna warstwa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony