dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał pieciornik Zobacz post
    Możesz rozwinąć temat wyrzutni w dachu? dzięki
    A gdyby wykorzystać jako wyrzutnię kanał wentylacyjny w nieużywanym kominie, jakieś przeciwskazania?

    Czerpnia w szczycie dachu dwuspadowego to dobry pomysł?
    kanał wentylacyjny jako wyrzutnia - nie jest to zgodne sztuką budowlaną, kanał wentylacyjny ma nieodpowiedni przekrój, poza tym może być nieszczelny no i jak sama nazwa wskazuje służy do wentylacji grawitacyjnej.
    A skoro wg poniższej wypowiedzi Pana TB kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać, to wyobraź sobie co będzie na wyrzutni dachowej. Powietrze wyrzucane będzie miało sporą wilgotność i przy nieodpowiednim wykonaniu wkraplająca się woda może wylądować z powrotem w kanale. Są fachowcy, którzy potrafią spitolić wszystko, a nie wiadomo na kogo się trafi.
    Odnośnie czerpni dachowej to w okresie letnim może być tam niezły skwar i nie chcesz chyba takiego powietrza wpuszczać do swego domu
    Poza tym wszystkie elementy dachowe do wentylacji typu czerpni wyrzutnia nie są zbyt estetyczne, dodatkowo dochodzi obróbka dekarska co podraża koszt.
    Skoro Pan TB podaje się za fachowego instalatora, to skąd ma tyle czasu że siedzi non stop na forum i podpowiada ludziom głupoty.
    Kwestie wykonania instalacji najlepiej konsultować z dobrym instalatorem a nie siedzieć na forum i czytać wypowiedzi Pana TB. Nie mam czasu żeby się spierać.

  2. #42
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinoo Zobacz post
    kanał wentylacyjny jako wyrzutnia - nie jest to zgodne sztuką budowlaną, kanał wentylacyjny ma nieodpowiedni przekrój, poza tym może być nieszczelny no i jak sama nazwa wskazuje służy do wentylacji grawitacyjnej.
    A skoro wg poniższej wypowiedzi Pana TB kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać, to wyobraź sobie co będzie na wyrzutni dachowej. Powietrze wyrzucane będzie miało sporą wilgotność i przy nieodpowiednim wykonaniu wkraplająca się woda może wylądować z powrotem w kanale. Są fachowcy, którzy potrafią spitolić wszystko, a nie wiadomo na kogo się trafi.
    Odnośnie czerpni dachowej to w okresie letnim może być tam niezły skwar i nie chcesz chyba takiego powietrza wpuszczać do swego domu
    Poza tym wszystkie elementy dachowe do wentylacji typu czerpni wyrzutnia nie są zbyt estetyczne, dodatkowo dochodzi obróbka dekarska co podraża koszt.
    Skoro Pan TB podaje się za fachowego instalatora, to skąd ma tyle czasu że siedzi non stop na forum i podpowiada ludziom głupoty.
    Kwestie wykonania instalacji najlepiej konsultować z dobrym instalatorem a nie siedzieć na forum i czytać wypowiedzi Pana TB. Nie mam czasu żeby się spierać.
    Robię rekuperację w domach i mieszkaniach od1989 kiedyś nie były centrale produkowane składało je się z szafek meblowych Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pierwsze centrale z 1989.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	31,3 KB
ID:	294832 Nie muszę całe życie pracować. Poza tym, jak ktoś jest źle wykształcony i nie ma argumentów, "przechodzi" z tematu na osobę ( erystyka Arthur Schopenhauer )
    Pan się najpierw podszkoli
    - co to jest wentylacja
    -jaka jest optymalna prędkość powietrza w kanałach
    -dlaczego wentylacji domowej nie robi się na trójnikach i gładkich kanałach blaszanych
    - dlaczego nie da się wentylacji domowej pomierzyć
    - dlaczego nie da się wentylacji domowej wyregulować anemostatami
    - jakie są komfortowe warunki wilgotnościowe
    itd... itd To naprawdę warto wiedzieć!!!
    Jak Pan posiądzie podstawową wiedzę, to zapraszam, ale o temacie, nie o mnie.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 19-12-2014 o 16:00

  3. #43

    Domyślnie

    marcinoo
    napisałeś możesz rozwinąć co masz na myśli?
    "...kanał wentylacyjny ma nieodpowiedni przekrój..."
    moje kanały wg to min 14x14 co daje 196 cm2 (dwa nawet 14x27)
    a dla kilku central które rozpatrywałem średnica wyrzutu to 150 mm co daje 191 cm2
    więc, przepraszam nie rozumiem o co chodzi ?

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Czy można tak zrobić:
    - mam dach dwuspadowy
    - poddasze użytkowe
    - izolacja: skosy i strop 40cm wełny drzewnej lub celulozy
    - WM+requ
    - czerpnia w ścianie północnej
    - A WYRZUTNIA NA STRYCHU ???
    - jeżeli TAK: to skosy by się dociepliło po samą kalenicę i JEDNA dziura mniej w dachu na wyrzutnię.
    Wiadomo strych byłby dogrzewany zużytym ciepłym powietrzem, a co za tym idzie mniejsze straty przez strop od pomieszczeń mieszkalnych. A co z wilgotnością?

  5. #45

    Domyślnie

    Jeśli się można dokleić to też bym prosiłm o ocenę projektu
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6714020

    Niestety na koniec salonu (po lewej) ciężko będzie doprowadzić nawiewy. Rury wentylacji wychodzą w miare podobnych długościach. Biore pod uwagę okap z pochłaniaczem bez wyprowadzenia. Podłączenie okapu jedynie awaryjnie jak by pochłaniacz nie dawał rady..
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

  6. #46
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Wentylacja to 20-do 30m3/h na osobę, przynajmniej zimą . Poza tym, nie podaje się wydajności na anemostatach w systemie rozdzielczym. Choć to powszechne, to świadczy o braku zrozumienia tematu. A tak poza tym, tylko policzyć średnice... prędkość optymalna w kanałach to od 2 do 5 m/sek.

  7. #47

    Domyślnie

    [QUOTE=Tomasz Brzęczkowski;6710775]Robię rekuperację w domach i mieszkaniach od1989 kiedyś nie były centrale produkowane składało je się z szafek meblowych Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pierwsze centrale z 1989.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	31,3 KB
ID:	294832 Nie muszę całe życie pracować. Poza tym, jak ktoś jest źle wykształcony i nie ma argumentów, "przechodzi" z tematu na osobę ( erystyka Arthur Schopenhauer )
    Pan się najpierw podszkoli
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    - co to jest wentylacja
    chyba wiem...
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    -jaka jest optymalna prędkość powietrza w kanałach
    też chyba wiem
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    -dlaczego wentylacji domowej nie robi się na trójnikach i gładkich kanałach blaszanych
    no w morde, robi się tylko trzeba wiedzy mieć trochę więcej niż samo wkręcanie samogwintujących wkrętów
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    - dlaczego nie da się wentylacji domowej pomierzyć
    da sie tylko pomiar zmienia wyniki sprzed pomiaru coś jakby zasada zasada nieoznaczoności
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    - dlaczego nie da się wentylacji domowej wyregulować anemostatami
    da się ale to upierdliwe i upierdliwość wynika z zasady wyżej
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    - jakie są komfortowe warunki wilgotnościowe
    bardzo indywidualne ale zawsze da się wcisnąć w jakieś ramki
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    itd... itd To naprawdę warto wiedzieć!!!
    Jak Pan posiądzie podstawową wiedzę, to zapraszam, ale o temacie, nie o mnie.
    nic do pana nie mam. ale warto zapoznać się nie tylko z bzdurami sprzedawanymi przez tuska, trzeba też poznać gówno wpychane ludziom przez kaczyńskiego

    p.s. pisownia nazwisk z małych liter wynika mojego wniosku poczynań obydwóch tych kreatur
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  8. #48
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    da sie tylko pomiar zmienia wyniki sprzed pomiaru coś jakby zasada zasada nieoznaczoności
    Przyrząd pomiarowy, na jednym anemostacie, zmienia strumień na wszystkich. Balometry mierzą od 40m3/h z dokładnością 15-tu. Najczęściej spotykane warunki to 100-130m3/h na 6-8 anemostatach nawiewnych.
    Dokładność nastawu anemostatu fi 80mm jest 50m3/h .
    Jak widać, można mierzyć, nie można zmierzyć.

    nic do pana nie mam
    Też do Pana nic nie mam, jest Pan tu wyjątkiem orientującym się w temacie, a to jest dla mnie najważniejsze. Do mody na atakowanie mnie, niezależnie co napiszę, się przyzwyczaiłem.
    Co do małych pierwszych liter w nazwisku... sam piszę Hitler, Stalin, Kaczyński - nie nazwisko i ortografia są czemuś winne. Pan z łaski Swojej rozważy np. tak wyrażone życzenia noworoczne:
    Życzę Panu, by w nowym roku nie wkurzał Pana (przepraszam za wyrażenie) Tusk i Kaczyński (również przepraszam za wyrażenie)

  9. #49

    Domyślnie

    Możecie sprawdzić moje wypociny rekuperator będzie na 90% taki:

    http://domwent.pl/pl/p/Centrala-went...25-446342/2133

    Zastanawiam się nad rozmiarem kanałów 75mm czy 63mm i nad rozmieszczeniem ich w salonie czy nie przenieś anemostatu z wykuszu na ścianę z oknem tarasowym . Dom zamieszkały na stałe przez trzy osoby.

    Wysokość pomieszczeń 270cm, Powierzchnia około 120 m2 całość ogrzewanie podłogowe razem z wiatrołapem.

    Ostatnio edytowane przez kwasniak ; 30-12-2014 o 18:44
    Dziennik+komentarze http://forum.muratordom.pl/showthrea...12#post6488212
    Parterówka 120m2+24m2, 33m3 betonu jako bufor ogrzewany piecem Elterm Generał 9kW,
    zasobnik Galmet 300L, okna średnia 0,84, ściany grafit 20cm 031, strop 35 cm granulatu styropianu + 25 wełny
    Rekuperator Kinetic B Vent Axia
    OZC 34,7kWh/(m2·rok)

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MatixL

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Czy można tak zrobić:
    - mam dach dwuspadowy
    - poddasze użytkowe
    - izolacja: skosy i strop 40cm wełny drzewnej lub celulozy
    - WM+requ
    - czerpnia w ścianie północnej
    - A WYRZUTNIA NA STRYCHU ???
    - jeżeli TAK: to skosy by się dociepliło po samą kalenicę i JEDNA dziura mniej w dachu na wyrzutnię.
    Wiadomo strych byłby dogrzewany zużytym ciepłym powietrzem, a co za tym idzie mniejsze straty przez strop od pomieszczeń mieszkalnych. A co z wilgotnością?

    Pozostało bez echa a też o tym myślałem , w moim przypadku strych lub piwnica. Poza wytworzenie nadciśnienia w tym miejscu nie widzę wad.

    Jakie są średnie temperatury na wywiewie z typowego reku sredniej polki przy temperaturze na zewnatrz -10?

  11. #51
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwasniak Zobacz post
    Możecie sprawdzić moje wypociny rekuperator będzie na 90% taki:

    http://domwent.pl/pl/p/Centrala-went...25-446342/2133

    Zastanawiam się nad rozmiarem kanałów 75mm czy 63mm i nad rozmieszczeniem ich w salonie czy nie przenieś anemostatu z wykuszu na ścianę z oknem tarasowym . Dom zamieszkały na stałe przez trzy osoby.

    Wysokość pomieszczeń 270cm, Powierzchnia około 120 m2 całość ogrzewanie podłogowe razem z wiatrołapem.

    8 i 7 dołożyłbym do dwóch łazienek. Inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    8 i 7 dołożyłbym do dwóch łazienek. Inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji.
    Co ma Pan na myśli mówiąc że nie zbilansuje, czy nie jest zalecane robienie instalacji wywiew=nawiew lub wywiew<nawiew ?

    Przecież jak dodam te kanały do łazienek to nic się nie zmieni w bilansie nawiew - wywiew.



    Rezygnowanie z tych wywiewów budzi moje obawy co do słuszności o ile w wiatrolapie mógłbym się pozbyć wyciągu to z pomieszczenia technicznego raczej już nie chciałbym rezygnować.
    Będzie tam pralka i pewnie jakaś suszarka na pranie w zimie.

    Ma Pan na Bartyckiej Thessle 300 ?
    Ostatnio edytowane przez kwasniak ; 30-12-2014 o 23:02

  13. #53
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Co ma Pan na myśli mówiąc że nie zbilansuje, czy nie jest zalecane robienie instalacji wywiew=nawiew lub wywiew<nawiew ?
    Myli Pan zbilansowanie wentylacji ze zrównoważeniem. Zbilansowanie wentylacji, nie polega na zrównaniu nawiewu z wywiewem (choć tu niektórzy tak sądzą). Niezależnie jak Pan wentylację wykona, 1 nawiew i 20 wywiewów, czy 20 nawiewów i 1 wywiew czy po 10 , to się samo zawsze zrównoważy. Jak nie, to nie będzie Pan miał domu ( implozja lub eksplozja) . Zrównoważenie ( by nie było nadciśnienia czy podciśnienia ) realizuje się na wentylatorach nie kanałami czy anemostatami.
    W bilansie chodzi o takie dobranie nawiewu, by nie przesuszać powietrza w sypialniach (zasycha w gardle pieką spojówki i źle się śpi) czyli, by strumień powietrza nie był za duży!!. I zbilansować to z wywiewem, w którym, zaś chodzi o jak najszybsze usuwanie wilgoci i zapachów z kuchni i łazienek, czyli by był maksymalnie duży!.

    Przejdźmy do liczb
    Nawiew to 20-30m3/h na osobę. Wywiew, dobrze by było minimum 50m3/h łazienki, 30 m3/h kuchnia.
    Ma Pan w domu 4 osoby, dwie łazienki i kuchnię. Daje się to w miarę zbilansować .
    Ale... jak Pan da jeden, dwa czy trzy dodatkowe wywiewy w pomieszczeniach typy garderoba, spiżarnia, składzik wiatrołap itp . to oddala Pan się znacznie od możliwości zbilansowania wentylacji. Ma Pan do wyboru, za suche powietrze w sypialniach lub zagrzybione z czasem łazienki.
    Zbilansować się tego nie da.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 31-12-2014 o 04:39

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony