dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kominek z płaszczem - urządzenie do utylizacji opału

    Przy okazji dyskusji na temat pieca na pellet http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214972 użytkownik Puławiak dosyć ciekawie nazwał kominki z płaszczem urządzeniami do utylizacji opału.
    Ponieważ w tym roku chcę zainstalować kominek i zastanawiam się nad jego typem proszę o odniesienie się do poniższego. Zaznaczam, że czytałem wiele tematów na tym forum, i raczej spotkałem się z pozytywnymi opiniami.

    Podstawowym źródłem ciepła jest u mnie piec na pellet. Ogrzewanie w całym domu mam podłogowe, plus grzejniki drabinkowe w łazienkach. Dodatkowo myślę o kolejnym małym grzejniku w pokoju dziecka na górze. Podłoga na dole wyregulowana jest na temperaturę zasilania około 36 stopni, temperatura na górze około 30 stopni. Zmienny jest czas grzania, przy obecnej pogodzie podłoga nagrzewana jest około 2x4h dziennie, co zapewnia nam 22 stopni na dole, i około 20 na górze.
    Ciepła woda użytkowa (zbiornik 200 litrów, obecnie 42 stopnie) potrzebna jest dwa razy dzienie - rano i wieczorem, wtedy załączana jest też cyrkulacja. Reszta dnia nie jest istotna, przeważnie spada do 30-35 stopni.

    Ponieważ kominek jest elementem, który i tak będziemy mieć, pomyślałem aby wykorzystać to ciepło do ogrzania CWU i rozgrzania podłogi. Mój kocioł może pracować jako "zapasowy". W obecnej instalacji mam też sprzęgło hydrauliczne i przygotowane już wejście pod kominek. Temat sterowania mam rozeznany. Kominek pracowałby 2-3 razy w tygodniu, popołudniem. Moc jaką potrzebuję to 8-12 kW.

    Pytania:
    1. Czy moja instalacja odbierze wyprodukowane ciepło w czasie 2-4h pracy kominka (po rozgrzaniu podłogi można zawsze nadmiar ciepła wpompować do CWU). Co w razie czego zrobić z nadmiarem?
    2. Jak trwałe są takie kominki - po jakim czasie trzeba wymieniać płaszcz lub cały kominek.
    3. Puławiak - dlaczego tak właśnie nazwałeś te kominki? Jaka jest Twoja opinia?

  2. #2
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Punkt 2 :
    Zależnie od :
    - zastosowanej stali
    - konstrukcji całego wkładu
    - pracy w systemie c.o. otwartym lub zamkniętym
    - prawidłowej eksploatacji
    Punkt 1 .
    Dobierz odpowiednio moc wkładu .
    Oferowane przez nas wkłady Romotop mają moc regulowana od 3kW
    Darek B

  3. #3

    Domyślnie

    Ad 1. Dzięki, przyjrzę się rozwiązaniom.
    Ad 2. Dla mojego układu i częstotliwości użytkowania (powiedzmy 50-70 rozpaleń w roku, każdorazowo 2-4h) jaka jest żywotność?

    Dodam, że mam piec na pellet RED Compact, on pracuje w systemie zamkniętym. Możliwe jest wpięcie bezpośrednio w układ do sprzęgła, bądź przez wymiennik - to jest do przemyślenia.

  4. #4

    Domyślnie

    A masz przekrój tego Romotop ?
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #5

    Domyślnie

    Swój eksploatuję już 12 sezonów, spalałem ok 6mp/rok dębiny, w poprzednim sezonie tylko 2 w tym będzie podobnie. Ilość dostarczonego ciepła mniej zależy od czasu za to bardziej od ilości drewna. Mój kominek jest z tanim marketowym wkładem, jestem z niego zadowolony, po kilku latach nauki palenia wkład drewna pali się długo i z dużą sprawnością a ciepło z pw wykorzystuję do podłogówki i cwu.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  6. #6
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    A masz przekrój tego Romotop ?
    Napisz na [email protected] wyślemy rysunki .
    Chcesz zobaczyć jak taki wkład wygląda przyjedź do nas, w tygodniu ekspozycja czynna w godzinach 09,30-17,30 , pracujemy także w soboty 10,00-14,00
    Darek B

  7. #7

    Domyślnie

    rysunki widziałem przekrój kominka mnie interesuje.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.408
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Darek pokaż te rysunki. Warto. Mam do opinii Puławiaka takie samo zaufanie, jak do techniki wodnej z południa...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony