dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 12
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 229
  1. #121

    Domyślnie

    Kominki Piotr Batura - pewnie znowu mnie załatwisz tekstem, że wiem wszystko lepiej, ale chciałem spytać czy te twoje 30 lat doświadczenia. O co tu chodzi? Bo jeśli chodzi o palenie drewnem, to mam podobne doświadczenie jak nie większe, bo miałem do czynienia z paleniem już od małego
    No bo jeśli chodzi o relacje od klientów, to ja bym tego nie brał na serio, gdyż ludzie bajki opowiadają czyli koloryzują, bo to lepsze niż się przyznać do błędu.
    Przeważnie jest tak, że nie myślą co robią, a potem sobie dorabiają jakąś wersję, przeważnie dla nich wygodną. Albo czasem po prostu nie wiedzą, że w międzyczasie ktoś z domowników palił.
    Dla mnie to wygląda na sci-fi, ale jak już pisałem będę od teraz ostrożny i nie omieszkam tu napisać jak mi się coś zapali.

  2. #122
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Witam cię.Dziwi mnie fakt jak mało tego popiołu produkujesz .
    Niktspecjalny,ja 2-3 razy do roku wybieram popiół
    Jeszcze raz pewna prawidłowość w mym paleniu,żebyśmy się zrozumieli.Jest zima,siarczysty mróz a parowóz rusza.Tak rusza ociężale by o godzinie 6.00 się zatrzymać.Jeśli jest ktoś w chałupie mam uproszczona jego konserwację rusztuję, wysypuje z popielnika do metalowej kasterki i na pozostały oczyszczony żar z ciepłą komora paleniskową znowu rusza już nie ociężale po mych salonach.Jeśli niestety stety nikt mu nie chce pomóc ,popiół jest tylko popiołem gdy na wieczór chcemy znowu delektować się winem wpatrzeni w liżący ogień, ścianki naszego monstrum.Popiół ma u mnie inne zastosowanie jak u ciebie i jest przetrzymywany w kasterce metalowej do innych celów a drewutnię pojem.15 mp i przylegający doń składzik wykorzystuje tylko do tego do czego są przeznaczone.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 22-05-2015 o 06:08

  3. #123
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Popiołu mało,bo spalam mało 2-4 mp. na rok,u mnie lokomotywa stoi w kotłowni ,po drugie w kominku brak rusztu,po trzecie przed 1 uruchomieniem go musiałem wsypać całe wiadro popiołu,takie zalecenie producenta .
    Rano o 6 w siarczysty mróz to ja sobie jeszcze smacznie kimkam ,a buforek za mnie pali.
    Jak pisałem,wsadź blachę na ruszt,albo lepiej szamot i nie wybieraj kilka dni popiołu .
    Popiół przesiewam tylko z pieca kuchennego 2-3 razy do roku,z kotła i kominka nie ma potrzeby .
    Pozdrawiam.

  4. #124
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Panowie, śledzę waszą zajmującą dyskusję i choć jako moderator już węszę tu offtop, ale sam ten offtop pociągnę, bo zaintrygowaliście mnie: o co chodzi z tym brakiem rusztu w kominku? Mam mały kominek z rusztem, co zyskam kładąc na ruszcie kawałek blachy? Tylko konkrety poproszę.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #125
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Witam.
    Popiołu mało,bo spalam mało 2-4 mp. na rok,u mnie lokomotywa stoi w kotłowni ,po drugie w kominku brak rusztu,po trzecie przed 1 uruchomieniem go musiałem wsypać całe wiadro popiołu,takie zalecenie producenta .
    Rano o 6 w siarczysty mróz to ja sobie jeszcze smacznie kimkam ,a buforek za mnie pali.
    Jak pisałem,wsadź blachę na ruszt,albo lepiej szamot i nie wybieraj kilka dni popiołu .
    Popiół przesiewam tylko z pieca kuchennego 2-3 razy do roku,z kotła i kominka nie ma potrzeby .
    Pozdrawiam.
    Jak możesz to mu odpowiedz ja nie mogę bo jak szykuje czego nie rozumiem to mogłoby mnie ponieść a tego nie chcę.Ja rozumiem twe przesłanie ale jemu trudno dotrzymać poziomu w dyskusji.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 22-05-2015 o 09:15 Powód: off top.

  6. #126
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Panowie, śledzę waszą zajmującą dyskusję i choć jako moderator już węszę tu offtop, ale sam ten offtop pociągnę, bo zaintrygowaliście mnie: o co chodzi z tym brakiem rusztu w kominku? Mam mały kominek z rusztem, co zyskam kładąc na ruszcie kawałek blachy? Tylko konkrety poproszę.
    Możesz nie zyskać nic - nawet możesz utrudnić sobie palenie.
    Ale możesz także stwierdzić że nagle spalasz o połowę mniej drewna, mając dużo więcej ciepła w domu niż dotychczas.
    Zatkanie rusztu nie jest cudowną receptą na dużo lepsze diałanie kominka (wkładu kominkowego). To wszystko zależy od samej konstrukcji paleniska i miejsca podawania powietrza do spalania. Oraz od tego jak suchym paliwem (drewnym) palisz w kominku.
    Natomiast tak ogólnie - mija obecnie "moda" na byle jakie i najtańsze wkłady kominkowe o tradycyjnej kostrukcji popielnikowej i podawaniu powietrza do spalania pod ruszt. Obecne, coraz to bardziej wyśrubowane normy tyczące się emisji spalin, wymuszają na producentach wielu urządzeń grzewczych (nie tyczy się to tylko kominków, ale ogólnie wszystkich pieców na paliwo stałe) ich doskonalenie żeby móc je wogóle sprzedawać.
    Drewno jest specyficznym paliwem - spalane tak jak to się tradycyjnie rozumie w naszym narodzie, wytwarza tak na dobrą sprawę zaledwie około połowy energii jaką można z niego uzyskać.
    Żeby wycisnąć z niego maksimum ciepła, musimy je najpierw odgazować i spalić te gazy, Jak to zrobimy to z drewna zostaje ... zwykły węgiel drzewny, który spala się już dalej praktycznie bezpłomieniowo.
    Do spalania potrzebne jest powietrze (tlen w nim zawarty), ale jeżeli podamy je oddołu, przez popielnik i ruszt, to niegdy nie uda się na dobrą sprawę doprowadzić do tego żeby prawidłowo takie drewno spalić - to powietrze zabiera po drodze np. parę wodną powodującą zakłócanie procesu spalania i powoduje "wynoszenie" gazów drzewnych poza palenisko, bez ich dopalenia.
    Jak podamy powietrze w palenisku w duzo mniejszej ilości w określone, stosunkowo niewielkie miejsce gdzie pali się aktualnie ogień, spowodujemy uzyskanie prawidłowych warunków przebiegu procesu spalania. We wkładach kominkowych jest to właśnie przestrzeń nad opałem (drewnem). W innych konstrukcjach nowoczesnych i sprawnych pieców, ładowanych "od góry" może to być calkiem odwrotnie - na samym dole paleniska.
    Przy węglu, koksie, torfie, itp. jest nieco inaczej - te paliwa wynagają dużo więcej powietrza do spalania jak i odmiennej konstrukcji samego paleniska i komory spalania.
    To tak w skrócie.
    To o czym pisze Piotr i Miedziannik jak najbardziej jest ściśle związane z ilością popiołu pozostającego po procesie spalania i jego stanem - paleniska bezrusztowe "produkują" go w znacznie mniejszych ilościach i w całkowicie innej postaci niż tradycyjne, z rusztem. Drewno po odgazowaniu ulega rozpadowi całkowitemu w skutek jego suchej desteylacji, nie wymagajacej jużtak dużo tlenu, a powstały poiół rozpada się niemal cząsteczkowo - jest to praktycznie rzecz biorąc czysty potas, kóry jak jedyny nie ulega spaleniu.
    Stąd stwierdzenia że ktoś wybiera popiół 2-3 razy na sezon paląc w swoim kominku czy piecu niemal na okrągło. Jak najbardziej jest to prawda. Tak jak i to, że taka 5-10 cm warstwa popiołu jest dla paleniska doskonałym izolatorem i stabilizatorem utrzymującym w sobie stałą temperaturę w granicach 100 - 200 stopni podczas nieprzerwanego użytkowania pieca. I stygnie baaardzo długo niemal bez dostępu powietrza (to ono studzi wszystko) w jej środkowych i spodnich warstwach.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  7. #127
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Forest ty jak chcesz to potrafisz.Ciekawi mnie jednak jak poddany torturom FM-kominki oddziałuje to na twoje zdrowie i w rzeczy samej na psychikę.

  8. #128
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Zaintrygowałeś mnie. Mam maleńki wkład produkcji Haas+Sohn zabudowany w coś a'la piec kaflowy, w nim w ogóle nie ma podawania powietrza od dołu, intrygowało mnie to przy zakupie i uważałem to za wadę tego wkładu, nie przyszło mi do głowy, że jest odwrotnie. W moim wkładzie powietrze jest podawane o ile dobrze pamiętam, od frontu, przez regulowane otwory w dole drzwiczek, od frontu ale z góry drzwiczek "na szybę" i do tego jeszcze dochodzi trzecie powietrze, tworzące malownicze wiry w płomieniach w trakcie palenia, podawane od tyłu paleniska, przez dość wysoko umieszczony rząd okrągłych otworków. Ruszt jest, pod nim znajduje się popielnik, teoretycznie rzecz biorąc przez popielnik może dmuchać pierwsze źródło powietrza. Spróbować, zasłonić?
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  9. #129
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Wystarczy że porozpaleniu zamkniesz całkowicie dolot od dołu.
    No i podstawą jest palenie metodą górną - układasz na spodzie najgrubsze drewno, potem na krzyż troszkę cieśnsze, nat ojeszce cieńsze i na samej górze rozpałkę.
    Powietrze pierwotne zamykasz po 3-5 minutach od rozpalenia.
    Drewna nie dokładasz a do momentu praktycznie całkowitego spalenia się załadunku.
    Następne załadunki to 2-3 szczapki oparte lekkoeo tylną ścianę paleniska.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  10. #130
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Kolega Forest już mnie wyręczył i z grubsza można tak to przyjąć do wiadomości ,choć z niektórymi punktami się nie zgadzam .
    Ruszt wymyślono wraz z nastaniem palenisk węglowych(bez rusztu nie da się go efektywnie spalić).Palenie drewna na ruszcie to nie tylko marnowanie opału to także nadmierna produkcja szkodliwych tlenków azotu wynikająca z nadmiaru tlenu do spalania,ale kogo to w tym kraju obchodzi .Ruszt powoduje również niedopał w postaci resztek węgla drzewna pozostającego na ruszcie po spaleniu, to skutek nadmiernego wychłodzenia żaru w końcowej fazie palenia.Ruszt jest jedynie przydatny do palenia nie dokładnie wysuszonym drewnem,co niestety nie należy do rzadkości,ba są eksperci którzy celowo palą drewnem po kilkumiesięcznym suszeniu w celu ograniczenia mocy kotła bądź kominka zwłaszcza w sezonie wiosna-jesień.Kto pali min. 3 letnim wysuszonym drewnem,rusztu nie potrzebuje,ten tylko pogarsza proces spalania.
    Jarek.P,jeśli masz tak suche drewno,możesz całkowicie zasłonić ruszt,jeśli PP podane drzwiczkami(u mnie też tak jest) .
    Pozdrawiam.

  11. #131
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    .Kto pali min. 3 letnim wysuszonym drewnem,rusztu nie potrzebuje,ten tylko pogarsza proces spalania.
    Jarek.P,jeśli masz tak suche drewno,możesz całkowicie zasłonić ruszt,jeśli PP podane drzwiczkami(u mnie też tak jest) .
    Pozdrawiam.
    A ja palę roczną brzozą i dwuletnim bukiem i dębem i też nie mam popielnika

  12. #132
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Jako podsumowania pracy Foresta (no bo trochę się napracował pisząc tak obszernie...), polecam wszystkim mądralom i ciekawskim skromną inwestycję w edukacją. Za piętnaście złotych, możecie osiągnąć nirwanę, poznając "przeciwnika". Bardziej to chyba partner niż przeciwnik, a zamiast nirwany, wystarczy przeczytać kilka ciekawszych rozdziałów...

    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&u act=8&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl% 2F29703&ei=5IxfVce4MaKK7Qaa3oFw&usg=AFQjCNEb8Ns2vF QkaaDz-4oq2WdhyYcQOg&bvm=bv.93990622,d.ZGU

    A tu palenie od góry: http://blog.kominki-batura.pl/czy-mo...o-gory-nogami/

  13. #133
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A ja palę roczną brzozą i dwuletnim bukiem i dębem i też nie mam popielnika
    I trzeba ci współczuć.

  14. #134
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Jako podsumowania pracy Foresta (no bo trochę się napracował pisząc tak obszernie...), polecam wszystkim mądralom i ciekawskim skromną inwestycję w edukacją. Za piętnaście złotych, możecie osiągnąć nirwanę, poznając "przeciwnika". Bardziej to chyba partner niż przeciwnik, a zamiast nirwany, wystarczy przeczytać kilka ciekawszych rozdziałów...

    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&u act=8&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ceneo.pl% 2F29703&ei=5IxfVce4MaKK7Qaa3oFw&usg=AFQjCNEb8Ns2vF QkaaDz-4oq2WdhyYcQOg&bvm=bv.93990622,d.ZGU
    A tu palenie od góry: http://blog.kominki-batura.pl/czy-mozna-palic-do-gory-nogami/
    Padłem-wymiękłem,,,,,,,,,, myślnik żenada.

  15. #135
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    I trzeba ci współczuć.
    Ale z powodu drewna czy popielnika, czy masz jakiś ciekawszy powód

  16. #136
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ale z powodu drewna czy popielnika, czy masz jakiś ciekawszy powód
    Zacytuję............Ty głupa rżniesz???............Nie z powodów innych jak popielnik i drewno.!!!!!!!!!!!

  17. #137
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Zacytuję............Ty głupa rżniesz???............Nie z powodów innych jak popielnik i drewno.!!!!!!!!!!!
    No ubawiłeś mnie a wydawałeś się inteligentny

  18. #138
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Hej niktspecjalny,nie przesadzaj,nie jest tak źle,Piotrowi się strona zawiesiła .
    Remiks,możesz palić świeżo ściętą brzozą i też będzie się dobrze palić ,tylko to taka ekonomia jak jechanie autem 200 km/h.
    Czasami się ludziom wydaje że drewno po 6 miesiącach jest suche,bo lekkie.Faktycznie drewno traci w tym czasie ok.połowy wilgotności,ale naprawdę suche długo jeszcze nie jest .

  19. #139
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Remiks,możesz palić świeżo ściętą brzozą i też będzie się dobrze palić ,tylko to taka ekonomia jak jechanie autem 200 km/h.
    Czasami się ludziom wydaje że drewno po 6 miesiącach jest suche,bo lekkie.Faktycznie drewno traci w tym czasie ok.połowy wilgotności,ale naprawdę suche długo jeszcze nie jest .
    Oczywiście masz rację. nie bez powodów pisałem roczna czyli 12 miesięczna brzoza bo ona chyba najszybciej schnie, do ideału może jej brakuje.

  20. #140
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Hej niktspecjalny,nie przesadzaj,nie jest tak źle,Piotrowi się strona zawiesiła .
    Remiks,możesz palić świeżo ściętą brzozą i też będzie się dobrze palić ,tylko to taka ekonomia jak jechanie autem 200 km/h.
    Czasami się ludziom wydaje że drewno po 6 miesiącach jest suche,bo lekkie.Faktycznie drewno traci w tym czasie ok.połowy wilgotności,ale naprawdę suche długo jeszcze nie jest .
    Masz rację

Strona 7 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony