dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 568 z 903
Pokaż wyniki od 11.341 do 11.360 z 18056
  1. #11341
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Mac_612
    To dość specyficzna instalacja...
    Tam to co do kranu leci MUSI przepłynąć przez te warstwy, które mają 75stC.
    WOLNIUTKO przepłynąć...


    Ja i Ty pewnie zbudowalibyśmy to nieco inaczej, ale ta konstrukcja jest poprawna technicznie.
    Działa tak, jak powinna.

    Układ grzania przepływowego CWU po prostu zwalnia z obowiązku zastanawiania się nad problemem, co jest niewątpliwą jego zaletą.
    Ale...
    Wiele dróg prowadzi poprawnie do celu ( czystej CWU )
    Tu właśnie wybrano inną niż grzanie przepływowe.


    Adam M.
    ty napisałeś poniżej,że adam ma rację ,ale GDZIE NAPISAŁEM ŻE BOJLEREK "MA PRZEWAGĘ NAD SPIRALĄ",CZY JEST LEPSZY?
    Przeczytaj wszystko co tu napisałem i zacytuj tą "wyższość bojlerka" ,to jest jedynie wygodna alternatywa,jedyna wyższość to pewność braku tych mikrobów nawet pod krótką nieobecność.Właśnie przyjechaliśmy z Lipska po 2 dniach i co macie w tej spirali?,adam wytłumacz im ,ale żaden problem spuścisz te 10 l. ze spirali,dla pewności 20 i po sprawie .Widzisz kolego takie samo gie wiedziałeś na temat czasu rozmnażania legionelli ,bo gdybyś wiedział ,zaraz byś napisał i mnie zgasił ,adam wiedział,ale bawił się ze mną w "kotka i myszkę".Kolega miedziannik może nie wiedzieć,bo to leśnik z zawodu,choć niewiedza nie usprawiedliwia,ale dla fachowca tej klasy co ty to już z leksza obciach . i nie byłoby tego cyrku gdybym to wcześniej przestudiował,tak samo jak te bzdury z anodą za 2 stówy,którą 2 razy wymieniłem ,ale uwierzyłem w słowa sprzedawcy,który też nie ma zielonego pojęcia twierdząc,że zapobiega również powstaniu kamienia kotłowego i tu dzięki za oświetlenie.
    Asolt,dzięki za słowa krytyki ,zapomniałem że masz nie kwestionowaną wiedzę na tema ogrzewania,zwłaszcza podłogówki i przypodłogowej listwy grzewczej ,ale jak pisałem ja tylko leśnik=ciemny z lasu .
    Pozdrawiam.

  2. #11342
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "przepraszam ale postów o ogrzewaniu z użyciem bufora jest tyle ze nie starczyłoby mi urlopu na jego ogarnięcie."

    Przykre... rozumiem.

    "Chciałbym jedynie uzyskać pomoc w zaprojektowaniu kotłowni bo moi miejscowi fachmani mi wszystkiego odradzają (wg nich kocioł na eko i bez bufora)."

    PO CO? Przecież piszesz, że tego nie ogarniasz...

    "Ja natomiast mam pod dostatkiem drewna liściastego i chciałbym moc je wykorzystać. "

    To oznacza palenie "pełnym ogniem" i magazynowanie ciepełka w buforze. Wtedy jest i tanio i czysto (komin).

    "Z racji ogrzewania podłogowego musze mieć bufor."

    Nieprawda!
    Bufor to wygoda, sprawność, komfort.
    Można bez niego. Radzili Ci ekogroch ze sterowaniem... Też działa...

    "Do tego jeszcze problem CWU (mam na stanie 3 letni nieużywany ocieplony bojler). "

    CO doradzić?
    Budowę układu nieoptymalnego, bo MASZ jakiś klocek, co dałoby się go podpiąć?
    Sprzedać go?
    Komu? Jak?
    Na złom?
    Mało dadzą a podobno nowy jest...

    "Coś naszkicowałem i proszę o opinie, czy bedzie ok"
    "Czy ten układ z syfonem zdaje egzamin? czy zrobic to z laddomatem czy może wg kolegi NILSONA (zamiast laddomatu ) z tej strony a może wystarczy zawór temperaturowy VTC 300. ?"

    "Rozwiązań jest wiele, tylko które najlepsze? "

    To, które wybierzesz!
    NIKT za Ciebie tego nie zrobi, bo to Ty płacisz za to...
    Będzie NAJTWOJSZE.



    Jakaś alternatywa?
    1. Jechać na urlop i wypocząć. Po urlopie zatrudnić kogoś, do kogo masz zaufanie i zapłacić mu ile zażąda, jak zrobi robotę.
    2. Usiąść i zacząć myśleć. Czytać na temat. Sprawdzać ile się da. (da się dużo!)
    WYBRAĆ ŚWIADOMIE I OSOBIŚCIE jakiś wariant. Potem go zrealizować.


    Zapraszasz do domu ŻYWIOŁ! Ogień...
    On dobrze służy ale źle panuje!!!
    MUSISZ być mu WŁADCĄ a nie SŁUGĄ!!!
    Musisz WIEDZIEĆ - JAK!

    System ogrzewania domu i CWU to i źródło ciepła i magazyn, sprzęgło i jego dystrybucja.
    Nie ma jakiegoś jednego, najlepszego schematu.
    Powinien być to system dedykowany do konkretnego domu, sytuacji.
    Warunki i ograniczenia (to drewno liściaste na przykład) znasz TY.
    Możesz zlecić rozwiązanie tego problemu komuś.
    Przyjdzie , zapozna się z warunkami, coś zaproponuje i powie za ile to zbuduje.
    Możesz tę wiedzę zdobyć sam i sam problem pokonać.
    Tu, na forum, podano sporo przydatnych informacji na temat.


    Nie bierz tego, co napisałem za atak na siebie.
    Dokładnie ten sam problem ma każdy budujący.
    Wszyscy chcą tanio szybko i dobrze.
    (da się zrealizować jednocześnie dwa z tych życzeń)

    Żeby było tanio i dobrze - trzeba wylać trochę potu...
    Jak zawsze, zresztą.
    Wiele się da "tymi ręcami" zrobić, ale trzeba wiedzieć - jak.
    My tu możemy jedynie doradzić, opisać jak coś działa, jak to zbudować itp.
    Wybierać musisz sam.

    Adam M.

  3. #11343
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurek_kiler Zobacz post
    (mam na stanie 3 letni nieużywany ocieplony bojler).
    W sam raz na naczynie do otwartego układu tak z dwutonowym zładem...

  4. #11344
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Dobry pomysł!


    Adam M.

  5. #11345

    Domyślnie

    a bufor ma być połączony z naczyniem wyrównawczym czy wystarczy tam dać odpowietrznik? przeponowe wyrzucić całkowicie?
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    ja stosuje i sobie chwale układ nielsena. .
    i do tego układ zasyfonowania?

  6. #11346

    Domyślnie

    Możesz zlecić rozwiązanie tego problemu komuś.
    na tym problem polega że było już u mnie 5 potencjalnych wykonawców i jak usłyszeli że chce mieć kocioł opalany głównie drewnem i do tego bufor ciepła to zaczynali swoje dywagacje typu "a po co ci bufor, najlepiej piec z podajnikiem" ale ja wlasnie ja chce opalać głównie drewnem i w mojej okolicy z tego co narazie sie dowiedziałęm nikt nie ma pomysłu jak to zrobić aby było dobrze, przeważnie słyszę "moge to panu zrobić ale na Pańską odpowiedzialność" co dla mnie znaczy ze się poprostu nie znają na rzeczy i albo to bedzie działać albo raczej nie.
    Dlatego chciałbym uniknąć rozczarowań w kotłowni najlepiej teraz kiedy jestem na etapie planowania. Umówiony jestem już na montaż kotłowni z instalatorem który najbardziej mi odpowiada (tzn zrobi wg zaleceń i wskazówek a nie tak jak on uważa bo jest najprosciej i najszybciej.) MA być dobrze. i Działąć dobrze. WIem ze są lepsze i gorsze kotłownie z buforem. Bufory z weżownicą i bez. Ja mam już zamysł swojej i chciałbym aby instalacja było dobrze spięta. Moje rozterki to:
    1) podłączenie kotła do bufora (wg nielsena, laddomatem czy zaworu esbe) kocioł i bufor bedą stać na tym samym poziomie
    2) Bojler CWU wpięty przed bufor czy za?
    3) bufor połączony z naczyniem wyrównawczym czy wystarczy dać odpowietrznik?
    4) czy zasyfonowanie wystarczy na ochrone bufora po wygaśnięciu pieca?

  7. #11347
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Przeponowe jest zbędne...
    Na szczycie zbiornika odpowietrznik/zawór 1/2cala... Zasyfonowanie u mnie niestety słabo działa (prawdopodobnie cyrkulacja CWU "ściąga" ciepła wodę poniżej wysokości góry kociołka i powoduje samo rozładowanie). Jak masz możliwość opuść syfon poniżej dolnego króćca kotła, i umieść wężownice tak, aby była cała powyżej jego wysokości (teraz tak bym zrobił)... a pro-po cyrkulacji i wężownicy, to trochę bezsensem jest dawać trójnik w połowie jej wysokości. żeby to działało tak jak zakładamy, konieczny byłby zawór zwrotny w wężownicy. Bez niego woda po powrocie z cyrkulacji rozdziela się na dwa strumienie i jeden tak jak chcemy płynie do góry ku ujściu, a drugi płynie w dół i przez drugą spirale wężownicy, uśredniając temperaturę naszego zładu.
    I zrezygnuj z bojlera, jak nie chcesz mieć tego "gorszego" układu...

  8. #11348
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    1. Stawiasz baniak wyżej jak kocioł i grawitacja załatwia problem.
    Oczywiście, kotłem STERUJESZ TY.
    Albo...
    Dajesz pompkę, laddomat czy TERMOSTAT i też jest dobrze.
    SAMO się robi co trzeba.

    2. Bojler wyrzucasz/prezentujesz komuś, kogo nie lubisz/ zamieniasz w naczynie wzbiorcze.
    CZYTAŁEŚ O CIEPŁEJ WODZIE (że da się nią skrzywdzić)?

    3. zamiast odpowietrznika łączysz baniak z naczyniem wzbiorczym.
    Chyba, ze wychodzi Ci U-rurka, wtedy NIE.

    4. Albo wystarczy albo nie wystarczy.
    Zależy od kotła, miejsca ustawienia, grubości rur, ich ocieplenia, pomysłu na ich poprowadzenie...
    Zrób - to zobaczysz.
    Nie zadziała - to przerobisz.

    Adam M.

  9. #11349
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    "Zapraszasz do domu ŻYWIOŁ! Ogień...
    On dobrze służy ale źle panuje!!!
    MUSISZ być mu WŁADCĄ a nie SŁUGĄ!!!
    Musisz WIEDZIEĆ - JAK!"

    Kupuję....

  10. #11350
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Asolt,dzięki za słowa krytyki ,zapomniałem że masz nie kwestionowaną wiedzę na tema ogrzewania,zwłaszcza podłogówki i przypodłogowej listwy grzewczej ,ale jak pisałem ja tylko leśnik=ciemny z lasu .
    Pozdrawiam.
    Straszyc legionellą w węzownicy nie jest trudno, ale to tylko domniemania nie poparte zadnymi badaniami. Lubisz wyszukiwać linki na rózne tematy, znajdz na temat rzekomego zagrozenia legionellą w węzownicy. Nie spotkałem sie z zadnym udokumentowanym opisem wystapienia legionelli w węzownicy ktorego wynikiem było zachorowanie uzytkownika.

  11. #11351
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Asolt, przecież mówili "nie kop leżącego" .Dalej nie kumasz,legionella potrzebuje min. 2 dni do rozwoju i namnażania się w szalonym tempie.
    To było dla mnie nie jasne,a nie tylko temp.,stąd były moje obawy i tu jest prawdopodobnie odpowiedź dlaczego jest tak mało zachorowań,bo z reguły każdy niewielki bojler przynajmniej raz dziennie jest opróżniany i dlaczego wężownica ma tak małą ilość bakterii.Tu linki:
    http://wsselublin.pis.gov.pl/plikije...25_04_2014.pdf
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella
    Adam,napisał ostatnio bardzo mądre zdanie;każdy ma inne warunki i zapotrzebowanie na ciepło.U mnie,częsta kilkudniowa nieobecność w lecie=grzanie bufora jest według mnie nieuzasadnione ekonomicznie i mało wygodne=przyjeżdżam włączam bojler i góra 30 min. jest gorąca woda.Inaczej kiedy jesteś cały czas w domu i co najmniej 3-4 osobową rodzinę .
    Mac-612,dziwisz się leśnikowi że myli zasadę działania anody,a co powiesz na to :
    http://www.instalator.pl/index.php/p...pa-w-w-buforze.
    Jurek_kiler,chcę tylko przypomnieć,że palenie drewnem wymaga sporego nakładu pracy(chyba że masz ludzi) i dobrego kotła .
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez miedziannik ; 01-07-2015 o 22:12

  12. #11352
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Witam.
    przyjeżdżam włączam bojler i góra 30 min. jest gorąca woda..
    Uwież mi, że również buforze można po 30minutach cieszyc się z ciepłej wody

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Mac-612,dziwisz się leśnikowi że myli zasadę działania anody,a co powiesz na to :
    .
    No tak ładnie porównane dwa układy, choć takie połączenie zbiornika z pompą ciepła jest karygodne Wszystko o czym już pisaliśmy

  13. #11353
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Mac_612,czy "połączenie zbiornika z pompą ciepła jest karygodne",nie wiem ,nie posiadam,chodzi o to "po trzecie" i to piszą fachowcy .
    Tak można podgrzać w moim przypadku po 30 min. bufor do 35 st.,ale woda w wężownicy mało komfortowa,to specyficzna budowa kotła=potrzebuje trochę więcej czasu niż twój,ale jak się rozhula to strach do niego podejść ,tylko wunglem w nim nie popalisz=taki wymysł miedziannika .
    Pozdrawiam.

  14. #11354
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Przypuszczam, że chodzi Ci o
    "Brak wymiany katody czy anody powoduje zakamienianie się zasobnika i wymianę urządzenia".
    Heh, jak to sie mówi - błędów nie popełnia tylko ten co nic nie robi - i fachowiec może napisać babola
    Kotła Ci szczerzę zazdroszczę taki HG kiedyś sobie sprawie, jak czas pozwoli....
    Odpowiednia konstrukcja zbiornika z wężownicą/układu i temperatura wody przekracza 50'C Nie wsadzisz pod strumień dłoni

  15. #11355
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Postanowiłem jednak zrobić zewnętrzne ładowanie zasobnika . Na dole zbiornika grzałka z paneli pv a w połowie grzałka 230 V w przypadku braku słońca , będzie grzała tylko do jakiejś temperatury ok 1/2 zbiornika , wkręcona bezpośrednio w płaszcz , czyli ogrzewanie całego zładu powyżej grzałki , zadziała ?
    rjarek Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbiornik warstwowy.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	323162

  16. #11356
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bungay

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam i ukłony dla Forumowiczów,
    a ten najniższy dla Adama (nie tylko za wiedzę, ale i za dowcip, a i poezję czasem miejscami szczerze się ubawiłem)
    W zasadzie to chciałbym tylko zapytać - co zrobić, żeby zamiast tych żab, które u mnie nijak otworzyć się nie chcą, zobaczyć zdjęcia albo rysunki.
    b

  17. #11357

    Domyślnie

    @bungay
    Chyba nic ni zrobisz bo zdjęcia nie są już hostowane.

  18. #11358
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bungay

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zali naprawdę nic się nie da zrobić ?
    Czytam o tym buforze od kilku tygodni , robię jakieś notatki, dzisiaj się zarejestrowałem w nadziei, że pootwieram te żaby,a tu taki zawód
    Mam wobec tego gorącą prośbę do wszystkich, którzy mieli szczęście znaleźć to forum wcześniej niż ja - jeżeli komuś zawieruszyły się jakieś zdjęcia , schematy czy rysunki, które były tu kiedyś dostępne- bardzo, bardzo proszę podeślijcie koledze na maila, nie zostawiajcie w potrzebie spóźnialskiego.Pod koniec lipca przychodzi hydraulik i ( już to wiem ) muszę naprawdę dużo sam dowiedzieć się na ten temat, żeby wszystko zadziałało jak trzeba.
    Z góry wszystkim dziękuję.

  19. #11359

    Domyślnie

    Wpisz w google bufor ciepła i wejdź na grafikę. Wyrzuci Ci obrazki, są tam też te z tego wątku, np taki:


    Jeżeli ja, nietechniczny organista umiałem to narysować mojemu ślusarzowi a potem wytłumaczyć hydraulikowi, to każdy sobie da radę

  20. #11360
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bungay

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne CS, jestem Ci winien butelkę "Łąckiej"

Strona 568 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony