dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie klima multisplit - jak to działa ?

    Witam,

    Jak w temacie , nurtuje mnie jak działa taki multisplit w przypadku kiedy np jedno pomieszczenie wymaga dogrzania a inne chłodzenia ?

    W jaki sposób jednostki wew są podłączone do zew , na kliku schematach widziałem tylko "rurki freonowe" żadnego sterowania , skąd jednostka zew "wie" że ma "grzać" lub "chłodzić" ?

    Proszę o info i wyrozumiałość
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Pompa ciepła przenosi ciepło z wartości niższych do wyższych. W Inwerterach, pompach odwracalnych kierunek wyznacza termostat na jednostce wewnętrznej .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Pompa ciepła przenosi ciepło z wartości niższych do wyższych. W Inwerterach, pompach odwracalnych kierunek wyznacza termostat na jednostce wewnętrznej .

    Nie o to pytam ...

    Jak realizuje utrzymanie zadanej temperatury jeśli w jednym pomieszczeniu należy dogrzać a w drugim schłodzić w tym samym czasie.
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  4. #4
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Nie o to pytam ...

    Jak realizuje utrzymanie zadanej temperatury jeśli w jednym pomieszczeniu należy dogrzać a w drugim schłodzić w tym samym czasie.
    Pan to traktuje jak centralne, że jest zasobnik ( jednostka zewnętrzna ) i wysyła gorący lub zimny płyn. Każdy split ma swoją automatykę.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Pan to traktuje jak centralne, że jest zasobnik ( jednostka zewnętrzna ) i wysyła gorący lub zimny płyn. Każdy split ma swoją automatykę.
    Zasobnik/bufor nie wyznacznikiem ogrzewania/chłodzenia centralnego. Po co kolejna teoria o centralnym które musi byc z buforem, centralne bez bufora nie jest juz centralnym?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Jak w temacie , nurtuje mnie jak działa taki multisplit w przypadku kiedy np jedno pomieszczenie wymaga dogrzania a inne chłodzenia ? W jaki sposób jednostki wew są podłączone do zew , na kliku schematach widziałem tylko "rurki freonowe" żadnego sterowania , skąd jednostka zew "wie" że ma "grzać" lub "chłodzić" ?
    Na "zwykłym" multisplicie tego nie zrealizujesz. On może albo tylko grzać, albo tylko chłodzić. Innymi słowy, nie da się jednego pomieszczenia grzać a drugiego w tym samym czasie chłodzić. Są AFAIR systemy VRF które są w stanie realizować takie założenie jak Twoje, ale siłą rzeczy są drogie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Na "zwykłym" multisplicie tego nie zrealizujesz. On może albo tylko grzać, albo tylko chłodzić. Innymi słowy, nie da się jednego pomieszczenia grzać a drugiego w tym samym czasie chłodzić. Są AFAIR systemy VRF które są w stanie realizować takie założenie jak Twoje, ale siłą rzeczy są drogie.

    Interesuje mnie jak są "kolejkowane" jednostki wewnętrzne jeśli są (priorytety, kto pierwszy ten lepszy ?)

    Druga sprawa ... jeśli jednostki wew (obrazek poniżej) będą pracować na przemiennie to jakiej mocy potrzebna jednostka zew ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	45,1 KB
ID:	323756
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Interesuje mnie jak są "kolejkowane" jednostki wewnętrzne jeśli są (priorytety, kto pierwszy ten lepszy ?)
    Działać mogą wszystkie naraz. Ale wszystkie grzeją, albo wszystkie chłodzą. Czy mają priorytety -- niestety nie wiem. Podejrzewam, że nie -- i jeśli pracują dwie/trzy jednostki, to każda dostaje tyle samo czynnika chłodzącego/grzejącego niezależnie od ustawionych parametrów i temperatury w pomieszczeniu.

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Druga sprawa ... jeśli jednostki wew (obrazek poniżej) będą pracować na przemiennie to jakiej mocy potrzebna jednostka zew ?
    Taka jak najmniejsza moc pojedynczej jednostki. Jednak najmniejsze multisplity jakie widziałem na swoje oczy to 5kW.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Interesuje mnie jak są "kolejkowane" jednostki wewnętrzne jeśli są (priorytety, kto pierwszy ten lepszy ?)

    Druga sprawa ... jeśli jednostki wew (obrazek poniżej) będą pracować na przemiennie to jakiej mocy potrzebna jednostka zew ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klima.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	45,1 KB
ID:	323756
    W prostych układach split nie ma żadnego kolejkowania.
    Układ powinien być dobrany w taki sposób, by wszystkie jednostki wewnętrzny pracując jednocześnie były w stanie osiągnąć swoje moce minimalne.
    Jeśli sumaryczna moc jednostek wewnętrznych jest większa niż jednostki zewnętrznej ich wydajność spada po równo.

    Jeśli jednostki wewnętrzne nie będą pracować razem, moc jednostki zewnętrznej może być mniejsza.
    Moc jednostki zewnętrznej powinna pokrywać chwilowe maksymalne zapotrzebowanie (np. 2x2,5 KW = 5kW)

  10. #10

    Domyślnie

    @Myjk, @_John dzięki za info , mam jeszcze kilka pytań

    Można coś zyskać przez przewymiarowanie jednostki zew invert. w układzie w którym pracuje tylko jedna "mniejsza" jednostka wew w danym czasie ? (np 8-12kW zew i 3kW wew, praca w temp zew w okolicach -20*C , -10*C)

    Zakładając że będzie pracować tylko jedna jednostka wew w danej chwili - trzeba montować multisplita czy można zwykłego splita + "zawory" (jeśli takie istnieją) sterowane z "centrum dowodzenia" ?

    Jednostki wew posiadają wejście do zdalnego sterowania ? (port, protokół, dokumentacja ) ? Czy można je tylko wysterować z pilota ?

    W jaki sposób jednostka wew komunikuje się z jednostką zew (jeśli w ogóle) ?


    Co się stanie z jednostką wew "klimatyzacyjną" która będzie wisieć i się kurzyć przez pół roku na sezon ? Trzeba ją włączać okresowo , czary odprawiać czy może sobie spokojnie wisieć i nic się nie stanie ?(grzyb itd)

    Jeszcze raz dzięki za wyrozumiałość. Ciężko znaleźć takie info nie przedzierając się przez wojenki,itd.
    Ostatnio edytowane przez adkwapniewski ; 10-07-2015 o 10:58
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Można coś zyskać przez przewymiarowanie jednostki zew invert. w układzie w którym pracuje tylko jedna "mniejsza" jednostka wew w danym czasie ? (np 8-12kW zew i 3kW wew, praca w temp zew w okolicach -20*C , -10*C)
    Nic szczególnego nie uzyskasz przewymiarowaniem jednostki zewnętrznej jeśli jednostki wewnętrzne jej nie będą w stanie wykorzystać. Może, podkreślam, MOŻE, trochę zyskasz na wytrzymałości -- ale to pomijalny promil, aby były podstawy do zakupu większego urządzenia.

    Ale pamiętaj, że (multi)split to urządzenie przeznaczone do chłodzenia. Ma funkcję grzania, ale nie jest to typowa pompa ciepła do grzania. Mój split bardzo mizernie radzi sobie z grzaniem, w zasadzie poniżej 7sC to więcej stoi niż grzeje.

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Zakładając że będzie pracować tylko jedna jednostka wew w danej chwili - trzeba montować multisplita czy można zwykłego splita + "zawory" (jeśli takie istnieją) sterowane z "centrum dowodzenia" ?
    Takie zawory elektro są do kupienia, ale drogie jak pierun. Do tego jeszcze trzeba będzie zaprojektować i wykonać ich sterowanie. Nie wiem czy gra jest warta świeczki i czy bezpieczna dla sprężarki..

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Jednostki wew posiadają wejście do zdalnego sterowania ? (port, protokół, dokumentacja ) ? Czy można je tylko wysterować z pilota ?
    Mój split, chiński badziew, ma jakiś panel i możliwość sterowania bez pilota (przyciskiem), w tym jakichś funkcji serwisowych. Ale czy da się jakoś bardziej "zdalnie" go opanować, to już nie wiem. W każdym razie u siebie nie widziałem żadnego łącza serwisowego.

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    W jaki sposób jednostka wew komunikuje się z jednostką zew (jeśli w ogóle) ?
    W splicie jest przewód sterująco-zasilający pomiędzy jednostkami (czyli bezpośrednio do prądu podłączona jest tylko jednostka zewnętrzna, a wewnętrzna pośrednio) -- nie wiem jak to jest rozwiązane w multi, zwłaszcza jeśli są większe odległości. Podejrzewam, że idzie tylko wiązka sterująca, zasilanie jest już oddzielne.

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Co się stanie z jednostką wew "klimatyzacyjną" która będzie wisieć i się kurzyć przez pół roku na sezon ? Trzeba ją włączać okresowo , czary odprawiać czy może sobie spokojnie wisieć i nic się nie stanie ?(grzyb itd)
    Nic się nie stanie. Filtry/wymiennik brudzą się głównie przy pracy wentylatora, czyli przepływie powietrza przez jednostkę -- a więc jak wentylator nie pracuje, to zanieczyszczenie jest minimalne. Ja raz na rok czyszczę filtry i wystarcza.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za info.
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony