dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie POMPA CIEPŁA GRUNTOWA vs KOCIOŁ GAZOWY KONDENSACYJNY

    Witam,

    jestem na etapie doboru system grzewczego do domu Marcel III G2 z pracowni archipelag http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marcel-g2.

    Tak jak w temacie zastanawiam się nad dwoma źródłami ciepła, a mianowicie czy wybrać gruntową pompę ciepła z odwiertami pionowymi czy piec gazowy kondensacyjny.

    Dodatkowo planuję zastosować instalację wentylacji mechanicznej z Gruntowym Powietrznym Wymiennikiem Ciepła, wykorzystującym energię zmagazynowaną w gruncie do ogrzewania i chłodzenia powietrza wentylacyjnego.

    Rodzaj ogrzewania: podłogowe (bez garażu, garaż docieplony od wewnątrz).

    Charakterystyka energetyczna dla domu Marcel III G2 znajduje się pod tym linkiem:

    http://www.archipelag.pl/files/Proje...echaniczna.pdf

    Odwierty, które zostały zrobione przez firmę badającą grunt wykazały, że na głębokości ok, 2,5-3m znajduje się strumień wody. Na działce mam także wykopaną studnię.

    Czytałem o pompach woda-woda i w większości przypadków ta technologia jest odradzana. Być może u mnie też będzie kłopot gdyż woda w gruncie posiada dużo pierwiastka żelaza.

    Instalacja gazowa znajduje się w drodze, więc z przyłączem nie będzie najmniejszego problemu.

    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, wskazówki oraz pomoc w doborze.

    Zależy mi przede wszystkim aby wybrać rozwiązanie korzystniejsze pod względem kosztów instalacji oraz późniejszej eksploatacji.

    Dodam, że mam dostęp do dobrych cen sprzętu viessmana, więc będę chciał z tego skorzystać



    Dzięki z góry!
    Ostatnio edytowane przez ykonaw7 ; 09-08-2015 o 08:07

  2. #2

    Domyślnie

    Naprawdę sądzisz, że na tak dużym i wieloletnim forum, nikt wcześniej tego dylematu na rozważał ?

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...pa-ciep%C5%82a
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...czy-gaz-ziemny

    A i duże litery w tytule też zbędne...

    PS. Cokolwiek wybierzesz będziesz zadowolony, zwróć uwagę na dostępny w Twojej okolicy serwis i tego i tego.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki StaśPro, ale zapytałem o konkretną poradę do konkretnego projektu.

    Odnośnie podanych przez Ciebie linków. Nie znajduję w nich odpowiedzi na postawione pytania. Ja pytam o konkretny rodzaj pompy ciepła pozwalającej na wykorzystanie energii gromadzonej w ziemi względem pieca gazowego pod konkretny budynek. Interesuje mnie opłacalność danej instalacji względem konkretnej charakterystyki energetycznej.

    Nie chcę wybierać czegokolwiek, tylko konkretne rozwiązanie pod konkretny projekt. Warunki techniczne pozwalają mi na instalację obydwu źródeł ciepła. Chciałbym aby ktoś rzeczowo mi poradził, pomógł odczytać parametry zapotrzebowania CO oraz CWU przy wskazanym projekcie i spróbować dobrać konkretne rozwiązanie np. ze strony viessmana lub innego alternetywnego producenta.

    W projekcie jak widać jest także kominek i chciałbym wiedzieć czy zostawić go tylko jako rekreację, czy też zrobić z płaszczem wodnym.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    Warto poczytać wątki o pompach, niemniej ze względu na koszt instalacji gruntowa PC raczej średnio się zwróci jeżeli masz gaz pod ręką. Za to powietrzna PC zaczyna być poważną alternatywą, szczególnie jeżeli ktoś nie zdążył wybudować komina i przyłącza gazowego. Obie grzeją tak samo skutecznie, zatem gruntowe powoli będą tracić udział w rynku.
    Żeby przyjąć jakieś rozwiązania łącznie z projektem całego CO, nie tylko źródła ciepła, powinieneś zlecić obliczenia OZC bo dane podane w projekcie typowym mogą być mało wiarygodne. To kosztuje kilkaset złotych. Robi to np. forumowy asolt i wszyscy twierdzą, że robi bardzo dobrze.
    Wtedy możesz dobierać urządzenia i porównywać koszty eksploatacji.

    Jednak dwie rzeczy zawsze będziesz musiał założyć sam: cena energii vs. gazu w okresie najbliższych dekad i awaryjność/koszt serwisowania pompy vs. kotła. Jeżeli ceny nośników założymy takie jak dzisiaj i przyjmiemy teoretycznie, że nic się nie zepsuje przez 20 lat a po tym czasie kupujemy nowy kocioł/pompę, to pompa powietrzna bije gaz na głowę. Nawet od biedy zwróci się chyba gruntowa, ale już przebitka będzie mniejsza. Jednak jakby prąd zdrożał znacznie a pompa parę razy by sprawiła kosztowne problemy, to po 20 latach życia urządzenia przy powietrznej mogłoby wyjść na zero, czyli i tak ciągle nieźle, a przy gruntowej, to byś już raczej dołożył do interesu.
    Jak widać, do pewnego stopnia jest to wróżenie z fusów, ale nie do końca.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    A ja pozwolę się z tym nie zgodzić.
    Moja gruntówka kosztuje około 12000zł. Jeżeli doliczymy jej kolektor wyjdzie podobnie co powietrzna. Tyle że jeżeli dojdzie po latach do jej wymiany (raczej wystarczy naprawić), to wymienię jedynie pompę a nie całość. Do tego jeszcze jeśli porównamy żywotność pomp pracujących na innych parametrach, to raczej logicznym jest, że gruntowa powinna pochodzić dłużej.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DSQ

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Chorzów / 2017 Tychy
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A ja pozwolę się z tym nie zgodzić.
    Moja gruntówka kosztuje około 12000zł. Jeżeli doliczymy jej kolektor wyjdzie podobnie co powietrzna. Tyle że jeżeli dojdzie po latach do jej wymiany (raczej wystarczy naprawić), to wymienię jedynie pompę a nie całość. Do tego jeszcze jeśli porównamy żywotność pomp pracujących na innych parametrach, to raczej logicznym jest, że gruntowa powinna pochodzić dłużej.
    Jeżeli takie są koszty, to w takim wypadku gruntowa byłaby OK. Wszystko się w końcu opiera się o pieniądze
    Niemniej, chyba jest też sporo instalacji gruntowych PC, które nie zamykają się w 30000, więc to może być różnie w zależności od warunków gruntowych.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Nie prawdą jest, że cokolwiek wybierzesz będziesz zadowolony. Raczej, że będzie grzało - a to co innego.
    Spójrz na charakterystykę z linku który podałeś. O ile nie jest delikatnie mówiąc błędna, to ani gruntowa, ani kocioł gazowy.
    Przy tak ciepłym domu mała powietrzna pw lub ogrzewanie elektryczne + pc do cwu
    A z klimą to układ nadmuchowy powietrze/powietrze. Najlepszy stosunek możliwości do ceny i prosta instalacja prowadzona górą.
    A dom ogrzany, zwentylowany i sklimatyzowany.
    A jeśli nie przerażają cię 4 małe agregaty, to instalacja mieszana z jednostkami klimatyzacyjnymi np. przypodłogowymi COLD + ogrzewanie elektryczne w łazience + pc do cwu
    pzdr

  8. #8

    Domyślnie

    W dniu dzisiejszym byłem w domu, który wyposażony jest w pompę ciepła z odwiertem poziomym oraz wentylacją mechaniczną. Instalacja składa się ze zbiornika 300L na CWU, pompy ciepła 10kw oraz zbiornika buforowego. Instalacje grzewcza poprowadzona jest w podłodze, która przy pomocy pompy ciepła zimą grzeje a latem chłodzi. Dzisiaj u nas jest 38st byłem w domu z poddaszem użytkowym, w którym było chłodzenie podłogowe i przyznam szczerze że bardzo fajnie to działa.

    Skomplikowane pompy gruntowe np. marki BUDERUS, które działają jako pojedyncze urządzenia 3w1 2w1 ze skomplikowaną elektroniką zostały mi odradzone ze względu na duże koszty napraw i żywotność rzędu 10-15 lat względem prostrzych rozwiązań z np. osobnym zbiornikiem na CWU którego rzywotność jest na poziomie kilkunastu ze względu na skład wody z wodociągów.

    Pompa powietrzna została mi odradzona ze względu na kosztowną wymianę uszkodzonej sprężarki.

    Opinie, sugestie wskazane.

  9. #9

    Domyślnie

    Może ktoś coś jednak ?

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykonawca7 Zobacz post
    Może ktoś coś jednak ?
    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    A myślałeś kiedyś o kotle kondensacyjnym gaz ziemny?
    Ja na początku byłem przekonany,że gaz to właściwa opcja ale teraz liczę, że całokształt wychodzi drogo (szacunki): przyłączenie 2000 pln + projekt i wykonanie przyłącza do kotłowni 3.000 pln + kocioł z zasobnikiem i wyposażenie kotłowni 10 -12 .000 zł ...jak nic 17.000 PLN....
    Za 17-19 klocków masz powietrzną pompę ciepła i 1kWh wychodzi 0,10-0,12zł a przy gazie ziemnym 0,22-0,25zł.
    I chyba już nie ma dylematu.

    Pompa gruntowa w nowych domach a tym bardziej z odwiertami nie jest uzasadniona ekonomicznie.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 12-08-2015 o 22:37

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykonawca7 Zobacz post
    W dniu dzisiejszym byłem w domu, który wyposażony jest w pompę ciepła z odwiertem poziomym oraz wentylacją mechaniczną. Instalacja składa się ze zbiornika 300L na CWU, pompy ciepła 10kw oraz zbiornika buforowego. Instalacje grzewcza poprowadzona jest w podłodze, która przy pomocy pompy ciepła zimą grzeje a latem chłodzi. Dzisiaj u nas jest 38st byłem w domu z poddaszem użytkowym, w którym było chłodzenie podłogowe i przyznam szczerze że bardzo fajnie to działa.

    Skomplikowane pompy gruntowe np. marki BUDERUS, które działają jako pojedyncze urządzenia 3w1 2w1 ze skomplikowaną elektroniką zostały mi odradzone ze względu na duże koszty napraw i żywotność rzędu 10-15 lat względem prostrzych rozwiązań z np. osobnym zbiornikiem na CWU którego rzywotność jest na poziomie kilkunastu ze względu na skład wody z wodociągów.

    Pompa powietrzna została mi odradzona ze względu na kosztowną wymianę uszkodzonej sprężarki.

    Opinie, sugestie wskazane.
    to kup pompę z nie uszkodzoną sprężarką
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  12. #12

    Domyślnie

    Ok, zatem jaką pompę powietrze-woda byście polecili. Widziałem w ofertach pompy z inwerterem, co myślicie o takim rozwiązaniu? Najchętniej wysłuchałbym użytkowników pompy powietrze - woda

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Działa,grzeje,sprężarka sprawna

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony