dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 578 z 903
Pokaż wyniki od 11.541 do 11.560 z 18054
  1. #11541
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Nie mam wpływu na Twoje myślenie.
    Hydraulika niby prosta, ale trzeba nad nią też się pochylić nad jakiś czas, by ją zrozumieć.
    Gdyby była taka prosta to bym nie zaglądał na forum i nie męczył głupimi pytaniami Jednakże dziekuję że pomagasz

    Na poczatku zaplanowałem że dam bufor do piwnicy czyli poniżej poziomu kominka + pompa na powrocie z bufora i myślałem że to będzie smigać ... teraz to już nie wiem czy to będzie działać...może wystarczy zmienić położenie pompy i dać ją na zasilanie tak aby tłoczyła wodę do bufora?
    aha...dodam tylko że kupie sobię UPSa do tych pomp...tak abym miał trochę czasu na ucieczke z domu

    Panowie, ja wiem że wy wiecie dużo na te tematy i czasami już wam nie chce się tłumaczyć takich podstaw takiemu laikowi jak ja...ale jeśli to możliwe to wytrzymajcie jeszcze troche ze mną i pomóżcie to jakoś zaprojektować.
    potrzebuję jasnej odpowiedzi...czy mogę bufor zainstalować w piwnicy a jeśli tak to czy musze coś zmieniać w moich planach (np czy zmienic pompe z powrotu na zasilanie)
    dziękuję

  2. #11542

    Domyślnie

    troche offtopicznie
    http://cire.pl/item,117442,1,0,0,1,0...izej-zera.html
    dodać do tego nasze grzałki w buforach, wdrożyć SmartGrid i żyć nie umierać

  3. #11543
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    edmund161

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    załączam zdjęcia w tej chwili zawór trójdrożny odłączony od sterownika nastawiony na 45 stopni otwarty połowicznie
    temperatura na buforze mierzona u góry i na dole
    na zdjęciu ilość drzewa bukowego która grzeje piec do 100 stopni
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150923_12_57_57_Pro.jpg
Wyświetleń:	346
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	331633
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150923_12_59_07_Pro.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	331634
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150923_12_59_48_Pro.jpg
Wyświetleń:	263
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	331632

  4. #11544
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    edmund161

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    załączam też schematKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	UKŁAD.jpg
Wyświetleń:	235
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	331637

  5. #11545
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Może zawór zwrotny odwrotnie zamontowany albo się zacioł , a co się dzieje przy całkowicie otwartym ( brak funkcji mieszania ) zaworze trójdrożnym ? A może zasilanie z pieca podłączone jest do górnej wężownicy , były by takie objawy .
    Ostatnio edytowane przez rjarek ; 23-09-2015 o 18:18

  6. #11546
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    edmund161

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    do górnej wężownicy podłączona jest cwu. Dzisiaj przy otwartym zaworze mieszącym po wrzuceniu trzech drewek jak na zdjęciu piec w krótkim czasie łapie 76 stopni moim skromnym zdaniem piec trzeba załadować podpalić i czekać na efekt w postaci ogrzewaniu, a ja chodzę i podkładam po dwa drewka, palenie węglem odpada bo piec jest nie do opanowania. Dlatego się zastanawiam czy pompa nie jest mało wydajna, w dodatku instalator zainstalował pompę przeznaczona do instalacji solarnych. pompa raczej działa po po dłuższym czasie zaczyna spadać temperatura na piecu.

  7. #11547

    Domyślnie

    Schemat wygląda OK.
    Pompa sprawna?
    Co steruje zaworem?
    Czy próbowałeś kręcić ręcznie?
    Opisz które rury robią się ciepłe czy przekręceniu w jedną, a które przy przekręceniu w drugą stronę.

  8. #11548
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

  9. #11549
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie

    Czy to zadziała?
    Zawór 4D manulany czyli ręcznie przełączam na lato/zima.
    sterowanie:
    -3 czujniki temperatury(kominek, bufor, bufor c.w.o)
    -3 pompy
    -przepustnica



  10. #11550

    Domyślnie

    Witam.
    Przeczytałem kilka początkowych stron i końcowych wątku i mam pytanko:

    Planuję w początkowym okresie użytkowania mieć kocioł 23kW "górniaka" (niestety nie znalazłem dolniaka o tej mocy który miałby wymiary podobne do górniaka - minimalizacja ze względu na zajmowane miejsce w kotłowni). 23kW ze wzgledu na dwie sprawy: pierwsza bo zapotrzebowanie budynku na CO obliczeniowe 4,7kW przy -18stC (rzeczywiste pewnie będzie z 5,5) plus ładowanie bufora, a druga to komora załadunkowa tego górniaka na 41kg węgla co w przeliczeniu daje ok 250kWh mocy czyli na CO i napełnienie bufora z jednego załadunku albo jesli będzie to drewno kawałkowe to 3-4 załadunki.
    Kocioł jest tani bo ok 2,2k zł i z założenia ma popracować 2-4 lata a potem ma służyć jako rezerwa albo pójdzie do warsztatu.
    Będę miał bufor zrobiony ze starego zbiornika na gaz 2700l.
    Ogrzewanie CO - podłogówka / grzejniki niskotemperaturowe purmo 22V (tam gdzie deski na legarach to grzejniki a gdzie korytarze/łazienki/gospodarcze/kuchnia to podłogówka.
    CWU planuje jako oddzielny zbiornik z płaszczem albo z wężownica do nagrzewania tak ok 100-140l.

    I teraz pojemność całego obiegu to będzieok 3000l : pozostaje decyzja czy układ otwarty czy zamkniety a co za tym idzie czy naczynie przeponowe na ok 280l (pewnie jesli już to 3x80l) albo zbiornik wyrównawczy na...? ile l? 4%+jakaż rezerwa czy jak to policzyć?

    Zbiornik wyrównawczy mógłbym zamocować na poddaszu, zamontować do niego dwa pływaki z krańcówkami i w kotłowni zawór który bym ręcznie sobie otwierał i uzupełniał wode jak "lampeczki" z krańcówek zmienią się z zielonych na czerwone.
    Ze względów bezpieczeństwa skłaniał bym się do układu otwartego ale wtedy pozostaje pytanie czy przy tej pojemności układu będa jakies zagrożenia dla popm i podłogówki.

    Wszelkie uwagi wskazane.

    Inne rozwiązania też sa wskazane.

    PS: Co do samego bufora to chciałbym go nie rozcinać aby dołozyć wężownice i rozumiem, że mógłbym w układzie z oddzielnym zbiornikiem CWU załóżmy dwupłaszczowym raz na jakiś czas używajac manualnego starowania podgrzać zbiornik CWU do temperatury maksymalnej na buforze 85-90stC i puścić w instalację tym samym likwidując ligionellę. Dobrze myślę z tym nagrzewaniem CWU i likwidowaniem ligionelli?

    pozdro

    A i jeszcze jedno pytanko a propos mojego buforka. Z założenia chciałbym go umieścić na zewnątrz budynku (30cm wełna/styro) zaraz za ścianą przy kotłowni ale jesli sprawa okaże się warta rozwijania to mam możliwośc postawienia obok kolejnego buforka/akumulatora a także wewnątrz kotłowni ale wtedy juz jakiegoś 600-1000l jak wewnątrz. Czy przy takiej rozbudowie buforów łączy sie je szeregowo czy równolegle a jeśli jedno z nich to jakie dodatkowe króćce wykonać?
    Ostatnio edytowane przez Okta ; 25-09-2015 o 10:56

  11. #11551
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150924_16_25_40_Pro.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	80,3 KB
ID:	331864Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150924_16_26_01_Pro.jpg
Wyświetleń:	226
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	331865Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150924_16_26_31_Pro.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	331866Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150924_17_59_09_Pro.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	331867Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20150924_21_33_14_Pro.jpg
Wyświetleń:	206
Rozmiar:	74,7 KB
ID:	331868 prac nad buforem ciąg dalszy , robota idzie wolno a zima coraz bliżej

  12. #11552
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekqd

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał edmund161 Zobacz post
    do górnej wężownicy podłączona jest cwu. Dzisiaj przy otwartym zaworze mieszącym po wrzuceniu trzech drewek jak na zdjęciu piec w krótkim czasie łapie 76 stopni moim skromnym zdaniem piec trzeba załadować podpalić i czekać na efekt w postaci ogrzewaniu, a ja chodzę i podkładam po dwa drewka, palenie węglem odpada bo piec jest nie do opanowania. Dlatego się zastanawiam czy pompa nie jest mało wydajna, w dodatku instalator zainstalował pompę przeznaczona do instalacji solarnych. pompa raczej działa po po dłuższym czasie zaczyna spadać temperatura na piecu.
    A jakiej średnicy są wejście/ wyjście z kotła bo te rurki jak dla mnie trochę cienkie, i sprawdziłbym czy pompa jest ustawiona w dobrym kierunku.
    U mnie fachowcy wstawili odwrotnie pompę i zamiast pchać przez kocioł zasysała i pchała dołem do bufora a kocioł zaciągał gorącą wodę z góry bufora.

  13. #11553

    Domyślnie

    Cytat Napisał Okta Zobacz post
    Witam.
    Przeczytałem kilka początkowych stron i końcowych wątku i mam pytanko:
    ...
    Wszelkie uwagi wskazane.

    Inne rozwiązania też sa wskazane.
    ...
    ?
    Ja mam dwa bufory połączone równolegle, króćcami 2".
    Podłączenie kotła w układzie otwartym.
    Tobie też polecam układ otwarty.
    Przy 3000L musiałbyś dać zbiornik wyrównawczy minimum 150L.
    Nie doczytałem czy chcesz grzać bufory grawitacyjnie czy pchać ciepłą wodę pompką?
    Oczywiści polecam Ci ten pierwszy wariant.
    W takim przypadku podłączenie rurami najlepiej 1 i 1/2".

    Co do umieszczenia buforów na zewnątrz - chyba bym się nie zdecydował.
    Ja przeciąłem swój bufor na połowę i wstawiłem dwie połówki wewnątrz kotłowni.

    Co do CWU.
    Nie wkładałem do buforów żadnych wężownic.
    Kupiłem zasobnik 300L z dwiema wężownicami (solarny) z wejściami 1".
    Dolną wężownicę wpiąłem pod bufor, górną bezpośrednio pod c.o.

    W lecie nie uruchamiam całej maszynerii, bo nie mam takiej potrzeby.
    Co trzy dni przepalam w kotle podgrzewając wodę w zasobniku do 65st.
    Nie radzę Ci pchać do cwu wody o temp. 80-90 st bo szybko osadzi Ci się kamień.

    Zasobnik cwu podłączyłem jednak w ten sposób, że normalnie dogrzewam wodę za pomocą pompki ale gdyby przykładowo zabrakło prądu
    to ogrzeję wodę grawitacyjnie.
    Kilka osób odradzało mi sposób w jaki to podłączyłem (twierdząc, że nie ma prawa działać), kilka innych namawiało abym spróbował.
    Spróbowałem, przetestowałem i zadziałało.

    Powodzenia.
    Pozdrawiam.
    Pozdrawiam,
    mrTomo

    Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać.
    Bruce Lee

  14. #11554
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam
    Okta,przygotowanie cwu i zagrożenie ze strony legionelli ,masz doszczętnie wytłumaczone na stronach 565-568 tego wątku dzięki fanatycznej wręcz dociekliwości kolegi miedziannika
    W przyszłym roku mam zaplanowano w budżecie domowym wymianę bojlera 2 płaszczowego 140 l. na drugi bufor z wężownicą miedzianą,ale jak chcesz bojler osobno nikt ci nie zabroni,albo poczekaj do przyszłego roku oddam mój za darmo,kamień kotłowy w nim również gratis
    Pozdrawiam.

  15. #11555
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomekqd

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał migoo Zobacz post
    Witam.
    To i jak się pochwalę odpalonym buforem prostopadłościennym 2000l. Wszystko super ale...
    mimo zamontowania zaworu zwrotnego klapowego na powrocie do kotła, baniak grzeje rurę zasilającą oraz piec.
    I tak po całej nocy termometr kotła pokazuje 45 stopni. Jak sobie z tym poradzić?
    migoo
    Mam podobny problem piec + sterownik mts 8. Piec ładuje bufor 800l na sterowniku wyłączonym na początku grawitacyjnie, załączanie pompy na sterowniku ustawione na 80 oC(max) , problem pojawia się kiedy w piecu wygasa a pompa tłoczy bo bufor załadowany na 90oC i czujnik załącza pompę aż temperatura spadnie na 79oC. Szukam innego rozwiązania niż bieganie do kotłowni i sprawdzanie w kotle czy wygasło i ręczne wyłączanie sterownika.

  16. #11556
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    225

    Domyślnie

    Do sterowania pompą do bufora powinien być sterownik z czujnikiem na piecu i buforze ( sterownik z funkcja bufor ) . sterownik załączy i wyłączy pompę tylko wtedy gdy na piecu będzie odpowiednio wyższa temperatura niż w buforze .

  17. #11557

    Domyślnie

    Układ zamknięty+ bufor= bardzo kosztowne, duże naczynie ciśnieniowe +droższa wersja bufora. W tym wypadku naczyńko do kominka nie wystarczy!

    Jak pompa nie radzi sobie z obniżeniem temepratury, to powodów może byc kilka:
    0) złe ustawienie sterownika pompy lub zaworu trójdrożnego -bardzo prawdopodone
    1) zbyt niski bieg pompy-też prawdopodobne
    1a) zbyt słaba wydajnośćiowo pompa w tym wypadku to biały kruk
    2) zbyt słaby przepływ przez zawór trójdrożny- jeszcze rzadszy, mozem sie przypchał czymś

    Wiecej buforów= duże średnice połączeń, najlepiej 2 cale
    Ostatnio edytowane przez strusp ; 28-09-2015 o 11:37

  18. #11558

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrTomo Zobacz post
    Ja mam dwa bufory połączone równolegle, króćcami 2".
    Podłączenie kotła w układzie otwartym.
    Tobie też polecam układ otwarty.
    Znam kolesia, który ma dwa 1000l połączone równolegle i mówi, że ładuje jeden a drugi wyrównuje się z niewielkim opóźnieniem. Czy u ciebie bufory sa połączone równolegle i ładowanie/rozładowanie ich następuje jednocześnie czy tylko jeden ładujesz/rozładowujesz? Mógłbys opisać jak wygląda ładowanie buforów u ciebie a jak rozładowanie - jak zaczynają się rozkładac temperatury na buforach podczas ładowania i potem podczas rozładowania w jakich czasach (odstepach czasowych)?

    Uff juz przebrnąłem przez polemikę na temat wężownicy i wychodzi na to, że przepływowe ogrzewanie CWU wskazane. Druga sprawa z grzaniem małej ilości wody w lato zacheca do rozwiazania z zasobnikiem. Pewnie nie będe odkrywczy jak napiszę, że rozwiązaniem jest połączenie obydwu rozwiązań czyli: dołożenie drugiego bufora o małej pojemnoiści 200-500 l z węzownica w środku i grzałką elektryczną. Mały bufor w lato odcięty od dużego i grzanie elektryczne albo nie odcięty i nagrzanie dużego bufora wystarczy wtedy pewnie na 1-2 tyg użytkowania CWU. Pytanie czy wymiana grawitqacyjna pomiędzy buforami będzie wystarczająco szybka aby uzupełnić straty ciepła zużyte na CWU?

    Przyszła mi w trakcie zastanawiania się nad tym rozwiązaniem taka myśl, że może zamiast drugiego mniejszego buforz dołożyć wymiennik płytkowy powiedzmy o mocy 25kW który byłby podłączoby do bufora od góry i na dole tak aby przepływajaca zimna woda dla CWU powodowała wymuszenie grawitacji w rurce przyłączeniowej do bufora tym samym powodując "zassanie ciepłej wody z bufora do rurki przyłączeniowej dla wymiennika płytkowego. Pytania się rodzą od razu czy powierzchnia wymiany takiego wymiennika 0,36m2 nie jest za mała , gdzie powinien byc umieszczony (w.g mnie na wysokości górnego poboru ciepłej wody, czy i jak go zaizolowac termicznie oraz czy w ogóle to zafunkcjonuje?

    Cytat Napisał mrTomo Zobacz post
    Nie doczytałem czy chcesz grzać bufory grawitacyjnie czy pchać ciepłą wodę pompką?
    Oczywiści polecam Ci ten pierwszy wariant.
    W takim przypadku podłączenie rurami najlepiej 1 i 1/2".
    Raczej pompka ale w taki sposób rozwiązane aby przy zaniku napięcia grawitacja pozwalała bezpiecznie dopalić paliwo tym samym doładowac bufor.

    Cytat Napisał mrTomo Zobacz post
    Co do umieszczenia buforów na zewnątrz - chyba bym się nie zdecydował.
    Ja przeciąłem swój bufor na połowę i wstawiłem dwie połówki wewnątrz kotłowni.
    Pierwszy odruch kierownika budowy był wręcz zniechecajacy ale po dłuzszym zastanowieniu jedyna różnica jest taka, że temperatura na zewnątrz powoduje zwiększenie straty o jakieś 50% więc aby to zniwelować wystarczy docieplić ok 30% grubszą otuliną. Inna sprawa, że mamy wode wystawioną na działanie minusowej temp. więc istnieje ryzyko zamarznięcia wody co można by zabezpieczyć wrzucając grzałkę el, która bedzie miała jakieś niesamowicie niskie progi zadziałania typu załączenie jak temp wody w zbiorniku spadnie poniżej 5 stC wyłaczenie powyżej 7 stC.

    Kotłownia była zaprojektowana do ekogroszku więc jest niewielka a wyrzucenie bufora na zewnątrz jest kompromisem pomiędzy wielkością bufora (w środku zmieścił by się nie większy niż 800 l ) a dostępnym miejscem.


    Najbardziej "przyjazne" wydaje sie rozwiązanie z dwoma buforami - tym duzym 2700 l dla gromadzenia dużych ilości energii i podłączonym do niego równoolegle małym akumulatorem 200-500 l z węzownicą i grzałką elektryczną.

    Jest zima ostro grzeje i mam bufor naładowany, akumulator dla CWU też.
    Jest lato i chce mi się naładowac bufor to i ciepła woda bedzie.
    jest lato i mam lenia to grzała nagrzewa mi mały akumulatorek i tu wychodzi, że nie powinien byc za duży a co za tym idzie bedzie się zmniejszała wężownica.

    Pytanko: Zakładając że taki mały akumulatorek będzie pracował na nagrzewaniu elektrycznym w zakresie temperatur 50-75 stC to jaka duża węzownica albo raczej jaka najmniejsza mogła by byc aby w miare sensownie to działało jesli chodzi o CWU?

    Jak wyprowadzam na zewnątrz zbiornika rurkę miedziana? Jakaś przejsciówka z mosiadzu i spawanie do zbiornika czy jak?

    pozdro
    Ostatnio edytowane przez Okta ; 28-09-2015 o 13:23

  19. #11559
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.231

    Domyślnie

    Kup nypel 1" do wspawania. Nakręć na niego złączkę do instalacji miedzianej i połącz lutem srebrnym twardym na gwincie. Włóż redukcję miedzianą i połącz również lutem .
    Teraz wspawaj nypel nie za szybko, by nie rozgrzać lutu tego na gwincie. Powstanie przejście przez ,które można przepuścić wyjście wężownicy i też trzeba je zalutować.

  20. #11560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Kup nypel 1" do wspawania. Nakręć na niego złączkę do instalacji miedzianej i połącz lutem srebrnym twardym na gwincie. Włóż redukcję miedzianą i połącz również lutem .
    Teraz wspawaj nypel nie za szybko, by nie rozgrzać lutu tego na gwincie. Powstanie przejście przez ,które można przepuścić wyjście wężownicy i też trzeba je zalutować.
    Ten nypel jest z jakiego materiału?

    Połączenie lutem srebrnym twardym rozumiem, że to jakies standardowe rozwiązanie i w kazdym (no może prawie każdym) hydraulicznym będzie dostepne spoiwo? Czy to sie palnikiem zalutowuje?

Strona 578 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony