dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jerrry1
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    203

    Domyślnie Ocena wykonanego naproża

    Szanowni.
    Chciałbym poprosić bardziej doświadczonych o ocenę nadproża jakie wykonano w moim domu.
    Otrzymałem opinie że:
    "w projekcie są słupy betonowe podpierające to nadproże od samej ławy betonowej , powinno być wypuszczone zbrojenie już w ławie fundamentowej, to nadproże jest bardzo długie i ciężkie i może siadać na tym gazobetonie, możesz mieć z tym problem, nawet przy słupach nadproże powinno wychodzić na ściany zewnętrzne garażu"
    Dom stoi na płycie fundamentowej, strop Terriva na zbrojonym betonie, pustaki 24x24x50
    Czy faktycznie mój kierownik "dał ciała" ? Czy może tak być że coś będzie osiadać?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1156.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	62,1 KB
ID:	334833

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1160 (1).jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	334834

  2. #2

    Domyślnie

    To raczej nie kwestia, że coś może osiadać. Takie nadproże "trochę" waży, a podparciem jest jak dobrze rozumiem przede wszystkim te 20-30cm bloczka z boku.
    Konstruktorem nie jestem, ale wygląda to nieciekawie.

  3. #3

    Domyślnie

    Sporo zależy od klasy, wiglotności tego betonu komórkowe. Jedne są bardziej wytrzymałe, inne mniej. Jeśli nie pojawiły na razie żadne pęknięcia to chyba nie ma się czym martwić.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    jezeli w projekcie były słupy to powinny byc, sam nie widziałes ze czegos brakuje jak budowali?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jerrry1
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    jezeli w projekcie były słupy to powinny byc, sam nie widziałes ze czegos brakuje jak budowali?
    Przyznam się że nie.
    Z resztą nie znam się zbytnio na tym a tym bardziej na czytaniu z projektu.
    Nad wszystkim czuwał kierownik i najwyraźniej muszę z nim porozmawiać.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Ale dobrze, że to teraz wypłynęło , możesz te słupy jeszcze dorobić - musiałbyś najpierw solidnie podeprzeć belkę po całej długości, wyciąć gazobeton w miejscu przyszłych słupów, wkleić pręty na żywicy w płytę fundamentową i w belkę od spodu, zazbroić cały słup, zaszalować tak abyś od góry miał możliwość ułożyć beton ( na zewnątrz budynku zrobić takie poszerzenie które później skujesz) , i zabetonować mieszanką z dodatkiem środka który da delikatne pęcznienie betonu, żeby nie było skurczu

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jerrry1
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    203

    Domyślnie

    A czym, tak w teorii, grozi zostawienie tego w takiej postaci jak teraz?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.235

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerrry1 Zobacz post
    A czym, tak w teorii, grozi zostawienie tego w takiej postaci jak teraz?
    Rysowaniem się tych słupków po bokach. Ktoś napisał że jak nie pękło to nie pęknie, guzik prawda strop surowy i goła więźba czyli brakuje tu polowy obciążenia.

    Powinny być rdzenie betonowe. Ktoś wyżej pisał wytnij bloczki i dolej rdzenie. Tylko podeprzyj to solidnie.

    Edit: Moze też sie strop rysować, bo jak pęknie słupek to to zawiśnie na stropie a to powinno podpierać.

  9. #9

    Domyślnie

    A moje zdanie jest takie żeby nic nie robić. Na budowie zastosowano gazobeton którego najniższa klasa wytrzymałości to 2MPa a powierzchnia na której jest oparte nadproże wynosi 0,24 x 0,48 = 0,115m2 stąd można przyjąć iż można ten element obciążyć siłą ok 230kN. Pododawajmy obciążenia - 25kN nadproże, 40kN strop + wylewki, 18kN użytkowe, 20kN dach, 15kN śnieg - razem 118kN. Jak widać jest to ok połowa możliwego obciążenia. Do tego jeszcze nadproże jest bardzo wysokie wiec jego ugięcie będzie znikome więc krawędź podpory też nie powinna ucierpieć. Należy jeszcze pamiętać ze część obciązeń zostanie również przekazana na wieniec znajdujący się zaraz obok. Jeszcze jedna sprawa jak teraz inwestor będzie chciał to naprawić to jest to obarczone ryzykiem nieprawidłowego tego wykonania np. kucie co może spowodować więcej szkód, problem z wykonaniem dobrego wypełnienia mieszanką betonowa przy samej górze pod nadprożem. Swoją droga ja unikam jak mogę takich trzpieni/ słupów i stosuje je tylko w uzasadnionych przypadkach. Pamiętajcie ze element ten musi być wykonany z dobrego i szczelnego betonu ponieważ słup taki przecina wszystkie izolacje poziome i wykonany z lichego betonu a często te elementy są wykonywane z betonu z betoniarki i dlatego jest podatny na podciąganie kapilarne wody. Tak jeszcze dodam ze jestem konstruktorem i kierownikiem budowy jednocześnie. Zwracam jeszcze przy okazji uwagę by takie zmiany ZAWSZE były konsultowane z konstruktorem by sobie nie narobić kłopotów. PS. Założę się ze był to projekt typowy bo tam takie rozwiązania widuję dość często.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Nośność muru a nośność bloczka to dwie różne sprawy, jeżeli w pierwotnie w projekcie były tam rdzenie to żaden projektnt się pod tym nie podpisze, bo nikt nie weźmie odpowiedzialności.

    A po za tym nawet najgorszy beton na budowie jest bardziej wytrzymały od gazobetonu.
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 23-10-2015 o 12:41

  11. #11

    Domyślnie

    Mam podobny projekt tj. podwójny garaż z takim właśnie nadprożem i w projekcie nie ma w tym miejscu żadnych słupów.
    Dlaczego więc miałoby się coś tutaj rysować a przy innym projekcie już nie? - zależy od projektanta?

    U siebie mimo tego, że nie miałem tych słupów w projekcie to je dodałem, jako laik uznałem, że nie zaszkodzi jak tam będą.
    No ale u mnie to inna bajka, sam buduję więc większość rzeczy jest zrobione ponad normy jakie obecnie stosują niektóre ekipy budowlane.


    https://www.dropbox.com/s/9ow11caul2...15659.jpg?dl=0
    Ostatnio edytowane przez shael ; 23-10-2015 o 16:37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony