dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 125
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wlodek_PID

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo te domy maja potężne obciążenie cieplne i wymagają żródel ciepła o dużej mocy.
    A cena pomp niestety szybko rośnie, wraz z mocą.

    Lepiej przeprowadzić termomodernizację i założyć pompę. Tak zrobił mój sąsiad w trzykondygnacyjnym domu z lat 90 i parowóz poszedł w odstawkę.
    Tak sobie myślę.... Zimy są coraz cieplejsze, trzeba mniej energii
    do grzania. PC powietrze - woda od 6, 7'C działa całkiem przyzwoicie.

    Z drugiej strony, z powodu ocieplenia klimatu, pojawia się problem
    klimatyzacji w domach. Dawniej lata były niezbyt gorące i klima
    w domu nie była potrzebna.

    Czy ma sens odwracanie obiegu PC i tłoczenie chłodnej wody
    do podłogówki? Nie jestem budowlańcem, może to jest jakaś
    herezja?
    Sterowanie bez nastaw.

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Kocioł na paliwo stałe + osprzęt kosztuje 7-15 tys (taki nienajdroższy). Komin od 3 tys (murowany z cegły) do 10 tys (z wkładem ceramicznym + klinkier ponad dachem). Koszt kotłowni ? trudno powiedzieć - zależy od wielkości i czy będzie się w niej przechowywać opał (zazwyczaj tak) No powiedzmy od 10 do 15 tys.
    Czyli instalacja ogrzewania na paliwo stałe kosztuje w nowym domu od 20 do 40 tys.
    Instalacja pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem? 25-40 tys
    ? (może niech się wypowiedzą ci co ją mają - ile ich kosztowała)
    W starym domu, zazwyczaj już jest komin i kotłownia - stąd mniejsze koszty.

    Z tego co czytam i słyszę wypowiedzi użytkowników kotłów "eko-groszkowych", "gazowych" i "pompowych", to ci co mają pompę ciepła płacą najmniej.


    Ogrzewanie to nie tylko koszty, ale także obsługa.
    Ktoś kto ma kocioł na węgiel/drewno (tzw. śmieciucha) przychodzi do kotłowni parę razy dziennie, czasami na dłużej (wychodzi umorusany).
    Kto ma kocioł z podajnikiem (ekogroszek/pellety) przychodzi raz na tydzień. (zazwyczaj rączki się pobrudzą, przy d bardziej)
    Kto ma kocioł gazowy lub pompę ciepła - zagląda raz na miesiąc (dosłownie zagląda, bo system bezobsługowy)

    Najtańszy rzadko = najlepszy (tak jak np. z samochodem)
    pantograf-skąd wziąłeś te kosmiczne ceny-komin ceramiczny schidela z klinkierem -4,5,kociol 3,wyposażenie kotłowni 1,5,praca własna,za pompę z montażem pewnie cos 27 tysi(9kw)
    ,przy zapotrzebowaniu na ciepło 8000kwh z pompa rachunki byly by troche większe niż przy węglu...

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    ,przy zapotrzebowaniu na ciepło 8000kwh z pompa rachunki byly by troche większe niż przy węglu...
    A ty jak to policzyłeś?

  4. #64

    Domyślnie

    [QUOTE=Liwko;7013133]A ty jak to policzy 150m razy 50-60 kwh/m2/rok to mniej więcej tyle wchodzi...

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    I właśnie dlatego wybudowalem dom z jak najnizszymi stratami ciepła żeby w każdych warunkach bylo mnie stac płacić za ogrzewanie.
    W mieszkaniu placilem 2200zl rocznie za ogrzewanie i żyłem bez narzekania a teraz płacę w domu 2x większym niż M 500zl za ogrzewanie.
    Pojmujesz to rozumowanie ?
    .
    Nie abym się czepiał.
    Podajesz swój przykład jako "wzór" na niskie rachunki za ogrzewanie bezobsługowe.
    Za ogrzewanie, - nadrzędny jest związek z izolacyjnością przegród i ewentualnymi kosztami z tym związanymi.

    Ale:
    1. Z jakiś tam powodów, nie podajesz kosztów ogrzewania CWU - bo akurat u Ciebie PCi CWU nie ogrzewa - pozostali "palacze" i "pompiarze" podają koszty z CWU.

    2. Podajesz tylko koszty wykonania instalacji grzewczej (do ogrzewania powierzchni), a "zapominasz" że taki na taki wynik wpływ też ma też WM z rekuperacją.

    3.. Istotnym także jest to, że w przypadku ogrzewania tanim paliwem sens ekonomiczny (eksploatacji) rekuperacji jest, co najmniej" dyskusyjny, bo całoroczna praca elektrycznych wentylatorów, w najlepszym przypadku, jest tylko równoważona "zyskami" z rekuperacji.

    4. Faktem jest że inwestycyjnie, koszt wykonania, prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej wentylacji grawitacyjnej, jest porównywalny ze średnim systemem WM z rekuperacją. Ale raczej w domach grzanych węglem, nikt, lub prawie nikt, nie ma dobrze wykonanej wentylacji grawitacyjnej - bo po co ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Co ty jędrek bredzisz?

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wlodek_PID Zobacz post
    Tak sobie myślę.... Zimy są coraz cieplejsze, trzeba mniej energii
    do grzania. PC powietrze - woda od 6, 7'C działa całkiem przyzwoicie.
    Skąd zatem te ciągoty do inwestowania w systemy "eko"węglowe, które im cieplej na zewnątrz i im nowocześniejszy nowy budynek, tym więcej ciepła MARNOTRAWIĄ przez wyrzucanie go przez komin do podtrzymania swojej jałowej pracy? I oczywiście, że można odwrócić bieg PC i chłodzić. Ja akurat jestem przeciwnikiem puszczania zimnej wody w podłogówkę, więc będę "odwracać" i chłodzić dom przy pomocy klimakonwektorów JEDNOCZEŚNIE grzejąc CWU (albo basen). Jakbyś nie wiedział, to PC ma to do siebie, że jak z "jednej" strony grzeje, to z "drugiej" chłodzi. Jest o tym sporo wątków w odpowiednim dziale, zajrzyj tam. To wprost przeciwnie niż kocioł na "eko" węgiel, który zawsze grzeje, nawet jak sytuacja tego nie wymaga.

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    1. Z jakiś tam powodów, nie podajesz kosztów ogrzewania CWU - bo akurat u Ciebie PCi CWU nie ogrzewa - pozostali "palacze" i "pompiarze" podają koszty z CWU.
    Ale liczone to było wielokrotnie. Przy normalnym, a nie "rozpasionym" jak "eko"węglowcy, korzystaniu z CWU, przy PC można mieć CWU za 20-30zł/mies. czyli za 240-360 zł/rok.

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    2. Podajesz tylko koszty wykonania instalacji grzewczej (do ogrzewania powierzchni), a "zapominasz" że taki na taki wynik wpływ też ma też WM z rekuperacją.
    Może dlatego, że z wentylacją jest podobnie jak z "eko"węglem. Koszty wykonania WM z rekuperacją mogą być zbliżone do WG pod warunkiem przemyślenia tematu. Utrzymanie oczywiście trochę kosztuje, ale też nie jest wyższe niż odzyskiwane ciepło. Dlatego tyle się trąbi o tym, aby inwestor przystępujący do budowy domu, przemyślał to wszystko i policzył zanim pójdzie w dziadostwo jakim jest m.in. WG czy "eko"węgiel (w tandemie z kaloryferami).

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    3.. Istotnym także jest to, że w przypadku ogrzewania tanim paliwem sens ekonomiczny (eksploatacji) rekuperacji jest, co najmniej" dyskusyjny, bo całoroczna praca elektrycznych wentylatorów, w najlepszym przypadku, jest tylko równoważona "zyskami" z rekuperacji.
    Oczywiście, ale też nikt nie twierdzi, że jest sens instalować WM do "eko"węgla -- bo nie ma takiego sensu. Przy "eko"węglu jest tak kosmiczny nadmiar mocy, że jest to bezsensowne.

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    4. Faktem jest że inwestycyjnie, koszt wykonania, prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej wentylacji grawitacyjnej, jest porównywalny ze średnim systemem WM z rekuperacją. Ale raczej w domach grzanych węglem, nikt, lub prawie nikt, nie ma dobrze wykonanej wentylacji grawitacyjnej - bo po co ?
    Dlatego właśnie jest tutaj dyskusja o NOWYCH domach, gdzie można to przemyśleć, policzyć i wyjść na swoje nie pozbawiając się komfortu.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Basen ogrodowy w wykończeniu

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Ale liczone to było wielokrotnie. Przy normalnym, a nie "rozpasionym" jak "eko"węglowcy, korzystaniu z CWU, przy PC można mieć CWU za 20-30zł/mies. czyli za 240-360 zł/rok.
    .
    Tyle, że akurat Arturo, tak mi się coś kojarzy, nie ogrzewa CWU pompą ciepła.

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Oczywiście, ale też nikt nie twierdzi, że jest sens instalować WM do "eko"węgla -- bo nie ma takiego sensu.
    Przy PCi jest dokładnie tak samo - o ekonomi eksploatacji nie może być mowy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #69
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wlodek_PID Zobacz post
    Tak sobie myślę.... Zimy są coraz cieplejsze, trzeba mniej energii
    do grzania. PC powietrze - woda od 6, 7'C działa całkiem przyzwoicie.

    Z drugiej strony, z powodu ocieplenia klimatu, pojawia się problem
    klimatyzacji w domach. Dawniej lata były niezbyt gorące i klima
    w domu nie była potrzebna.

    Czy ma sens odwracanie obiegu PC i tłoczenie chłodnej wody
    do podłogówki? Nie jestem budowlańcem, może to jest jakaś
    herezja?
    No właśnie,nie wiem czy celowo czy nie ale widzę,że niezbyt orientujesz się w parametrach technicznych dzisiejszych pomp powietrze-woda i może dlatego wśród użytkowników węgla zwanego eko panuje przekonanie,że jedynie pompy gruntowe są alternatywą.
    Jest to bardzo błędne przekonanie a dzisiejsze powietrzne pracują przyzwoicie już przy -15st.C i niżej.
    W ciągu paru dni jest to kolejna tego typu bzdurna wypowiedź użytkownika węgla zwanego eko
    Druga sprawa,odwrócenie obiegu na chłodzenie czy to w podlogowke czy to w klimakonwektor jest dzisiaj na porządku dziennym i tak jest już od ładnych kilku lat.
    Mam wrażenie,że co poniektorzy negujac lub spierajac się zostali za współczesnym światem technicznym daleko,daleko w tyle ii nie mają pojęcia co się dzieje.

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Tyle, że akurat Arturo, tak mi się coś kojarzy, nie ogrzewa CWU pompą ciepła.
    A to mnie zaskoczyłeś.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #71
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Tyle, że akurat Arturo, tak mi się coś kojarzy, nie ogrzewa CWU pompą ciepła.
    No jak to nie ogrzewam cwu pompą ? A czym ?
    To o czym pisałem dotyczyło zapotrzebowania domu na energię do ogrzania go a cwu to względna i indywidualna sprawa. Na 3 osoby korzystające z wanny na cwu idzie mi ok.1400-1600kWh czyli 400-500zl rocznie.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Może coś mi się pomerdało, ale faktem jest, że "palacze" podawali CO + CWU, a Ty konfrontowałeś to tylko z kosztami CO takie Upsssss.

    Na ile szacujesz COP swojej PCi ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #73
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Może coś mi się pomerdało, ale faktem jest, że "palacze" podawali CO + CWU, a Ty konfrontowałeś to tylko z kosztami CO takie Upsssss.

    Na ile szacujesz COP swojej PCi ?
    Nie mam pojęcia bo COP jakoś tak nigdy mnie nie pociagal i nie był zbytnio ważny. Opoeralem sie na danych producenta Jest taniej niż przy prądzie czyli jest wyższy niż 1 i to podstawa
    Na forum asasello i pratchawiec maja opomiarowana identyczną pompke i COP roczny wychodzi im 3,5-4,2.
    Musiałbym poszukać wypowiedzi w tej kwestii.
    A tak jak mówię,tamta wypowiedź była odniesieniem do zużycia energii na ogrzewanie domu,tylko.

  14. #74
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Od 1.05.2014 do 30.04.2015 - co + cwu - 4781 kWh - 1481zł. Energia wyprodukowana 19215 kWh. Dom 300m2, zużycie wody 251m3.
    Pompa powietrzna, taryfa G12 4376 kWh II taryfa, 405 kWh w I taryfie. Temp 22,5st -23st. Tylko w łazience więcej ze względu na dzieciaki.
    Wychodzi COP 4,01
    I
    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    W innym poście napisałem

    Sezon liczony od 26.09.2014 do 26.09.2015.
    Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.513,3 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
    Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

    Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.
    CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

    Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;
    - PC PW T-Cap 9kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,
    - rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),
    - odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

    Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.
    SPF na poziomie 3,56.


    Pratchawiec
    To właśnie pokazuje błędne myślenie niektórych,że jedynie pompy gruntowe są alternatywą dla węgla zwanego eko a szczególnie takie w cenie 60tys.zl
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 06-12-2015 o 12:57

  15. #75
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    Cytat Napisał micro-jr Zobacz post
    żeby zamknąć ten temat.
    Używając PC też dymisz tak jak My, tylko Twój komin jest w Bełchatowie, Kozienicach...
    niestety jesteś w błędzie pracuję właśnie w tej fabryce prądu w Kozienicach. Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin + elektrofiltry sprawiają że elektrownia wypuszcza kilkanaście albo kilkadziesiąt razy mniej syfu niż taka domowa kotłownia - przy tej samej ilości spalin oczywiście.

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie mam pojęcia bo COP jakoś tak nigdy mnie nie pociagal i nie był zbytnio ważny. Opoeralem sie na danych producenta Jest taniej niż przy prądzie czyli jest wyższy niż 1 i to podstawa
    Na forum asasello i pratchawiec maja opomiarowana identyczną pompke i COP roczny wychodzi im 3,5-4,2.
    Musiałbym poszukać wypowiedzi w tej kwestii.
    A tak jak mówię,tamta wypowiedź była odniesieniem do zużycia energii na ogrzewanie domu,tylko.
    U Ciebie wychodzi troszkę ponad 3, dlaczego tak mało, czyżbyś spaprał OZC ???

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    5500kWh to zużycie energii mojego domu na ogrzewanie i gdybym grzal dom prądem to za te 5500kWh zaplacilbym ok.1650zł ale skoro grzeje pompą ciepła to te 5500kWh dzielimy na COP,realnie za poprzedni sezon grzewczy wyszło 1750kWh czyli jakieś 500zl.

  17. #77
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    U Ciebie wychodzi troszkę ponad 3, dlaczego tak mało, czyżbyś spaprał OZC ???
    Raz,że było liczone dla 21st.C a utrzymuje min.22,5st.C,a dwa,że być może gdzieś ciepło spierdziela czego nie wykluczam

  18. #78
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.061

    Domyślnie

    Pewnie przez kominek

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Raz,że było liczone dla 21st.C a utrzymuje min.22,5st.C,a dwa,że być może gdzieś ciepło spierdziela czego nie wykluczam
    a to jakiś problem wstawić 22,5 zamiast 21 i podawać zapotrzebowanie dla 22,5 ??
    litości...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #80
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.061

    Domyślnie

    Liczy się jak jest potrzebne.

    Swoją drogą A., czemu 22,5 a nie 21? Za zimno? Wyszedłeś z założenia że mało ogrzewanie wychodzi to podkręciłeś?

    Cytat Napisał drapek Zobacz post
    niestety jesteś w błędzie pracuję właśnie w tej fabryce prądu w Kozienicach. Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin + elektrofiltry sprawiają że elektrownia wypuszcza kilkanaście albo kilkadziesiąt razy mniej syfu niż taka domowa kotłownia - przy tej samej ilości spalin oczywiście.
    Nie wspominając, że resztki są wyrzucane wysooko, wysoko. Niestety niektórzy tego nie pojmą za życia.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 07-12-2015 o 07:33

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony