dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Koncepcja domu energooszczędnego. Kilka pytań.

    Witam wszystkich serdecznie,
    Aktualnie z żoną przymierzamy się do budowy domu. Chodzi o dom jak najbardziej energooszczędny. Chciałbym podpytać was, forumowiczów o wasze doświadczenia z kolejnymi etapami budowy. Trochę czytałem na forum oraz różnych stronach odnośnie stosowania technologii i nie wiem czy wykonanie poszczególnych etapów w technologii jaką sobie założyłem jest słuszne.
    Dom na 100% będzie parterowy. Powierzchnia ok. 250 m2 (z garażem w bryle) lub 200m2 + garaż. Nie chcę ogrzewać garażu dlatego też zastanawiam się nad wyłączeniem go z budynku mieszkalnego. Garaż ciężko jest dobrze zaizolować (planuję szeroką bramę garażową 5m). Teren mojej działki jest piaszczysty.

    Etap 1 Fundamenty
    Zastanawiam się nad płytą fundamentową izolowaną XPS (np. Basf 3035CS lub 4000,5000CS. Nie wiem jak to będzie wyglądało kosztowo ale minimum to 3035CS). Moje pytanie brzmi czy to rozwiązanie będzie trwałe ? Aktualnie mieszkam w domu, który jest postawiony na ławach. Wiem, że takie rozwiązanie jest praktycznie wieczne dlatego troszkę obawiam się płyty ale z drugiej strony przekuje mnie jej izolacja. Czy można dobrze wyizolować ławy ? Czy przy zastosowaniu płyty fundamentowej i po murowaniu robi się jeszcze wylewkę ? (przed kaflowaniem itd.)

    Etap 2 Mury
    W tym przypadku przymierzam się do Porotherm-u z ew. dodatkiem SILKI na niektóre ściany nośne wewnątrz budynku. Porotherm 25 cm.
    Czym lepiej wiązać pustaki ceramiczne – zaprawą murarską czy może wykorzystując system DryFix ? Czy stosując DryFix ściany będą stabilne ? Jakoś nie mam zaufania do takiej technologii (ale mogę się mylić)

    Etap 3 Ocieplenie
    Z zewnątrz planuję dać jakiś dobry styropian 20 cm. To chyba wystarczy ? Czy styropian powinno się kłaść na grzebień czy klej na krawędziach będzie wystarczający ?
    Zastanawiam się czy zrobić np. większe otwory okienne i wewnątrz otworów przykleić XPS. Chciałbym aby okno było zanurzone w izolacji. Nie wiem czy to dobry tok myślenia. Zazwyczaj z tego co zaobserwowałem okna stawia się na murze. Może lepiej postawić takie okno na XPS ?

    Etap 4 Dach + ocieplenie
    Dach będzie kopertowy. Dach będzie deskowany. Planuję więźbę prefabrykowaną ponieważ nie potrzebuję poddasza użytkowego. Chciałbym tylko to poddasze wykorzystać do trzymania jakichś drobnych rzeczy. Czy jest sens robić normalną więźbę + np. strop terriva skoro i tak nie zamierzam go wykorzystywać ? Jedyny sens wg mnie to większa stabilność (a tym samym ciężar ) budynku. Ocieplenie to będzie piana PUR od wewnątrz.

    Etap 5 Ogrzewanie
    Aktualnie w domu mam do dyspozycji ogrzewanie gazowe , ekogroszek oraz kominek. Korzystam tylko i wyłącznie z gazu ponieważ jest to czyste ogrzewanie (a nie lubię bałaganu). W nowym domu chciałbym również zastosować gaz + ew. jakąś alternatywną kotłownię w razie awarii pieca gazowego. Myślałem o piecu na pellet.

    Etap 6 Wentylacja
    Kusi mnie wentylacja hybrydowa czyli grawitacyjna + turbowent i jest to rozwiązanie tańsze niż rekuperator. Nie wiem tylko czy to nie będzie błąd. Aktualnie mam wentylację grawitacyjną i zdarza się, że zimne powietrze cofa się do domu (nie mam turbowentów ani żadnych czap kominowych)

    Na tą chwilę to jedyne kwestie które mnie nurtują. Chciałbym abyście napisali mi czy mój tok rozumowania budowlanych spraw jest słuszny.
    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Może miałbyś odwagę na taki dach?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...arstwowa/page4

    Sufity samonośne, górna część płyta osb lub sklejka, dolna część płyta g/k i wełna w środku, tak z 20 cm.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Może miałbyś odwagę na taki dach?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...arstwowa/page4

    Sufity samonośne, górna część płyta osb lub sklejka, dolna część płyta g/k i wełna w środku, tak z 20 cm.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Wolę jednak więźbę prefabrykowaną a na to dachówkę ceramiczną (pewnie płaską).

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cześć,

    parterówka 250m2 będzie miała duży stosunek ścian do powierzchni. Ciężej taki budynek zbudować jako energooszczędny (ale da się).
    Płyta fundamentowa jest jak najbardziej trafnym pomysłem. Co do trwałości XPS'a zdania są podzielone. Jeśli Cię stać idź w szkło piankowe.
    Jeśli Porotherm to tylko na piankę. Klasyczna zaprawa stanowi mostek termiczny. Pamiętaj tylko że Porotherm sprawia pewne problemy w późniejszym użytkowaniu (kłopotliwy montaż kołków rozporowych)
    Montaż okien w ociepleniu ma sens, ale sam XPS okien nie utrzyma. Musisz zastosować specjalne kotwy, lub system np. MOWO.

    Na więcej pytań odpowiedzi nie znam. Czytaj forum na pewno są tu wszystkie odpwoiedzi.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony