dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator i pompa ciepła do domu NF15

    Niedługo zaczynamy budowę. Dom będzie ogrzewany prądem, do CWU chciałbym coś oszczędniejszego, stąd pomysł na pompę ciepła tylko do ciepłej wody.

    Mój wykonawca zaproponował takie urządzenia:

    Rekuperator: Atrea Duplex Easy
    Pompa ciepła CWU (powietrze zewnętrzne): Nibe-Biawar OW-PC

    Co sądzicie o takim doborze?
    Ostatnio edytowane przez WuXeS ; 13-12-2015 o 21:15

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    Niedługo zaczynamy budowę. Dom będzie ogrzewany prądem, do CWU chciałbym coś oszczędniejszego, stąd pomysł na pompę ciepła tylko do ciepłej wody.

    Mój wykonawca zaproponował takie urządzenia:

    Rekuperator: Atrea Duplex Easy
    Pompa ciepła CWU (powietrze zewnętrzne): Nibe-Biawar OW-PC

    Co sądzicie o takim doborze?
    Jak planujesz robić to grzanie? Na czym konkretnie? Ogrzewanie prądem może być najtańsze ze wszystkich jeśli jest dobrze wykonane i dom jest porządnie zbudowany. Jak duży dom będzie? Jakie izolacje?

    Co do tych urządzeń... Nie wiem jakie masz na to ceny ale... Reku, według mnie obecnie najlepsze centrale na świecie ma Thessla Green czyli airpacki. I co jeszcze to produkt POLSKI a nie jakiś ten tutaj podany czeski chyba Czemu nie wspierać rodzimego biznesu, który zaczyna przejmować inne rynki również?

    Co do tej pompy biawaru. Jaka pojemność? Jaka cena? Pamiętaj, że należy odbrać pompę zgodnie z zakładanym zużciem (pi razy oko ). Ja bardzo cenię sobie pompy vivi verti polskiej firmy cool. Świetnie sobie radzą nawet w mrozy. Ale raz jeszcze zacznijmy od zużycia .

    Ja podchodzę do tematu tak...Nie wciskam inwestorowi urządzeń przewymiarowanych jeśli takich nie będzie potrzebował. Byłby to teoretycznie lepszy zysk dla mnie ale nie w tym rzecz. Instalacje mają być na miarę a nie po to by złupić z człowieka kasę. Podaj więcej danych o domu to coś jeszcze pomyślimy.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  3. #3

    Domyślnie

    Dom nieduży, 112 mkw powierzchni użytkowej (parter + poddasze). Izolacja w standardzie spełniającym wytyczne NF15.

    Jak grzanie? Najprościej - grzejniki konwektorowe.

    Altrea Duplex Easy model 250 (do 280 m^3/h), Biawar OW-PC 200 (pojemność 190 l). Rodzina 3-osobowa plus pies, więc chyba nie przewymiarowane?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    Dom nieduży, 112 mkw powierzchni użytkowej (parter + poddasze). Izolacja w standardzie spełniającym wytyczne NF15.

    Jak grzanie? Najprościej - grzejniki konwektorowe.

    Altrea Duplex Easy model 250 (do 280 m^3/h), Biawar OW-PC 200 (pojemność 190 l). Rodzina 3-osobowa plus pies, więc chyba nie przewymiarowane?
    Konwektorowe rozumiem, że z termostatem precyzyjnym? Jakiej marki? Co do tych urządzeń to nadal nie znamy cen więc trzeba rozważyć aspekt cena/jakość. 190L na 3 osobową rodzinę to i tak dużo. Pytanie jak często będzie się korzystać z wanny a na razie patrząc to tendencja jest taka, że wanna raz na jakiś czas więc warto to wszystko przemyśleć dokładnie. Co do centrali to thesslowski air pack flat 180 już poradzi jak mamy taki przypadek. Centrala najwyższa półka a i cena dobra. Nie wiem ile ten duplex..?

    Co do izolacji to możesz napisać jak masz w projekcie dla gruntu, ściany i dach? Jaki materiał i jaka grubość?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #5

    Domyślnie

    Grzejniki - przyglądam się Purmo (model Yali Parada). Częściowo ze względu na wygląd, ale też z uwagi na łatwe i dokładne sterowanie. Co sądzisz?

    Ogólnie konstrukcja szkieletowa (kanadyjska).

    Grunt:
    - 20 cm styroduru C (1035 CS) pod płytą fundamentową
    - 5 cm wełny (Paroc UNS 37) pod wylewką

    Ściana zewnętrzna:
    - 40 cm wełny (3 warstwy: 20 + 15 + 5)

    Dach:
    - 37 cm wełny (3 warstwy: 10 + 20 + 7)

    Oczywiście pomijam inne warstwy (folie, OSB itp.).

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    drobna uwaga ode mnie - ja bym dał więcej izolacji w dach bo przez dach "ucieka" więcej ciepła niż przez ściany, wiec jak dla mnie warto zainwestować w to aby U dachu było mniejsze niż ściany

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    Grzejniki - przyglądam się Purmo (model Yali Parada). Częściowo ze względu na wygląd, ale też z uwagi na łatwe i dokładne sterowanie. Co sądzisz?

    Ogólnie konstrukcja szkieletowa (kanadyjska).

    Grunt:
    - 20 cm styroduru C (1035 CS) pod płytą fundamentową
    - 5 cm wełny (Paroc UNS 37) pod wylewką

    Ściana zewnętrzna:
    - 40 cm wełny (3 warstwy: 20 + 15 + 5)

    Dach:
    - 37 cm wełny (3 warstwy: 10 + 20 + 7)

    Oczywiście pomijam inne warstwy (folie, OSB itp.).
    W tym roku będziemy prawdopodobnie (klient porównuje) robić szkieletora 110m2 na:

    1. Pompa ciepła powietrze powietrze kanałowa prawdopodobnie midea lub mitshubishi.
    2. Grzejniki atlantica.
    3. Maty pod płytki łazienka oraz kuchnia.
    4. Rekuperacja na airpacku
    5. cwu inwestor rozważa albo pompę ciepła albo termy.

    Koszt na dzisiaj zakładany to około 23-25 tys zł za wszystko a można taniej. Jak wyrzucimy pompę to zrobi się nam od razu z 7 tys mniej.

    Można grzejniki ładniejsze np. adaxy ceny też niższe niż te purmo. te zaś purmo to nie wiem jakie tam są termostaty (jak precyzyjne), gdzie termostat? Mało informacji. No i ta cena....

    System trzeba przygotować idealnie pod dom aby nie przepłacić za przewymiarowanie które jest niepotrzebne.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał drapek Zobacz post
    drobna uwaga ode mnie - ja bym dał więcej izolacji w dach bo przez dach "ucieka" więcej ciepła niż przez ściany, wiec jak dla mnie warto zainwestować w to aby U dachu było mniejsze niż ściany
    dokładnie nieco na odwrót więcej dach, podłoga a ściany nieco mniej. Ale i tak domek będzie super izolowany! Rachunki dobrze poniżej 1 tys rocznie za grzanie powinny bezproblemowo być.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    dokładnie nieco na odwrót więcej dach, podłoga a ściany nieco mniej. Ale i tak domek będzie super izolowany! Rachunki dobrze poniżej 1 tys rocznie za grzanie powinny bezproblemowo być.
    Dom w standardzie NF15 wcale nie musi być domem pasywnym

    Tak samo jak dom w standardzie pasywnym, nie jest domem pasywnym

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Dom w standardzie NF15 wcale nie musi być domem pasywnym

    Tak samo jak dom w standardzie pasywnym, nie jest domem pasywnym
    To namieszałeś teraz
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    To namieszałeś teraz
    Hehe.

    Standard NF15 nie oznacza, że dom jest pasywny !
    Tak samo jak dom w standardzie pasywnym, także nie jest domem pasywnym !!

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Spawos

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Lublin
    Posty
    153

    Domyślnie

    Jaki sens jest wywalanie 25 tys zl w wentylacje rekuperacje itp gdzie przy takim malym domu i izolacji co napisales to pewnie Max 1500 zl rocznie wyjdzie grzanie ?? daj 2 wentylatory kanalowe + gruntowy wymiennik i po sprawie ,+ maty elektryczne
    podloga 20cm 0 .038, sciany ,BK24+25 styropianu 0.033, okna 3 szybowe 0.08 w warstwie ocieplenia , skosy i poddasze 33cm welny 0 .035 WM+GWC(jasiek)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spawos Zobacz post
    Jaki sens jest wywalanie 25 tys zl w wentylacje rekuperacje itp gdzie przy takim malym domu i izolacji co napisales to pewnie Max 1500 zl rocznie wyjdzie grzanie ?? daj 2 wentylatory kanalowe + gruntowy wymiennik i po sprawie ,+ maty elektryczne
    A czemu nie płacić mniej. Jaki koszt wentylatorów. Wymiennika? Jaki koszt eksploatacji?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał WuXeS Zobacz post
    ...
    Mój wykonawca zaproponował takie urządzenia:

    Rekuperator: Atrea Duplex Easy
    ...
    Co sądzicie o takim doborze?
    Atrea ma bardzo dobre jednostki - zwłaszcza EC4.D
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki za wypowiedzi i podpowiedzi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony