dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 148 z 193
Pokaż wyniki od 2.941 do 2.960 z 3842
  1. #2941
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał tren90 Zobacz post
    Mariuszwa a możesz wrzucić szybki skan twojej krzywej.
    Chodzi mi też jak poprawnie jak wyskalować - robisz ją od 20 do -20 czy np od 18do -18?
    Byłbym wdzięczny za jakis skanik.
    Czy nie jestem w błedzie sądząc że WTW obniża krzywą im większy procent sie ustawia ?
    Skan krzywej pkt pocz, koń.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Krzywa.jpg
Wyświetleń:	214
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	343257  

  2. #2942

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    ..... Jeśli chodzi jaką krzywą wybrać to ja wybrałem pkt pocz koń ponieważ można w niej zmieniać nachylenie i przesuwać ją w pionie, a w pozostałych tylko zmieniać nachylenie.
    W pozostałych też można przesuwać w pionie (równolegle) poprzez parametr "korekcja wskazań temperatury pomieszczenia".

  3. #2943

    Domyślnie

    Czy ktoś z instalacją bez układu mieszającego i posiadający termometr na rurze zasilania mógłby sprawdzić, czy temperatura zasilania podawana przez kocioł w trakcie pracy jest u niego taka sam jak pokazywana przez termometr zewnętrzny, gdyż u mnie jak kocioł nie grzeje to temperatury są takie same, a jak pracuje to robi się różnica do 6 stopni, mimo iż termometr przylgowy jest na rurce zaraz przy kotle.

  4. #2944
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    W pozostałych też można przesuwać w pionie (równolegle) poprzez parametr "korekcja wskazań temperatury pomieszczenia".
    Można, ale jak to wyskalować, zmieniłem ten parametr z 0 na 1 st a żądana temp. zasilania zmieniła się o 5 st.
    Ostatnio edytowane przez mariuszwa ; 13-01-2016 o 18:46

  5. #2945
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Czy ktoś z instalacją bez układu mieszającego i posiadający termometr na rurze zasilania mógłby sprawdzić, czy temperatura zasilania podawana przez kocioł w trakcie pracy jest u niego taka sam jak pokazywana przez termometr zewnętrzny, gdyż u mnie jak kocioł nie grzeje to temperatury są takie same, a jak pracuje to robi się różnica do 6 stopni, mimo iż termometr przylgowy jest na rurce zaraz przy kotle.
    Zmierzyłem termometrem elektronicznym na rurce w pokoju 4 m od kotła i temperatura identyczna

  6. #2946

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    W pozostałych też można przesuwać w pionie (równolegle) poprzez parametr "korekcja wskazań temperatury pomieszczenia".
    a cy mógłbyś, proszę, jaśniej wytłumaczyć mi czemu służy przesuwanie krzywej w pionie? może na jakimś przykładzie.

  7. #2947
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarysiaMarysia Zobacz post
    a cy mógłbyś, proszę, jaśniej wytłumaczyć mi czemu służy przesuwanie krzywej w pionie? może na jakimś przykładzie.
    Proszę bardzo przykład:
    Założyłem temp. w domu 20 st
    pkt pocz 30 st
    pkt koń 47 st
    temp w domu osiągnęła 19 st przy temp. zewn 10 st i 18 st przy temp zewn -10 st czyli jest za zimno.
    Należy więc przesunąć krzywą w pionie do góry, czyli podnieść temp, zasilania.
    Ponieważ przy temp. zewn. dodatnich różnica temperatury wew.wynosi 1 st punkt pocz. podnoszę o 2st do 32 st, a przy temp. zewn ujemnych różnica temp. wewn wynosi 2 st, to punkt końc. podnoszę o 3 st do 50 st.
    Po tym zabiegu czekam 1 dobe i sprawdzam jaka jest temp. wewn, jeśli jest taka jak założyłem to zostawiam, a jest jak różnica to zmieniam pkt pocz i koń dalej.
    Oczywiście tych zmian nie dokonam w jednym dniu.
    Muszę czekać na dni mroźne aby ustawić pkt koń, oraz na dni ciepłe aby ustawić pkt pocz.
    Ostatnio edytowane przez mariuszwa ; 13-01-2016 o 19:34

  8. #2948

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Można, ale jak to wyskalować, zmieniłem ten parametr z 0 na 1 st a żądana temp. zasilania zmieniła się o 5 st.
    Według mnie nie patrzymy wtedy na żądaną temperaturę zasilania, tylko jeżeli nam nie dogrzewa o 1,5 stopnia to dajemy korektę 1,5 stopnia, a sterownik sam dobierze sobie temperatury zasilania. Jeżeli przegrzewa o 1 stopień to obniżamy odpowiednio o 1 stopień. Oczywiście są to działania wtórne do prawidłowego ustawienia podstawowych parametrów krzywej i ma sens przy ustawieniach predefinowanych krzywych, a nie pkt-pkt.
    Mam wrażenie, że predefiniowane krzywe mają charakterystyki lepiej dopasowane do instalacji i np. przy podłogówce inaczej reagują na zmianę temp. zewnętrznej niż przy wybranej krzywej dla kaloryferów z uwagi na inną bezwładność systemu grzewczego.

  9. #2949

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Proszę bardzo przykład:
    Założyłem temp. w domu 20 st
    pkt pocz 30 st
    pkt koń 47 st
    temp w domu osiągnęła 19 st przy temp. zewn 10 st i 18 st przy temp zewn -10 st czyli jest za zimno.
    Należy więc przesunąć krzywą w pionie do góry, czyli podnieść temp, zasilania.
    Ponieważ przy temp. zewn. dodatnich różnica temperatury wew.wynosi 1 st punkt pocz. podnoszę o 2st do 32 st, a przy temp. zewn ujemnych różnica temp. wewn wynosi 2 st, to punkt końc. podnoszę o 3 st do 50 st.
    Po tym zabiegu czekam 1 dobe i sprawdzam jaka jest temp. wewn, jeśli jest taka jak założyłem to zostawiam, a jest jak różnica to zmieniam pkt pocz i koń dalej.
    Oczywiście tych zmian nie dokonam w jednym dniu.
    Muszę czekać na dni mroźne aby ustawić pkt koń, oraz na dni ciepłe aby ustawić pkt pocz.
    A czemu służy nachylenie krzywej grzewczej w poziomie? też na przykładzie, proszę.

  10. #2950

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarysiaMarysia Zobacz post
    A czemu służy nachylenie krzywej grzewczej w poziomie? też na przykładzie, proszę.
    Ustawiasz krzywą grzewczą poziomo, czyli piec grzeje ze stałą temperaturą niezależnie od temperatury zewnętrznej np. zasilanie na 30 stopni i przy 20 na zewnątrz masz w domu 25, przy 0 masz c.a. 15 stopni, a przy -20 masz około 0 i wtedy czytasz ze zrozumieniem instrukcję sterownika i wcześniejsze posty.

  11. #2951

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Ustawiasz krzywą grzewczą poziomo, czyli piec grzeje ze stałą temperaturą niezależnie od temperatury zewnętrznej np. zasilanie na 30 stopni i przy 20 na zewnątrz masz w domu 25, przy 0 masz c.a. 15 stopni, a przy -20 masz około 0 i wtedy czytasz ze zrozumieniem instrukcję sterownika i wcześniejsze posty.
    o słodki_jezusicku to ja nie mogę tykać się swojej krzywej w tym poziomie!

    dziękuję dobrym ludziom za tłumaczenie!

  12. #2952
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Odyseuszek, czy jesteś pewny, że przy krzywych predefiniowanych automatyka kotła bierze pod uwagę bezwładność cieplną systenu, bo ja mam wątpliwości czy jest tak mądra.

  13. #2953

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Skan krzywej pkt pocz, koń.
    No właśnie o to mi chodzi - bardzi ci dziękuję. Czy jak rozumiem jesli wpiszesz minimalna temperatura zewnętrzna np -18stp to koniec mojej krzywej odnosze do tej temperatury a nie do -20. Ty masz ustawiona -15 i na niej kończy Ci sie Krzywa. Dla mnie wszystko jasne w tej kwestii. Z ciekawości zapytam dlaczego -15 a nie np i18 lub fabrycznie -20 ?

  14. #2954

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Czy ktoś z instalacją bez układu mieszającego i posiadający termometr na rurze zasilania mógłby sprawdzić, czy temperatura zasilania podawana przez kocioł w trakcie pracy jest u niego taka sam jak pokazywana przez termometr zewnętrzny, gdyż u mnie jak kocioł nie grzeje to temperatury są takie same, a jak pracuje to robi się różnica do 6 stopni, mimo iż termometr przylgowy jest na rurce zaraz przy kotle.
    Mam bardzo podobnie z pewnością przylgowy termometr pokazuje mniej mi nawet o 8 stp.

  15. #2955

    Domyślnie

    Cytat Napisał tren90 Zobacz post
    Mam bardzo podobnie z pewnością przylgowy termometr pokazuje mniej mi nawet o 8 stp.
    Zaczynam podejrzewać lekkie zapowietrzenie wymiennika u góry - w obecnych Smartach do rury zasilania wychodzącej z wymiennika dołożono odpowietrznik, co wydaje się logiczne.

  16. #2956

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Odyseuszek, czy jesteś pewny, że przy krzywych predefiniowanych automatyka kotła bierze pod uwagę bezwładność cieplną systenu, bo ja mam wątpliwości czy jest tak mądra.
    Doktoratu nie robiłem, ale znajdowałem gdzieś informacje iż automatyka ma w jakimś zakresie zdolność do samouczenia, a gdyby nie uwzględniała specyfiki instalacji, to po co predefiniowano określone krzywe, jeżeli to samo można by uzyskać ustawiając pkt początkowy/końcowy. Ponieważ mam u siebie przewagę podłogówki, ustawiłem na krzywą podłogówki z korektami i działa. O ile dobrze pamiętam z początków zabaw to jakoś przy krzywej predefiniowanej bardziej mi pasowała charakterystyka pracy niż przy pkt.-pkt.

  17. #2957
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał tren90 Zobacz post
    No właśnie o to mi chodzi - bardzi ci dziękuję. Czy jak rozumiem jesli wpiszesz minimalna temperatura zewnętrzna np -18stp to koniec mojej krzywej odnosze do tej temperatury a nie do -20. Ty masz ustawiona -15 i na niej kończy Ci sie Krzywa. Dla mnie wszystko jasne w tej kwestii. Z ciekawości zapytam dlaczego -15 a nie np i18 lub fabrycznie -20 ?
    Mam -15 bo u mnie min.temp. zew. fabrycznie wynosi -15. I jeszcze uwaga przy -15 nie kończy się krzywa tylko biegnie dalej o tym samym nachyleniu aż do max. temp. zasil. u mnie 60 st, następuje to przy temp. zewn. ok -40 st i dalej utrzymuje poziom 60 st.

  18. #2958

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Mam -15 bo u mnie min.temp. zew. fabrycznie wynosi -15
    Ja fabrycznie w FW100 mam -20 ustawione i zmieniłem na -18 a ty mariusz jaki masz sterownik?

  19. #2959

    Domyślnie

    Mam FW120. Nie ma w nim przy krzywej punkt pocz./punkt końc. możliwości ustawienia min. temperatury zewnętrznej. Myślałem, że punkt końcowy ustawia się dla temp. -15. Naniosłem temperatury żądane z regulatora na wykres (do najniższej tej zimy zewnętrznej -17 oC zawsze w trybie grzania z zadaną 20 oC ) i okazało się, że punkt końcowy odnosi się do temp. -22 oC. W załączeniu pomiary. Ustawiona krzywa 28/50.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img370.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	343357
    Ostatnio edytowane przez Adamkorski ; 15-01-2016 o 08:41

  20. #2960

    Domyślnie

    Ustawia się w innych programach np.grzejniki.
    Ostatnio edytowane przez tren90 ; 15-01-2016 o 16:31

Strona 148 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony