dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 75
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 1497
  1. #221
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Musisz obejrzeć w salonie czy Ci odpowiada taki "płomień", bo niewątpliwie się różnią płonące opary alkoholu od gazów z drewna. Producenci biokominków określają moc takiego palnika, w zależności od wielkości -- więc moc do 5kW można z tego wyciągnąć i może to służyć jako awaryjne ogrzewanie. Jak czytałeś walkę z OZC, większość nowych domów obecnie budowanych, nawet tych pod 180m2 (jak mój), ma zapotrzebowanie na moc na poziomie zaledwie 6-7kW (przy -20sC na zewnątrz). WM z rekuperacją pośrednio pomoże w dystrybucji tego ciepła po całym domu (pod warunkiem zabezpieczenia wentylacji przed brakiem prądu, znaczy nie będzie nawiewać -20 do domu, tylko 0) Jako hint. Ja zamierzam zastosować awaryjnie oczywiście biokominek w salonie/jadalni, oraz mały piecyk gazowy w kotłowni na klasyczne butle PB. Do tego dwa większe akumulatory samochodowe z takim zasilaczem: http://allegro.pl/zasilacz-do-kotla-...663974289.html. Pewnie i tak będą to bezsensownie wydane pieniądze, no ale żona pragnie się czuć bezpiecznie.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 24-01-2016 o 14:55
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #222

    Domyślnie

    akumulatory samochodowe z zasilaczem...hmm dobre zważywszy ze takie momenty bezprądowe się zdażają.
    Tylko ten piecyk gazowy ..właśnie myślę jak ten gaz obejść. Węgiel odpada, gaz muszę doprowadzić na własny koszt ,więc koszty rosną. Zostaje tylko PC (co mnie bardzo cieszy) ale też muszę się zabezpieczyć czymś dodatkowym.

  3. #223
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Piecyk gazowy będzie z zamkniętą komorą spalania, mały, służący normalnie do CWU. Do niego zwykła butla propan-butan. Nie planuję doń podłączania gazu z rury. To tylko zabezpieczenie na wypadek braku prądu dłużej niż 2-3 dni.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #224

    Domyślnie

    dzięki za podpowiedzi
    Na razie ogarniam tematy, bo plany budowlane przesuną się pewnie do przyszłego roku. Podpatruje Wasze zmagania i uczę się...

  5. #225
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar krbaton
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Piecyk gazowy będzie z zamkniętą komorą spalania, mały, służący normalnie do CWU. Do niego zwykła butla propan-butan. Nie planuję doń podłączania gazu z rury. To tylko zabezpieczenie na wypadek braku prądu dłużej niż 2-3 dni.
    A to taki piecyk nie potrzebuje prądu ??

  6. #226
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar krbaton
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał lupi Zobacz post
    witam.
    Wrócę jeszcze kominów. Czy można go zastosować jako dodatek przy mrozach i oczywiście dla klimatu? Bo to by było fajne rozwiązanie, w dodatku chyba tańsze. Brak komina, brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz w płycie fundamentowej i koszty samego kominka są inne. Chociaż zastanawia mnie różnica między wolnostojącym a do zabudowy... Znacząca różnica.
    Doprowadzenie kosztuję parę złotych i można zrobić ale kominka po 4 zimach już bym nie zrobił !!

  7. #227
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ciupaq

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Stare Faszczyce
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    Myjk 5929 W już się za bardzo nie da nigdzie docieplić, by zmniejszyć to zapotrzebowanie, bo dom jednak z piwnicą mały nie jest...
    Lili a nie myślałaś przy takim zapotrzebowaniu pójść w grzanie kablami w 2T ? Inwestycyjnie taniej niż PC, a rachunki wcale nie będą wysokie. ~6000kWh x 0.30zł = 1800 zł za cały rok. Nawet jak przy pompie będziesz miała ok 700zł to różnicy masz 1100zł to biorąc pod uwagę koszt pompy + podłogówka to bedzie Ci się to zwracać > 20 lat.

  8. #228
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciupaq Zobacz post
    Lili a nie myślałaś przy takim zapotrzebowaniu pójść w grzanie kablami w 2T ? Inwestycyjnie taniej niż PC, a rachunki wcale nie będą wysokie. ~6000kWh x 0.30zł = 1800 zł za cały rok. Nawet jak przy pompie będziesz miała ok 700zł to różnicy masz 1100zł to biorąc pod uwagę koszt pompy + podłogówka to bedzie Ci się to zwracać > 20 lat.
    6kW to jest maksymalna strata ciepła. Zapotrzebowanie u Lili wyniosło blisko 10MWh i pewnie jeszcze ze 3-4MWh CWU. Więc nie 1800 zł a raczej blisko 4000 zł/rok. Przelicz zwrot ponownie.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 24-01-2016 o 20:45
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #229
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nam przeliczono ok. 2600 zł za rok w 2T przy buforze o ile dobrze zrozumiałam na samo CO. Przy pompie ok. 1300 zł.
    Jakbyśmy sie zdecydowali to wolimy wodną podłogówkę niz kable, bo one mnie nie przekonuja tzn. ja wiem, że grzeją dobrze itp. bo obecnie mam w mieszkaniu na jednej ścianie kabel grzejny, gdyż ściana przemarza... ale jak zatopię kabel w podłodze to na amen, zostanie mi prąd i nic więcej...

  10. #230

    Domyślnie

    Witam wszystkie Bocianki 2016 i dołączam do Waszego grona. Bardzo dużo tutaj Krakusów! My również obecnie z Krakowa, choć dom będziemy budować w okolicach Dobczyc (uciekamy przed naszym krakowskim smogiem!). Pozwolenie na budowę już jest, w trakcie sprawy kredytowe :/
    Mamy nadzieję ruszyć z budową w marcu - jak tylko zrobi się trochę cieplej. Nasz projekt http://www.archipelag.pl/projekty-do...iago-g1-energo Będę tu zaglądać, bo już dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy!

  11. #231
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witaj TsunamiM

    Ja jestem Krakusem przeprowadzonym do Myślenic, jednak po paru latach wracam bliżej Krakowa Za daleko dojeżdżać do pracy, no i jest też parę innych minusów, że tak powiem ogólnikowo
    Spory ten Wasz Santiago. Będziecie robić taras na garażu? Zawsze marzył mi się taki, ale jednak wybrałam parterowy dom. Powodzenia!
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  12. #232

    Domyślnie

    mother_nature - nasza wieś jest w powiecie myślenickim, więc wszystkie urzędówki musiałam właśnie w Myślenicach załatwiać Tak, będziemy mieli taras nad garażem, bo z naszej działki rozpościera się przepiękny widok na Beskid Wyspowy. Także taki taras z sypialni to poniekąd spełnienie naszych marzeń. Domek chyba nieduży! Nas jest czwórka i trzy psy, które zadomowią garaż. Obok postawimy dwustanowiskową wiatę. Nasza WZ nawet nie pozwala na parterowe lub piętrowe domy, więc jesteśmy skazani na poddasze. Teraz mieszkamy na poddaszu ze skosami, więc przywykliśmy. Zależy mi jednak na perfekcyjnej izolacji dachu, żeby w lecie nie było masakrycznych upałów, bo w obecnym domu w lecie można się dosłownie ugotować, a ja nieraz naprawdę wkładałam głowę do lodówki!
    Czytałam Twój dziennik wczoraj i jestem przerażona tym, co przeżywałaś z architektem przy adaptacji! U nas cały proces trwał może 1,5 miesiąca i trochę się z naszym architektem nie zgadzałam i naprawdę myślałam, że mamy ciężko, a to, co przeczytałam u Ciebie, pokazało mi, że my mieliśmy zupełnie z górki. Jedna poprawka w Myślenicach, choć tam jak nie zdążysz w 7 dni, to wniosek odrzucony. Nie można zawieszać. Ale za to decyzja jest do 30 dni. Także współczuję, że tyle przeszliście! Oby teraz było już tylko lżej.
    Z architektami trzeba twardo - podpisać rozsądną umowę z terminami i później się z niej wywiązać. Nasz przez duże spadki na działce doliczył nam 400 zł, o których nie było mowy w umowie. Jego strata, bo mu nie zapłaciliśmy tych pieniędzy. Nie chodzi o dodatkowe koszty, lecz o sam fakt, że nie było tego w umowie. Nie można przyzwyczajać ludzi do czegoś takiego. Niczego się nie nauczą i później traktują kolejnych klientów tak samo.
    Życzę Wam szczęścia w doborze kolejnych wykonawców! Oby nie trafiły się już takie sytuacje.

  13. #233
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    TsunamiM też mnie irytują dodatkowe koszty nie uwzględnione w umowie... ciekawe czy architekt np. kupiłby samochód za cenę droższą niż w umowie

  14. #234
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    TsunamiM dzięki za życzenia Różnie w życiu bywa, swoje już przeszliśmy, tak więc mam nadzieję, że teraz już z górki

    Idzie ocieplenie, będzie można zacząć przygotowywać działkę pod budowę
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  15. #235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał krbaton Zobacz post
    A to taki piecyk nie potrzebuje prądu ??
    Potrzebuje, dlatego pisałem o "zasilaczu" i akumulatorach samochodowych. To samo będzie służyło podtrzymaniu pracy wentylacji na minimalnym poziomie (do biokominka MUSI działać WM bo ten w wyniku spalania produkuje H2O i CO2), pompki obiegowej wody a także komputera i systemu alarmowego (czy ew. monitoringu) i oświetlenia LED żeby ze świeczkami nie latać (bo świece ogólnie lubię) -- czyli będzie to forma większego UPSa. W związku z tym ile i jakie to będą akumulatory, jeszcze będzie przedmiotem analizy. Akumulatory będą pod podłogą w kotłowni. Z kolei w garażu pod podłogą mam zamiar zrobić schowek na generator prądu (z doprowadzeniem powietrza i odprowadzeniem spalin na zewnątrz) i należycie to wyciszyć. Zrobię miejsce, a czy kupię generator, to się jeszcze okaże -- żeby nie było jak z moją odśnieżarką. Kupiłem 3 lata temu i 2x (słownie, DWA RAZY) jej użyłem (w tym raz w zeszłym tygodniu -- i bardziej ja byłem w śniegu niż to wyciąganie i odpalanie warte).
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 25-01-2016 o 09:28
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #236
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Myjk nasz znajomy ma te UPSy i często wykorzystuje to pocieszające, bo jak już kupił, to nie stoją bezużyteczne. Czasem wyłączają im prąd np. na godzinę... a mieszka 6 km od Krakowa, więc teoretycznie prąd powinien być


    Uważajce z tym CO2... kurcze wczoraj dowiedziałam się, że moja koleżanka się podtruła, dobrze, że jej siostra była w mieszkaniu. Przed pracą myła się w lazience i chyba był ciąg wsteczny.. zemdlała, ale pogotowie przyjechało od razu i spędziła 2 dni w szpitalu. A miała czujnik, tylko lekarz powiedział, że czujniki nalezy wymieniać co 2 lata, bo się rozregulowują. Zawsze człowiek sobie myśli, że to dotyczy innych osób niż my...
    U nas w bloku nie ma piecyka i dobrze...

  17. #237

    Domyślnie

    Tsunami witaj czy możemy znać się z pewnego małopolskiego forum na literę W (używałam tam innego nicku)?

    poddałam się w końcu z samodzielnym obliczaniem OZC - możecie kogoś polecić?

  18. #238
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Niechaj Zobacz post

    poddałam się w końcu z samodzielnym obliczaniem OZC - możecie kogoś polecić?
    mój mąż też się poddał...

  19. #239
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar krbaton
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Potrzebuje, dlatego pisałem o "zasilaczu" i akumulatorach samochodowych. To samo będzie służyło podtrzymaniu pracy wentylacji na minimalnym poziomie (do biokominka MUSI działać WM bo ten w wyniku spalania produkuje H2O i CO2), pompki obiegowej wody a także komputera i systemu alarmowego (czy ew. monitoringu) i oświetlenia LED żeby ze świeczkami nie latać (bo świece ogólnie lubię) -- czyli będzie to forma większego UPSa. W związku z tym ile i jakie to będą akumulatory, jeszcze będzie przedmiotem analizy. Akumulatory będą pod podłogą w kotłowni. Z kolei w garażu pod podłogą mam zamiar zrobić schowek na generator prądu (z doprowadzeniem powietrza i odprowadzeniem spalin na zewnątrz) i należycie to wyciszyć. Zrobię miejsce, a czy kupię generator, to się jeszcze okaże -- żeby nie było jak z moją odśnieżarką. Kupiłem 3 lata temu i 2x (słownie, DWA RAZY) jej użyłem (w tym raz w zeszłym tygodniu -- i bardziej ja byłem w śniegu niż to wyciąganie i odpalanie warte).
    No to grubo pojechałeś jesteś Prepersem ? a ile to będzie kosztować pytam z ciekawości
    Mieszkam już 4 rok 16 km o Krakowa i przez ten czes może ze 3 razy nie było prądu więcej niż 1 godzinę i chodź instalację mam przygotowaną pod agregat to jakoś szkoda mi na niego kasy

    Oczywiście mam UPS-a 600W do podtrzymania pracy kominka z płaszczem i pomp od ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez krbaton ; 25-01-2016 o 17:13

  20. #240
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ciupaq

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Stare Faszczyce
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    6kW to jest maksymalna strata ciepła. Zapotrzebowanie u Lili wyniosło blisko 10MWh i pewnie jeszcze ze 3-4MWh CWU. Więc nie 1800 zł a raczej blisko 4000 zł/rok. Przelicz zwrot ponownie.
    Myślałem, że zapotrzebowanie to 6kW. Przy 10 robi to różnicę.

Strona 12 z 75

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony