dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Wylany chudziak do wody

    Witam

    Mam problem, otóż w dniu dzisiejszym wylano mi chudziaka pod ławy fundamentowe. Problem polega na tym, że beton (B10) wylano do przygotowanych wykopów, w których nazbierało się wody podskórnej tak około 10 cm. KierBud twierdzi, że to nic nie szkodzi, bo jak chudziak ściągnie, to pozostałość wody wypompuje ustawi szalunki i dopiero wyleje beton (B25 W6) na właściwe ławy. Wydaje się logiczne, ale martwi mnie czy ten chudziak wylany do wody spełni swoje zadanie ?. Z tego co widziałem to w niektórych miejscach brzegi wykopów załamały się i ziemia poleciała na świeży beton. Co prawda został wybrany ale mam stracha co do jakości tego chudziaka.
    Poniżej fotki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	427
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	360056   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	363
Rozmiar:	72,8 KB
ID:	360057   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	296
Rozmiar:	74,5 KB
ID:	360058   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	276
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	360059   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	360060  


  2. #2

    Domyślnie

    Jakie zadanie ma spełnić chudziak?

  3. #3

    Domyślnie

    Chudziak ma być taką "higieną" dla zbrojenia, zamiast stawiać zbrojenie na bloczkach ułożonych na ziemi, wylano chudziak.

  4. #4

    Domyślnie

    Woda powinna zostać wypompowana, rozmiękczony grunt 5-15cm wybrany i dopiero wtedy wylany chudziak.
    A teraz..hmm...zacznij od zmiany kb

  5. #5

    Domyślnie

    To zawsze mogę zrobić, pytanie czy zasłużył sobie na to. Najpierw muszę mieć pewność, że to co zostało zrobione będzie miało negatywne skutki na przyszłość np. pękanie fundamentów. Czyli rozumiem, że powinienem wszystko wybrać, łącznie z rozmiękczonym podłożem i dopiero zalać na nowo do suchych wykopów beton.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak to powinno być zrobione i tak się robi. Nie czeka się kiedy woda opadowa zaleje wykopy. Przy wodzie gruntowej i jej niewielkich wyciekach, dno wykopu zasypuje się suchym betonem klasy B10...ale nigdy nie leje się z gruchy betonu B10 do wody w wykopie

  7. #7

    Domyślnie

    No to zonk, poniesione koszty pójdą w błoto i będą dodatkowe. Chyba coś mnie zaraz trafi.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anax Zobacz post
    No to zonk, poniesione koszty pójdą w błoto i będą dodatkowe. Chyba coś mnie zaraz trafi.
    Dom powinien stać na stabilnym podłożu, a bedziesz miał w błocie wymieszanym z betonem. Jeśli teraz nie poprawią, to zapytaj jaki będą mieli pomysł na pękające ściany jak budynek zacznie na tym osiadać....
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 05-07-2016 o 22:30

  9. #9

    Domyślnie

    Tak jak piszą poprzednicy. Grunt pod "chudziak" powinien być już dobrze przygotowany przez dogęszczenie, powinien być stabilny. Jeśli w wykopie stała woda to obrazowo mówiąc wylali podkład na galaretę.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Nie leje się betonu na ławy w rozmiękczony grunt, ponieważ beton na dnie miesza się z błotem i powstaje mieszanka błotnista ... nie wiadomo na jakiej wysokości nastąpiło przemieszanie i jakie parametry ma taki błoto-beton. Dlatego też w takich warunkach należy pogłębić wykop pod ławy i na dno wylać beton np klasy B10 celem ustabilizowania podłoża. Beton podkładowy lejesz normalnie w błoto - nie ma on znaczenia konstrukcyjnego dla budynku, więc to że się wymiesza z błotem nie szkodzi. Chodzi o to, żeby ławy były jednorodne w całym przekroju, bez domieszek.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  11. #11

    Domyślnie

    No to mam już mętlik w głowie. Qba30 napisał, że pod chudziakiem nie może być błota, a piotrek0m , że dla chudziaka podłoże nie ma wielkiego znaczenia. Może przypomną, że nie lałem betonu konstrukcyjnego na ławy, tylko 10 cm warstwę chudziaka B10 jako stabilizacja podłoża i aby zbrojenie miało dobrą otulinę i było mocno odseparowane od ziemi. Beton na właściwe ławy czyli B25 W6 bedę wylewał dopiero po związaniu chudziaka (który wylany został do wody) i oczywiście ustawieniu szalunków.
    No i mój problem, to obawy czy aby wylanie chudziaka do wody, ma jakieś znaczenie dla ław, które dopiero będę wylewał.
    Ostatnio edytowane przez Anax ; 06-07-2016 o 06:46

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anax Zobacz post
    Może przypomną, że nie lałem betonu konstrukcyjnego na ławy, tylko 10 cm warstwę chudziaka B10 jako stabilizacja podłoża i aby zbrojenie miało dobrą otulinę i było mocno odseparowane od ziemi. Beton na właściwe ławy czyli B25 W6 bedę wylewał dopiero po związaniu chudziaka (który wylany został do wody) i oczywiście ustawieniu szalunków. No i mój problem, to obawy czy aby wylanie chudziaka do wody, ma jakieś znaczenie dla ław, które dopiero będę wylewał.
    Nie ma żadnego!
    Dokładnie tak robiłem, beton B10 jako podkład na dno wykopu, u mnie został wylany i wymieszał się z rozmoczoną gliną! Beton podkładowy stanowi separację i stabilizację podłoża na czas lania ław. Nie pełni funkcji wytrzymałościowej. Można oczywiście zamiast betonu sypać tam piasek, żwir, ale szybciej i wygodniej jest wlać beton. Tak jak pisałem jego zadaniem jest ustabilizowanie podłoża i niedopuszczenie do wymieszania betonu ław z gruntem. Beton leje się z wysokości, ze sporą siłą wpada na dno wykopu i powoduje dodatkowe mieszanie podłoża. Po 3 latach od wybudowania mojego domu nie powstały żadne pęknięcia, tylko delikatne rysy na styku ściany szczytowej z wieńcem. Ściana szczytowa jak wiemy jest słabo stabilizowana i przed uzyskaniem stabilizacji np. zabudową poddasza, bardziej pracuje.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  13. #13

    Domyślnie

    Jadę na działkę zobaczyć jak to dzisiaj wygląda, zrobię fotki i wrzucę na forum. Będzie jeszcze inspektor nadzoru inwestorskiego, on jeszcze się wypowie co z tym fantem zrobić. Wnioski opiszę na forum.

  14. #14

    Domyślnie

    Beton na ławy lałem prosto w kanały, bez żadnego chudziaka, klasa B-30, zbrojenie oparte na kostkach brukowych, żeby nie spoczywało na ziemi.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Beton na ławy lałem prosto w kanały, bez żadnego chudziaka, klasa B-30, zbrojenie oparte na kostkach brukowych, żeby nie spoczywało na ziemi.

    Przeczytałeś chociaż pierwszy post? Tak można zrobić jak nie ma wody... A tu problemem jest, że wlazła woda

    Normalnie jeśli woda wlazła do należy ją usunąć. Można to zrobić kopiąc obok wykopu głębszy dół i na bieżąco pompować tą wodę do niego. Dopiero do osuszonego wykopu powinno się nalać betonu. To nie hydrobudowa....
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 06-07-2016 o 08:58

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Przeczytałeś chociaż pierwszy post? Tak można zrobić jak nie ma wody... A tu problemem jest, że wlazła woda

    Normalnie jeśli woda wlazła do należy ją usunąć. Można to zrobić kopiąc obok wykopu głębszy dół i na bieżąco pompować tą wodę do niego. Dopiero do osuszonego wykopu powinno się nalać betonu. To nie hydrobudowa....
    Zapomniałem dopisać, wody w wykopie miałem miejscami około 5 cm. Beton wyparł wodę na wierzch, nie przeszkodziło to w jego związaniu.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  17. #17

    Domyślnie

    Nie obrażaj, dobrze?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Nie obrażaj, dobrze?

    Nie obrażam Cię, po prostu nie podsuwaj nikomu takich rozwiązań.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Nie obrażam Cię, po prostu nie podsuwaj nikomu takich rozwiązań.
    To nie był post do Ciebie tylko do "link2jack". On ten post zaraz usunął. A swoją drogą to czy moje rozwiązanie jest złe, aby nikomu go nie podsuwać? Ten chudziak pod ławą fundamentową tak na prawdę do niczego nie służy. Lejemy fundamenty z porządnych betonów a pod spodem "chudziak". Ja też w projekcie miałem podsypkę z półsuchego chudego betonu ale nie robiłem tego. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    To nie był post do Ciebie tylko do "link2jack". On ten post zaraz usunął. A swoją drogą to czy moje rozwiązanie jest złe, aby nikomu go nie podsuwać? Ten chudziak pod ławą fundamentową tak na prawdę do niczego nie służy. Lejemy fundamenty z porządnych betonów a pod spodem "chudziak". Ja też w projekcie miałem podsypkę z półsuchego chudego betonu ale nie robiłem tego. Pozdrawiam.
    Ja u siebie miałem tak, że nalazło wody po burzy i kierownik, i murarz zgodnie stwierdzili, że należy usunąć wodę i błoto, podkopać wykop i wylać. Też zrobili to bez chudziaka, ale do osuszonego wykopu i też na kostkach podwiesili zbrojenie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony