dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 58 z 95
Pokaż wyniki od 1.141 do 1.160 z 1881
  1. #1141
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Źle napisałem ,nie chodziło mi oczywiście o transformator ,tylko o zasilacz.
    Przejście z zasilania 12 V na 230 to żaden problem ,jeżeli z centrali wyjdą odpowiednie przewody ,aby na nich mogły pracować i 12 V ledy i po zmaianie zasilana na 230v inne typy żarówek.
    Miłego dnia J.Korona

  2. #1142
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerzyka51 Zobacz post
    Witaj
    Śledzę kilka dzienników ,szczególnie uważnie miedzy innymi Twój i Przemka. Przemka poznałem osobiście, gdy byłem na delegacji w Mielcu. Podpatruje wasze rozwiązania i niektóre sam po małych modernizacjach wykorzystuje. Podziwiam wasze zaparcie i poczucie humoru.
    Ja niestety, nie wszystko byłem w stanie sam zrobić , ze mnie już dziadek i w domu jestem praktycznie sobota i niedziela.Oprócz budowy ,muszę jeszcze wygospodarować trochę czasu, na pielęgnacje sadu ,koszenie trawników, doglądanie stawu.
    Z twoich rozwiązań na pewno wykorzystam, ocieplenie stropu granulatem styropianu.Myślę również nad oświetleniem LED 12 V.Ale tu mam rozterkę Gdzie montować transformatory , centralnie w skrzynce rozdzielczej ,czy w każdym pomieszczeniu osobno. Jestem ciekawy jak TY to u siebie zrobiłeś. Sterowanie oświetleniem będzie niskonapięciowe, z wykorzystaniem przekaźników bistabilnych ,podobnie jak u Przemka.
    Miłego dnia i dalszego samozaparcia przy budowie J.Korona
    Witam, dzięki za miłe słowa
    regranulat spoko, gdybym był drugi raz w takiej sytuacji postapił bym tak samo, no może zaopatrzył bym się w mniejsze worki. Co do oświetlenia, to oczywiście się ono raczej nigdy nie zwróci, bo zakup dobrych żarówek + zasilacze trochę kosztuje. Ja idę w strone LED 12V bo mi zależy na ściemnianiu i RGB, więc wybór wył oczywisty.

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    Z tym zasilaniem 12V tez mial bym zagwostke. Jak dasz lokalnie to zawsze bedziesz mogl to kiedys zmodernizowac, zmienic na 230 gdy np znajdziesz jakas mega fajna oprawe ale jak dasz centralnie to wtedy latwo mozesz zrobic zasilanie awaryjne z aku. Poza tym nie transformator/ y tylko zasilacze impulsowe. Dla przykladu transformator kuchenny ma 12V zmiennego, aby diody na tym Laden e pracowaly trzeba wyprostowac napiecie=zamienic je na stale oraz odfiltrowac kondensatorami a wtedy na wyjsciu z 12V uzyskamy ok 12*1,41V a to prawie 17V i szybko diody wyzioną ducha. Czasami lepsze zarowki led maja wbudowane wlasnie prostowniki a nawet drivery i wtedy jest super ale tasma led juz nie daje takich bajerow...
    Odpowiedź będzie dla was obydwu. U mnie oświetlenie będzie/jest sterowane po magistrali DMX ze sterownika PLC. Do każdego pokoju/"większego" punktu mam pociągnięty przewód 3x1,5 wraz z nim będzie pociągnięta magistrala DMX, to wpięte do sterownika DMX i zasilane zasilaczem na 12V który to będzie zasilany 230V z tego przewodu 3x1,5 - mam nadzieje że wiadomo o co chodzi Zawsze mogę wywalić te całe bajery i normalnie zapalać żarówki przekaźnikami. Plan mam aby połączenia i zasilacz 12V był tuż nad wiązarami, abym miał zawsze do tego dostęp w razie czego. Centralny zasilacz w rozdzielni to ponownie spadki napięcia, dla mnie przy ledach 12V i ich ściemnianiu/zmianie barwy to się nie sprawdzi. Jak padnie jeden z chińskich zasilaczy to raz dwa i wymieniam. Koszt mały i problem niewielki.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  3. #1143
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    U mnie oświetlenie będzie/jest sterowane po magistrali DMX ze sterownika PLC. Do każdego pokoju/"większego" punktu mam pociągnięty przewód 3x1,5 wraz z nim będzie pociągnięta magistrala DMX, to wpięte do sterownika DMX i zasilane zasilaczem na 12V który to będzie zasilany 230V z tego przewodu 3x1,5 - mam nadzieje że wiadomo o co chodzi
    Możesz napisać coś więcej o sterowaniu oświetleniem DMX ? Jakie masz sterowniki DMX i w jaki sposób sterowniki komunikują się ze sterownikiem PLC ? Jakim przewodem poprowadziłeś magistralę ? Itp. itd...im więcej info tym lepiej

  4. #1144
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam, chciałbym mieć ledy 12 V,ale u siebie musiałbym montować zasilacze w rozdzielni.Buduje trochę inaczej i cały dom będzie od środka wyłożony folia paraizilacyjną .Przewody będą szły między folią a sufitem.Bedzie tam jeszcze wełna.Po zmontowaniu sufitu nie będzie jak doglądać zasilaczy ,dodatkowo tam by się ugotowaly w wełnie.Mi dziadkowi nie zależy na sterowaniu barwami.Uważam .że te 12 V ledy są bardziej trwałe.Muszę policzyć spadki napięć na przewodach i zobaczymy jakie grube by trzeba prowadzić przewody..Spodobały mi się też Twoje osłony na ledy ,te doniczki to świetny pomysł,tak też Zrobię u siebie..Miłego wieczoru J.Korona

  5. #1145
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał BooM80 Zobacz post
    Możesz napisać coś więcej o sterowaniu oświetleniem DMX ? Jakie masz sterowniki DMX i w jaki sposób sterowniki komunikują się ze sterownikiem PLC ? Jakim przewodem poprowadziłeś magistralę ? Itp. itd...im więcej info tym lepiej
    Szczerze to nie bardzo mogę to bardziej opisywać ze względu na moje późniejsze plany zawodowe Jak chcesz to napisz na priv.

    Cytat Napisał jerzyka51 Zobacz post
    Witam, chciałbym mieć ledy 12 V,ale u siebie musiałbym montować zasilacze w rozdzielni.Buduje trochę inaczej i cały dom będzie od środka wyłożony folia paraizilacyjną .Przewody będą szły między folią a sufitem.Bedzie tam jeszcze wełna.Po zmontowaniu sufitu nie będzie jak doglądać zasilaczy ,dodatkowo tam by się ugotowaly w wełnie.Mi dziadkowi nie zależy na sterowaniu barwami.Uważam .że te 12 V ledy są bardziej trwałe.Muszę policzyć spadki napięć na przewodach i zobaczymy jakie grube by trzeba prowadzić przewody..Spodobały mi się też Twoje osłony na ledy ,te doniczki to świetny pomysł,tak też Zrobię u siebie..Miłego wieczoru J.Korona
    Co do doniczek to przed ich kupieniem (max 3 zł/szt na allegro), to sprawdź rozstaw mocowań tych opraw i do tego dobierz doniczkę o odpowiedniej średnicym ja kupiłem trochę za małe i musiałem rzeźbić. Teraz musze dokupić większe bo mi szkoda czasu.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  6. #1146
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Tak na szybko wrzucę filmik mojej podłogi z przed 20 min. Wiecej szczegółów jutro bo idę spać

    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  7. #1147
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    I tak wszyscy patrzą na kota haha

  8. #1148
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    I tak wszyscy patrzą na kota haha
    hehe no tak, znalazłem dziada i tak już u mnie został rośnie na gwiazdę internetów ;P

    Co do filmiku. Jakiś czas temu kupiłem bardzo okazyjnie kamerę FLIR ONE - wystarczy dobry telefon i mamy pełnoprawną kamerę na podczerwień. Nie ma super rozdzielczości ale wystarczy do domowych zastosowań. Pomogła mi odkryć jedną nieszczelność pomiędzy połączeniem ciepłych parapetów przy dużym oknie - tutaj akurat nie przypilnowałem i nie dali uszczelniacza - dołożyłem przed poprawieniem podłogi i jest git.
    W czasie filmu PC załączona, zasilanie 28* powrot 25*. Temp powietrza w domu 20,5-21* na zewnatrz -1,5*. Spore roznice pomiedzy temp podlog jeszcze betonowych a wykonczonych panelami i gresem. W jednym pokoju ładnie widać różnicę bo mam panele położone tylko w 1/3.
    Ogólnie w domu mam ciepło i tanio. Na wygrzewane we wrześniu, październiku i listopadzie do wczoraj poszło mi 160kWh (osobny podlicznik tylko do PC), pompa odpalana jest przeważnie tylko w drugiej taryfie. Mam też legalizowany ciepłomierz który pokazuje że PC w tym czasie wyprodukowała 3,5 GJ ciepła, kto umie niech sobie policzy sprawność . Ponieważ jest to pierwsza realizacja takiej pompy na polskim rynku nie mogę napisać nic więcej bez zgody producenta. Myślę że na koniec sezonu ładnie to wszystko podsumuję wraz z wykresami i podglądem online na parametry pracy (jak będę miał czas aby to wyrzeźbić).
    Co do ciepłoty w domu i izolacji. Staram się utrzymywać temp ok 21*C jest najbardziej komfortowa chociaż w sypialniach to troche za dużo. Nie mam jeszcze zrobionego sterowania PC więc obecnie chodzi na sztywno ustawiona na 25* na powrocie. Mam jeszcze dużo mostków - niezaizolowane wieńce i podciągi od góry - na zdjeciach którę wrzucę później z opisem doskonale to widać. Największym mostkiem jest instalacja wentylacyjna - rury są od góry przysypane tylko kilkoma cm regranulatu a w niektórych miejscach w ogóle. Na zdjęciach też to widać. dlatego wentylację mam na min a i tak mocno wychładza dom. Jak dorzucę wełnę na regranulat i ocieplę "betony" pownno być znacznie lepiej. Izolacja zewnętrzna na kamerze wygląda zadziwiająco dobrze - muszę jeszcze ją obejrzeć np przy -10*. Tak samo okna i drzwi też wyglądają OK.

    cdn...

    Pozdrawiam czytających
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  9. #1149

    Domyślnie

    z tego co pamiętam, masz dwie dość długie pętle ogrzewania tj 113m i 99m. Czy zaobserwowałeś jakieś problemy z nimi związane? Pytam bo niestety mi również wyszly pętle troszkę za długie tzn. 105m i 104m ...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  10. #1150
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    ....z zego wynikają różne temperatury podłogi ? Wszedzie dałeś ta sama temperature. To jest różnica wynikająca z panelu i płytek czy wynika z gęściej położonych rurek ?

  11. #1151
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    z tego co pamiętam, masz dwie dość długie pętle ogrzewania tj 113m i 99m. Czy zaobserwowałeś jakieś problemy z nimi związane? Pytam bo niestety mi również wyszly pętle troszkę za długie tzn. 105m i 104m ...
    pętla 113m to jeszcze nie wykończona sypialnia - temperatura podłogi jest taka sama jak w innym pokoju z petlą 80m i jeszcze kawałkiem betonowej podłogi. Natomiast 99m to jedna z pętli w salonie, też nie zauważyłem nic niepokojącego. Zawsze można poprzykręcać poszczególne pętle na rozdzielaczu.

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    ....z zego wynikają różne temperatury podłogi ? Wszedzie dałeś ta sama temperature. To jest różnica wynikająca z panelu i płytek czy wynika z gęściej położonych rurek ?
    Temperatura oczywiśce wszedzie idzie taka sama, rozstaw rurek jest mniejszy tylko w łazienkach i przy oknach do podłogi. Różnice wynikają z okładziny podłogi, pewnie z jej oporu cieplnego. W pokoju gdzie mam goły beton obok jest 1,6mm XPS i na to panel o grubości 11mm, więc jest trochę izolacji. Może jakbym grzał przez dłuższy czas i nie wentylował to temperatury by sie wyrównały, ale raczej nie zrobie takiego eksperymentu.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  12. #1152
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam,
    tak tylko na szybko. Tak wygląda wyrzutnia od WM na ścianie szczytowej po pół roku pracy - chyba to był błąd. Już wymyśliłem że przeniose ją w podbitke, tzn na czoło deski wiatrowej która jest skierowana do dołu, więc cokolwiek tam bedzie sie skraplać itp będzie lecieć na ziemię.



    BTW: dobrze że to wyszło gdy jeszcze nie mam tynku
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  13. #1153

    Domyślnie

    A co ja wymyśle przy moim dachu bez okapów... :S
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  14. #1154
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    kolano w dół

  15. #1155
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    A co ja wymyśle przy moim dachu bez okapów... :S
    kominek przez dach, z tym kolanem to nie wiem, to nie jest tak że to na zdjęciu to cieknie z tej wyrzutni, to po prostu brud jakby od powietrza. Nie wiem może brudne ciepłe powietrze wylatujac ochładza się i osadza się na elewacji?
    Jak bedę miał rusztowanie do podbitki to zrobię lepsze zdjęcia, albo przy tynkowaniu.

    EDIT: na zdjęciu słabo widać ale wokół całej czerpni jest takie coś jakby dym z niej wyaltywał i zostawiał ciemne smugi w kształcie słonecznika, jeżeli wiecie o co mi chodzi. To już było dawno, ale to co teraz na zdjęciu to od jakiegoś czasu, prawdopodobnie od momentu gdy na zewnątrz jest duża wilgotność. To akurat strona gdzie najrzadziej patrzę.
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 17-11-2016 o 21:46
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  16. #1156

    Domyślnie

    Widać te liście slonecznika, ale najbardzij brudne jest kawałek poniżej. Może brudzi si wtedy jak deszcz zacina. Dlatego przy samej kratce jest mniej bruddno, bo jest bliżej okapu i tam nie pada.

    U mnie przetrenuję jakieś kolano 30*. Dziurawienia dachu i obróbki tych otworów wolałbym ograniczyc do minimum.


    Górna kratka to wyrzutnia, a dolna to czerpnia?
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  17. #1157
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.295

    Domyślnie

    No to teraz mój plan jest do zmiany po Twoim zdjęciu. Muszę pomysleć nad zmianą czerpni, wyrzytni.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  18. #1158

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    kominek przez dach, z tym kolanem to nie wiem, to nie jest tak że to na zdjęciu to cieknie z tej wyrzutni, to po prostu brud jakby od powietrza. Nie wiem może brudne ciepłe powietrze wylatujac ochładza się i osadza się na elewacji?
    Jak bedę miał rusztowanie do podbitki to zrobię lepsze zdjęcia, albo przy tynkowaniu.

    EDIT: na zdjęciu słabo widać ale wokół całej czerpni jest takie coś jakby dym z niej wyaltywał i zostawiał ciemne smugi w kształcie słonecznika, jeżeli wiecie o co mi chodzi. To już było dawno, ale to co teraz na zdjęciu to od jakiegoś czasu, prawdopodobnie od momentu gdy na zewnątrz jest duża wilgotność. To akurat strona gdzie najrzadziej patrzę.
    Może ciepłe powietrze które uchodzi jest zbyt wilgotne i niewielka ilość wody osadza się wokół wyrzutni i "przykleja" kurz z otoczenia do elewacji.
    Sprawdź układ skroplin w wm.
    Jutro wrzucę ci foto jakie ja mam rozety do czerpni i wyrzutni - jak nie zapomnę

  19. #1159
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał bob_budownik Zobacz post
    Sprawdź układ skroplin w wm.
    co masz na myśli pod "sprawdź"? u mnie skropliny z reku bardzo ładnie lecą sobie rurką do wiadra
    Ja myśle że ten słonecznik dookoła to jest to zbieranie brudu z otoczenia, a to w dół to po prostu wilgoć "wyrzygiwana" na zewnatrz, jak czasami odpalam reku na MAX żeby przewietrzyć, to wtedy pewnie wyrzut wilgoci jest duży (obecnie na zewnątrz wilgotność ok 90% a u mnie w domu 50%), więc gdzies te 40% musi wylatywać. Ten pionowy brud to wydaje mi się jest spowodowany tym że lamelki z wyrzutni są pod katem 45* w dół i pewnie dlatego tak to sie brudzi. Jak będę miał okazję to je ustawie na poziomo albo nawet trochę do góry i powinno być znacznie lepiej.
    Co do padania deszczu na tą ścianę to jest to ściana wschodnia gdzie prawie nigdy nie pada z tamtej strony, jakby padało to by i pewnie umyło trochę tą ścianę
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  20. #1160

    Domyślnie

    znalazłem zdjęcie
    tak to wygląda
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0086.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	121,7 KB
ID:	373486
    Budowa to kopalnia niespodzianek.

    Parterowa, indywidualna stodoła na wsi.

    PF Brinkmann.209m2 zabudowy~165m2+garaż~40m2 w bryle domu. Silikat 24, 20cm grafit, okna 3 szyby, przed 2 sezonem grzewczym 22cm pianki na deskowanie, PC Caliane 9 T, WM TeslaGreen400+. Podłogówka wszędzie, również w garażu tak aby przy -30 było 5st. 2 osoby dorosłe i dwóch nastolatków.

    Pierwsze 12 mscy CWU i CO 3400kWh koszt 1836 pln - dla mnie rewelacja!!!


    Dziennik budowy i komentarze

Strona 58 z 95

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony