dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1954 z 2205
Pokaż wyniki od 39.061 do 39.080 z 44087
  1. #39061

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie znamy szczegółow, to niewiadamo jak było faktycznie, a moze nabywca sobie zazyczył aby nie było zródła ciepła bo ma inną koncepcję. Krytykowac łatwo nie znając stanu rzeczywistego.
    Nie odnoszę się do tego że nie będzie można grzać w zasadzie czystym prądem...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  2. #39062
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Nie odnoszę się do tego że nie będzie można grzać w zasadzie czystym prądem...
    Jezeli dom będzie miał na tyle małe zapotrzebowanie na ciepło czyli Eu to czemu nie, troche miesza tu cwu. Moze sie ktos tematem zainteresuje i będą zmiany w metodyce liczenia, zmieniono wsp nakładu dla fotowoltaiki to inne zmiany są tez mozliwe.

  3. #39063

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    zmieniono wsp nakładu dla fotowoltaiki to inne zmiany są tez mozliwe.
    Jak się ten współczynnik zmienił dla fotowoltaiki ?

  4. #39064
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Jak się ten współczynnik zmienił dla fotowoltaiki ?
    Jeszcze nie zmieniono, są tylko na razie propozycje zmian, troche sie wyraziłem nieprecyzyjnie. Jak będzie faktycznie na razie nie wiadomo

  5. #39065

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Jak się ten współczynnik zmienił dla fotowoltaiki ?
    Obecnie współczynnik nakładu dla fotowoltaiki to 0,7. Więc ogrzewanie CO i CWU z COP=1 z PV jest możliwe.
    Słyszałem, że pracują by ten współczynnik był 0.

  6. #39066

    Domyślnie

    Wytłumaczcie mi proszę jedną rzecz. Czytam tutaj, że sa trudności z odbiorem budynku jeśli planuje się grzanie z COP1. O co dokładnie chodzi?

    Pytam, bo w projekcie jest zapis o ogrzewaniu PC - taka była pierwotna koncepcja. Mam w płycie zatopione rurki i na początku chciałbym grzać kotłem elektrycznym w II taryfie. Może tylko pierwszy rok, a może dłużej. Życie zweryfikuje czy koszt jest akceptowalny czy jednak zainwestować w inne źródło ciepła.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  7. #39067
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie są a będą od 2017. I nie trudności tylko będą zakazane całkowicie

  8. #39068

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Nie są a będą od 2017. I nie trudności tylko będą zakazane całkowicie
    Ja mam pozwolenie z 2016 z wpisaną PC, a oddawał do użytku będę 2017 lub 2018. Zgaduję, że opisywane problemy będą dotyczyć i mnie?
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  9. #39069
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Ja mam pozwolenie z 2016 z wpisaną PC, a oddawał do użytku będę 2017 lub 2018. Zgaduję, że opisywane problemy będą dotyczyć i mnie?
    Nie. Zmiany nie dotycza budynkow na ktore wydano PNB lub rozpoczto budowe na podstawie zgloszenia.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  10. #39070

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Nie są a będą od 2017. I nie trudności tylko będą zakazane całkowicie
    Grzanie kablami oraz elektryczne przepływówki dla CWU będzie nadal możliwe ale ze współpracą z OZE np. fotowoltaiką.
    Zamiast współczynnika nakładu dla en.elektrycznej w=3 będzie zastosowany współczynnik w=0,7 (może nawet zmienią na w=0 dla PV wtedy wytyczne na WT2021 będzie można osiągnąć bez trudu).

  11. #39071
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    Sama prawda,
    musiałbyś mieć EKco+cwu+wentylacja 30kWh/m2rok aby zmieścić się w Ep 95kWh/m2rok
    Jaka prawda ?
    Czy w choćby jednym miejscu aktualnego obwieszczenia MiIR użytko słowa zakaz ?
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20150001422

    Kolega moderator wyraża się skrajnie nieprecyzyjnie, ale widzę, że robi to z pełną premedytacją bo już drugi raz, chyba chodzi o to żeby siać zamęt i panike.

    To, że będzie ciężko zaprojektować dom, spełniający coraz bardziej wygórowane warunki techniczne to fakt, ale nie ma i nie będzie ZAKAZU grzania kablami itp.

    Jak masz ochotę i $$$ możesz zastosować sobie pompe ciepła + PV + kable, spełni to warunki techniczne i możesz grzać do woli kablami.
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  12. #39072
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemical Zobacz post
    Jaka prawda ?
    Czy w choćby jednym miejscu aktualnego obwieszczenia MiIR użytko słowa zakaz ?
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20150001422

    Kolega moderator wyraża się skrajnie nieprecyzyjnie, ale widzę, że robi to z pełną premedytacją bo już drugi raz, chyba chodzi o to żeby siać zamęt i panike.

    To, że będzie ciężko zaprojektować dom, spełniający coraz bardziej wygórowane warunki techniczne to fakt, ale nie ma i nie będzie ZAKAZU grzania kablami itp.

    Jak masz ochotę i $$$ możesz zastosować sobie pompe ciepła + PV + kable, spełni to warunki techniczne i możesz grzać do woli kablami.
    Pytanie za pytanie, czy chociaz w jednym miejszu uzyto slowo zakaz w stosunku do wg? a wiadomo ze bez wm z rekuperacją nie ma najmniejszej szansy aby spełnic Ep dla WT2017. Wiem z drugiej strony ze znajdą sie magicy (własciwe okreslenie oszusci) architekci którzy na papierze takie domy dla WT2017 be wm przepchną. Akurat brak tego zakazu dla wg jest powaznym błedem ustawodawcy bo umozliwia dalej kombinowanie. Oczywiscie dla kabli sprawa nie jest taka prosta ale bez OZE w praktyce zastosowac sie ich nie da, to samo dotyczy jakiegokolwiek grzania czystym prądem.

  13. #39073
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Pytam, bo w projekcie jest zapis o ogrzewaniu PC - taka była pierwotna koncepcja. Mam w płycie zatopione rurki i na początku chciałbym grzać kotłem elektrycznym w II taryfie. Może tylko pierwszy rok, a może dłużej.
    Mam dokładnie taką samą sytuację. I dopiero przy okazji tego zamieszania zrozumiałem, jak to jest liczone. I nawet wg obecnych zasad jest problem - tyle, że w dobrze ocieplonym domu da się zmieścić w limicie.

    Generalnie rozwój "nauki" namnożył wskaźników i skomplikował metody ich wyliczania.
    Mój projekt katalogowy ma policzoną planowaną charakterystykę energetyczną dla kotła gazowego. Jest wspaniałe EP=68,01 kWh/m2/r
    Ale dopiero teraz (a i to grubsza - mogę coś źle rozumieć) sqmałem, co to znaczy. To jest wartość mocno teoretyczna. Bo to jest faktyczne zapotrzebowanie przemnożone przez współczynnik wymyślony na biurku urzędnika i na dobrą sprawę niewiele mówi o zapotrzebowaniu tego domu na ciepło.
    Akurat dla gazu niewiele odbiega od faktycznego zapotrzebowania, bo współczynnik dla gazu wynosi 1,1

    Ale po kolei.
    To (nie)sławne EP (aktualnie 120, zaraz 95) jest wymagane zapisem w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    § 329. 1. Maksymalną wartość wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia oblicza się zgodnie z poniższym wzorem:
    EP = EPH+W + ∆EPC + ∆EPL; [kWh/(m2 · rok)]
    gdzie:
    EPH+W – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania
    ciepłej wody użytkowej,
    ∆EPC – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby chłodzenia,
    ∆EPL – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby oświetlenia.


    A dalej są tabelki z limitami.

    Teraz kwestia jak to się liczy jest zdefiniowane w Rozporządzeniu w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej

    i tu jest tabelka ze współczynnikami:


    I co z tego wynika? Że to moje EP=68,01kWh/m2/r jest już przekłamany 1,1x. Ale jest jeszcze w tym rozporządzeniu kolejna tabelka (sporo ich tam zresztą) ze sprawnościami:



    Teraz moje EP wynika z uwzględnienia i sprawności (takiej bardzo teoretycznej - niezależnie jaki model bym zamontował) i współczynnika energii nieodnawialnej...
    Czyli moje kWh/m2/r bazowe wychodzą 68,01kWh/m2/r / 1,1 * 0,94 = 58,12 kWh/m2/r

    Przeliczając znowu na EP wychodzi mi:
    58,12 kWh/m2/r * 3 = 159,51 dla prądu 1:1 (czyli już nie mieszczę się w dzisiejszym limicie)
    58,12 kWh/m2/r * 3 / 3 =58,12 kWh/m2/r dla PC PW
    58,12 kWh/m2/r * 0,2 / 0,65 = 17,88 kWh/m2/r - czary mary bez modyfikowania izolacji, okien itd. dzięki zaprojektowaniu kotła na biomasę mamy rewelacyjne EP Czemu te katalogowe projekty nie mają takich domyślnie?

    Dobrze to liczę? Czy gdzieś się pomyliłem albo jeszcze jakichś mnożników/podzielników nie uwzględniłem?

    Z tego wniosek, że już dzisiaj trzeba mieć super ocieplony dom żeby mieć szanse na legalne ogrzewanie prądem 1:1. Jeszcze co nieco zależy od CWU - u mnie jest mały dom dla wielu osób, duży dom dla mniejszej ilości osób to odpowiednio mniejsze zapotrzebowanie kWh na CWU w przeliczeniu na m2 i większa szansa na zmieszczenie się w dzisiejszym limicie. W tym obowiązującym od stycznia praktycznie się nie da (chyba, że dom faktycznie pasywny).

    Pozostaje jeszcze pytanie, jak liczone jest miksowanie metod ogrzewania. Czy kominek jest liczony jak dla biomasy te 0,2? I jak to jest uśredniane, gdy mam kominek z DGP + kocioł elektryczny do CO i CWU? A co jak będę miał kominek + kocioł elektryczny do CO + tania PC PW do CWU?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Współczynniki.jpg
Wyświetleń:	5832
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	374575   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Współczynniki-sprawność.jpg
Wyświetleń:	7821
Rozmiar:	85,8 KB
ID:	374582  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-11-2016 o 19:11

  14. #39074
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    @asolt obok mnie handlarz sprzedał dom bez źródła ciepła/kotła. Była tylko podłówka. Czy takie coś jest możliwe (legalnie)?
    w naszych stronach to praktyka developerów.. stan "developerski" uważają że jest bez kotła/PC.. właśnie głównie podłogówka zrobiona..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  15. #39075
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Kaizen dzięki za podsumowanie

    Dopiero robiłem projekt indywidualny i z kim bym nie gadał to musiałem od zera tłumaczyć że jest problem.
    Od marca 2015 wspołczynnik nakładu dla fotowoltaiki wynosi już 0, było wcześniej 0.7 ale na szczęście to zmienili i dla mojego domu zamiast początkowych 11kWp muszę zamontować tylko/aż 4kWp aby legalnie grzać COP =1
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  16. #39076

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest wartość mocno teoretyczna. Bo to jest faktyczne zapotrzebowanie przemnożone przez współczynnik wymyślony na biurku urzędnika i na dobrą sprawę niewiele mówi o zapotrzebowaniu tego domu na ciepło.
    Jak wiele rzeczy wymyślonych przez kogoś nierozumnego. Polska głupią biurokracją stoi od lat. A prawda jest taka, że to co moje to nie powinno nikogo interesować jak chcę ogrzewać kozą to kozą, jak gazem to gazem a jak kablami to kablami i niech ich to nie interesuje.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #39077
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    Kaizen dzięki za podsumowanie


    Od marca 2015 wspołczynnik nakładu dla fotowoltaiki wynosi już 0, było wcześniej 0.7 ale na szczęście to zmienili i dla mojego domu zamiast początkowych 11kWp muszę zamontować tylko/aż 4kWp aby legalnie grzać COP =1
    Mozesz podac nr rozporzadzenia/ustawy w którym jest ta zmiana zawarta?

  18. #39078
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pozostaje jeszcze pytanie, jak liczone jest miksowanie metod ogrzewania. Czy kominek jest liczony jak dla biomasy te 0,2? I jak to jest uśredniane, gdy mam kominek z DGP + kocioł elektryczny do CO i CWU? A co jak będę miał kominek + kocioł elektryczny do CO + tania PC PW do CWU?
    Prawo budowlane mówi ze kominek nie moze byc glownym zródłem ciepła dla budynku. Literalnie moze to byc 49% i nikt tego nie zakwestionuje bo i jak, czyli dajemy 51% na kocioł elektryczny, 49% na kominek (biomasa), jezeli chodzi o cwu tu ograniczen nie ma ale jezeli kominek bez płaszcza wodnego to zostaje nam kocioł elektryczny i pc pw cwu w proporcjach okreslonych przez mozliwosci pompy (tzn czy jest całoroczna czy sezonowa) oczywiscie jezeli ta proporcja jest sensowna to równiez to nie moze byc zakwestionowane. Tak czy inaczej udział procentowy poszczegolnych zródeł energii na co i cwu powinien byc sensownie wyliczony.

  19. #39079

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Prawo budowlane mówi ze kominek nie moze byc glownym zródłem ciepła dla budynku. Literalnie moze to byc 49% i nikt tego nie zakwestionuje bo i jak, czyli dajemy 51% na kocioł elektryczny, 49% na kominek (biomasa), jezeli chodzi o cwu tu ograniczen nie ma ale jezeli kominek bez płaszcza wodnego to zostaje nam kocioł elektryczny i pc pw cwu w proporcjach okreslonych przez mozliwosci pompy (tzn czy jest całoroczna czy sezonowa) oczywiscie jezeli ta proporcja jest sensowna to równiez to nie moze byc zakwestionowane. Tak czy inaczej udział procentowy poszczegolnych zródeł energii na co i cwu powinien byc sensownie wyliczony.
    To jest śmieszne tak czy owak, jak jeszcze te % widzę... no tak jesteśmy w Unii więc ślimak to ryba, ogórek musi być jak z produkcji itd. Gorzej jak ktoś kominkiem przekroczy wartości %.

    Wiem że ktoś to liczy, ma pracę ktoś to wymyślił ale na boga czy to nie jest jakiś śmieszny paradoks?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  20. #39080
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    To jest śmieszne tak czy owak, jak jeszcze te % widzę... no tak jesteśmy w Unii więc ślimak to ryba, ogórek musi być jak z produkcji itd. Gorzej jak ktoś kominkiem przekroczy wartości %.

    Wiem że ktoś to liczy, ma pracę ktoś to wymyślił ale na boga czy to nie jest jakiś śmieszny paradoks?
    Ale co mamy dyskutowac czy to jest smieszne, głupie, bez sensu? co to da? jest i trzeba z tym zyc, podaje sposób jak mozna zrobic to z głową. Narzekanie nic nie zmieni.

Strona 1954 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony