dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 87
Pokaż wyniki od 361 do 380 z 1736
  1. #361
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.473
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Moc jaka jest potrzebna do podgrzania wody z temp 16C do 37C to 8,5kw.
    Niezależnie od przepływu?
    Czyli wybierając moc wybieram tylko temperaturę, do jakiej podgrzewa?
    Super. Biorę takie perpetuum mobile.

    I skąd bierzesz wodę o temperaturze 16*, jak rurociąg jest prowadzony na głębokości, gdzie jest z 10* mniej.

    Niestety, praw fizyki nie oszukasz.

    Żeby podgrzać 1l/min o 30* trzeba jakieś 2,25KW. Prysznic, to z 8l/min (dosyć oszczędna słuchawka, ale bez przesady - przeciętna to z 11l/min) trzeba liczyć. Czyli żeby z 7* podgrzać do 37* to trzeba z 18KW.

    Do wanny fajnie byłoby lać szybko i trochę cieplejszą wodę. 10l/min x 35* x 0,075 daje 26,25kW - i wtedy już po 10 minutach można wejść do wanny w której mamy 100l wody.

    Licząc z drugiej strony - 21kW wystarcza, żeby o 35* ogrzać 8l/min.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-01-2017 o 17:45

  2. #362

    Domyślnie

    Kaizen
    Ja ci podaję to co mi pokazuje podgrzewacz sam sobie tego nie liczę. Faktem jest że do kompania się w wannie potrzeba wyższej temp niż 37C oraz faktem jest że wanna napełnia się dość długo. Niemniej kto dziś bierze codziennie kąpiel 99% ludzi bierze szybki prysznic. Temp się przynajmniej u mnie ustawia na konkretną a podgrzewacz sam sobie dobiera moc więc nie bardzo wiem o co ci chodzi z tym perpetum mobile. Wszystkie dane jakie ci podałem były na bierząco z wyświetlacza umieszczonego w podgrzewaczu a nie jakieś tam teoretyczne wyliczenia z fizyki.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  3. #363

    Domyślnie

    Dla St@nley ;

    Roczne zapotrzebowanie = 6723 kWh ,
    Projektowe obciążenie cieplne budynku = 5,7 kW ,
    Powierzchnia ;
    a/ 165 m2 ,
    b/ Af - ile wynosi powierzchnia użytkowa wg.PN ;

    Af ( m2 ) - Jest to powierzchnia użytkowa wyznaczana według Polskiej Normy dotyczącej właściwości użytkowych w budownictwie - określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych, a w przypadku pomieszczeń lub ich części w budynku mieszkalnym jednorodzinnym i lokalu mieszkalnym o wysokości w świetle:

    1) równej lub większej od 2,20 m
    .............................. powierzchnia ta jest zaliczana do obliczeń w 100%;

    2) równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m
    .............................. powierzchnia ta jest zaliczana do obliczeń w 50%;

    3) mniejszej od 1,40 m - powierzchnia ta jest pomijana całkowicie.


    I/ np; PC o mocy 7 kW przy - 15 C będzie dysponowała mocą ;
    ....4,6 kW + 3 kW grzałka = 7,6 kW ;

    II/ zapotrzebowanie budynku w temperaturze - 15 C ;
    ............................... to ok. 4,55 kW , ;

    III/ modulacja PC przy temp. Tz > - 2 C ;
    a/ od 1,59 kW dla PC 7 kW ,
    b/ od 2,20 kW dla PC 9 kW ,

    IV/ Udział grzałki w całym sezonie grzewczym to ;
    po wstępnych obliczeniach za pomocą kalkulatora Panasonica ;
    ( jak będzie więcej danych to i wynik będzie b.prawidłowy )
    ( stacja pomiarowa Białystok ; - 22 C )

    a/ dla PC 7 kW ; tylko 32,0 kWh
    b/ dla PC 9 kW ;.......... 0,0 kWh ,
    c/ koszty eksploatacji ; identyczne dla tych obu PC
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 08-01-2017 o 12:03
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #364
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    (...) oraz faktem jest że wanna napełnia się dość długo. (...)
    Rozważałem swego czasu podgrzewacze przepływowe. Ale właśnie zniechęciło mnie ograniczenie przepływu (możesz napisać jak znaczne jest to ograniczenie) i stosunkowo spora moc potrzebna do zasilenia urządzenia grzewczego. Dlatego teraz, po analizach, rozważam jednak grzanie wody CWU za pomocą PC, a ponieważ nie lubię zlewać wody do ścieku (bo woda dla mnie droższa od pieniędzy) by osiągnąć komfortową temperaturę, na dalszych końcach (konkretnie to w kuchni, bo łazienki są stosunkowo blisko kotłowni - 2 i 4m) instalację małych term podszafkowych (~5-10L) grzanych w 2T do 60-70sC. Nawet jeśli do termy parokrotnie w ciągu interwałów grzewczych dobije chłodna woda z odcinka pomiędzy kotłownią a termą, to i tak osiągnie się "wrzątek" na ujęciu. Później (chyba?) wystarczy jakiś zawór 3D ustawiony na konkretną temperaturę aby ominąć termę i nie chłodzić jej chłodniejszą niż w termie wodą z CWU. Terma ma tę zaletę, że grzeje w 2T i nie ogranicza przepływu. Wada, znowu ma jakieś tam straty i pewnie więcej miejsca zajmuje. Natomiast komfort użytkowania i straty (tak samej wody jak i energii) będą mniejsze niż przy CWU z PC (czy to z cyrkulacją na rzecz trat cieplnych i energii czy bez cyrkulacji na rzecz przetraconej wody).

    Nadal jednak nie widzę sensu w tak znacznym przewymiarowaniu PC. Przy moim zapotrzebowaniu domu na ciepło na poziomie 6.5kW@-20sC te 3-4kW więcej proponowane przez instalatorów (a są tacy, co sugerują 12 i 15kW) to prawie 50%. :/
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 08-01-2017 o 10:50
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Basen ogrodowy w wykończeniu

  5. #365

    Domyślnie

    Zauważ proszę , że kolega hook01 ma PV o uzysku ok 7500kWh/rok
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #366
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.473
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Ja ci podaję to co mi pokazuje podgrzewacz sam sobie tego nie liczę.
    Chodzi mi o to, że nie podajesz przepływu.

    I wygląda to wtedy różowo, jak przepływ jest mały.

    Taki przepływowy podgrzewacz o mocy 2,5kW to się nada do umywalki, z bardzo oszczędnym perlatorem o przepływie 1-1,5l/min. Taki 8,5kW to do naprawdę BARDZO oszczędnej słuchawki może się sprawdzi, bo ogrzeje o 30* ledwo 3,7l/min. Dla porównania tzw. perlatory prysznicowe Neoperl (które tak naprawdę są ogranicznikiem przepływu) ograniczają przepływ do 7l/min - do niego potrzebny byłby ogrzewacz o mocy.16kW a wlanie tym 100l wody do wanny trwałoby grubo ponad kwadrans. Mi by się odechciało kąpieli.

  7. #367

    Domyślnie

    Przepływ 6l/min. Jak widać szału nie ma jednakże dla nas jeśli korzystamy praktycznie tylko z prysznica nie stanowi to jakiegokolwiek problemu natomiast jak już pisałem jak ktoś uwielbia długie kąpiele to rzeczywiście długo musi na napełnienie wanny poczekać. Niemniej to jest tak jak z doborem pc czy bierzesz 16kw bo będzie ci potrzebne raz w roku czy 12kw które wystarczy ci na 95% czasu. To samo jest z podgrzewaczem. Natomiast jak wanna ma poniżej 200l minus twoja objętość to z 15 minut zajmie cie jej napełnienie, kwestia tego ile razy w roku bierzesz długą kąpiel. Przy prysznicu i takich przepływach jak napisałem nie odczuwam żadnych minusów a nawet dostrzegam plusy mniej wody idzie na prysznic czyli więcej mi zostaje w kieszeni. Niemniej nie mam zamiaru nikogo przekonywać do mojego punktu widzenia przedstawiam tylko jak to wygląda u mnie jak ktoś woli grzać wodę za pomocą pc nie ma problemu jego wybór pewnie jest nawet taniej. Są plusy jednego są plusy drugiego.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  8. #368

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Nadal jednak nie widzę sensu w tak znacznym przewymiarowaniu PC. Przy moim zapotrzebowaniu domu na ciepło na poziomie 6.5kW@-20sC te 3-4kW więcej proponowane przez instalatorów (a są tacy, co sugerują 12 i 15kW) to prawie 50%. :/
    no jeśli chodzi o dobór, to potrafią być oni bardzo kreatywni
    do mojego domu były proponowane PC o mocy od 6kw - aż do 15kw (a wszyscy dostali ten sam zestaw danych!)
    to co mam (7,7kw) idealnie pasuje
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #369

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    no jeśli chodzi o dobór, to potrafią być oni bardzo kreatywni :
    to co mam (7,7kw) idealnie pasuje
    Zacznij od uzupełnienia stopki
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #370
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    no jeśli chodzi o dobór, to potrafią być oni bardzo kreatywni
    do mojego domu były proponowane PC o mocy od 6kw - aż do 15kw (a wszyscy dostali ten sam zestaw danych!)
    to co mam (7,7kw) idealnie pasuje
    U mnie jest jeszcze jedna zmienna przemawiająca za większą PC. Basen ogrodowy który chcę z pomocą tej PC trochę dogrzewać.

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Zacznij od uzupełnienia stopki
    Niewiele to da jeśli pisze się z urządzenia mobilnego.

  11. #371
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ja mam PC PW 7kW i daje radę, mogła by w sumie być nawet trochę mniejsza. Ale mniejszej z Panasonica nie było, i nie byłem pewny czy wszystkie parametry z OZE będą utrzymane ( błędy wykonawcze ).
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  12. #372
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Ja mam PC PW 7kW i daje radę, mogła by w sumie być nawet trochę mniejsza. Ale mniejszej z Panasonica nie było, i nie byłem pewny czy wszystkie parametry z OZE będą utrzymane ( błędy wykonawcze ).
    Dlatego przed zakupem PC zamierzam sprawdzić błędy wykonawcze i je naprawić. Blowtest i termowizja powinny poradzić.

  13. #373
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.473
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    U mnie jest jeszcze jedna zmienna przemawiająca za większą PC.
    Ale to chyba w lecie, gdzie i tak mocy będzie zbywało?

    Jak to zamierzasz rozwiązać? Jakiś wymiennik, czy bezpośrednio wpiąć wodę z basenu do obiegu PC?

  14. #374
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Dlatego przed zakupem PC zamierzam sprawdzić błędy wykonawcze i je naprawić. Blowtest i termowizja powinny poradzić.
    Bardzo dobra koncepcja, ilość postów świadczy że jesteś bardzo dobrze przygotowany " teoretycznie ".
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  15. #375
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale to chyba w lecie, gdzie i tak mocy będzie zbywało?
    Jak to zamierzasz rozwiązać? Jakiś wymiennik, czy bezpośrednio wpiąć wodę z basenu do obiegu PC?
    Tak, mocy powinno być więcej w lato, nawet z tej "mniejszej" pompy. Basen ma mieć 36m3 wody, czyli do grzania będzie potrzeba około 40kWh energii na K. Moje doświadczenia z basenami (basen stojący na powietrzu o poj. 7m3) pokazuje, że woda (nawet w basenie rozporowym) stygnie dosyć wolno i taka pompa powinna sobie poradzić. Grzać zamierzam pośrednio, przez wymiennik płytowy. Instalator basenów sugeruje pośredni wymiennik od 30 do 50kW -- ale podobno nie szkodzi aby "woda basenowa" była w pompie ciepła, więc można spróbować to zrealizować bezpośrednio. Jednak łatwiej będzie układy odseparować, albowiem wodę z układu basenowego należy spuścić na zimę.

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Bardzo dobra koncepcja, ilość postów świadczy że jesteś bardzo dobrze przygotowany " teoretycznie ".
    Rzeczywiście to już ponad 4 lata jak zacząłem się gotować do budowy domu...
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Basen ogrodowy w wykończeniu

  16. #376
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Rzeczywiście to już ponad 4 lata jak zacząłem się gotować do budowy domu...
    To może już ten czas, żeby przygotowania przekuć w czyny , jak znam życie to i tak jakieś błędy popełnisz bo to praktyka jest lepszym nauczycielem niż teoria.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  17. #377

    Domyślnie

    ale pewnie duuużo mniej ich popełni, niż gdyby się tak intensywnie teoretycznie nie przygotowywał...wiem po sobie.....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  18. #378
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Witam,
    ja też uważam, że można się dobrze przygotować do tematu i ograniczyć błędy.Błędy praktycznie zawsze wyjdą w takim planowaniu-ważna jest ich ilość i skala.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #379
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    To może już ten czas, żeby przygotowania przekuć w czyny , jak znam życie to i tak jakieś błędy popełnisz bo to praktyka jest lepszym nauczycielem niż teoria.
    Nawet nie wyobrażasz sobie jak tego pragnę. Na szczęście już bliżej niż dalej, czekam na PnB i od marca startuję. Póki co zadbałem o dobrego kierbuda, który ma fioła na punkcie energooszczędności. Ale, ale, wróćmy może do tematu tego wątku, tj. jak poprawnie dobrać PC wg obliczeń OZC.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Basen ogrodowy w wykończeniu

  20. #380

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Ja mam PC PW 7kW i daje radę, mogła by w sumie być nawet trochę mniejsza.
    Ale mniejszej z Panasonica nie było, i nie byłem pewny czy wszystkie parametry z OZE będą utrzymane ( błędy wykonawcze ).
    Proszę o więcej informacji ;
    - czy w te większe mrozy grzałka się załączała , jakie temperatury we wnętrzu utrzymujesz , czy masz kominek ?
    - czy masz dane odnośnie zysków ciepła od słońca ,wewnętrzne ?
    ( z opracowania OZC )
    - czy masz dane tsc ?? - czas grzania w sezonie grzewczym w h
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 19 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony