dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Przy wentylacji grawitacyjnej (i nie tylko) dla kotłowni na gaz płynny istnieje wymóg aby wylot kanału wentylacyjnego (wylotowego) był umiejscowiony niżej niż posadzka kotłowni.
    Pozdrawiam
    Raczej równo z posadzką, bo inaczej to chyba bym musiał kratkę w podłodze zrobić ?
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Fakt, może mało precyzyjnie napisałem. Chodzi o wylot kanału wentylacynego na zewnątrz budynku. W przypadku braku wentylacji (zarówno grawitacyjnej jak i mechanicznej - z roznych powodów) gaz cięższy od powietrza będzie spływał (wypływał) na zewnątrz kotłowni (budynku).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    (czajnik, Ty to umiesz zjednać sobie ludzi )
    Rzeczywiście, nie grzeszę kulturą osobistą. Ale to jest wina tego, że jestem "prostym człowiekiem znad wykopu" i nie znam się na nowoczesnych technikach dyplomacyjnych. Poza tym, nie szukam na tym forum przyjaciół. Chodzi mi jedynie o to, żeby podzielić się rzetelną wiedzą, jeżeli takową oczywiście posiadam.

    Może jeszcze słówko o tym braku prądu. Trzeba pamiętać, że przerwy w dostawie energii elektrycznej zdarzają się nie tak znowu często, a awarie instalacji gazowej jeszcze rzadziej. A już najrzadziej występuje sytuacja, gdy oba zdarzenia wystąpią jednocześnie.

    Aby sobie to uświadomić, wystarczy oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia przerwy w dostawie energii, następnie oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia awarii instalacji gazowej, a potem oszacować prawdopodobieństwo jednoczesnego wystąpienia obu tych zdarzeń.

    Dla wszystkich, którzy zapomnieli ze szkoły, przypominam, że prawdopodobieństwo jednoczesnego wystąpienia zdarzenia A i zdarzenia B jest iloczynem prawdopodobieństw dla zdarzeń A i B. Przykład: rzucamy monetą, prawdopodobieństwo, że reszka: 50 %, rzucamy dwiema monetami, prawdopodobieństwo, że będą dwie reszki jednocześnie: 25 % (przy założeniu oczywiście, że ilość rzutów jest nieskończona )

  4. #24

    Domyślnie

    Witam,
    Czajnik, pamietaj ze z drugiej strony barykady jest prawo Murphy'ego: jak cos ma prawo sie zdarzyc, to sie na pewno zdarzy.
    Pozostaje pytanie na kogo trafi ...
    Pozdrawiam
    Mirek

  5. #25

    Domyślnie

    To prawda, ale już padły sugestie, że nawet jeżeli nastąpiłby - praktycznie niemożliwy - splot okoliczności, to i tak przewietrzanie zadziała, co stwierdzono już wcześniej, a ja się jedynie pod tym podpisuję.

    A okoliczności powodujące niebezpieczeństwo, które musiałyby w takiej sytuacji wystąpić łącznie, to:
    - brak energii elektrycznej, uniemożliwiający działanie wentylacji mechanicznej,
    - nieszczelność instalacji gazowej i wydobywanie się gazu w ilości powodującej wystąpienie stężenia w granicach 5-15 % (mieszanina wybuchowa),
    - wystąpienie czynnika powodującego wybuch w strefie, gdzie wystąpi takie właśnie stężenie, na przykład iskry elektrycznej.

    Prawdopodobieństwo łącznego wystąpienia powyższych czynników bliskie zderzenia asteroidy z Ziemią (raz na 65 mln lat).

    Owszem, eksplozje gazu się zdarzają, ale nie z tego powodu, że w kotłowni zastosowano wentylację mechaniczną, zamiast grawitacyjnej. Inaczej dawno by zakazano stosowania takich rozwiązań.

  6. #26

    Domyślnie

    Ja skłaniam się jednak ku rozwiązaniu ze szczelnymi drzwiami do garażu i kotłowni. W tych pomieszczeniach pozostawię went. grawitacyjną. Chyba będę się w ten sposób czuł bezpieczniej.

    Ostatni dylemat, jaki mi pozostał, to kominek. Czy przy nim może być zastosowana wentylacja mechaniczna? Tutaj chyba nie ma ryzyka związanego z przerwą w dostawie prątu itp., ponieważ ogień zawsze można ugasić.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  7. #27
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Pogadaj o tym ze strażakami.
    Jak się nie gasi, to sam kiedyś zgaśnie.

    Ale tu nie o to chodzi. Niepełne spalanie to czad. Nie jest dobrze, jak wypełza z paleniska.
    Adam M.

  8. #28

    Domyślnie

    Powietrze do spalania bedzie doprowadzone osobnym przewodem. Mi chodzi bardziej o zabezpieczenie sie przed przypadkowym zadymieniem pomieszczenia.
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  9. #29

    Domyślnie

    Przypadkowo nie powinno się nic zadymić, zwłaszcza jak kominek szczelny i ma wyłącznik wentylacji mechanicznej w momencie otwarcia drzwiczek. Nie wiem jak sprawa się ma w praktyce (jeszcze ) ale może instalacja z wymuszonym "nadciśnieniem" w pomieszczeniu wystarczy ?
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  10. #30

    Domyślnie

    Właśnie ale jak zorganizować powstawanie sygnału "OTWARTA SZYBA KOMINKA" bo chyba kominki nie mają takiego wyposażenia w standardzie?
    Jakiś mikroswitch, czujnik opto ale jak to umieścić bo ogień dookoła okrutny.
    pzdr.
    -rw

  11. #31
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Est modus in rebus! Jak mawiał jmć Zagłoba!
    Ciepłe do góry leci!
    Na dolnym, przedłużonym, zawiasie tę dźwigienkę od mikroswicza trza przylepić!
    Adam M.

  12. #32

    Domyślnie

    Witam.

    Odświeżam temat. Jestem na etapie adaptacji projektu. W moim domu chcę zrezygnować z kominków, wentylację grawitacyjną chcę zastąpić mechaniczną z rekuperacją. Generalnie dążę do tego, żeby mój dom nie miał w ogóle kominów. Pozostaje kwestia tylko piecyka gazowego, któremu trzeba zapewnić wylot spalin. Wg przepisów z piecyka do 21kW można zrobić wyrzut spalin w ścianie budynku pod określonymi warunkami. U mnie te warunki mogą być spełnione, więc z tym nie ma problemu. Powietrze do piecyka będzie doprowadzone w tym samym przewodzie (rura w rurze). I teraz, czy mogę zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej w kotłowni? Czy wentylacja mechaniczna wg przepisów może zastąpić grawitacyjną? Bardzo mi zależy na tym, żeby w domu nie było kominów i jestem ciekawy czy w moim przypadku da radę to osiągnąć. Będę wdzięczny za pomoc.

    Pozdrawiam, AP

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony