dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michau_

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    14

    Domyślnie Oświetlenie schodów, elewacji, ogrodu

    Witam, cześć!

    Planuję powoli wykończenie domu, zawsze chciałem mieć fajnie oświetloną drogę od bramy do drzwi domu i generalnie mieć dobrze oswietlony ogród. Jakie rozwiązanie jest wg was bardziej praktyczne - lampy wpuszczone w grunt czy słupkowe? Czy skomplikowaną i finansowo zasadną operacją byłoby zainstalowanie czujników, które będą wł/wł oświetlenie np. o określonych godzinach?

    Co myślicie o oświetlaniu elewacji domu? Czy to od góry lampkami w okapach, czy też od dołu?

    No i wreszcie oświetlenie schodów wewnętrznych - jakie najlepsze rozwiązanie - czy ma się zapalać, wraz z jakimś górnym światłem, czy tez świecić niezależnie od innych źrodeł światła? Jakie są popularne rozwiązania w tej kwestii?

    Czy powyższe instalacje trzeba planowac na etapie tworzenia projektu wykonawczego?

    Zapraszam do dyskusji

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Moje sugestie poniżej



    Planuję powoli wykończenie domu, zawsze chciałem mieć fajnie oświetloną drogę od bramy do drzwi domu i generalnie mieć dobrze oswietlony ogród. Jakie rozwiązanie jest wg was bardziej praktyczne - lampy wpuszczone w grunt czy słupkowe? Czy skomplikowaną i finansowo zasadną operacją byłoby zainstalowanie czujników, które będą wł/wł oświetlenie np. o określonych godzinach?

    -Ani skomplikowane, ani finansowo ciężkie, włączniki czasowe montujesz w rozdzielni, na poszczególnych obwodach - wartość zależy od ilości obwodów.

    Co myślicie o oświetlaniu elewacji domu? Czy to od góry lampkami w okapach, czy też od dołu?

    -Zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Od góry oświetlisz też ewentualne przejścia i ciągi komunikacyjne. Od dołu (w podłożu) to głównie dekoracja, dodatkowo w zimie może zniknąć pod śniegiem.

    No i wreszcie oświetlenie schodów wewnętrznych - jakie najlepsze rozwiązanie - czy ma się zapalać, wraz z jakimś górnym światłem, czy tez świecić niezależnie od innych źrodeł światła? Jakie są popularne rozwiązania w tej kwestii?

    -Zapalanie z górnym światłem, to moim zdanie traci sens - i tak już masz jasno. Jeśli chcesz już robić dodatkowe oświetlenie, to jako "dyskretne" wieczorne (zapalane np. z wył zmierzchowego), tak aby w nocy nie było potrzeby zapalania oświetlenia głównego. Dużo zależy też od lokalizacji schodów w budynku.

    Czy powyższe instalacje trzeba planowac na etapie tworzenia projektu wykonawczego?

    -Oczywiście - zawsze lepiej zaplanować co się da, uzgodnić z elektrykiem możliwe rozwiązania.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 10-10-2016 o 14:24
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3

    Domyślnie

    przemo1 jak radzisz jeśli chodzi o cz. zmierzchu i zegary? Ile modułów warto przewidzieć pod to i czy cz. zmierzchu powienien być extra czy wystarczy z zakupioną lampą/lampami?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adaxis Zobacz post
    przemo1 jak radzisz jeśli chodzi o cz. zmierzchu i zegary? Ile modułów warto przewidzieć pod to i czy cz. zmierzchu powienien być extra czy wystarczy z zakupioną lampą/lampami?
    Nie znam twojego domu, instalacji i otoczenia (co rozumiesz przez pytanie ile modułów?) - to zależy od Twoich oczekiwań/potrzeb ale:
    czujnik zmierzchu to jeden (max dwa jeśli większe obciążenie) wystarczy - oświetlisz strefy dojścia do domu + światło przy bramie/furtce. Podłączysz do niego te lampy, które potrzebujesz a i wybór będziesz miał większy - nie ogranicza Cię konieczność wyboru z pośród lamp z czujnikiem. Ewentualnie, możesz do wybranych lamp - tam, gdzie nie potrzeba oświetlenia całonocnego - dodać czujki ruchu (np. przy wejściu do garażu)
    No i nie wiem, na jakim jesteś etapie - jeśli instalacja już położona i mieszkacie, a nie masz wydzielonych obwodów na zewnątrz, które można podłączyć do czujnika to zostaje wybór lamp zintegrowanych z czujnikami.

    Chyba, że masz większe potrzeby oświetleniowe - to trzeba rozbudować - najlepiej wspólnie z elektrykiem - od razu doradzi i "urealni" wszelkie pomysły.
    Ja raczej jestem minimalistą w tym temacie - oświetlam to, co jest niezbędne.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 01-11-2016 o 09:34
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #5
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  6. #6

    Domyślnie

    Co do schodów - tutaj będzie albo oświetlenie na ścianie, albo LED pod stopnicami :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stopnice.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	373940
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    lpapiotr -pojechałeś na maxa -nad każdym schodkiem?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony