dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie Kabel YDY czy YKY?

    W najbliższej hurtowni pytałem o kabel YKYżo 5x10mmm2 do wykonania przyłącza ziemnego (80mb). Zasugerowali mi ponoć o podobnych parametrach YDY w atrakcyjnej cenie 7.78 za mb brutto?

    Czym się różnią te kable?
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Nie wiem czy aby na pewno YDY nadaje się do układania w ziemi.

  3. #3
    art9
    Guest
    art9

    Domyślnie

    YDY to nie jest kabel tylko przewód. Nadaje się on do instalacji wewnętrznych. YKY natomiast to jest kabel i ma specjalną izolację aby mógł wytrzymać warunki atmosferyczne. Może być zakopany w ziemi, może być przez cały czas zanurzony w wodzie. Cena kabla YKYżo 5x10 wynosi ok 10-12zł / mb w hurtowniach, a w supermarketach budowlanych dochodzi do 35zł/mb i jeszcze pracownik tego marketu powie " nigdzie nie kupi pan taniej"

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał art9
    YDY to nie jest kabel tylko przewód. Nadaje się on do instalacji wewnętrznych. YKY natomiast to jest kabel i ma specjalną izolację aby mógł wytrzymać warunki atmosferyczne. Może być zakopany w ziemi, może być przez cały czas zanurzony w wodzie. Cena kabla YKYżo 5x10 wynosi ok 10-12zł / mb w hurtowniach, a w supermarketach budowlanych dochodzi do 35zł/mb i jeszcze pracownik tego marketu powie " nigdzie nie kupi pan taniej"
    Dokładnie tak. MUSI być YDY.
    Paweł

  5. #5
    art9
    Guest
    art9

    Domyślnie

    Chyba YKY

  6. #6
    szcz
    Guest
    szcz

    Domyślnie

    Co za ludzie w tej hurtowni "o podobnych parametrach". Chyba żartują. Wyłacznik chcieliby sprzedać jako gniazdko.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał art9
    Chyba YKY
    Oczywiście
    Paweł

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    am00, a czy zakład energetyczny nie określił Ci warunków tzn. nie podał jaki kabel i jak położony? Bo my musieliśmy kłaść YKY i do tego w arocie
    Pozdr. Iv

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę, że kabel w rurze to powinien być standard - pierwszy szpadel "dziabnie" rurkę a nie odrazu po żyłach.
    Mam przy okazji pytanko - czy ktoś wie na jakiej minimalnej głębokości mależy kłaść kabel od skrzynki przyłącze/pomiar do budynku, czy mogę kłaść go po zewnętrznej stronie (od ulicy) tuż przy ogrodzeniu, czy od wewnętrznej i czy są jakieś wymagania co do układania go wewnątrz do rozdzielnicy.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak. Są takie wymagania. Głębokość położenia kabla w gruncie minimum 17 cm, od dołu 10 cm podsypki piaskowej, na to kabel, zanowu 10 cm piasku, na to folia ochronna koloru niebieskiego. Folia jest po to, że jakbyś dziabnął szpadlem, to trafisz najpierw na folię - czyli już wiesz, że pod nią jest kabel około 10 cm. Kable w rurach prowadzi się pod drogami.
    Hermisz; "Navigare necesse est"

  11. #11

    Domyślnie

    UPS!. Pomyłka - nie 17 tylko 70 cm.
    Hermisz; "Navigare necesse est"

  12. #12

    Domyślnie

    Hermisz, a jak to jest z przebiegiem złącz kablowych. Ja w warunkach dostałem tak, że kabel, któru wchodzi z działki sąsiada elektrownia chce abym doprowadził do ogrodzenia z moja prywatna droga (mam 7 mb dostępu do drogi na furtkę, bramę, śmietnik, wodę i kanalizację) a potem praktycznie z powrotem do domu. Ja chciałem licznik koło lizcnika sąsiada albo na budynku, bo wtedy kabel skrzyżuje mi się z wodociągiem i kanalizacją do sąsiada a nie będzie biec równolegle, mam 3 metry pomiędzy domem a ogrodzeniem i się nie zmieszczę.
    Ten dom buduję dla przyjaciela.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomek84

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    KRK
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Jakieś przeciwskazania, żeby użyć kabel YKY w instalacji wewnętrznej?
    Chodzi mi konkretnie o 5x4mm do zasilania płyty elektrycznej w kuchni.
    Akurat mam YKY 5x4mm, bo zostało mi po poprzednim projekcie

  14. #14

    Domyślnie

    Nie ma przeciwskazań.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00
    W najbliższej hurtowni pytałem o kabel YKYżo 5x10mmm2 do wykonania przyłącza ziemnego (80mb).
    Po co i dlaczego kabel 5-żyłowy ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00 Zobacz post
    W najbliższej hurtowni pytałem o kabel YKYżo 5x10mmm2 do wykonania przyłącza ziemnego (80mb).
    Kup YAKY 4 x 16 mm2 (aluminiowy). Będzie tańszy i odpowiedni dla Ciebie.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  17. #17

    Domyślnie

    @elpapiotr, @wykrot
    am00 napisał/a 21-01-2004 11:09
    Ponad 13 lat temu...

  18. #18

    Domyślnie

    A tomek84 - 02-02-2017 09:36, na który mu odpowiedział zbich70 02-02-2017 17:13
    Ot, cała prawda. Ale fakt - ten kabel pewnie już zgnił
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Smile

    Wpadł mi w ręce dosyć stary czarny kabel KSYyb 5X1.5, pod czarnym jest dodatkowo jakiś metal -
    pomoże ktoś sklasyfikować bo za nic nie mogę znaleźć informacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony