dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pat28

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-614
    Posty
    6

    Domyślnie Przyłącz na działkę niezabudowaną - jak rozsądnie wybrać moc przyłączeniową?

    Witam

    - Chcę zrobić przyłącz na działkę niezabudowaną.
    - Kabel do którego są przyłączone inne obiekty w okolicy przebiega blisko działki, w chodniku.
    - Prąd na działce jest potrzebny na jakiś czas pod wynajem działki na usługi, np. rekreacyjne / przyczepy campingowe czy też rozrywkowe (np. namiot).
    - Za kilka lat na działce może powstać jednak budynek mieszkalno usługowy, gdzie zapotrzebowanie na prąd będzie już znaczne.
    - Przez najbliższe lata wynajem działki (pobór prądu) miałby miejsce przez 4 miesiące / rok. W pozostałych miesiącach w roku nie chciałbym płacić abonamentu za prąd.

    Pytania są następujące:

    1) czy w związku z opisaną wyżej sytuację lepiej wybrać w warunkach opcję "zasilanie docelowe" czy "zasilanie tymczasowe"?

    2) czy jeśli wybiorę "zasilanie docelowe" to nie będzie tak że przyłącz wykona Tauron z przetargu i będę musiał czekać nawet 1 rok, a wybierając "zasilanie tymczasowe" będę mógł wykonać taki przyłącz zatrudniając osobiście elektryka bez takiego okresu oczekiwania ?

    3) jeśli określę moc przyłączeniową w warunkach o wiele mniejszą niż będzie potrzebna za kilka lat dla budynku, to czy wtedy nie trzeba będzie zaś rozkopać chodnika i wykonać przyłącza od nowa? Chodzi mi o to czy jeśli teraz zrobię skrzynkę w ogrodzeniu pod zwykły wynajem działki, to czy te urządzenia będą miały parametry wystarczające by obsłużyć w przyszłości budynek? Czy mogę za kilka lat zwiększyć moc? Czy opłata jednorazowa będzie wtedy tylko od domówionych Kw?

    4) w związku z opisaną wyżej sytuacją wybrać teraz w warunkach 1 fazę czy 3 fazy?

    5) czy mam jakiś wpływ na miejsce lokalizacji skrzynki w ogrodzeniu? Czy jest to zależne od tego czy przyłącz wykonany zostanie z przetargu czy przez zatrudnionego przeze mnie elektryka? Mam jedno miejsce w linii ogrodzenia w którym chciałbym by była zlokalizowana skrzynka. Na jakim etapie i w jaki sposób wskazać by tam została zlokalizowana?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał pat28 Zobacz post
    Przez najbliższe lata wynajem działki (pobór prądu) miałby miejsce przez 4 miesiące / rok. W pozostałych miesiącach w roku nie chciałbym płacić abonamentu za prąd.
    Tak to się chyba nie da. Abonament będziesz płacił przez cały rok.

    Cytat Napisał pat28 Zobacz post

    1) czy w związku z opisaną wyżej sytuację lepiej wybrać w warunkach opcję "zasilanie docelowe" czy "zasilanie tymczasowe"?

    2) czy jeśli wybiorę "zasilanie docelowe" to nie będzie tak że przyłącz wykona Tauron z przetargu i będę musiał czekać nawet 1 rok, a wybierając "zasilanie tymczasowe" będę mógł wykonać taki przyłącz zatrudniając osobiście elektryka bez takiego okresu oczekiwania ?
    Na zasilanie docelowe rzeczywiście się czeka do 18 miesięcy, ale wtedy masz je za darmo - płacisz tylko za moc przyłączeniową jakieś 80 zł/ kW. Tymczasowe robisz na własny koszt.

    Cytat Napisał pat28 Zobacz post
    3) jeśli określę moc przyłączeniową w warunkach o wiele mniejszą niż będzie potrzebna za kilka lat dla budynku, to czy wtedy nie trzeba będzie zaś rozkopać chodnika i wykonać przyłącza od nowa? Chodzi mi o to czy jeśli teraz zrobię skrzynkę w ogrodzeniu pod zwykły wynajem działki, to czy te urządzenia będą miały parametry wystarczające by obsłużyć w przyszłości budynek? Czy mogę za kilka lat zwiększyć moc? Czy opłata jednorazowa będzie wtedy tylko od domówionych Kw?]

    4) w związku z opisaną wyżej sytuacją wybrać teraz w warunkach 1 fazę czy 3 fazy?
    Ja od razu kupiłem kabel docelowy 4 x 10 mm CU, chociaż na początek wnioskowałem o 7 kW. W przyszłości jak już będzie dom i będę zwiększał moc zapłacę za dodatkowe kW, a energetyka wymieni tylko bezpieczniki w skrzynce. Bierz od razu 3 fazy.

    Cytat Napisał pat28 Zobacz post
    5) czy mam jakiś wpływ na miejsce lokalizacji skrzynki w ogrodzeniu? Czy jest to zależne od tego czy przyłącz wykonany zostanie z przetargu czy przez zatrudnionego przeze mnie elektryka? Mam jedno miejsce w linii ogrodzenia w którym chciałbym by była zlokalizowana skrzynka. Na jakim etapie i w jaki sposób wskazać by tam została zlokalizowana?
    Raczej nie. Skrzynkę umieszczą w linii ogrodzenia, prawdopodobnie w rogu, żeby obok postawić skrzynkę do sąsiedniej działki, jeśli jest na to miejsce i nie koliduje z innymi, już istniejącymi mediami.

    P.S. W Twojej okolicy mówi się "przyłącz"?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pat28

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-614
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Tak to się chyba nie da. Abonament będziesz płacił przez cały rok.
    No to się jeszcze muszę dopytać, bo słyszałem że istnieje możliwość poboru krótkotrwałego, chyba do 90 dni.

    http://www.tauron-dystrybucja.pl/prz...dlaczenia.aspx

    Miesiące poboru prądu są "wyróżnione" w sposób opisany w powyższym linku od pozostałych miesięcy w roku chyba w jakimś celu, a nie od tak ?

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Raczej nie. Skrzynkę umieszczą w linii ogrodzenia, prawdopodobnie w rogu, żeby obok postawić skrzynkę do sąsiedniej działki, jeśli jest na to miejsce i nie koliduje z innymi, już istniejącymi mediami.
    Tylko właśnie było by to w rogu do którego zbiega także ogrodzenie sąsiada... a z racji iż mógłby on po tych 18 miesiącach czekania Panów z Tauronu zwyczajnie "przegonić" to zastanawiam się by zrobić tę inwestycję w ten drugi sposób, gdzie elektryk byłby zatrudniony przeze mnie i nie dałby się przepędzić

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Na jakiej podstawie miałby ich sąsiad przegonic? Musisz kabel przeprowadzić przez jego działkę i potrzebujesz zgody? Z tego cobwyczytalem to masz go bezpośrednio przy działce.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał pat28 Zobacz post
    Tylko właśnie było by to w rogu do którego zbiega także ogrodzenie sąsiada... a z racji iż mógłby on po tych 18 miesiącach czekania Panów z Tauronu zwyczajnie "przegonić" to zastanawiam się by zrobić tę inwestycję w ten drugi sposób, gdzie elektryk byłby zatrudniony przeze mnie i nie dałby się przepędzić
    Każdego można "przepędzić" jeśli wchodzi na nie swój grunt.
    Strasznie kombinujesz. Naprawdę masz ochotę (czas i pieniądze) wykonywać przyłącze na własny koszt ryzykując, że Tauron nie będzie miał ochoty podłączyć go do swojej sieci? Bo pewnie tak się stanie.
    PC SDC09H3E8

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pat28

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-614
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    Każdego można "przepędzić" jeśli wchodzi na nie swój grunt.
    Strasznie kombinujesz. Naprawdę masz ochotę (czas i pieniądze) wykonywać przyłącze na własny koszt ryzykując, że Tauron nie będzie miał ochoty podłączyć go do swojej sieci? Bo pewnie tak się stanie.
    To ma być wszystko na warunkach Tauronu, nic bez ich wiedzy, dlatego nie będzie tak jak piszesz. Po prostu nie mam zamiaru czekać ponad rok na łaskawy przetarg. Ponadto sąsiad który ma wyznaczoną granicę przez geodetę a pcha się dalej nie jest człowiekiem z którym warto rozmawiać. Dlatego trzeba kombinować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony