dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 62
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    goldie77

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-313
    Posty
    14

    Domyślnie

    Odgrzewając temat

    Z tego co zrozumiałem - wentylację i tak w domu trzeba mieć - to jest narzucone przepisami i kropka.

    Wentylacja grawitacyjna - działa tak jak mówicie - w zasadzie po swojemu - ja wolałbym aby mi zimnem po głowie w łazience nie wiało Najgorzej jest w zimie - bo w domu czujniki temperatury dostają sygnał że jest zimniej - i podkręcają grzanie a co za tym idzie - rachunek za prąd jest wyższy ?

    Ale - jak komuś nie przeszkadzają robaki, otwierane okna, kurz i większe rachunki za prąd - to rekuperacji być nie musi prawda ?

    Aha - Żona Moja Szanowna powiedziała że klepnie rekuperację tylko i wyłącznie wtedy jak jej pokażę na papierze że rekuperacja faktycznie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd. Czy ktoś coś takiego robi, albo można to znaleźć gdzieś ? mam takie wrażenie że akurat te oszczędności to kwestia jednostkowa dla każdego domu ?

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Audyt OZC temu dowodzi.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #23

    Domyślnie

    Zrób OZC z rekuperacją i bez rekuperacji. Będziesz miał to na papierze Chociaż to tak nie do końca, ale papier wszystko przyjmie
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  4. #24

    Domyślnie

    Pierwsze pobieżne obliczenia jakie gdzieś robiłem pokazywały że to co zużyje rekuperacja w sensie prądu do obracania wentylatorami (i zasilania sterownika) zbilansuje się w porównaniu do ciepła które zaoszczędzę na odzysku w wymienniku. Tak więc zaoszczędzone pieniądze w rachunku za ciepło muszę włożyć w rachunek za prąd, ale będę miał świeże powietrze i komfort. Oszczędności czy straty z rekuperacji wynikają ze źródła jakim ogrzewasz dom, jak masz drogie paliwo to każda odzyskana jednostka ciepła z powietrza jest bardziej opłacalna. Ale wydaje mi się że przy WM z rekuperacją bardziej istotne są te zalety jak komfort i świeże powietrze, brak nadmiernej wilgoci w domu, niż suche wyliczenia kosztów.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Może nie do końca w temacie, ale ma ktoś może doświadczenie ze schładzaniem powietrza wentylacyjnego latem poprzez zastosowanie chłodnicy powietrznej w instalacji WM zasilanej wodą lodową z PC?
    Czy niewielka moc chłodnicza przekazywana do powietrza jest w stanie poprawić nieco komfort cieplny w pomieszczeniu (taka tańsza alternatywa dla fancoili)?
    Czy zastosowanie pompy ciepła zarówno do C.W.U. i chłodzenia przysparza jakichś problemów regulacyjnych?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Może nie do końca w temacie, ale ma ktoś może doświadczenie ze schładzaniem powietrza wentylacyjnego latem poprzez zastosowanie chłodnicy powietrznej w instalacji WM zasilanej wodą lodową z PC?
    Czy niewielka moc chłodnicza przekazywana do powietrza jest w stanie poprawić nieco komfort cieplny w pomieszczeniu (taka tańsza alternatywa dla fancoili)?
    Czy zastosowanie pompy ciepła zarówno do C.W.U. i chłodzenia przysparza jakichś problemów regulacyjnych?
    Witam.
    To rozwiązanie nie będzie działać.
    Za mała moc chłodnicza to najmniejszy problem.

    Odbierając tak mało mocy chłodniczej (mała chłodnica) z dużej pompy ciepła (pow 7kW) musisz rozdzielić układ buforem (powiększyć zład wodny) oraz zastosować osobny obieg (pompa + sterownik).
    Koszty spore, a efekt mizerny.
    Zdecydowanie najlepiej sprawdza się osobny klimakonwektor kanałowy z rozprowadzeniem kanałami powietrznymi do chłodzonych pokoi.
    Taki układ pracuje na wbudowanej pompie obiegowej PC i może być sterowany z tego samego termostatu, który służy do ogrzewania.


    Spinając pompę

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.664
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał goldie77 Zobacz post
    Aha - Żona Moja Szanowna powiedziała że klepnie rekuperację tylko i wyłącznie wtedy jak jej pokażę na papierze że rekuperacja faktycznie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd. Czy ktoś coś takiego robi, albo można to znaleźć gdzieś ? mam takie wrażenie że akurat te oszczędności to kwestia jednostkowa dla każdego domu ?
    To może zaproś żonę na forum, skoro to Ona w tym domu "klepie" materiał ścian, czy sposób wentylacji ?
    Ja miałem taki podział ról, że za konstrukcję i technikę odpowiadam ja, a za układ, estetykę czy wykończenie oboje, z lekkim wskazaniem na żonę.

    A oszczedności mogą wynieść 0zł, mogą i 500zł.
    Komfortu policzyć sie nie da
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Może nie do końca w temacie, ale ma ktoś może doświadczenie ze schładzaniem powietrza wentylacyjnego latem poprzez zastosowanie chłodnicy powietrznej w instalacji WM zasilanej wodą lodową z PC?
    Czy niewielka moc chłodnicza przekazywana do powietrza jest w stanie poprawić nieco komfort cieplny w pomieszczeniu (taka tańsza alternatywa dla fancoili)?
    Co prawda ja nie mam WM, ale za to na piętrze mam klimakonwektory podłączone do aktywnego chłodzenia PC i muszę powiedzieć, że sprawdza się to. Ale ... zawsze jest ALE w Twoim przypadku to przepływ powietrza, który limituje szybkość schładzania. Moje klimakonwektory mieszają powietrze w zakresie 240-400 m3/h i to w każdym pokoju u ciebie będzie to przypadać na cały dom.

    Widziałeś klimakonwektory MAXA ? (http://www.fonko.pl/Shop/category/4d...limakonwektory) aż takie drogie nie są
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Klimakonwektor schładza powietrze wewnątrz domu i możemy zwiększyć moc bez dostarczania większej ilości powietrza z zewnątrz. A jeżeli podłączymy chłodnicę do rekuperatora, to będzie musiał schładzać gorące powietrze dostarczane z zewnątrz.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Klimakonwektor schładza powietrze wewnątrz domu i możemy zwiększyć moc bez dostarczania większej ilości powietrza z zewnątrz. A jeżeli podłączymy chłodnicę do rekuperatora, to będzie musiał schładzać gorące powietrze dostarczane z zewnątrz.
    Nie koniecznie. Są już rozwiązania gdzie rekuperator jest zintegrowany z PC i część ciepła/chłodu odzyskuje z powietrza wywiewanego, ale nie musi całego powietrza przepuszczać przez dom - popatrz na tę przerywaną linię.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mistral.jpg
Wyświetleń:	2015
Rozmiar:	22,8 KB
ID:	381510  

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie koniecznie. Są już rozwiązania gdzie rekuperator jest zintegrowany z PC i część ciepła/chłodu odzyskuje z powietrza wywiewanego, ale nie musi całego powietrza przepuszczać przez dom - popatrz na tę przerywaną linię.
    Rekuperator 400 m3/h ma wydajność chłodniczą 2,1 kW
    Nie ta skala, jeśli mówimy o standardowym poddaszu z oknami dachowymi bez automatycznych rolet.

  12. #32

    Domyślnie

    Ile przepuszczacie powietrza przez jeden anemostat tak by nie szumiał jak w samolocie?
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    50m3/h
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  14. #34

    Domyślnie

    Aż tyle ? Szok
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.664
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    50m3/h lub mniej
    Z reguły znacznie mniej
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    50 m3 to jest maksymalna wartość która nie generuje hałasu. W zimie mam około 20m3, w lecie 40-50 m3.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał goldie77 Zobacz post
    Odgrzewając temat

    Z tego co zrozumiałem - wentylację i tak w domu trzeba mieć - to jest narzucone przepisami i kropka.

    Wentylacja grawitacyjna - działa tak jak mówicie - w zasadzie po swojemu - ja wolałbym aby mi zimnem po głowie w łazience nie wiało Najgorzej jest w zimie - bo w domu czujniki temperatury dostają sygnał że jest zimniej - i podkręcają grzanie a co za tym idzie - rachunek za prąd jest wyższy ?

    Ale - jak komuś nie przeszkadzają robaki, otwierane okna, kurz i większe rachunki za prąd - to rekuperacji być nie musi prawda ?

    Aha - Żona Moja Szanowna powiedziała że klepnie rekuperację tylko i wyłącznie wtedy jak jej pokażę na papierze że rekuperacja faktycznie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd. Czy ktoś coś takiego robi, albo można to znaleźć gdzieś ? mam takie wrażenie że akurat te oszczędności to kwestia jednostkowa dla każdego domu ?
    Witam,

    Aby porównać zalety zastosowania wentylacji mechanicznej w odniesieniu do tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, proponuję zlecenie wykonania obliczeniowego porównawczego zapotrzebowania na energię budynku przez projektanta. Odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, pozwoli na znaczne oszczędności w ogrzewaniu budynku, jednocześnie przy zapewnieniu wysokiego komfortu w pomieszczeniach. Do budynku dostarczane będzie świeże i przefiltrowane powietrze w odpowiedniej ilości, więc nie będzie potrzeby otwierania okien.
    Sam montaż sieci przewodów oraz rekuperatora wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, lecz w porównaniu do rocznych oszczędności jakie niesie odzysk ciepła, inwestycja ta powinna się zwrócić na przestrzeni kilku lat.
    Zachęcam również do zapoznania się z rekuperatorami marki Junkers.
    W razie pytań, pozostaję do dyspozycji
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 01-03-2017 o 13:21 Powód: link reklamowy

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Schatje
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom, okolice
    Posty
    203

    Domyślnie

    Witam.

    Szybkie pytanko o sterownik: warto mieć programator tygodniowy czy zwykły ręczny sterownik też spełni swoją funkcję?
    Przyznam, że mi osobiście łatwiej by było ręcznie zmieniać biegi niż bawić się w programowanie.

    Rekuperator Brink Renovent Excellent 400 w planach.
    Projekt POSTĘPOWY z Muratora /Berlin od LIPIŃSKICH/ na ławach,porotherm 25cm+20cm szara termoorganika, w podłodze 20cm szarego styropianu + kable DEVIflex18T w 10cm wylewce /7,75kW na 91m/ , okna 3 szyby MS EVOLUTION +"ciepłe parapety i montaż", rekuperacja, blachodachówka + 32cm szarego styropianu w skosach

    okolice Radomia

  19. #39
    Banned
    TomaszKulczyk123

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ja na rekuperację na pewno się zdecyduję. Czy możecie polecić jakąś firmę z okolic Żyrardowa ? Chciałbym umówić się z kimś kto więcej mi powie, obejrzy dom i zrobi wstępną wycenę. Jest tutaj ktoś z okolic? Wolałbym z polecenia niż z reklam w google.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomaszKulczyk123 Zobacz post
    Ja na rekuperację na pewno się zdecyduję. Czy możecie polecić jakąś firmę z okolic Żyrardowa ? Chciałbym umówić się z kimś kto więcej mi powie, obejrzy dom i zrobi wstępną wycenę. Jest tutaj ktoś z okolic? Wolałbym z polecenia niż z reklam w google.
    Jestem prawie z Żyrardowa
    Ale robiłem samemu, mogę pomóc ale dopiero w kwietniu
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony