dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 723 z 902
Pokaż wyniki od 14.441 do 14.460 z 18028
  1. #14441
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Posluszne hlasim so snowa jistem!
    Odzyskałem domenę.
    Pisz emilka...



    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #14442
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    ...Czy można lepiej, inaczej? ...
    Na pewno można, a raczej trzeba inaczej podpiąć powrót z bojlera, lub zimną wodę na zawór 3d prosto z powrotu grzejnika i zawór zwrotny, tak aby ciepła woda jaka będzie na powrocie z bojlera nie mogła płynąć na zawór 3d, bo możesz nie uzyskać później odpowiedniej temp na grzejnikach.
    Nie wiem jak masz ocieplony bojler, ale osobiście też dałbym zawór 3d na jego zasilanie.

  3. #14443
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Czy można lepiej, inaczej?
    W takim układzie jak narysowałeś - obie wężownice podłącz do pompy ciepła równolegle. Wzrośnie przepływ i powierzchnia wymiany, co obniży Ci dT, a co z kolei podniesie COP i obniży koszty. Dodatkowo większa powierzchnia wężownic obniży taktowanie pompy latem (zwłaszcza jak to pompa "on-off").

    Szkoda, że nie masz pewnie możliwości połączenia PCi i grzejników w jednym układzie (masz zapewne starą instalacje CO), a to pozwoliłoby jeszcze bardziej podnieść COP. Idealnie by było, aby grzejniki były zasilane wprost z bufora/pompy ciepła z pominięciem zaworu 3d, ale gryzie się to w twoim układzie z temperaturą CWU.


    Nie wiem jak masz ocieplony bojler, ale osobiście też dałbym zawór 3d na jego zasilanie.
    Po co?

  4. #14444
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    ... Po co?
    Może trochę lekkomyślnie to napisałem, bo z rysunku wynika, że na bojler będzie grawitacja, więc będzie temp. jak w buforze, czyli 90 - 95 *C, a że bojler z reguły jest słabo ocieplony to będą duże straty ciepła, ale przez przypadek pominąłem to że w poście napisane jest że grawitacji na cwu raczej nie będzie, więc można grzać do niższej temperatury.

  5. #14445

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bullineczka Zobacz post
    kudłaty69 jaki dokładnie masz ten zawór termostatyczny regulowany?
    Panowie, czy można zamiast odpowietrznika automatycznego umieszczonego na górze bufora, dać rurkę do naczynia wzbiorczego?
    Według mnie odpowietrzać się będzie jeszcze lepiej automatycznie.Wkurza mnie ten odpowietrznik automatyczny bo zaczęło z niego kapać.
    Zawór termostatyczny mam ESBE ZAWÓR MIESZAJĄCY VTA572 1'' 45-65 termost 412.

    Po dwóch tygodniach używania bufora 1500l szer 85 cm i wys 2,4 stwierdzam, że nie był to dobry pomysł z budową bufora, był to bardzo dobry pomysł .
    Teraz schodzę do piwnicy napalić raz na dobę i raz żeby dorzucić do kotła.
    Węzownica cwo fi 22 długosci 25 m grzeje wysmienicie, choć dolne zwoje zaczynaja sie dopiero na wysokości 3/4 zbiornika.
    Bufor ładuje się grawitacyjnie warstwowo bez uzycia pompki do temperatur powyzej 80 stopni bez problemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	termimetry.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	39,6 KB
ID:	384463
    Wyjscia na co mam w dwóch miejscach -jedno pod deklem i drugie cut ponizej początku węzownicy cwu. Te dqwa wyjścia ida do zaworu trójdroznego sterowanego ręcznie i decyduję co jest pirytetem. Ustawiłem że na co idzie z niższego króćca i zawsze jest woda ciepła na cwu, nawet jak co już stanie.
    Osieplenie to wełna 3cm z folią i dalej około 2,5m# styriopinu granulowanego pomiedzy ściankami z gipsu i buforem. Nad buforem czapa ze styro około 50cm. Jak na razie nie zauważłyem wychładzania się zbiornika, ale nie miałem okazji go nagrzać i bez rozbioru zostawić np na dobę. Teraz jak kończepalić to u góry ok 80c i rano na górze około 70 ale z odbiorem na co i cwu.
    W mojej okolicy brak perlitu a styro granulowane to 60zł za metr.

    Ogólnie bajera

    Acha zawór zwrotny klapowy trzyma.

  6. #14446

    Domyślnie

    Schemat poprawiony względem powrotu z bojlera.
    mam pytanie właśnie o zawory zwrotne bo gdzieś wyczytałem że potrafią przepuszczać i ciepło z bufora ucieka.
    Jakie zastosować i czy trzeba coś w nich przerabiać - gdzieś czytałem o szlifowaniu jakiejś blaszki czy coś.
    Podłączenie wężownic wypróbuję jeśli zbiorniki będą ustawione jednakowo bo kusi mnie opcja z jednym odwróconym.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	korłowniazielonki.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	81,7 KB
ID:	384484

  7. #14447

    Domyślnie

    Ja ma m zwrotny http://allegro.pl/zawor-zwrotny-klap...567685842.html
    ustawiony o kilka stopni pod górkę i umnie działa bez żadnych pzeróbek

  8. #14448
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    mam pytanie właśnie o zawory zwrotne bo gdzieś wyczytałem że potrafią przepuszczać i ciepło z bufora ucieka.
    Proponuję zawór zwrotny klapowy 1' Goshe 0200.162
    jest cały z mosiądzu, żadnej gumy w nim nie znajdziesz, wytrzymuje sporo ponad 100*C przy gotowaniu wody, jest szczelny.
    Przed zaworem klapowym dobrze jest założyć filtr lub zrobić jakiś odmulacz żeby osad nie blokował klapki..
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 18-03-2017 o 21:58
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  9. #14449
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "kusi mnie opcja z jednym odwróconym"

    CO miałaby ta wężownica wtedy robić?
    PO CO?

    Dałbym je równolegle, obie, do pompy - jak już tu ktoś pisał.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #14450

    Domyślnie

    "CO miałaby ta wężownica wtedy robić?
    PO CO?"
    No właśnie co ? Co warto nagrzać paląc w piecu ?
    np wodę w basenie na podwórku.
    Pośrednio pompa ciepła mogłaby to również robić.Bufor pracowałby jako wymiennik ciepła wtedy.Nie jest to jedyne zastosowanie i nawet niekoniecznie DZISIAJ muszę je posiadać ale.... .
    Jakby tak przyszło mi za dwa lata do głowy że przyda się trochę czystej podgrzanej piecem wody to byłoby jak znalazł.Bo ja to taki trochę asekurant jestem i chciałbym zjeść ciastko i mieć ciastko.Jeśli jednak ta jedna nagrzewnica ma sobie nie poradzić w pracy z PC to wolę dać spokój.
    Dzięki kolegom za wskazanie zaworu zwrotnego - a co o pompach wiadomo ?
    Najdłużej chyba będzie pracować pompa CO więc ta mogłaby być jakaś wymyślna i oszczędna.Potem CWU - tu raczej coś oszczędne ale bez rozumu- czujnik temp zbiornika powinien wystarczyć.
    Pompy pieca i PC raczej jak najtańsze bo i mniej się narobią i ustawień kto inny za nie pilnuje. Czy są jakieś pompki godne polecenia do konkretnych zadań czy wystarczy cokolwiek spełniającego moje warunki ?
    Acha i jeszcze - do pompy ciepła w obwodzie glikolu mus dać naczynie wzbiorcze przeponowe jakieś chyba ? Ten obwód to albo 50 albo i 100 litrów jesli obie wężownice podepnę.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 19-03-2017 o 16:39

  11. #14451
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Jakby tak przyszło mi za dwa lata do głowy że przyda się trochę czystej podgrzanej piecem wody to byłoby jak znalazł."

    Tak, ale...
    Ta wężownica jest emaliowana po zewnątrz...
    CZYSTEJ nie będzie. Brązowa będzie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #14452

    Domyślnie

    Witam ponownie po 5 latach. Bufor, który poczyniłem wtedy (#6965) nie zawiera wężownicy solarnej. Zastanawiam się czy wbudowanie wężownicy solarnej w odpowiednio przewymiarowane naczynie wzbiorcze i pędzenie tego ciepełka do niej grawitacyjnie z kolektorów ma sens. Urobek co jakiś czas przepompowany by był do głównego bufora 1000l. Mam możliwość instalacji 4-6 kolektorów na południowej elewacji budynku. Przeczytałem ostatnie 400 stron, czyli od miejsca gdzie zostawiłem ten wątek i wydaje mi się że nie znalazłem takiej realizacji.

  13. #14453
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    ...
    Akurat zupełnie przypadkowo udało mi się zakupić niedrogo używaną pompę ciepła powietrze-woda.
    Jako wspomaganie do pieca zasypowego jak znalazł.
    Przy ogrzewaniu podłogowym była by to święta prawda, przy instalacji grzejnikowej niekoniecznie. Poczytaj sobie wątki w dziale o pompach ciepła.

    kupiłem dwa podgrzewacze firmy REFLEX po 1000l z wężownicami.
    ... Pompę ciepła podepnę do jednej z wężownic aby nabijać bufory na potrzeby CWU a przy temperaturach od zera w górę to i na CO można będzie z pompy liczyć.
    Podepnij pompę do obydwu wężownic, żeby powierzchnia wymiany ciepła była jak największa, a różnica temperatur wymiany ciepła jak najmniejsza. Pompie ciepła będzie wtedy troche lżej.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  14. #14454
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rototrol Zobacz post
    Witam ponownie po 5 latach. Bufor, który poczyniłem wtedy (#6965) nie zawiera wężownicy solarnej. Zastanawiam się czy wbudowanie wężownicy solarnej w odpowiednio przewymiarowane naczynie wzbiorcze i pędzenie tego ciepełka do niej grawitacyjnie z kolektorów ma sens. Urobek co jakiś czas przepompowany by był do głównego bufora 1000l. Mam możliwość instalacji 4-6 kolektorów na południowej elewacji budynku. Przeczytałem ostatnie 400 stron, czyli od miejsca gdzie zostawiłem ten wątek i wydaje mi się że nie znalazłem takiej realizacji.
    To chyba słabo czytałeś wystarczy dobry wymiennik plytowy przy dnie bufora i pedzic wodę grawitacyjnie ja u siebie mam tak jak na zdjęciu na razie działa to z jednym kolektorem ale w garażu stoi jeszcze 10st
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170312_141631.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	384726  

  15. #14455

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    To chyba słabo czytałeś wystarczy dobry wymiennik plytowy przy dnie bufora i pedzic wodę grawitacyjnie ja u siebie mam tak jak na zdjęciu na razie działa to z jednym kolektorem ale w garażu stoi jeszcze 10st
    Przedstawiony schemat nie ma nic wspólnego z zadanym pytaniem. Nie pytałem o to jak podłączyć solary z obiegiem glikolowym pędzonym pompą z buforem poprzez wymiennik ciepła. Pytałem czy ktoś zrealizował układ, w którym obieg cieczy w kolektorze napędza grawitacja.

  16. #14456
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Zrealizował.
    Ze dwa razy i znowu to planuje.
    Działa dobrze

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #14457

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Zrealizował.
    Ze dwa razy i znowu to planuje.
    Działa dobrze

    Adam M.
    Dobrze wiedzieć

    Jaką zastosowałeś średnicę rur w tym obiegu?

  18. #14458
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rototrol Zobacz post
    Przedstawiony schemat nie ma nic wspólnego z zadanym pytaniem. Nie pytałem o to jak podłączyć solary z obiegiem glikolowym pędzonym pompą z buforem poprzez wymiennik ciepła. Pytałem czy ktoś zrealizował układ, w którym obieg cieczy w kolektorze napędza grawitacja.
    Ok .teraz kumam a co jeśli braknie prądu w sumie to układ podobny do mojego tylko bardziej skomplikowany i grawitacja po drugiej stronie u mnie solary będą w układzie drain back czyli jak pompka nie chodzi w kolektorach nie ma plynu i gdy bufor będzie się już prawie gotował pompka się wyłączy i glikol z nich płynie do naczynia.

  19. #14459
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    W którym?

    Bufor-wymiennik, takie jakie w kącie leżały (raz fi 18 a raz fi 22).
    To bez znaczenia - ile czasu będziesz z wymiennika do bufora przeładowywał.
    Ma znaczenie JAK wymiennik zrobisz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #14460
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    romano78 oto zdjecie uchwytu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0862.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	384727 w wiadomosci nie moge dodac zdjec

Strona 723 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony