dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie Problem z działką- wymiana gruntu/płyta fundamenowa

    Witam,

    Badanie gruntu na działce wykazało jak poniżej:

    1. 0-0,4 m Gleba
    2. 0,4-0,9 m Piaski próchnicze brunatno-szare z korzeniami Id=0,35
    3. 0,9-1,4 m Piaski próchnicze z wkładkami namułu barwa stalowo-szara i kremowo-szara Id=0,45
    4. 1,4-2,0 m Glina piaszczysta szaro-rdzawa uplastyczniona IL=0,25
    5. 2,0-2,3 m Piaski drobne jasno szare zawodnione Id=0,50
    6. 2,3-3,0 m Glina piaszczysta zwarta, bez spiaszczeń, c.zółta IL=0,15

    Woda:
    1. Skąpe sączenie 1,4m
    2. Zwierciadło nawiercone 2,0m
    3. Zwierciadło ustalone 1,4m.

    Konstruktor i wykonawca proponują wymianę gruntu do głębokości 1,4 m. Chcą nasypać piasek i zagęścić go skoczkami i na tym posadowić płytę fundamentową 20cm. Tłumaczą mi że mój dom jest parterowy i mały (10,29 x 12,54) i taka wymiana, zagęszczenie i wykonanie płyty załatwi sprawę.

    Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Najbardziej boję się, że dom będzie mi osiadał i pękał później jeśli będą błędy przy zagęszczeniu piasku. Mam też obawy o koszty wymiany gruntu.

    Będę wdzięczny za porady.

    Pozdrawiam!

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    No na pewno niezagęszczanie skoczkami. Tylko zagęszczarką płytową tak ze 400 kg. Zanim dasz piach, daj geowłókninę 200g/m2. Może być piach, może być pospółka, może być kliniec. To zależy co masz tanio w okolicy.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    No na pewno niezagęszczanie skoczkami. Tylko zagęszczarką płytową tak ze 400 kg. Zanim dasz piach, daj geowłókninę 200g/m2. Może być piach, może być pospółka, może być kliniec. To zależy co masz tanio w okolicy.
    Dzięki za odpowiedź. Czy przy tym rozwiązaniu nie ma ryzyka nadmiernego osiadania budynku, pęknięć itd.? Czy taki dom będzie wymagał opaski drenażowej i jakichś innych dodatkowych prac i instalacji? Strasznie się boję żeby nie popełnić jakiegoś błędu na tym etapie, bo to droga w jedną stronę.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Nie osiądzie. Co do opaski drenażowej- a masz gdzie odprowadzić tą wodę?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie

    No właśnie nie bardzo. Brak instalacji deszczowej, rowów melioracyjnych. Działka jest z lekkim spadkiem, ma szerokość około 26 metrów i różnica poziomów wynosi mniej więcej 40 cm, może 50. Kolejna działka obok znów troszkę idzie w gorę, więc w tej dolnej części mojej po intensywnych opadach robi się bajorko. Grunt ciężko przyjmuje wodę. Dom chcę ustawić jak najwyżej, więc będzie stał 4 metry od granicy gdzie jest wyżej.

    Ogólnie jak oceniasz mój problem. Czy to są umiarkowane warunki i się nie przejmować czy porywam się na coś trudnego? Nie ukrywam, ze moim zamiarem była budowa małego i dość taniego domu i wzrost kosztów o jakieś bardzo duże kwoty np. kilkadziesiąt tysięcy złotych żeby dom posadowić, zabezpieczyć i zagospodarować działkę żeby nie brodzić w wodzie i błocie to dla mnie duże wyzwanie finansowe.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Wymiana 140 cm gruntu to nie są umiarkowane warunki gruntowe.

  7. #7

    Domyślnie

    My będziemy wymieniać 120cm gruntu i m.in. dlatego zdecydowaliśmy się na płytę, bo do stanu zero (z posadzkami), koszt płyty do ław fundamentowych jest bardzo zbliżony.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    My będziemy wymieniać 120cm gruntu i m.in. dlatego zdecydowaliśmy się na płytę, bo do stanu zero (z posadzkami), koszt płyty do ław fundamentowych jest bardzo zbliżony.
    Koszt płyty do ław zbliżony, ale prace ziemne, wymiana gruntu i wywózka tego co się nie nadaje, pochłoną pewnie dużo pieniędzy. Jednak posiadacze takich działek jak my i tak nie mają wyboru.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Wymiana 140 cm gruntu to nie są umiarkowane warunki gruntowe.
    Czyli rozumiem, że temat jest na tyle poważny że muszę budowę na tym etapie powierzyć naprawdę dobrym specjalistom (ekipa i konstruktor) z dużym doświadczeniem w takich problemach.

  10. #10

    Domyślnie

    Do zagęszczania weź firmę inną niż wykonawca domu. Tak jest bezpieczniej dla zdrowia psychicznego twego i wykonawcy. Ci od zagęszczania niech dadzą ci papier z badania po zagęszczeniu abyś nie szukał potem winnych czegokolwiek.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariusz847 Zobacz post
    Czyli rozumiem, że temat jest na tyle poważny że muszę budowę na tym etapie powierzyć naprawdę dobrym specjalistom (ekipa i konstruktor) z dużym doświadczeniem w takich problemach.
    To czy warunki gruntowe są proste, czy złożone powinien w badaniu określić geotechnik. Masz oczywiście dwie zbliżone cenowo możliwości. Fundament na ławach albo płyta. Przy płycie i tak głębokiej wymianie gruntu podstawową kwestią jest odpowiednie jego zagęszczenie. Musisz przypilnować, by zagęszczane to było warstwami i nie skoczkiem, bo trzeba by zagęszczać warstwy 10 - 20 cm a porządną tj ciężką zagęszczarką a i tak maksymalnie warstwy 30 - 40 cm. Wymiana gruntu to będzie spory koszt ale nie unikniesz tego nawet w przypadku tradycyjnych fundamentów. Też trzeba, do głębokości ław wymienić grunt. Przy płycie jednak wymiana gruntu musi być zrobiona na sporo większym obszarze niż obrys domu. Przy ścianach fundamentowych ograniczy się praktycznie do wnętrza i obsypania ścian fundamentowych. Trzeba policzyć, co bardziej opłacalne. Moim zdaniem, w twoim przypadku taniej mogą wyjść ławy. Drenaż w każdym przypadku obowiązkowy, tym bardziej, że masz działkę ze spadkiem.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariusz847 Zobacz post
    Witam,

    Badanie gruntu na działce wykazało jak poniżej:

    1. 0-0,4 m Gleba
    2. 0,4-0,9 m Piaski próchnicze brunatno-szare z korzeniami Id=0,35
    3. 0,9-1,4 m Piaski próchnicze z wkładkami namułu barwa stalowo-szara i kremowo-szara Id=0,45
    4. 1,4-2,0 m Glina piaszczysta szaro-rdzawa uplastyczniona IL=0,25
    5. 2,0-2,3 m Piaski drobne jasno szare zawodnione Id=0,50
    6. 2,3-3,0 m Glina piaszczysta zwarta, bez spiaszczeń, c.zółta IL=0,15

    Woda:
    1. Skąpe sączenie 1,4m
    2. Zwierciadło nawiercone 2,0m
    3. Zwierciadło ustalone 1,4m.
    Cytat Napisał mariusz847 Zobacz post
    No właśnie nie bardzo. Brak instalacji deszczowej, rowów melioracyjnych. Działka jest z lekkim spadkiem, ma szerokość około 26 metrów i różnica poziomów wynosi mniej więcej 40 cm, może 50. Kolejna działka obok znów troszkę idzie w gorę, więc w tej dolnej części mojej po intensywnych opadach robi się bajorko. Grunt ciężko przyjmuje wodę. .
    No to masz odpowiedź co do sensu dawania drenażu. Może zamiast szukać minusów tego położenia zrób naturalistyczne bajorko, z kijankami,żabkami i ważkami. Dzieci będą zachwycone,sąsiedzi zazdrośni,a i ciebie nie będzie drażnić problem nadmiaru wody.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie

    Pogodam z wykonawcą, zapytam jaki ma sprzęt (zagęszczraka płytowa) i jak wyglądać będzie zagęszczanie. Temat odprowadzenia wody, chyba faktycznie jedynie oczko wodne w dole działki trochę pomoże chociaż pewnie nie za wiele, glina robi swoje. Oczko musiałoby być spore i głębokie. Nie wiem jak głęboko jest glina. Na pewno do 3 metrów. Studnia chłonna miałaby sens tylko jeśli gdzieś jest grunt przepuszczalny.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Trzy metry to nie jest dużo. Jeżeli pod spodem są warstwy przepuszczalne, to mógłbyś zrobić studnię chłonną z kręgów. Trzy metry, to tyle co nic.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Nie musi być aż tak duże czy głębokie bo woda ładnie z takich otwartych zbiorników paruje. A latem dodatkowo możesz z takiej sadzawki podlewać trawnik.

  16. #16

    Domyślnie

    Trzy lata temu robiłem dom na płycie , działka z lekkim spadem, teren w zasadzie podmokły bo na granicy działki jest takie mokradła które na mapach istnieją, na wiosne poziom wody był taki że w dole działki stała woda. Płyta zrobiona w poziomie tereny (tam warunki są ok, , woda wysoko ale nośny grunt).

    Aby zrobić działkę możliwą do użytkowania na terenie gdzie była woda nasypałem 20-25 cm tłucznia, na to ziemia pod trawnik, przy ogrodzeniu wzdłuż i z tyłu działki zrobiłem drenaż francuski na głębokość do starego terenu, na ścianie zamykającej działkę też drenaż z tym że zrobiłem otwory w fundamencie co dwa metru w poziomie bagienka. Rynny spiete i jedna wyrzucona bezpośrednio do bagienka druga przepływa przez studnie (z czasem ma tam być ozdobna studnia i woda do podlewania.
    Wszystko po 3 latach spisuje sie bardzo dobrze, po opadach woda znika szybko z działki, trawa rosnie, nawet drzewka się ładnie ukorzeniły

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie

    Mam jeszcze prośbę , czy ktoś pomógłby mi orientacyjnie policzyć ile może kosztować wymiana gruntu do głębokości 1.4 metra z transportem piasku na budowę i zagęszczeniem tego? Ziemi z wykopu nie chciałbym wywozić tylko rozrzucić ją po całej powierzchni działki (działka ma 911 m2), chociaż nie wiem czy to dobry pomysł.
    Oferty na płytę już mam, więc mógłbym ocenić ile potrzebuję pieniędzy na stan zero.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja wybierałem grunt spod fundamentów aż do głębokości 1,6 m (miałem glinę, ił i inne). Później zasyp piaskiem i poszło mi ok 240 t piasku, płyta ok 100 mkw wysokość wyszła 165 cm. Ziemię z wykopu rozplantowałem po działce i hm zniknęło. Poszło 13 wozów trzyosiowych zasypanych na równo po burty każdy po 250 zł, ale to cena raczej promocyjna. Nie wiem czy się uda znaleźć coś w tej cenie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz847

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Wałcz
    Kod pocztowy
    78-600
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Ja wybierałem grunt spod fundamentów aż do głębokości 1,6 m (miałem glinę, ił i inne). Później zasyp piaskiem i poszło mi ok 240 t piasku, płyta ok 100 mkw wysokość wyszła 165 cm. Ziemię z wykopu rozplantowałem po działce i hm zniknęło. Poszło 13 wozów trzyosiowych zasypanych na równo po burty każdy po 250 zł, ale to cena raczej promocyjna. Nie wiem czy się uda znaleźć coś w tej cenie.
    Dzięki , a ile kosztowała praca koparki i zagęszczarki?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Ja wybierałem grunt spod fundamentów aż do głębokości 1,6 m (miałem glinę, ił i inne). Później zasyp piaskiem i poszło mi ok 240 t piasku, płyta ok 100 mkw wysokość wyszła 165 cm. Ziemię z wykopu rozplantowałem po działce i hm zniknęło. Poszło 13 wozów trzyosiowych zasypanych na równo po burty każdy po 250 zł, ale to cena raczej promocyjna. Nie wiem czy się uda znaleźć coś w tej cenie.
    Chyba 240m3. to około 400 ton. Koszt średni około 8 tyś, przy baaardzo niskiej cenie. Do tego transport około 100 zł za wywrotkę. Niech to będzie np kamaz 12 ton to w sumie 34 wywrotki i 3400 za transport. razem ponad 11 tyś. To są realne koszty.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony