dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 414 z 436
Pokaż wyniki od 8.261 do 8.280 z 8713
  1. #8261
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Na zewnątrz patelnia 36* a z mojego GWC leci 18,6*...
    Wentylacja od kilku dni na max...( Prawie 5kWh na dobę ino gwizd...)
    To szczęściarz z Ciebie u mnie 21,5 na anemostacie ile za chłodnicą nie wiem. Zrobię reku na jesień to będę wiedział

    W chałupie na parterze 24 na piętrze 25*C wilgotność ok 72% szału niema ale lepiej niż u znajomych w domu.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #8262

    Domyślnie

    Informuje ze w czwartek 10sierpnia w godz.11.00-16.00 organizuje pokaz działania żwirowego GWC. Ma być ciepło temp. grubo powyżej 30C. Zapraszam na Śląsk do Mysłowice-Wesoła ul.Graniczna 49j.
    Pozdrawiam
    PS Jeżeli termin nie odpowiada proszę przeslac maila z danymi zaprosze w innym terminie

  3. #8263
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Jasiek co to jest zlewa ?

    Mam podobne obserwacje. A grunt mam gliniasty zanim przepuści wodę na głębokość GWC to trochę trwa.
    A temp. na wejściu GWC w domu i na nawiewie to potrafi być kilka stopni różnicy. Za słabo zaizolowane.

  4. #8264
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar M^2
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    powiat chrzanowski
    Posty
    60

    Domyślnie

    Przeczytałem całe forum ale nigdzie nie znalazłem (albo mi gdzieś umknęło) w miarę świeżej informacji odnośnie wymiennika do GGWC. Wiem, że GGWC już nie bardzo się opłaca (tak wnioskuje z wypowiedzi kilku forumowiczów) ale jak zaczynałem budowę (wtedy to było na topie) to zakopałem ok 200 m rury fi 40 (niebieska do wody) na działce. Teren mam chyba dość dobry ponieważ mam glinę i iły już od 1 m i wysoki poziom wód podskórnych. Dom jednorodzinny, rekuperator, ogrzewanie gazowe (jak w stopce). Proszę o informacje jaki zastosować wymiennik do GGWC, macie jakieś konkretne typy, gotowce, które używacie i się sprawdzają? Na początku forum pisaliście coś o firmie Juwent do przeróbki ale jak patrzyłem na ich stronę to nie mają w ofercie. Firma Tessla Green z której mam rekuperator posiada takie wymienniki od 2 do 6 rzędów, koszt ok. 2500zł? Jest kilka innych firm ale może możecie coś polecić. Chyba, że już dalej się nie opłaca pchać w koszty i inwestować w to kasę, lepiej zapomnieć o tej zakopanej rurze . Proszę o informacje.

  5. #8265
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Najlepiej - zapomnij... Tak jest najłatwiej!

    Bo wiesz... Trzeba by myśleć, fizykę sobie przypomnieć ze szkoły... Po co?
    Coś robisz, gdzieś zarabiasz kasę. Kup klimę i płać rachunki. To jest najłatwiejsze... chyba...

    Adam M.

  6. #8266
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    Jasiek co to jest zlewa ?

    Mam podobne obserwacje. A grunt mam gliniasty zanim przepuści wodę na głębokość GWC to trochę trwa.
    A temp. na wejściu GWC w domu i na nawiewie to potrafi być kilka stopni różnicy. Za słabo zaizolowane.
    No...
    Taki mocny deszcz, ulewa czy jak tam to się zwie...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #8267
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Duzo padlo juz opisow co i jak, jeszcze wiecej dziwnych teorii przez 400 stron.

    Zaskakujace jest stwierdzenie na przyklad, ze przy rekuperatorze nie oplaca sie gwc uzasadnione tym, ze reku wyrzuci wiekszosc energii tylem...
    tak ot, bez podania przedzialow temperatur zewnetrznych itp, ja zawsze myslalem ,ze to rekuperator jest takim dodatkiem zmniejszajacym straty i co z tego ze czasem dmuchalby cieplym jak jest go za duzo? Wtedy po prostu nie trzeba uzupelniac, ale zostawmy to.

    Mysle, ze w dzisiejszych czasach znaczenie nabiera chlodzenie, filtracja i mikroklimat w domu, bo ogrzanie przestaje byc kosztownym problemem. Za to temperaturka latem 26-29 juz tak. Niektorzy wola odpalic klimatyzator - na miesiac czy dwa non stop

    Ja jednak zrobie zwirowca glownie na potrzeby klimatyzacyjne. Grunt mam suchy jak pieprz, przyjmuje kazda ilosc wody, woda podskorna 10-15m o ile jest tam jej cokolwiek. Glebinowo 40-80m. Glownie piasek i glina, ale wszystko przepuszczalne.

    Rozumiem, ze w takim wypadku dostarczanie wilgoci moze byc pomocne? Czy to raczej zbedny dodatek?
    Dobranie wielkosci jest jasne, duzy lub bardzo duzy. Minimalnie 35-40 Idealnie 50-70m2/0.7m , moze wiecej? (dom okolo 160m2 powierzchni wentylowanej 2,6m wysokiej)
    Nie jest dla mnie natomiast jasne czy robienie systemu 2 komorowego 12/12h jest efektywne i potrzebne, do pracy ciaglej oczywiscie. Czy jednak ekonomicznie jest zrobic jedno wieksze zloze?
    Ciekawi mnie tez stwierdzenie, ze dla zwirowca optymalny jest rzut kwadratowy. Tak rzeczywiscie jest? Na moj rozum dlugi prostokat dalby dodatkowo kontakt z gruntem bokami wiekszej powierzchni zloza, oraz wydluzyl kontakt powietrza z materialem, czy to jednak spowoduje inne problemy, na przyklad znaczaco zwiekszy opory?

    Chcialbym zrobic czerpnie wysoko na scianie budynku/dachu, zeby byla trudno dostepna dla osob postronnych, stamtad wejsc rura w ziemie i poprowadzic kilkanascie metrow do zloza i kilkanascie spowrotem do domu, a samo zloze pod droga dojazdowa do domu.
    Jak wpywa dlugosc rur do i od domu na opory i czy wieksze srednice je minimalizuja czy jednak trzeba utrzymac pewna przedkosc przeplywu?
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 10-08-2017 o 18:07

  8. #8268
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar M^2
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    powiat chrzanowski
    Posty
    60

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Najlepiej - zapomnij... Tak jest najłatwiej!

    Bo wiesz... Trzeba by myśleć, fizykę sobie przypomnieć ze szkoły... Po co?
    Coś robisz, gdzieś zarabiasz kasę. Kup klimę i płać rachunki. To jest najłatwiejsze... chyba...

    Adam M.
    Dziękuje Adam za pomoc

    W którąś stronę na pewno pójdę to napiszę o efektach dla potomnych.

    Pozdrawiam,

  9. #8269
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Nie miej żalu!
    Pomyśl co będzie jak problem na siłę zaczniesz zamykać.
    W Twojej wypowiedzi wyczytałem brak determinacji i raczej wahanie.

    Adam M.

  10. #8270

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Informuje ze w czwartek 10sierpnia w godz.11.00-16.00 organizuje pokaz działania żwirowego GWC. Ma być ciepło temp. grubo powyżej 30C. Zapraszam na Śląsk do Mysłowice-Wesoła ul.Graniczna 49j.
    Pozdrawiam
    PS Jeżeli termin nie odpowiada proszę przeslac maila z danymi zaprosze w innym terminie
    W czwartek 10sierpnia było kliku zainteresowanych pokazem działania żwirowego GWC w ekstremalnych temp. Byli zachwyceni osiągniętym parametrami:

    Salon - okno + duże przesuwne oszklone drzwi na południe i dwa nie duże okna na zachód.
    Cały dom jest nasłoneczniony.

    Godz / temp. zewm. w cieniu / temp. w salonie / wilgotność w salonie / temp powietrza na wylocie GWC

    Czwartek 10sierpnia
    13.00 / 34,1 / 26,4 / 43 / 18,3
    15.00 / 33,7 / 26,2 / 43 / 18,4
    16.00 / 36.0 / 26,2 / 43 / 18,5

    Piątek 11sierpnia
    13.20 / 38,2 / 27,0 / 45 / 19,0
    14.30 / 39,0 / 27,1 / 45 / 19,2
    15.30 / 38,5 / 27,0 / 46 / 19,3

    Wentylator GWC w czwartek i piątek został włączony o godz. 9.00 wyłaczony o godz. 19.00. Moc wentylatora 120W - czyli 0,12kW x 10h = 1,2kWh czyli poniżej 1zł
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 16-08-2017 o 14:37

  11. #8271

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    W czwartek 10sierpnia było kliku zainteresowanych pokazem działania żwirowego GWC w ekstremalnych temp. Byli zachwyceni osiągniętym parametrami:

    Salon - okno + duże przesuwne oszklone drzwi na południe i dwa nie duże okna na zachód.
    Cały dom jest nasłoneczniony.

    Godz / temp. zewm. w cieniu / temp. w salonie / wilgotność w salonie / temp powietrza na wylocie GWC

    Czwartek 10sierpnia
    13.00 / 34,1 / 26,4 / 43 / 18,3
    15.00 / 33,7 / 26,2 / 43 / 18,4
    16.00 / 36.0 / 26,2 / 43 / 18,5

    Piątek 11sierpnia
    13.20 / 38,2 / 27,0 / 45 / 19,0
    14.30 / 39,0 / 27,1 / 45 / 19,2
    15.30 / 38,5 / 27,0 / 46 / 19,3

    Wentylator GWC w czwartek i piątek został włączony o godz. 9.00 wyłaczony o godz. 19.00. Moc wentylatora 120W - czyli 0,12kW x 10h = 1,2kWh czyli poniżej 1zł
    Czyli 3 dnia upałów robi się już ciepło.
    Ile średnio kosztuje taki żwirowiec, który da nam te 2 - 3 dni komfortu?

  12. #8272

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Czyli 3 dnia upałów robi się już ciepło.
    Ile średnio kosztuje taki żwirowiec, który da nam te 2 - 3 dni komfortu?
    Pytanie nieco sarkastyczne ((-: ale odpowiem.
    Gdybyś zamiast dni napisał 3-4miesiące wtedy bym sie zgodził z Tobą.
    Mój Żwirowy GWC na potrzeby wentylacji i klimatyzacji pracuje od kwietnia/maja wentyluje i jak trzeba schładza powietrze w domu.
    Gdyby np w czerwcu była taka j/w temp zewnetrzna to temp. powietrza za GWC 15-16C.
    Mamy połowę sierpnia grunt rodzimy otaczający GWC od zimy stopniowo nagrzewa się i przenosi swoją temp do żwiru.
    Dzisiaj temp powietrza z GWC wróciła do 17,5C i do połowy września wzrośnie nawet do 20C. Nie sądze żeby po tym terminie były jeszcze takie upały. To samo dzieje się zimą - w listopadzie/grudniu grunt rodzimy wokół GWC jest ciepły a na przełomie marca/kwietnia ma najniższą temp.

    Mnie możesz nie wierzyć ale Ci użytkownicy mieli chęć wypełnić ankiety parametrów swoich GWC zimą i latem:
    http://taniaklima.pl/files/ankieta1.jpg
    http://taniaklima.pl/files/ankieta2.jpg
    http://taniaklima.pl/files/ankieta3.jpg
    http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 16-08-2017 o 15:27

  13. #8273

    Domyślnie

    Pytałem poważnie.
    Bo chcę koszt takiego GWC porównać z klimatyzacją kanałową.

    Podałeś dane dla 2 dni upałów (>30 st.C )
    Po 2 dniach temperatura w domu nieznacznie wzrosła.
    Przy nasłonecznionym domu, bez osłon w oknach.

    A niemal na każdej stronie tego wątku można przeczytać, że niewielka moc chłodnicza GWC wystarcza, do tego by przy pracy ciągłej UTRZYMAĆ komfortową temperaturę w domu.
    Ponieważ masz na ten temat sporą wiedzę możesz mi rzetelnie odpowiedzieć.
    Czy żwirowy GWC połączony z systemem wentylacji mechanicznej domu (przepływ max 400 m3/h) jest w stanie zapewnić "stałą" temperaturę w domu - powiedzmy, że maksymalna delta T 10 st.C. (Tz do Twew)?
    Wiem już, że:
    Jeżeli to będzie zachowane to żwirowy GWC o wydajności 400m3/h (do klimatyzacji) ma opory ok 120Pa
    Czyli ekstra wentylator jest konieczny.

    Twój GWC osiągnie 2,5 kW mocy chłodniczej (przy 400 m3/h) - a to wg mojego doświadczenia z klimatyzacją to za mało do schłodzenia domu.

    Zakładam, że wykonałeś ich na tyle dużo, że możesz jakieś widełki podać.

  14. #8274

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Pytałem poważnie.
    Bo chcę koszt takiego GWC porównać z klimatyzacją kanałową.
    Podałeś dane dla 2 dni upałów (>30 st.C )
    Po 2 dniach temperatura w domu nieznacznie wzrosła.
    Przy nasłonecznionym domu, bez osłon w oknach.
    Oj tam wzrosła - o 1C - ale przyznaje wzrosła ((-:
    Mój GWC jest wykonany w murach fundamentowych (regeneracja temp żwiru z gruntem tylko od strony dna) - lepiej budować koło domu (wtedy regeneracja jest z 5 stron).
    Dlatego drugiego dnia było gorzej bo z tych względów j/w nie zdążył zregenerować swojej temp. Ale z drugiej strony temp dochodziła do 39C. Upał zelżał i ciągu jednego dnia temp żwiru wróciła do normy tej z przed upałem.
    Skupię sie na stosowanej w domach jednorodzinnych klimatyzacji w wykorzystanie splitu (bez kanałowego)
    Klimatyzacje z GWC nie można porównywać do zwykłej klimatyzacji:
    1. Parametry klimy są lepsze bo np split kręci w kółko schłodzonym przez siebie powietrzem. Gdyby był zasilany zewnetrznym +39C to jestem pewien że koszt jego eksploatacji byłby 20-30 x 120W droższy od GWC bo te 120W nie chłodzi powietrza tylko kręci wentylatorem który pokonuje niewielkie opory przepływu powietrza przez żwir 120Pa
    2. Splity po <roku pracy żyją własnym życiem - grzyby, alergeny, bakterie. Tu jest wszystko wymienione brrr brrrr brrrr brrrr
    http://taniaklima.pl/files/DFN2006_P..._B_Szponar.pps
    Od 15 strony tego opracowania jest informacja że GWC potrafi jeszcze dodatkowo czyścić zewnętrzne powietrze z bakterii i j/w - myślę że z smogiem czyli pyłami zawieszonymi też sobie poradzi - w najbliższym sezonie grzewczym beda badania zawartości pyłów przed i za żwirowym GWC
    A niemal na każdej stronie tego wątku można przeczytać, że niewielka moc chłodnicza GWC wystarcza, do tego by przy pracy ciągłej UTRZYMAĆ komfortową temperaturę w domu.
    Dla większości z Was - obszar komfortu w domu - jednoczesne nie przekroczenie parametrów:
    – temperatura: lato 23 – 26 °C; zima 20 – 24 °C
    – wilgotność względna: 40 – 60% (max 35 – 65%)
    – prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi: 0,2 – 0,5 m/s
    Jak widzisz żwirowy GWC zapewnia komfort
    Ponieważ masz na ten temat sporą wiedzę możesz mi rzetelnie odpowiedzieć.
    Czy żwirowy GWC połączony z systemem wentylacji mechanicznej domu (przepływ max 400 m3/h) jest w stanie zapewnić "stałą" temperaturę w domu - powiedzmy, że maksymalna delta T 10 st.C. (Tz do Twew)?
    Tu jest odpowiedz na Twoje pytanie:
    Piątek 11sierpnia
    13.20 / 38,2 / 27,0 / 45 / 19,0
    14.30 / 39,0 / 27,1 / 45 / 19,2
    15.30 / 38,5 / 27,0 / 46 / 19,3
    Tz 39C Twew 27,1 - jest lepiej bo rożnica wynosi 12C i co najważniejsze wilgotność 45% - to sa greckie klimaty - tam z tego względu upały nie są uciążliwe
    Wiem już, że:
    Czyli ekstra wentylator jest konieczny.
    Tak latem jest konieczyny kanałowy z bypasem wokół rekuperatora. Rekuperator staje się kanałem wentylacyjnym. Dlatego błędem jest wykorzystywanie rekuperatora do zasilania z GWC. Rekuperator ma być mały zapewniający +/- ok 0,5 do 0,6 wymiany/h - jest to wartość maksymalna. Do klimatyzowania z żwirowego GWC trzeba min. 1,5wym./h - wtedy wentylacja schodzi na drugi plan, trzeba zniwelować zyski ciepła które otrzymuje dom.
    Twój GWC osiągnie 2,5 kW mocy chłodniczej (przy 400 m3/h) - a to wg mojego doświadczenia z klimatyzacją to za mało do schłodzenia domu.
    Zakładam, że wykonałeś ich na tyle dużo, że możesz jakieś widełki podać.
    Piszesz że tyle trzeba do komforu:
    delta T 10 st.C. (Tz do Twew) - wyżej jest odpowiedz na Twoje pytanie. Nawet lepiej bo delta wynosi 12stC
    PS
    Jutro jade na urlop
    Dyskusja jest rozwojowa dlatego polecam ją kontynuować w wrześniu
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 17-08-2017 o 19:55 Powód: poprawki redakcyjne

  15. #8275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Mój GWC jest wykonany w murach fundamentowych (regeneracja temp żwiru z gruntem tylko od strony dna) - lepiej budować koło domu (wtedy regeneracja jest z 5 stron).
    Jak ma się regenerować od gruntu, który ma wyższą temperaturę? Górę i boki mógłby co najwyżej chłodzić latem, a dzięki izolacji nad i obok nie traci tego chłodu. Bez domu nad byłoby gorzej.

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Klimatyzacje z GWC nie można porównywać do zwykłej klimatyzacji:
    1. Parametry klimy są lepsze bo np split kręci w kółko schłodzonym przez siebie powietrzem. Gdyby był zasilany zewnetrznym +39C to jestem pewien że koszt jego eksploatacji byłby 20-30 x 120W droższy od GWC bo te 120W nie chłodzi powietrza tylko kręci wentylatorem który pokonuje niewielkie opory przepływu powietrza przez żwir 120Pa
    Żeby ogrzać/schodzić 100m3/h powietrza o 1* trzeba 30W. Czyli żeby schłodzić o 5* wystarczy 150W. Nie wiem skąd wzięło Ci się te 20-30 x 120W.
    O tyle trzeba by dorzucić więcej mocy przy wentylacji grawitacyjnej na straty przez wentylację.

    Ale przecież rekuperator odzyska z 90% tego chodu wywiewanego. Niech nawet tylko 100W odzyska. Przy rekuperacji zostaje 20W do dołożenia na wentylację.

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    2. Splity po <roku pracy żyją własnym życiem - grzyby, alergeny, bakterie. Tu jest wszystko wymienione brrr brrrr brrrr brrrr
    Od tego mam ozonator. A co się dzieje w rurach wentylacji? W GWC? Mam obawy, że te opisy oczyszczania to ściema marketingowa i też zalęgną się grzyby i pleśń. Bo że czyści z pyłków i pyłów - zgoda. Tylko one przecież nie znikają. Odkładają się w tym żwirze. I tyle pyszności dla wszelkich żyjątek tam zalega, i nie pojawi się życie? Coś mi się nie chce wierzyć.

    Co do dT - przy gwc jaki masz na nią wpływ? Przy klimie ustawiasz. Wyczytałem gdzieś zasadę, że powinno się ustawiać w połowie między 21* a temperaturą zewnętrzną. Czyli jak na zewnątrz masz 29*, to ustawiasz 25*. Mi się to sprawdza. Częściej nawet ustawiam bliżej temperatury zewnętrznej.
    I zadziwiająco niską masz wilgotność, jak na schodzenie powietrza bez kondensacji. Jakim higrometrem mierzysz i w którym miejscu?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-08-2017 o 18:55

  16. #8276
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Kaizen czy ty kiedykolwiek próbowałeś pomierzyć ile chłodu odzyskuje rekuperator...?
    Ja ci powiem że nic nie odzyskuje...
    Jak byś wsadził termometr do kanału wyciągowego przy samym rekuperatorze to wiedziałbyś że tam jest temperatura znacznie wyższa niż to co pokazują termomety w domu...a dlaczego to się domyśl...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #8277
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ja ci powiem że nic nie odzyskuje...
    Twierdzisz, że temperatura powietrza wywiewanego z klimatyzowanego domu nie jest niższa, niż temperatura powietrza czerpanego w upały z zewnątrz?

  18. #8278

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ma się regenerować od gruntu, który ma wyższą temperaturę? Górę i boki mógłby co najwyżej chłodzić latem, a dzięki izolacji nad i obok nie traci tego chłodu. Bez domu nad byłoby gorzej.
    10cm izolacja nad GWC z + tzw 2m rondem jak w kapeluszu poza wykop powoduje symulację zagłebienia góry GWC na głeb 4-5m. Więc po co mi dom nad żwirowym GWC? Ta głoszona tu teoria ma rację bytu przy rurowym GWC.
    Izolacja ścian wykopu blokowała by regeneracje temp żwiru - ten żwir dzięki izolacji jest na 4-5m głębokości
    Żeby ogrzać/schodzić 100m3/h powietrza o 1* trzeba 30W. Czyli żeby schłodzić o 5* wystarczy 150W. Nie wiem skąd wzięło Ci się te 20-30 x 120W.
    O tyle trzeba by dorzucić więcej mocy przy wentylacji grawitacyjnej na straty przez wentylację.
    Ale przecież rekuperator odzyska z 90% tego chodu wywiewanego. Niech nawet tylko 100W odzyska. Przy rekuperacji zostaje 20W do dołożenia na wentylację.
    Pisałem że jedynym kosztem eksploatacji jest wentylator 120W a nie chłodzenie powietrza które jest 20-30 x droższe przy tradycyjnej klimatyzacji gdyby była zasilana powietrzem o temp 39C i schładzanie powietrza wylotowego do 19C
    Od tego mam ozonator. A co się dzieje w rurach wentylacji? W GWC? Mam obawy, że te opisy oczyszczania to ściema marketingowa i też zalęgną się grzyby i pleśń. Bo że czyści z pyłków i pyłów - zgoda. Tylko one przecież nie znikają. Odkładają się w tym żwirze. I tyle pyszności dla wszelkich żyjątek tam zalega, i nie pojawi się życie? Coś mi się nie chce wierzyć.
    Latem w deszczowe dni powietrze ma 100% wilgotności i jest ciepłe. Wpada do GWC i napotyka zimny żwir nastepuje tzw pkt rosy i po żwirze leje sie woda która spłukuje zanieczyszczenia. Wsiąkają z wodą pod GWC do gruntu rodzimego. Inna nazwa żwirowego GWC to filtr żwirowy. Niedowiarkowie tego zjawiska na powierzchni żwiru kleją rurki z otworami do zraszania (płukania) żwiru wodą. Ponad to przy suchym gruncie rodzimym np piaskowym pomaga to w szybszej wymianie energii z otaczającym GWC gruntem. Koszt nie jest duży - warto zrobić

    Co do dT - przy gwc jaki masz na nią wpływ? Przy klimie ustawiasz. Wyczytałem gdzieś zasadę, że powinno się ustawiać w połowie między 21* a temperaturą zewnętrzną. Czyli jak na zewnątrz masz 29*, to ustawiasz 25*. Mi się to sprawdza. Częściej nawet ustawiam bliżej temperatury zewnętrznej.
    I zadziwiająco niską masz wilgotność, jak na schodzenie powietrza bez kondensacji. Jakim higrometrem mierzysz i w którym miejscu?
    Tu Masz rację - jedynym sposobem regulacji są płynne lub skokowe obroty wentylatora. GWC ma potężną bezwładność co widać na tym kołowym wykresie
    Parametry letnie i zimowe GWC na wydajność 10tys.m3/h. Parametry sa troszeczkę gorsze od małych GWC na wydajnoś 400 lub 700m3/h:
    http://taniaklima.pl/files/temp-rok.gif

    Pomiar w salonie na wys.1,7 higrometr Oregon. GWC od 18.00 jest wyłaczony czyli 4h - teraz wskazuje 58% temp 24,5C

    PS
    Jutro jade na urlop
    Dyskusja jest rozwojowa dlatego polecam ją kontynuować w wrześniu
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 17-08-2017 o 22:01 Powód: poprawki redakcyjne

  19. #8279
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Twierdzisz, że temperatura powietrza wywiewanego z klimatyzowanego domu nie jest niższa, niż temperatura powietrza czerpanego w upały z zewnątrz?
    A to jeszcze cały dom klimatyzowany w tym wszystkim...

    No tak..., zapomniałem że tutaj każdy używa własnej "matematyki" aby pokazać że ma dłuższego"...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #8280
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    10cm izolacja nad GWC z + tzw 2m rondem jak w kapeluszu poza wykop powoduje symulację zagłebienia góry GWC na głeb 4-5m. Więc po co mi dom nad żwirowym GWC?
    Ponieważ tak czy inaczej nad GWC latem masz wyższą temperaturę niż pod a zimą odwrotnie. Więc żadna regeneracja od góry czy od boków nie następuje. I im lepsza izolacja, tym lepiej.

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Pisałem że jedynym kosztem eksploatacji jest wentylator 120W a nie chłodzenie powietrza które jest 20-30 x droższe przy tradycyjnej klimatyzacji gdyby była zasilana powietrzem o temp 39C i schładzanie powietrza wylotowego do 19C
    A skąd te 20-30X? Faktycznie, przy GWC cały czas ciągniesz te 120W. A przy klimie sądzisz, że trzeba pobierać non stop 2,4-3,6kW z sieci? Błądzisz. Wielokrotnie błądzisz.

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Latem w deszczowe dni powietrze ma 100% wilgotności i jest ciepłe. Wpada do GWC i napotyka zimny żwir nastepuje tzw pkt rosy i po żwirze leje sie woda która spłukuje zanieczyszczenia.
    Oj, to w klimie to jest non stop. Bo jak tylko chłodzi, to leją się skropliny. Tyle, że teoria o spłukiwaniu jest błędna. Osadu to nie spłukuje.

Strona 414 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony