dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar dwapak
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-200
    Dzielnica
    Krzyki
    Posty
    7

    Domyślnie Ogrzewanie dwustrefowe - problem

    Witam serdecznie,
    Na starcie chcę powiedzieć że na forum jestem nowy , wiec sorry za ewentualne fopa.

    Przechodząc bezpośrednio do meritum sprawy, opiszę krótko lecz treściwie zaistniały u mnie w instalacji problem. Z racji pewnych zmian w instalacji i słabo poinformowanego instalatora (dystrybutora), musiałem sam od podstaw poznać swój system ogrzewania, niestety nie byłem wstanie wykluczyć jego błędów na etapie projektowym i instalacyjnym.
    Mieszka w szeregu wybudowany przez dewelopera, 173m3, 2 piętra + poddasze. Instalacja wygląda następująco:
    1. Piec Saunier Duval Isotwin Condens F30-B
    2. Moduł Z11 do dwóch obiegów (niski i wysoki), zamontowany jest zawór 2-drogowy
    3. 2 sterowniki bezprzewodowe.
    4. Sonda zew. bezprzewodowa.
    Instalacja wygląda tak :
    - parter podłogówka 5 stref - rozdzielacz, oraz 2 grzejniki podpięte bezpośrednio do instalacji (garaż + WC)
    - piętro podłogówka (łazienka 1, łazienka 2 - rozdzielacz), grzejniki (4 pomieszczenia) - rozdzielacz
    - poddasze 3 grzejniki - rozdzielacz.
    Na dzień dzisiejszy dwu-strefowość nie dział z racji źle zaprojektowanej instalacji, a mianowicie : jeśli wieczorem na dolnym regulatorze ustawiam niską temperaturę np. 19C, a jestem na I piętrze nie działa tam podłogówka, a jeśli jestem na dole i ustawiam niższa temp. na górze, to nie działają grzejniki (garaż, WC).
    Po analizie zorientowałem się że niestety nie ma dwóch stref tylko strefę niską i wysoką.
    Instalator jest mało pomocny. Zostałem z problem sam, i teraz takie pytanie , z racji istniejącego rozdzielacza na I piętrze do grzejników i osobnego do podgłówki, może , podłączyć 2 obiegi podłogowe z I pięta do rozdzielacz grzejników i zastosować dwa zawory RTL? Czy to jedyne wyjście? jak się ma do tego ekonomia użytkowania , bo piec ma sterowania krzywą i ma być ekonomiczny.

    Zagadnienie jest ciekawe, zwracam się z prośbą o informację jak z tego najlepiej wybrnąć i najtaniej oczywiście.
    pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Brak sprzęgła i rozdzielenia układów góra - dół.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar dwapak
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-200
    Dzielnica
    Krzyki
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ten cały moduł dodatkowy Z11, ma w sobie zawór mieszający, pompę, i dodatkowo zawór dwu-drogowy po za modułem. Nie ma sprzęgła w tej wersji Sanier nie miał rozdzielenia stref innego typu, miał tylko jeszcze moduły 3 - strefowe (2 niskie, 1 wysoka).
    Teraz trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Nie pisałem o zaworze mieszającym. Chcesz mieć dwie strefy sterowane osobno to musisz mieć osobne instalacje na górę i dół i osobne pompy. Następnie każda strefa powinna być podzielana na dwa obiegi grzewcze: grzejniki i podłogówka.Wrzuć linka do tego modułu.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar dwapak
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-200
    Dzielnica
    Krzyki
    Posty
    7

    Domyślnie

    Instalacja jest zrobiona, są dwa obiegi : wysoka, niska - tego nie da się zmienić, jedynie można poprzepinać coś w rozdzielaczach.
    To moduł Z11 - https://www.saunierduval.pl/dla-uzyt...731.html?q=Z11

    Do tego jest Exmaster i dwa regulatory.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwapak Zobacz post
    Instalacja jest zrobiona, są dwa obiegi : wysoka, niska - tego nie da się zmienić, jedynie można poprzepinać coś w rozdzielaczach.
    To moduł Z11 - https://www.saunierduval.pl/dla-uzyt...731.html?q=Z11

    Do tego jest Exmaster i dwa regulatory.
    Ale jeśli masz osobny rozdzielacz na podłogówkę i osobny na grzejniki, to chyba nie jest dużym problemem rozdzielenie obwodów grzejniki dół, grzejniki góra i podłogówka dół, podłogówka góra (chyba, że są jeszcze połączenia trójnikowe pomiędzy grzejnikami góra i dół, a nie każdy grzejnik z rozdzielacza) - w uproszczeniu zamiast jednego rozdzielacza dajesz dwa mniejsze tu i tu. Kwestia tylko (albo aż - w zależności od lokalizacji rozdzielaczy vs kocioł) osobnego zasilenia poszczególnych rozdzielaczy.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 09-10-2017 o 10:58
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar dwapak
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-200
    Dzielnica
    Krzyki
    Posty
    7

    Domyślnie

    Jest tak...z modułu z11 niska idzie na rozdzielacz 5 stref (parter) oraz rozdzielacz 2 strefy (piętro), wydaje mi się że jest trójnik na dolne grzejniki ale niestety za zaworek dwudrogowym (źle zrobili moim skromnym zdaniem, mogli dać zawór za trójnikami), no i rozdzielacz grzejnikowy na 5 grzejników (piętro).
    Reasumując dolne grzejniki idą bez rozdzielacza.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.417

    Domyślnie

    Ty nie masz instalacji dwustrefowej tylko instalację mieszaną podłogówki z grzejnikami.
    Moduł Z11 zapewnia tu tylko mieszanie i odpowiednią temperaturę zasilania dla podłogówki tak aby regulator pogodowy mógł regulować temperaturę zasilania.
    Zasilanie dla grzejników utrzymuje kocioł natomiast dla podłogówki utrzymuje moduł Z11.
    O ile jest możliwe wyłączenie samej podłogówki i grzanie grzejników to nie ma możliwości wyłączenia ogrzewania grzejników bez podłogówki gdyż otwarcie 100% mieszacza spowoduje że kocioł wystawi niskie zasilanie i będą nim zasilane oba obiegi zarówno podłogówka jak i grzejniki.

    Jeżeli więc pomieszane są obiegi niskiego zasilania pomiędzy dwie strefy to nigdy nie będziemy mieli wpływu na samą podłogówkę parteru bez piętra.
    Tę funkcję musiał by spełniać zawór dwu-drogowy wpięty w obwód podłogówki na samym parterze, ale ze względu na to że tam właśnie znajduje się regulator nie spełni to swojej funkcji

    Nie wiem czy kocioł ma wyjście sterowania dla drugiego siłownika , i jeśli tak to wyjściem do takiej regulacji są dwa oddzielne moduły Z11 z których jeden zasili parter, drugi tylko podłogówkę na piętrze. Grzejniki będą zasilane wysokim czynnikiem, lub drugie wyjście to zawory dwudrogowe na strefach do ich odcinania i moduł zarządzający ExMaster.
    Podpinając podłogówkę na górze pod RTL i zasilanie wysokim czynnikiem spełnisz swoje wymagania ale regulacja podłogówki tymi zaworami jest trudna i wręcz niemożliwa.
    Jeżeli na piętrze do podłogówki jest osobny rozdzielacz to. lepszym wyjściem jest zasilenie go wysokim czynnikiem z kaloryferów i dozbrojenie go w mieszacz czyli zawór trójdrogowy termostatyczny i pompkę .
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar dwapak
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-200
    Dzielnica
    Krzyki
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Ty nie masz instalacji dwustrefowej tylko instalację mieszaną podłogówki z grzejnikami.
    Moduł Z11 zapewnia tu tylko mieszanie i odpowiednią temperaturę zasilania dla podłogówki tak aby regulator pogodowy mógł regulować temperaturę zasilania.
    Zasilanie dla grzejników utrzymuje kocioł natomiast dla podłogówki utrzymuje moduł Z11.
    O ile jest możliwe wyłączenie samej podłogówki i grzanie grzejników to nie ma możliwości wyłączenia ogrzewania grzejników bez podłogówki gdyż otwarcie 100% mieszacza spowoduje że kocioł wystawi niskie zasilanie i będą nim zasilane oba obiegi zarówno podłogówka jak i grzejniki.

    Jeżeli więc pomieszane są obiegi niskiego zasilania pomiędzy dwie strefy to nigdy nie będziemy mieli wpływu na samą podłogówkę parteru bez piętra.
    Tę funkcję musiał by spełniać zawór dwu-drogowy wpięty w obwód podłogówki na samym parterze, ale ze względu na to że tam właśnie znajduje się regulator nie spełni to swojej funkcji

    Nie wiem czy kocioł ma wyjście sterowania dla drugiego siłownika , i jeśli tak to wyjściem do takiej regulacji są dwa oddzielne moduły Z11 z których jeden zasili parter, drugi tylko podłogówkę na piętrze. Grzejniki będą zasilane wysokim czynnikiem, lub drugie wyjście to zawory dwu-drogowe na strefach do ich odcinania i moduł zarządzający ExaMaster.
    Podpinając podłogówkę na górze pod RTL i zasilanie wysokim czynnikiem spełnisz swoje wymagania ale regulacja podłogówki tymi zaworami jest trudna i wręcz niemożliwa.
    Jeżeli na piętrze do podłogówki jest osobny rozdzielacz to. lepszym wyjściem jest zasilenie go wysokim czynnikiem z kaloryferów i dozbrojenie go w mieszacz czyli zawór trójdrogowy termostatyczny i pompkę .
    Dziękuje za poświęcony czas na analizę instalacji. Teraz potwierdza się że oczywiście jest to instalacja dla dwóch obiegów niskiego i wysokiego nie mniej jednak nie takie było założeni prezentowane instalatorowi. Wszystko wskazuje na to że jest możliwość wyłączenia grzejników (2 x parter, 4 piętro, 3 poddasze), po w instalacji jest jeszcze zawór dwu-drogowy zaraz za piecem. Gdyby instalatorzy umieścili za trójnikami na te grzejniki na parterze , to było by znacznie funkcjonalniej, a tak jak sterownik obniża kub zamyka obieg wysokiego czynnika, wyłącza również kaloryfery na parterze, ale podłogówka chodzi.
    Moim cele jest sterowanie podłogówką na pietrze, bo teraz jak obniżam temp na parterze to na górze dzieje się to samo, jak nie grzeje podłogi na parterze, to mam zimno w łazience na piętrze.
    Nie wiem czy kocioł ma wyjście na drugi siłownik, czy może ExaMaster ma jakieś sterowanie bo on ma dodatkowe przekaźniki. Nie chce rozbudowywać systemu o kolejny moduł Z11, ale ExaMaster na pewno by to obsłużył.
    Obawiam się odłączenia od niskiego czynnika 2 obiegów podłogowych na piętrze i przepięcia ich wysoki czynnik i dać zawory z racji ekonomicznej. Opcja dokładania modułu mieszacza i pompy tez wydaje mi się za duża inwestycją (po za tym brak miejsca w skrzynce), a pompa nie jest potrzebna bo te obiegi na piętrze mają nie więcej niż 20m każdy.
    szereg 172m2, pustak MEGAMAX 250P, styropian grafitowy EPS 0,031- 15cm oraz wełna Rockwoll Frontrock Max E, posadzka - styropian 10cm, okna 3-komorowe, podłogówka 71m2, kocioł Sunier Duval ISOTWIN Condens F30 + moduł dwustrefowy Z11 + EXAMASTER + 2 regulatory, Rekuperacja Bartosz Vena Optima 4EC + automatyka STW-2.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Szkoda, że nie użyto sterowania MiPro plus rozrzerzenie RED-3 lub RED-5. Wtedy miałbyć prawdziwe sterowanie strefowe.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.417

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwapak Zobacz post
    Wszystko wskazuje na to że jest możliwość wyłączenia grzejników (2 x parter, 4 piętro, 3 poddasze), po w instalacji jest jeszcze zawór dwu-drogowy zaraz za piecem. Gdyby instalatorzy umieścili za trójnikami na te grzejniki na parterze , to było by znacznie funkcjonalniej, a tak jak sterownik obniża kub zamyka obieg wysokiego czynnika, wyłącza również kaloryfery na parterze, ale podłogówka chodzi.
    Moim cele jest sterowanie podłogówką na pietrze, bo teraz jak obniżam temp na parterze to na górze dzieje się to samo, jak nie grzeje podłogi na parterze, to mam zimno w łazience na piętrze.
    .
    Jeśli zaworami dwudrogowymi steruje ExMaster i masz go w swojej instalacji to zawory te powinny być zainstalowane na podłogówce , jeden dla parteru a drugi dla piętra.
    Wraz z regulatorami w pomieszczeniach z podłogówką sprawiało by to możliwość wymaganej przez ciebie dwustrefowości. Teraz niestety sterownik zamiast sterować tylko podłogówką na dole robi to dla całości co powoduje wpływ na podłogówkę na górze.

    Może i uważasz że zawory RTL na powrocie oraz podłączenie podłogówki piętra do wysokiego czynnika rozwiążą problem ale z praktyki oraz styczności z takim rozwiązaniem wiem że będziesz miał z tym problemy.
    Regulacja tymi zaworami niestety charakteryzuje się ze pomieszczenie jest albo niedogrzane albo wręcz przegrzane co jest efektem wysokich wahań temperatury
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar dwapak
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-200
    Dzielnica
    Krzyki
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli zaworami dwudrogowymi steruje ExMaster i masz go w swojej instalacji to zawory te powinny być zainstalowane na podłogówce , jeden dla parteru a drugi dla piętra.
    Wraz z regulatorami w pomieszczeniach z podłogówką sprawiało by to możliwość wymaganej przez ciebie dwustrefowości. Teraz niestety sterownik zamiast sterować tylko podłogówką na dole robi to dla całości co powoduje wpływ na podłogówkę na górze.

    Może i uważasz że zawory RTL na powrocie oraz podłączenie podłogówki piętra do wysokiego czynnika rozwiążą problem ale z praktyki oraz styczności z takim rozwiązaniem wiem że będziesz miał z tym problemy.
    Regulacja tymi zaworami niestety charakteryzuje się ze pomieszczenie jest albo niedogrzane albo wręcz przegrzane co jest efektem wysokich wahań temperatury
    Jest tak że zawór trój-drogowy (mieszacz) jest zamontowany w module Z11, a zawór dwu-drogowy jest zaraz za kotłem na zasilaniu wysokiej temperatury. Oba zawody spięte z EXAMASTEREM, a on sam ebus z kotłem. Jeśli na piętrze osiągnięta jest temperatura ustawiona na regulatorze EXA zamyka zawór dwu-drogowy.

    Także nie wiem gdzie miałbym jeszcze wstawić zawór, no bo nie ma takiej funkcji o jakiej piszesz. Wysoka temp idzie z kotła do modułu z11, a on sterowany jest w zależności od potrzeby na podstawie temp. ze sterownika na parterze. Sterowniki mam dwa wiec osobno sterują podłogówką (parter) i osobno grzejnika (piętro) - pisałem już o tym.

    Nie chce RTL, ale obok modułu sterowania siłownikami to jedyne wyjście dla mnie. Bo wiem jakie są minusy RTL - przegrzania i brak ekonomi grzania.
    szereg 172m2, pustak MEGAMAX 250P, styropian grafitowy EPS 0,031- 15cm oraz wełna Rockwoll Frontrock Max E, posadzka - styropian 10cm, okna 3-komorowe, podłogówka 71m2, kocioł Sunier Duval ISOTWIN Condens F30 + moduł dwustrefowy Z11 + EXAMASTER + 2 regulatory, Rekuperacja Bartosz Vena Optima 4EC + automatyka STW-2.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.417

    Domyślnie

    ExMaster ma 5 wyjść przekaźnikowych które mogą posłużyć do zarządzania temperaturą 5 osobnych pomieszczeń.
    Dwa przekaźniki mogą być użyte do sterowania siłownika zaworu trójdrogowego.
    Jeśli tak masz to poza tm pozostaje jeszcze 3 przekaźniki które mogą posłużyć do starowania zaworami dwudrogowymi i razem z regulatorami pokojowymi posłużą do zarządzania temperaturą w tych pomieszczeniach.
    Jeśli więc zawór dwudrogowy zamontujesz na zasilaniu pętli podłogówki na piętrze i na parterze to osiągniesz niezależność tych pomieszczeń od pozostałej części podłogówki.
    Całość podłogówki będzie oczywiście sterowana przez siłownik i będzie zależna od regulatora na dole ale prawdopodobnie można odpowiednio zaprogramować.

    Prześledź instrukcję i schematy instalacji:
    https://www.saunierduval.pl/instrukc...cji-171483.pdf
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar dwapak
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-200
    Dzielnica
    Krzyki
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    ExMaster ma 5 wyjść przekaźnikowych które mogą posłużyć do zarządzania temperaturą 5 osobnych pomieszczeń.
    Dwa przekaźniki mogą być użyte do sterowania siłownika zaworu trójdrogowego.
    Jeśli tak masz to poza tm pozostaje jeszcze 3 przekaźniki które mogą posłużyć do starowania zaworami dwudrogowymi i razem z regulatorami pokojowymi posłużą do zarządzania temperaturą w tych pomieszczeniach.
    Jeśli więc zawór dwudrogowy zamontujesz na zasilaniu pętli podłogówki na piętrze i na parterze to osiągniesz niezależność tych pomieszczeń od pozostałej części podłogówki.
    Całość podłogówki będzie oczywiście sterowana przez siłownik i będzie zależna od regulatora na dole ale prawdopodobnie można odpowiednio zaprogramować.

    Prześledź instrukcję i schematy instalacji:
    https://www.saunierduval.pl/instrukc...cji-171483.pdf
    Mareks77 masz rację jest 5 wyjść przekaźnikowych ale z tego co widzę to 230V, mam 230V w skrzynkach zamontowałem do ewentualnego sterowania siłownikami. Ale musiał bym mieć podłączenie z ExMasterem, wtedy dokupić zawody dwu drogowe. To jest opisane w instrukcji jako moduł Z20 i Z30, trzeba było by dokupić jeszcze min. jeden regulator bezprzewodowy i zarejestrować. Że też ja na to nie wpadłem wcześniej ani nie doradził mi tego sprzedawca-instalator. Teraz nie mam jak pociągnąć tego kabla, wszystko jest wykafelkowane.
    Choć w sumie dokładka jednego zaworu i regulatora to nie mały koszt ok. 1000zł, a liczyłem że zestaw siłowników i moduł Salusa z dostępem przez net wyjdzie ok. 1100zł - na jedną dolną listwę. Wtedy będę mógł osiągnąć grzanie podłogi na górze, ustawiając siłowniki na dole na zamknięte (regulator na wysoką temperaturę np. 25C na dole, a regulator Salusa na niską 22C zostawić go na dole) - dobrze chyba myślę?
    szereg 172m2, pustak MEGAMAX 250P, styropian grafitowy EPS 0,031- 15cm oraz wełna Rockwoll Frontrock Max E, posadzka - styropian 10cm, okna 3-komorowe, podłogówka 71m2, kocioł Sunier Duval ISOTWIN Condens F30 + moduł dwustrefowy Z11 + EXAMASTER + 2 regulatory, Rekuperacja Bartosz Vena Optima 4EC + automatyka STW-2.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony