dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2064 z 2205
Pokaż wyniki od 41.261 do 41.280 z 44087
  1. #41261

    Domyślnie

    Planowo będzie to parter na płycie fundamentowej 10cm XPS, 20cm płyty, 10cm EPS, wylewka z kablami/ rurkami. Ściany zew. silikaty 18cm + 20cm styro. Dach wiązarowy z podwieszanym sufitem ocieplony 2x20cm wełna (jaka?). Do tego wentylacja mechaniczna w połączeniu z GWC. Dom około 95-100m2 powierzchni całkowitej. Do tej pory myślałem o PC PW i kiedyś tam fotowoltaika do kompletu, aby zejść nieco w dół z zużyciem prądu. Co o tym sądzicie?

  2. #41262

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Planowo będzie to parter na płycie fundamentowej 10cm XPS, 20cm płyty, 10cm EPS, wylewka z kablami/ rurkami. Ściany zew. silikaty 18cm + 20cm styro. Dach wiązarowy z podwieszanym sufitem ocieplony 2x20cm wełna (jaka?). Do tego wentylacja mechaniczna w połączeniu z GWC. Dom około 95-100m2 powierzchni całkowitej. Do tej pory myślałem o PC PW i kiedyś tam fotowoltaika do kompletu, aby zejść nieco w dół z zużyciem prądu. Co o tym sądzicie?
    Olej te rurki w wylewce i zrób większą instalację PV.

    Wstaw sobie klimę, za kilka lat dorzucisz autko elektryczne lub hybrydę plug-in i będziesz miał niższe koszty wszystkiego - CO/CWU, prądu bytowego i auta

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  3. #41263

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Olej te rurki w wylewce i zrób większą instalację PV.

    Wstaw sobie klimę, za kilka lat dorzucisz autko elektryczne lub hybrydę plug-in i będziesz miał niższe koszty wszystkiego - CO/CWU, prądu bytowego i auta

    Pozdrawiam
    Podobnie gwc... Daj sobie z tym spokój.

  4. #41264

    Domyślnie

    zapał do zaglądania w licznik już mija, ale pod koniec miesiąca jeszcze zerkam . CO w październiku i całym sezonie - 130 kWh.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #41265

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Kable plus pompa p-p i rachunki będą niskie. Ale zacząć należy od dobrej izolacji bo to ona stanowi podstawę. No i bezwzględnie szczelność budynku.
    Ilość kWh energii cieplnej jaka będzie uciekała w nieizolowanym lub nieszczelnym domu będzie w przybliżeniu taka sama niezależnie czy źródłem ciepła będzie PC czy gaz. Kwestie cyrkulacji czy rozmieszczenia grzejników są drugorzędne.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #41266

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Kwestie cyrkulacji czy rozmieszczenia grzejników są drugorzędne.
    Nie są. Grzejniki pod oknami zużywają więcej a w szczelnym domu i przy dobrych oknach nie wpływa to znacząco na komfort, chyba że ktoś siedzi przyklejony do okna .
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #41267
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Nie są. Grzejniki pod oknami zużywają więcej a w szczelnym domu i przy dobrych oknach nie wpływa to znacząco na komfort, chyba że ktoś siedzi przyklejony do okna .
    Przydało by sie podac jakies wyniki pomiarów uzasadniające to twierdzenie, TB podaje ze zuzycie wzrasta o ok 2 razy w stosunku do grzejnika umieszczonego na scianie wewnętrzej, albo jakiekolwiek wielkosci tych strat.

  8. #41268

    Domyślnie

    Oto mój prosty test z 25.01.16:

    TEST 1 (25.01.16):
    GRZEJNIK POD ŚCIANĄ NAPRZECIWKO OKNA
    Temperatura na zewnątrz -1'C. Temperatura startowa 19'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 1 h 24 minuty. Grzejnik zużył 0,23 kwh.
    GRZEJNIK POD OKNEM
    Temperatura na zewnątrz -1'C. Temperatura startowa 19'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 1 h 10 minut.. Grzejnik zużył 0,42 kwh.
    TEST 2 (27.01.16):
    GRZEJNIK POD ŚCIANĄ NAPRZECIWKO OKNA
    Temperatura na zewnątrz -2'C. Temperatura startowa 19,3'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 40 minut. Grzejnik zużył 0,9 kwh.
    GRZEJNIK POD OKNEM
    Temperatura na zewnątrz +2'C. Temperatura startowa 19,3'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 40 minut. Grzejnik zużył 0,14 kwh.

    Zastosowałem w tym celu grzejnik f117 od atlantica.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #41269
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Oto mój prosty test z 25.01.16:

    TEST 1 (25.01.16):
    GRZEJNIK POD ŚCIANĄ NAPRZECIWKO OKNA
    Temperatura na zewnątrz -1'C. Temperatura startowa 19'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 1 h 24 minuty. Grzejnik zużył 0,23 kwh.
    GRZEJNIK POD OKNEM
    Temperatura na zewnątrz -1'C. Temperatura startowa 19'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 1 h 10 minut.. Grzejnik zużył 0,42 kwh.
    TEST 2 (27.01.16):
    GRZEJNIK POD ŚCIANĄ NAPRZECIWKO OKNA
    Temperatura na zewnątrz -2'C. Temperatura startowa 19,3'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 40 minut. Grzejnik zużył 0,9 kwh.
    GRZEJNIK POD OKNEM
    Temperatura na zewnątrz +2'C. Temperatura startowa 19,3'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 40 minut. Grzejnik zużył 0,14 kwh.

    Zastosowałem w tym celu grzejnik f117 od atlantica.
    i jakie z tego wnioski?

  10. #41270

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    i jakie z tego wnioski?
    grzejnik pod oknem zużywa więcej
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #41271
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    grzejnik pod oknem zużywa więcej
    No właśnie ale umieszczanie grzejników pod oknem wynika z lepszej ponoć cyrkulacji pow w pomieszczeniu i może z oszczędności miejsca.

  12. #41272
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Oto mój prosty test z 25.01.16:

    TEST 1 (25.01.16):
    GRZEJNIK POD ŚCIANĄ NAPRZECIWKO OKNA
    Temperatura na zewnątrz -1'C. Temperatura startowa 19'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 1 h 24 minuty. Grzejnik zużył 0,23 kwh.
    GRZEJNIK POD OKNEM
    Temperatura na zewnątrz -1'C. Temperatura startowa 19'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 1 h 10 minut.. Grzejnik zużył 0,42 kwh.
    TEST 2 (27.01.16):
    GRZEJNIK POD ŚCIANĄ NAPRZECIWKO OKNA
    Temperatura na zewnątrz -2'C. Temperatura startowa 19,3'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 40 minut. Grzejnik zużył 0,9 kwh.
    GRZEJNIK POD OKNEM
    Temperatura na zewnątrz +2'C. Temperatura startowa 19,3'C. Temperatura zadana na termostacie 20'C. Czas pracy grzejnika 40 minut. Grzejnik zużył 0,14 kwh.

    Zastosowałem w tym celu grzejnik f117 od atlantica.
    Takie badanie powinno byc przeprowadzone w taki sposób aby termostat był umieszczony w scisle okreslonym miejscu róznym o od lokalizacji grzejnika. Jezeli tak było to to pomiar przeprowadzony prawidłowo, jezeli termostat był zabudowany z grzejnikiem to takie pomiary do niczego. Poza tym czas pomiaru za mały aby wyciągnąc jakies sensowne wnioski.

  13. #41273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No właśnie ale umieszczanie grzejników pod oknem wynika z lepszej ponoć cyrkulacji pow w pomieszczeniu i może z oszczędności miejsca.
    Idąc tym tropem nie powinno sie wykonywac podłogówki w pasie od sciany zewnętrznej z oknem bo to generuje wieksze zuzycie, podłogówka powinna byc tylko wokół scian wewnętrznych.

  14. #41274
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.517
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Oto mój prosty test z 25.01.16:
    Znowu? Było

    Dziwię się, że dla kogoś jest nieoczywiste, że jak ma w pokoju zimniej, to zużywa mniej ciepła.
    Tyle, że dla większości komfort, to równa temperatura tam, gdzie przebywa. A ponieważ większośc ludzi porusza się po prawie całym pomieszczeniu, więc chcą mieć równomiernie je ogrzane - a to najlepiej zapewnia montaż grzejników (jeżeli mowa o grzejnikach) pod oknem.

    Co więcej - umieszczenie grzejnika na przeciwko okna powoduje, że przy podłodze mamy zimniej w całym pomieszczeniu, bo kaloryfer wspiera i wzmacnia obieg zimnego powietrza - przy oknie zimne powietrze opada, i snuje się do grzejnika który jest na przeciwko. Tam ogrzane idzie pod sufit. Więc jeszcze cieplej mamy pod sufitem, a zimniej przy podłodze. Zupełne przeciwieństwo komfortu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-11-2017 o 21:46

  15. #41275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Ktos wykasował opis grzejnika "Zastosowałem w tym celu grzejnik f117 od atlantica." Nie wiem w jakim celu, ale termostat w tym grzejniku jest umieszczony w obudowie tego grzejnika i na dodatek na gorze obudowy. TB juz od dawno postuluje aby termostaty/glowice w grzejnikach były umieszczane w dole grzejnika, ja twierdze ze w calkiem innym miejscu. Dla mnie taki pomiar to stwierdzenie ze rozkład temperatury w badanym pomieszczeniu jest nierównomierny i tylko tyle.

  16. #41276
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ktos wykasował opis grzejnika "Zastosowałem w tym celu grzejnik f117 od atlantica." Nie wiem w jakim celu, ale termostat w tym grzejniku jest umieszczony w obudowie tego grzejnika i na dodatek na gorze obudowy. TB juz od dawno postuluje aby termostaty/glowice w grzejnikach były umieszczane w dole grzejnika, ja twierdze ze w calkiem innym miejscu. Dla mnie taki pomiar to stwierdzenie ze rozkład temperatury w badanym pomieszczeniu jest nierównomierny i tylko tyle.
    Ja mam f18 z dolną sondą bardzo czułe i precyzyjne i jestem zadowolony nawet bardzo

  17. #41277

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ktos wykasował opis grzejnika "Zastosowałem w tym celu grzejnik f117 od atlantica." Nie wiem w jakim celu, ale termostat w tym grzejniku jest umieszczony w obudowie tego grzejnika i na dodatek na gorze obudowy. TB juz od dawno postuluje aby termostaty/glowice w grzejnikach były umieszczane w dole grzejnika, ja twierdze ze w calkiem innym miejscu. Dla mnie taki pomiar to stwierdzenie ze rozkład temperatury w badanym pomieszczeniu jest nierównomierny i tylko tyle.
    tak, skasowano... tak był to f117 od atl***ka zgodzę się że dobrze byłoby taki test przeprowadzić dłużej i dokładniej.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  18. #41278
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Rozumiem że w Suwałkach jeszcze lato skoro takie pytania ...?

    U mnie standardowo od połowy września się grzeje...
    abo jasiek Ty gdzieś na zimnym biegunie mieszkasz
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  19. #41279

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Nie są. Grzejniki pod oknami zużywają więcej a w szczelnym domu i przy dobrych oknach nie wpływa to znacząco na komfort, chyba że ktoś siedzi przyklejony do okna .
    Tak, ale dyskusja o tym że do jakiegoś źródła ciepła trzeba mieć ciepły dom a do innego już nie. W tym kontekście ustawienie grzejników nie ma znaczenia.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #41280
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Posty związane strikte z tematem GWC przenisłem TUTAJ
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

Strona 2064 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony