dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 41 z 57
Pokaż wyniki od 801 do 820 z 1139
  1. #801
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Podłoga tzw. winylowa jak każda wykładzina potrzebuje bardzo gładkiego podłoża.
    Nie koniecznie wypoziomowanego , ale równego i gładkiego , ponieważ przez swoją strukturę pokaże każdy kamyk i nierówność podłoża.

    Moim zdaniem wszystkie podłogi powinno się kleić do podłoża , ale na klej specjalistyczny przeznaczony do konkretnego materiału ( Osakryl z Majstra nie należy do klejów specjalistycznych ). Np. Uzin , Sika, Mapei.
    Okładzina zewnętrzna posadzki betonowej jak winyl, parkiet itp.itd nie ma nic do amortyzacji. Amortyzację "tworzy" się w podkładzie czyli buduje się ruszt drewniany zamiast wylewki betonowej. No chyba , że podłoga tzw pływająca wybrzuszy się na 5 cm wtedy jest miękko

    A tak w ogóle to lubię tradycyjne okładziny ( naturalne ) . Te wszystkie wynalazki mają piękne opisy o trwałości , ekologii , a po czasie okazuje się , że to wszystko lipa i nie ma komu złożyć reklamacji.

  2. #802
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Podłogi podłogami, a tu wielkimi krokami zbliża się ELEKTRYK!

    Zacząłem myśleć nad obwodami i mi wyszło tak:

    3-fazy
    1 pompa ciepła
    2 płyta indukcyjna
    3 na zewnątrz domu gniazdko techniczne
    4 kominek elektryczny (ale chyba aż 3 faz nie potrzebuje)


    230V
    Gniazdka:

    Parter
    1 Kuchnia - piekarnik
    2 Kuchnia - Lodówka + zmywarka
    4 Kuchnia - Reszta gniazdek
    5 pom. gosp. - WM, odkurzacz, inne
    6 pom. gosp. - pralka + suszarka
    7 salon_1 - TV, amplituner, dekoder, konsola, itp.
    8 Salon_2 - reszta salon, jadalnia, korytarz, wiatrołap
    9 Łazienka mała
    10 gabinet_1 - komputer / drukarki
    11 gabinet_1 - akwarium
    12 gabinet_2 - komputer / ploter

    Poddasze
    13 Łazienka główna
    14 gniazdka piętro_1 - sypialnia główna, garderoba, schody
    15 gniazdka piętro_2 - pokoje dzieci
    16 poddasze - gniazdko
    17 rolety parter+poddasze 8szt

    Zewnątrz
    18 taras
    19 gniazdko lub gniazdka techniczne
    20 wiatka na samochody
    21 brama

    Światła
    22 Parter_1 - Kotłownia, pom. gosp., garaż, gabinet_1, gabinet_2, łazienka mała
    23 Parter_2 - Salon, kuchnia, wiatrołap, korytarz
    24 Poddasze - Łazienka główna
    25 Poddasze - 3 pokoje, garderoba, korytarz, schody
    26 Zewnątrz - światła zewnątrz na elewacji
    27 Zewnątrz - lampy ogrodowe / chodnikowe


    Ma to sens? Chyba przy takiej liczbie obwodów zrobi się skrzynkę również na poddaszu.

  3. #803
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Ale że znowu wszystko gites, że nikt nic?


    Wrzucę w instalacjach, może tam...

  4. #804

    Domyślnie

    Chyba w miarę ok, ale dla mnie mało to czytelne

    Ja z elektryką leciałam wg tabelki:

    1. gniazda
    2. włączniki oświetlenia
    3. oświetlenie wpusty
    4. alarm
    5. przyłącze 3-fazowe
    6. termostat
    7. domofon
    8. internet
    9. telewizja

    W excelu pięknie opisane każde pomieszczenie

    I tak dla przykładu:

    SALON:
    1. gniazda - 6
    2. włączniki oświetlenia - 4
    3. oświetlenie wpusty - 4
    4. alarm - 2
    5. przyłącze 3-fazowe - 0
    6. termostat - 1
    7. domofon - 0
    8. internet - 2
    9. telewizja - 1

    W pierwszym etapie takie były ustalenia, przed rozprowadzeniem kabli w budynku

    Później, po tynkach przeszliśmy z elektrykiem cały dom z ową listą, w celu dopisania ilości i rodzaju łączników, ramek i gniazd. Mam wszystko szczegółowo rozpisane i mogę dobierać sobie konkretne zestawy do poszczególnych pomieszczeń.
    Ot tyle Powodzenia

    Aha... Ja też mam dwie skrzynki (na parterze i na piętrze). Zdecydowanie wygodniej i estetyczniej
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  5. #805
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Mało czytelne, bo to tylko obwody bez wyróżnienia ilości punktów

  6. #806

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Mało czytelne, bo to tylko obwody bez wyróżnienia ilości punktów
    No fakt
    Ja się specjalnie obwodami nie zajmowałam. Ale w kuchni zastrzegłam, żeby gniazda, te dodatkowe, ponad blatem, nie były na jednym obwodzie, tylko przynajmniej na dwóch. W obecnej kuchni mamy na jednym obwodzie i nie możemy dwóch czajników włączyć jednocześnie, bo korki wywala. Upierdliwe to strasznie. A ja takich dodatkowych gniazdek w kuchni mam przynajmniej 6. Także narobiłam sporo obwodów w domu. Stąd dwie skrzynki rozdzielnicowe
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  7. #807

    Domyślnie

    Rób jedną dużą rozdzielnicę, nie baw się w dodatkowe na piętra

  8. #808
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_ Zobacz post
    Rób jedną dużą rozdzielnicę, nie baw się w dodatkowe na piętra
    A ja uważam że przy domu z poddaszem dwie rozdzielnie są lepsze, wygodniejsze i tańsze. Jezeli robisz sam to tym bardziej. Na górze raczej nie będzie nic prądożernego ani 3-fazowego więc między rozdzielniami kabel 3x6 w zupełności wystarczy. Chyba że rozdzielnia na górze była by tuż nad rozdzielnią na dole to wtedy można się zastanowić nad sensem dwóch, bo na kablach dużo nie zaoszczędzisz a i roboty też nie dużo więcej bo jakimś przepustem puszczasz tylko kable w dół.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  9. #809

    Domyślnie

    Seba 3x6? To piętro zalecasz łączyć w trójkąt? I to bez ochronnego? wystarczy pewnie 5x4mm. Ja też się zastanawiam nad ewentualnym rozdzieleniem rozdzielni ale raczej wolę zrobić jedną duzą. Odległość miedzy rozdzielnicami wyniosła by u mnie ok 2-5m. Na górze będę miał srednio ok 12obwodow (6pomieszczen x2 bo swiatlo i gniazda osobno) dojdzie jeszcze pralka i strych czyli 15 obwodów. Gdybym mial oszczędzić po 5mb przewodzie na obwód to zaoszczedzil bym ok 75mb, srednio po 2,1zl/mb (3x1,5=1,6zl 3x2,5=2,6zl) ~150zl, do tego nieduża rozdzielnica za ok 50zl + sam przewód 5x4 5mb+ zapas minimum metr =6mb*9zl =54zl czyli oszczędności rzędu 46zł. Jak dam jedną dużą to łatwiej będzie mi sie pobawic w jakąś wlasną logikę/elektronike do tego.

    Jaki alarm? Jakaś integra? Mi się spodobała integra 128-wrl ale nie jestem pewien wyboru. Nie znam sie a pierwsze po oknach co chcę zrobic to alarm.

    Aa, w pom gospodarczym moze warto reku dac na osobny obwód by może móc go sterować nadrzednie z pominieciem jego sterownika?
    Pozdrawiam
    Karol

  10. #810
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    O widzisz, o alarmie to w ogóle nie pomyślałem. Jakie to kable prowadzi się do czujek w oknach? I czy coś jeszcze trzeba rozprowadzić? Jakieś czujniki ruchu? Jak to ogarnąć?

  11. #811

    Domyślnie

    Doczytałem na szybko, ze nie powinno się używać skrętki (UTP itp) do czujników. Należy używać przewodów YTDY 4/6/8X0,5. Ile żył to jeszcze nie wiem. Przymiotnik "alarmowy" występuje zarówno przy 4, 6ciu czy 8śmiu żyłach. Różnica w cenie oczywiście istnieje więc może warto dokładnie przeanalizować temat konkretnych czujek. Nie wiem czy jest sens kombinowac i np do okna pociągnąć 8x0.5 a od niego rozdzielać na pojedyncze czujniki (np kilka kontaktronów). Myślę, że nie warto tutaj oszczędzać na kablach i każda czujka niech ma jednolity przewód. Chyba, że faktycznie wspólne czujniki mogą być łączone bez przeciwwskazań ale wątpię bo obecnie stosuje się rezystory parametryczne.
    Przeczucie podpowiada mi, że 6żył wystarczy ale jak będą jakieś bardziej wypaśne czujniki to może i faktycznie potrzebne będzie 8 żył.

  12. #812
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    A tak zapytam czy ktoś planuje jakieś "inteligentne" instalacje ? Czy ggdh dajesz jakieś skrętki na przyszłość w ściany ?

  13. #813

    Domyślnie

    Ja takową rozważam. Chciałem robić każdy punkt swietlny na przekaźnikach. Profilaktycznie ciągnąć przewód 3x1.5 (ew 3x1.0 bo po co takie grube dla led'ow) od rozdzielnicy przez puszkę włącznika z zapasem w puszce aż do lampy oraz skrętke od puszki włącznika do rozdzielnicy. Wtedy można zrobić albo klasyczną instalacje albo coś ynteligentnego z tym, że myslałem u użyciu przekaźników takich jak uzywam na codzień w pracy np relpol'a bo tanie i bezawarjne i mocne a dopiero po chwili natchnienie mnie spotkało czemu to ludzie uzywają drogich bistabilnych... ( bo prądu nie zjadają tak jak te małe potworki relpola po 3-5W kazdy).

    Kilka pomysłow do zrealizowania
    1) sterowanie roletami (czasowe/względem naświetlenia/ew temperatury/ z alarmu)
    2) sterowanie wybranymi gniazdkami stałego poboru (zmywarka, tv router, pralka itp) by można było oszczędzać zużycie energii/ eliminowac negatywne skutki wi-fi
    3) sterowanie swiatłem. Zamiast robić w salonie włacznik zespolony 4x2 (czy po prostu 8 włącznikow do różnych punktów świetlnych) można dać jeden włącznik podwójny dzwonkowy i oprogramowac go w prosty sposób: krótkie naciśnięcie = wł/wylacz wybrane ostatnio punkty swietlne, długie przytrzymanie= zmiana kombinacji oswietlenia. Dwa przyciski moglyby miec inne funkcje, np jeden do głownych źródeł swiatła a drugi do dekoracyjnych.
    4) czujniki ruchu, tu problem bo chciałbym to bezpiecznie połączyc z alarmem tak by np swiatlo działało automatycznie a jednocześnie nie stracić funkcjonalność alarmu.

    Co by tu jeszcze?

    Pozdrawiam
    Karol

  14. #814

    Domyślnie

    Kuchnia indukcyjna to zazwyczaj dwie pojedyncze fazy. Nie trzeba puszczać na 3F.
    Zaplanuj wydzielony obwód na alarm.
    Ja oświetlenie planuję sterować przez wifi z wykorzystaniem panelu ściennego, pilota czy telefonu.
    Nie ciągnąłem czujek do okien, bo wyszedłem z założenia, że opędzę kwestię detekcji intruza 2-3 czujkami ruchu w strategicznych miejscach domu. Może niesłusznie... forum/życie zweryfikuje
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  15. #815
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    W oknach są dobre jeśli przy załączonym alarmie chcesz poruszać się swobodnie po domu.

  16. #816
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Temat domu inteligentnego jest mi zupełnie obcy i nawet nie wiem od czego mam zacząć

  17. #817

    Domyślnie

    Myślę że jeśli chcesz zacząć to zrób to szybko bo przecież elektryk wpadnie do Ciebie niedługo. Tak btw, samemu nie chcesz sie pobawic/ brak czasu?

    PS. Grzejesz czyms? Pozatykaleś szpary nad murłatą?

    Pozdrawiam
    Karol

  18. #818
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Nie zatykałem i nie zamierzam. "Elektryk" to moi współpracownicy / pracownicy Teścia , więc chyba ogarniemy. Z tym inteligentnym domem to chociaż wrzućcie co i jak i gdzie i dlaczego i po co?

  19. #819
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Nie zatykałem i nie zamierzam. "Elektryk" to moi współpracownicy / pracownicy Teścia , więc chyba ogarniemy. Z tym inteligentnym domem to chociaż wrzućcie co i jak i gdzie i dlaczego i po co?
    Tak na serio to jeżeli nie masz o tym pojęcie to tego nie ogarniecie to nie jest tak że połączysz sobie dwa kabelki i bedzie chulać albo inwestujesz w gotowy system, albo robisz coś po swojemu, a to trzeba mieć pomysł i pojęcie. Jeżeli nie wiesz a mocno chcesz to porób sobie osobne obwody do odbiorników którymi chciałbyś sterować, a później się bedziesz martwił jak to zrobić
    BTW najelpszą opcją dla laików którzy chcieli by mieć trochę gadżetów w domu jest Philips HUE, nie jest tanie ale w porównaniu do innych systemów jest. Montaż i konfiguracja dziecinnie prosta a właściwie jej nie ma, podłączasz klik klik i działa, za możliwość ściemniania i rozjaśniania + zmiana kolorów ostatecznie nie płaci się tak dużo, a i tv z ambilight można podłączyć i jest fajny efekt.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  20. #820
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Nie miałem na myśli, że mi ogarną "smart dom", bo w to akurat bardzo wątpię tylko ogólnie zrobią co będę chciał z obwodami / rozdzielniami.

    Zastanawiam się tylko czy mi "smart" jest na coś tak naprawdę potrzebne... Rolety radiowe, więc pod jednym pilotem/prztyczkiem, jakiś panel do klimatu w domu. No i tyle. A oświetlenie? Nie rusza mnie to aż tak. Nagłośnienie? Wierzę w ampli i 2x kolumny podłogowe. LAN? No będzie UTPka w pokojach i pewnie szafka serwerowa w moim gabinecie.

    Ale żeby mi gotowało kawę na zawołanie albo lodówka wysyłała mi SMSy czego brakuje? Eee...

Strona 41 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony