dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 44
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 863
  1. #481
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    chyba jednak tak , z jakiegos powodu instalujemy system PV aby placic mniej inaczej rozmowa o taryfie w kontekscie PV nie ma sensu




    i to jest główny powód opłacalnosci G12as , przejście z G12W na G12as nie ma sensu (przynajmniej u mnie nie wychodzi to w zaden sposob taniej nawet z instalacja PV)
    Albo tak jak w moim przypadku można by odpalić śmieciucha (który u mnie teraz stoi odcięty w kotłowni), po to by w następnym sezonie przejść na G12as. Wtedy może by się to opłaciło.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  2. #482

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek2504 Zobacz post
    Albo tak jak w moim przypadku można by odpalić śmieciucha (który u mnie teraz stoi odcięty w kotłowni), po to by w następnym sezonie przejść na G12as. Wtedy może by się to opłaciło.
    Tylko jak to wpłynie na PC po roku ? chyba ze jest dopiero w planach
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  3. #483
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Myślę tak. Palimy węglem czy czym kto może,aby obniżyć zużycie i w następnym roku można już wrócić do PC, przechodząc dodatkowo na G12as.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  4. #484
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    A w innych taryfach nie można ? koszt w G12as jest wyższy w pierwszej taryfie od np. G12W chyba ze startujesz od 0kWh pułapu
    Wyciągnąłeś moje zdanie z kontekstu. Przeczytaj pierwsze moje zdania w którym jest wyraźnie napisane co z czym porównuję, czyli G13 do G12as.

    Chcesz porównać do G12w przy moim zużyciu to oblicz średnią ceną brutto za kWh przyjmując zużycie w taryfie dziennej 46,9 kWh, a w nocnej 119,5 kWh
    Podstaw i oblicz poniższe to będzie wiadomo jakby przy takim zużyciu wyszło w G12w

    byt 2040 x (46,9 x dzienna + 119,5 x nocna) : 166,4 = ? zł
    CO 4500 x nocna cena = ? zł
    CWU1200 x nocna cena = ? zł
    RAZEM: ? zł
    Ostatnio edytowane przez tomno ; 27-01-2018 o 14:19

  5. #485
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Instalacja powinna byc tak dobrana aby pokryc cale zapotrzenbowanie 1 taryfy. Jesli bedzie wiecej w 1 taryfie ( a tak jest dla G12as) to znaczy ze trzeba jej wiecej wyprodukować czyli wieksza instalacja PV.
    W ciągu tygodnia masz od przy G12w 2/7 produkcji w taniej strefie (weekend) + jeszcze 2 godziny w dni robocze blisko południa czyli ze 20% (chyba dużo tu zaniżam) z pozostałych 5/7 dodatkowe. To daje nam zastępowanie aż w 43% taniego prądu produkcją PV. Im większą instalację zrobisz, tym więcej "zmarnujesz" na zużycie w taniej strefie. Przy G12as 100% zastępuje drogi prąd. Przy G12W co byś nie kombinował, znaczna część jest rozliczana z tanim prądem. Zamontujesz mocniejszą instalację - więcej rozliczysz z tanim. A jak policzysz czas zwrotu instalacji rozliczanej w taniej strefie to zmierza do nieskończoności.

    Załóżmy, że rocznie zużywasz 13000kWh, PV zastąpi Ci 5000KWh (uprośćmy, że to już po potrąceniu 20%) to
    1. G12w licząc zużycie w taniej strefie 8MWh/r, a w drogiej 5MWh na rok zapłaciłbyś za to w PGE 5021 zł netto. Z czego PV oszczędza 2175zł (w tym 612 w taniej strefie) roczny koszt prądu bez abonamentu to 2846zł
    2. G12as licząc zużycie w taniej 5MWh a w drogiej 8MWh na rok zapłaciłbyś za to w PGE 4593 zł. Z czego produkcja PV oszczędza 2326zł roczny koszt prądu bez abonamentu to 2267zł
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-01-2018 o 15:22

  6. #486

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W ciągu tygodnia masz od przy G12w 2/7 produkcji w taniej strefie (weekend) + jeszcze 2 godziny w dni robocze blisko południa czyli ze 20% (chyba dużo tu zaniżam) z pozostałych 5/7 dodatkowe.
    chyba mało tu zaniżasz , to "blisko południa" to godz 15-17 w tych godzinach to duzo mniej niż byś się spodziewał

    Ponieważ Twoje wyliczenia są teoretyczne podam dane z faktury :

    prąd wprowadzony do sieci w okresie drugiej połowy 2017 (rozkład dla miesięcy jest praktycznie ten sam w pierwszej i drugiej połowy roku i produkcja rozkłada się po równo w pierwszej i drugiej połowie) :

    1. Taryfa dzienna 918 kWh
    2. Taryfa nocna/weekendowa : 542 kWh ( to jest produkcja z okienek i weekendów)

    Pobrana (kWh) :
    1. Taryfa dzienna : 1009
    2. Nocna weekendowa : 2960

    Szacunkowe zużycie weekendy i okienko dzienne (wtedy grzeje ciepłą wodę do 47 stopni, zwykle w weekend chodzi też pranie i suszarka kondensacyjna) to ok. 1300 kWh (delikatnie licząc) to daje różnicę ok 750 kWh za która musiałbym zapłacić po stawce dziennej G12as czyli >>DROŻSZEJ<< niż obecnie mam w DZIENNEJ taryfie G12W , jaki sens ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  7. #487
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    chyba mało tu zaniżasz , to "blisko południa" to godz 15-17 w tych godzinach to duzo mniej niż byś się spodziewał

    U mnie 13-15 (PGE Konstancin-Jeziorna)

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Szacunkowe zużycie weekendy i okienko dzienne (wtedy grzeje ciepłą wodę do 47 stopni, zwykle w weekend chodzi też pranie i suszarka kondensacyjna) to ok. 1300 kWh (delikatnie licząc) to daje różnicę ok 750 kWh za która musiałbym zapłacić po stawce dziennej G12as czyli >>DROŻSZEJ<< niż obecnie mam w DZIENNEJ taryfie G12W , jaki sens ?
    To ile łącznie zużywasz (kupionej i wyprodukownej)?
    Kiedy Ci się w ogóle zwróci PV?

    Edyta:
    Tauron też twierdzi, że 13-15

    Nie wyjdzie żadną miarą większa opłacalność (krótszy okres zwrotu) PV przy G12w niż G12as.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-01-2018 o 16:32

  8. #488

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie 13-15 (PGE Konstancin-Jeziorna)
    Tak jest od pazdziernika do marca od kwietnia do wrzesnia (wtedy gdy produkcja jest najwyzsza) jest 15-17 tez PGE Warszawa teren (mozesz zadzwonic i sprawdzic do nich)

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kiedy Ci się w ogóle zwróci PV?
    wliczając dofinansowanie 7,5 roku (mam już 2 lata za sobą) w taryfie G12W , bez dofinansowania wyszloby jakies 15 lat (wtedy bym sie nie zdecydował jak pisałem nie warto)
    W taryfach G11 i G12as byłoby szybciej musiałbym policzyć (zakładam ze skrociloby sie o 1-1,5 roku) ale nie o to chodzi
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 27-01-2018 o 16:41
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  9. #489

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Jak tylko się pojawią oficjalne cenniki Tauronu (dystrybucji już jest zatwierdzony przez URE, a cenę prądu wziąłem z dwóch artykułów w necie), to chyba będziemy zmieniać na G12as, bo wydaje się dość opłacalna w naszym wypadku. ...
    Skoro masz Tauron to weź do rozkminy jeszcze G13.

  10. #490
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BudowaDebowa

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wola Kopcowa
    Kod pocztowy
    26-001
    Posty
    8

    Domyślnie

    Chciałbym wynająć nieruchomość nowemu najemcy. W związku z tym chcę skonstruować umowę najmu i przepisać licznik/umowę na owego najemcę (czy umowa najmu może być cywilna czy musi być notarialna?). Osoba zainteresowana najmem, uzależnia jednak ten proces od tego czy będzie mogła skorzystać z taryfy G12AS (ponieważ planuje ogrzewać nieruchomość prądem) i czy zostanie przyjęte, że zużycie energii elektrycznej w analogicznym okresie roku, o którym mowa w 3.1.24 (zgodnie z PGE Taryfą dla usług dystrybucji energii elektrycznej) wynosiło 0 kWh?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018 G12AS zestawienie.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	88,0 KB
ID:	405917
    Dom Artemida MG Projekt. Bufor 800l + grzałka 6kW. Ogrzewanie podłogowe 100%.

  11. #491
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubek86 Zobacz post
    W Tauronie mam ceny : w G12w droga: 0,68 i tania 0,25. Średnia cena to około: 0,46.
    I teraz w nowej taryfie cena za prąd w nocy wyniesie np 0,20 i w G11 mam 0,53 - średnia cena 0,36.
    Co się teraz bardziej opłaca? Fakt że w nowej taryfie nie ma tanich weekendów. No i ile będzie kosztował haracz za przejście na nową taryfę?
    Sama zmiana nic nie kosztuje bo nawet nie zmieniasz licznika, z resztą teraz są liczniki programowane i monter niczego nie ustawia tylko podłącza i spisuje protokół.

    Opłacalność zależy od zużycia, ja zużywam ok 10 000 w moim przypadku byłoby to 400 zł ;
    Ale zużywam bardzo dużo prądu z weekendy , bo taki mam rozkład tygodnia że o ile w tygodniu się domem nie zajmuję to wszystko robię w sobotę największe jest też zużycie ciepłej wody itd , Dzięki przejściu na taryfę g12w ze zwykłej g12 rachunki spadły mi o około 25%.

    I dlatego w moim przypadku taryfa g12as po prostu się nie opłaca.


    BTW Tauron ma rewelacyjnie tani przesyła zazdroszczę bo prądu najtańszego to on nie ma ale dla mnie liczy się łączna cena.

  12. #492
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Taryfę g12as dyskwalifikuje do rozważań obostrzenia o zeszłorocznym zużyciu.
    Wiec jest ona dla ludzi którzy zeszłorocznego zużycia w ogóle nie mają czyli jest tylko dla nowych budynków.
    Ostatnio edytowane przez autorus ; 28-01-2018 o 15:05
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  13. #493

    Domyślnie

    Ja nie mam zużycia za poprzedni rok ale liczę i wychodzi, że słabo się opłaca. Dla obliczeń przyjąłem, że żeby utrzymać komfortowe warunki średnio na dobę w sezonie grzewczym będę grzał 12h ze średnim poborem 2,5kWh i 6 godzin ze średnim poborem 1kWh (12h w taniej w G12r). Czyli w G12as będę musiał pojechać 4h w drogiej więcej. Niech sezon grzewczy trwa 160dni. Przy takich założeniach G12as będzie droższa o około 200zł. Prąd bytowy: aktualnie zużywam prądu na około 100zł/miesiąc a zużycie generalnie w okresie drogiej taryfy. Zakładam więc, że będę musiał ten prąd kupić o 20% drożej co rocznie daje 240zł. Czyli roczny bilans 40zł na korzyść G12as. Może gdzieś popełniam błąd w założeniach. Aktualne ceny: G12as 0,59/0,21 i G12r 0,71/0,27

  14. #494

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    G12w chyba jest niestety u nas niedostępna (obręb gliwicki).
    sprawdź jeszcze raz
    jest dostępna od kilku lat, chyba że poszła w odstawkę
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #495

    Domyślnie

    Aby g12as miała spełnić swój, podobno nadrzędny cel czyli obniżenie poziomu smogu to musiał by być podlicznik dla ogrzewania elektrycznego.
    A obecna wersję niestety można sobie spalić w piecu
    2003 r. 250m2 użytkowej, kubatura 1250m3, ściana trójwarstwowa: max, ocieplenie 8 cm,cegła pełna, dach 15 cm.
    Pompa powietrze - woda Danfoss DHP-AQ16 /15,2KW/ - grzejniki + podłogowe w łazienkach.

  16. #496

    Domyślnie

    Cytat Napisał EZOGHUL Zobacz post
    Aby g12as miała spełnić swój, podobno nadrzędny cel czyli obniżenie poziomu smogu to musiał by być podlicznik dla ogrzewania elektrycznego.
    A dlaczego ? taryfa nocna do ogrzewania jest ok (podobnie jak G12w - tam tez nie potrzeba podlicznika) , dziwi mnie że nie jest aż tak opłacalna dla odbiorcy końcowego który musi zainwestować w akumulacje tej energii przecież to jest likwidacja tzw. "doliny nocnej" która jest problemem dla energetyki :

    "Wiceszef resortu Andrzej Piotrowski wskazuje, że spowodowało to "konieczność nie tylko ograniczania wytwarzania konwencjonalnego, ale wręcz wstrzymania pracy całych bloków". "

    i dalej :

    "Nie zawsze w systemie są wystarczające możliwości, by zaabsorbować taką ilość energii, jaka jest produkowana. Na razie dotyczy to wybranych dni, a w zasadzie nocy w roku. To noce w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy" - mówi Dudzik w rozmowie z PAP. "

    "Polski operator, w reakcji na tę sytuację, po raz pierwszy w historii sięgnął po możliwość tzw. umownego zaniżania elektrociepłowni. "Niektóre z nich mają taką technologiczną możliwość, że zamiast produkować ciepło w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej mogą odstawić te jednostki i zastąpić kotłami wodnymi, które produkują tylko ciepło. To oczywiście pogarsza wskaźniki ekonomiczne, więc traktują tę procedurę jako usługę na rzecz operatora" - tłumaczy Dudzik.
    "

    http://energetyka.wnp.pl/problemy-po...294_1_0_0.html

    naprawde tego nie rozumiem, wystarczyło polepszyć warunki nie tylko dla nowych odbiorców tylko zrobić konkurencje dla G12w wówczas ta taryfa miała by lepszą prasę niż ma obecnie.

    EDYTA :

    A tutaj jeszcze coś co nie napawa optymizmem wszystkich planujących inwestycje w akumulacje w G12as :

    "Dziś za prąd płacimy jedne z najniższych cen detalicznych. Ale za pięć lat mogą one skoczyć nawet dwukrotnie."

    http://www.rp.pl/Energianews/3010899...Niemczech.html
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 29-01-2018 o 19:42
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #497
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

  18. #498
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    G12w chyba jest niestety u nas niedostępna (obręb gliwicki).
    Od 2014r posiadam G12W do nadal

  19. #499
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kogitika

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    23

    Domyślnie

    http://innpoland.pl/140721,morawieck...niz-zapowiadal

    Premier wściekły, rozważa konsekwencje w stosunku do ministra.
    Za pomysłem nowej taryfy mieli stać naukowcy z AGH, ale się wycofali z projektu.
    Otoczenie Morawieckiego zastanawia się nad wycofaniem taryfy G12as.

    Cóż, ten premier umie [przynajmniej] chyba liczyć. Ale czekajcie, ja może skorzystam, kupiłem nowy dom!
    Ostatnio edytowane przez kogitika ; 29-01-2018 o 21:39 Powód: błędny link

  20. #500

    Domyślnie

    Witam

    Kurde, zastanawiacie się nad taryfami G12W ale chyba nie liczycie zużycie w waszych domach w okresie letnim i w "drogich" okienkach.

    Pozdrawiam

Strona 25 z 44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony