dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 984 z 998
Pokaż wyniki od 19.661 do 19.680 z 19943
  1. #19661

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    KubaS wyślil schemat przekroju kotła.
    Miałem wysłać PW ale wstawiam tu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrój.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	406850   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180208_192859.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	406851   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180208_192759.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	406852  

  2. #19662

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karolek_2003 Zobacz post
    Witam;

    @KubaS1988;
    Jesteś bardzo oszczędny w zdjęciach (rury, drzwiczki) jak @mtdeusz - pokaż całą komorę pieca.
    PS.
    Wszystko robisz za szybko - opisz dokładnie jak rozpalasz (pompa, klapki powietrza, itd).

    Pozdrawiam, V.A.M.
    Dzisiaj palone sposobem od dołu, tak jak poprzedni w starym piecu przy szeroko otwartym okienku. Wcześniej było tylko uchylane tak jak na zdjęciu. Zadnego dodatkowego napływu powietrza brak. Zaczynam z całkowicie otwartymi drzwiczkami paleniskowymi,reszta pozamykana, zasłoniety wlot powietrza wtórnego?, rozpalam drobne drewno,dokładam grubsze kawałki, czekam aż wszystko się zajmie, dokładam bardzo drobnego węgla bez zaduszania ognia.Przy około 30 stopniach ręcznie odpalam pompkę.Pierwsze 15-20 minut drzwiczki paleniskowe uchylone w połowi,Otwarcie klapki na max powietrza pierwotnego przynosi słabe efekty. Kiedy drobny węgiel zapali się nakładam stopniowo grubsze bryłki ok 3-4 i tak co ok 2h. Pózniej w użyciu miarownik nastawiony na 70 stopni do których nie dobija. Dodatkowo dzisiaj za piecem?chyba? tak mi sie wydaje słychać było stukanie w rurach, na piecu było wtedy 60 a pompka wł na drugim biegu. Przełączenie na trzeci pomogło. Tak jak by woda gdzieś miejscowo sie gotowała?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180207_124740.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	406858   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180207_192417.jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	406859   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180207_192457.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	406860   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180207_192601.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	406861   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180208_191046.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	406864  


  3. #19663

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Kocioł masz rozwojowy, czyli trzeba dokończyć termmodernzację domu, wywalić żużel ze stropodachu, komin podmurować, jak ściana od sąsiada z pustką to rozebrać tą 12 cm i w to miejsce dać styropian 12cm, wyciąć tą instalację i zrobić normalne przekroje rur.
    Na teraz zawór 3-D lub 4 -D przy kotle, ale poza naczynkiem, do podniesienia temperatury powrotu.

    http://allegro.pl/termometr-z-sonda-...653157412.html
    Jaki żużel kolego? Komin podmurować czyli wydłużyć? Ściana bez pustki, z jednego pustaka.Piszesz o wycięciu instalacji. Załatwi sprawa wymiana samych grzejników żeliwnych czy wszystkiego łącznie z rurami? Na dolnym poziomie w łazience, kuchni,przedpokoju i 2 pokoi jest w sumie 57 żeberek.Na piętrze ten sam rozkład pomieszczeń,grzejniki chyba alu. 3-D lub 4-D Zrozumiałem. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

  4. #19664

    Domyślnie

    @KubaS1988;
    Przy około 30 stopniach ręcznie odpalam pompkę
    Za wcześnie (grawitacja zrobi to lepiej) , ustaw pompę na II bieg i uruchom przy 40C.
    Otwarcie klapki na max powietrza pierwotnego przynosi słabe efekty
    Otwórz czopuch na max. klapkę PP uchyl na 1cm.
    Tak jak by woda gdzieś miejscowo sie gotowała?
    To dobrze świadczy to że któreś miejsce wyczyściłeś porządnie.
    Pózniej w użyciu miarownik nastawiony na 70 stopni do których nie dobija
    Spokojnie przy takich warunkach pogodowych i takiej instalacji do takiej temperatury dochodzi się stopniowo (ekonomicznie).
    Kiedy drobny węgiel zapali się nakładam stopniowo grubsze bryłki ok 3-4 i tak co ok 2h
    W taki sposób ciągle wychładzasz komorę pieca. Jeśli rozpalasz od dołu, ułóż drewno na dole, zasyp wszystko węglem (50 procent zasypu), zamknij drzwiczki i podpal.
    Wcześniej było tylko uchylane tak jak na zdjęciu. Zadnego dodatkowego napływu powietrza brak.
    Tam gdzie palisz powinno być dużo świeżego powietrza wiec zimno.
    Załatwi sprawa wymiana samych grzejników żeliwnych czy wszystkiego łącznie z rurami?
    Nie polecam, to jest Twój naturalny "bufor ciepła".
    Ostatnio edytowane przez Karolek_2003 ; 09-02-2018 o 01:00

  5. #19665
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    KubaS
    Zgłoś się do mnie na Priv to zrobi się z tego DS i będziesz palił od dołu.

    Karolek
    Odniosę się do twojej wypowiedzi.
    Dobrze mówisz aby czopuch otworzył na maxa.
    Klapka PG na 1cm przy paleniu od dołu to może być sadza,czym więcej otwarta tym lepiej.
    Ja jak rozpędzam swojego Dolniaka to dolna klapka jest cały czas otwarta full opór.
    Dobrze robi,że dokłada stopniowo a nie nawalił i podpala bo by była zadyma na całą okolice.
    KubaS jak nie chcesz zadymy na całą okolice to nie słuchaj tej ,,rady,, Karolka.

    Ostatnie dobrze gada.
    Nie wymieniaj nic w instalacji,w starej grawitacyjnej instalacji żadne nowoczesne dupelere typu zaworki 3D,4D czy tamXD czy inne duperele nie są potrzebne.
    I nie wymieniaj nic w instalacji bo to jest twój bufor ciepła.

    KubaS tak jak mówiłem jak ty i twoi rodzice chcecie palić od dołu bez zadymy okolicy to zgłoś się do mnie na priv i powiem ci jak przerobić go na DS to będziesz mógł palić od dołu i dokładać prawie kiedy chcesz.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 09-02-2018 o 07:59

  6. #19666
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Jak pali od góry to nie można otwierać pow głównego na maxa bo będzie podgotowywało kocioł i straty w postaci niespalonego dymu , z dołu mało a z góry dużo powietrza

  7. #19667
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Azmath

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    50

    Domyślnie

    Witajcie ponownie
    Okazało się, że mamy przed sobą następną zimę ze złotem śląska docelowo będzie gaz pociągnięty ale musi to potrwać do kilkunastu m-cy, ale do rzeczy.
    Pierwsze pytanie, spotkałem się z teorią, że dobry, kaloryczny węgiel nie nadaje się do górnego palenia bo nie da się kontrolować temperatury, prawda to ? mamy już metodę opanowaną bardzo dobrze, ale co z tego skoro mamy temp rzędu 26-27 stopni i nijak nie da się tego kontrolować (mamy miarkownik i powietrze wtórne - na miarkowniku ustawione 24st). Czy kupienie gorszej jakości węgla będzie lepszym rozwiązaniem i pozwoli regulować temp ?
    Drugie pytanie, piec to OGNIWO S6WC CLASSIC 13 z w/w miarkownikiem i regulowanym otworem PW, można coś jeszcze zamontować/dokupić do pieca żeby żyło się lepiej ? Nie znam się, dlatego pytam, to nasza pierwsza zima z węglem i miałem nadzieję, że ostatnia

  8. #19668
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Zakupić cegły szamotowe i władować do kotła by paliła się mniejsza powierzchnia węgla.
    Możesz też kupić słabszy węgiel ale nie wiem czy będzie duża róźnica.

  9. #19669

    Domyślnie

    Witam;
    @Azmath;
    spotkałem się z teorią, że dobry, kaloryczny węgiel nie nadaje się do górnego palenia bo nie da się kontrolować temperatury, prawda to ?
    Głupota jak wiele. Im większa kaloryczność tym rzadsze wizyty w kotłowni.
    mamy już metodę opanowaną bardzo dobrze, ale co z tego skoro mamy temp rzędu 26-27 stopni i nijak nie da się tego kontrolować (mamy miarkownik i powietrze wtórne - na miarkowniku ustawione 24st).
    Nawet ja o sobie nie mogę powiedzieć że wszystko opanowałem. Jakie i gdzie te 24°C?. Uszczelnij dobrze piec z zewnątrz tak aby zgasł jak wszystko zamkniesz. Wtedy możesz mówić o kontroli temperatury.

    @mtdeusz;
    Ja jak rozpędzam swojego Dolniaka to dolna klapka jest cały czas otwarta full opór.
    Ty możesz dlatego że twoje płomienie mają dłuższą drogę do komina oraz mają dodatkowe paliwo "dym".
    Zakupić cegły szamotowe i władować do kotła by paliła się mniejsza powierzchnia węgla.
    Zmieniam zdanie, jak najmniej szamotu w piecu (trzy cegiełki po bokach palnika + palnik).
    Jutro zastępuję palnik szamotowy płaskownikiem 20mm, zobaczymy jak będzie się palić.

    Pozdrawiam, V.A.M.
    Ostatnio edytowane przez Karolek_2003 ; 09-02-2018 o 12:35

  10. #19670
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubaS1988 Zobacz post
    Jaki żużel kolego? Komin podmurować czyli wydłużyć? Ściana bez pustki, z jednego pustaka.Piszesz o wycięciu instalacji. Załatwi sprawa wymiana samych grzejników żeliwnych czy wszystkiego łącznie z rurami? Na dolnym poziomie w łazience, kuchni,przedpokoju i 2 pokoi jest w sumie 57 żeberek.Na piętrze ten sam rozkład pomieszczeń,grzejniki chyba alu. 3-D lub 4-D Zrozumiałem. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
    Pod papą na dachu jest wylewka a pod nią kiedyś sypało się żużel, tak ze 20 ton.
    Komin podmuruj do takiej wysokości żeby można było jeszcze go czyścic stojąc na dachu.
    Trzeba wyciąć te przewymiarowane rury i grzejniki żeliwne jak są, grzejniki aluminiowe mogą zostać.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  11. #19671
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Azmath Zobacz post
    Witajcie
    mamy temp rzędu 26-27 stopni i nijak nie da się tego kontrolować , można coś jeszcze zamontować/dokupić do pieca?
    http://allegro.pl/zawor-4-d-1-esbe-v...ant=5957308180
    http://allegro.pl/zawor-4-d-5-4-esbe...ant=5957336799
    http://allegro.pl/zawor-4-d-6-4-esbe...ant=5957336799
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  12. #19672
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Jak grzejniki żeliwne przewymiarowane to wywalić Animuss dobrze gada.
    Przewymiarowane grzejniki żeliwne są najgorsze,40stopni na grzejnika w domu upał a w kotle kiszonka.

    Ja mam grzejniki aluminiowe niedowymiarowane to bardzo dobrze do kotła zasypowego.

    Karolek
    U mnie płomienie nie idą do komina tam są nie potrzebne,w wymienniku ciepła płomienie też mi nie są potrzebne.
    Płomienie mi są potrzebne w komorze spalania.
    A w wymienniku mają być spaliny (nie dym tylko spaliny) a nie płomienie.

  13. #19673

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    KubaSOstatnie dobrze gada.
    Nie wymieniaj nic w instalacji,w starej grawitacyjnej instalacji żadne nowoczesne dupelere typu zaworki 3D,4D czy tamXD czy inne duperele nie są potrzebne.
    I nie wymieniaj nic w instalacji bo to jest twój bufor ciepła.
    Trochę się pogubiłem. mtdeusz piszesz żebym nie ruszał starej instalacji po czy stwierdzasz

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Jak grzejniki żeliwne przewymiarowane to wywalić Animuss dobrze gada.
    Przewymiarowane grzejniki żeliwne są najgorsze,40stopni na grzejnika w domu upał a w kotle kiszonka.
    Ja mam grzejniki aluminiowe niedowymiarowane to bardzo dobrze do kotła zasypowego.
    Jak mam to rozumieć?

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Pod papą na dachu jest wylewka a pod nią kiedyś sypało się żużel, tak ze 20 ton.
    Komin podmuruj do takiej wysokości żeby można było jeszcze go czyścic stojąc na dachu.
    Trzeba wyciąć te przewymiarowane rury i grzejniki żeliwne jak są, grzejniki aluminiowe mogą zostać.
    Mam dach dwuspadowy, na strychu żadnego ocieplenia nie licząc starych trocin. Jeśli chodzi o wszystkie przeróbki zajmę się tym po sezonie grzewczym.

  14. #19674
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hamous

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Bliżyn
    Kod pocztowy
    26-120
    Posty
    24

    Domyślnie

    @KubaS: Z tego co widzę to rzeczywiście zgłoś się do Mtdeusza bo twój kocioł to dobry materiał na dolniaka. A tak poza tym opisz jaki masz węgiel, czy jest dmuchawa (umknęło mi), czy kocioł stoi na parterze czy w piwnicy, możliwe że po wymianie kotła powstały tzw. poduszki powietrzne- (szumi więc może nie ma pełnego obiegu? Wszystkie kaloryfery grzeją?).

  15. #19675

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hamous Zobacz post
    @KubaS: Z tego co widzę to rzeczywiście zgłoś się do Mtdeusza bo twój kocioł to dobry materiał na dolniaka. A tak poza tym opisz jaki masz węgiel, czy jest dmuchawa (umknęło mi), czy kocioł stoi na parterze czy w piwnicy, możliwe że po wymianie kotła powstały tzw. poduszki powietrzne- (szumi więc może nie ma pełnego obiegu? Wszystkie kaloryfery grzeją?).
    Jeśli chodzi o węgiel musze zapytać bo nie wiem na tą chwile..Kocioł bez dmuchawy, stoi w piwnicy na 45cm murku.Grzeją wszystkie jednakowo,jest problem z jednym ale pomaga włączenie pompki.

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Szumi bo jak pali od dołu i dokłada tak by nie zadusić płomienia to powstaje mu burza ognią i miejscowo podgotowuje wode.
    KubaS na jakiej temperaturze musi pracować kocioł by w domu było ciepło?
    Jak na np. 70-80 to zostaw to co masz a jak np.na 40-50 stopni to znaczy,że masz za duże grzejniki i trza wymienić na mniejsze.
    Za przeróbke kotła na DS weś się w sezonie grzewczym a nie po,bo jak coś będzie sprawiać problemy to się to szybciej rozwiąże.
    Trzeba grzać ostro,bardziej 80-90 stopni. Inaczej w chałupie chłodno.

  16. #19676
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał KubaS1988 Zobacz post
    Mam dach dwuspadowy, na strychu żadnego ocieplenia nie licząc starych trocin. .
    To musisz wełenkę tam zapakować, docieplić.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  17. #19677
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Niech przerabia kocioł, nie ma przeciwwskazań.
    Docieplając dom, zmniejsza apetyt na energię (ilość spalonego węgla).
    Nie tylko jakość spalania się liczy w ekologi, ilość spalanego węgla w sezonie grzewczym również ma znaczenie.
    Duże ilości wody w rurach i grzejnikach, utrudniają sterowanie instalacją, która powinna oddawać tylko tyle energii, ile traci dom w jednostce czasu.
    W buforze magazynuje się nadmiar energii wytworzonej w mniej lub bardziej kontrolowanym procesie spalania paliw stałych.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  18. #19678
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Hamous

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Bliżyn
    Kod pocztowy
    26-120
    Posty
    24

    Domyślnie

    KubaS- Mam taki trochę kontrowersyjny pomysł- Weź cokolwiek tam masz, rozchajcuj ile fabryka dała prawie do zagotowania, potem wyłącz pompę ale w momencie kiedy już się będzie dopalać i nie zagotuje, odpowietrz całą instalację bez pompy. U mnie pomogło a rury mam miejscami zakręcone jak baranie rogi. Ewentualnie rozgrzej całą instalację np drewnem bo szybko łapie temp. a później na podtrzymanie rozpal węglem od góry. Ciężko stwierdzić na odległość co ten kocioł boli i gdzie... A jak się ma moc w porównaniu do starego/

  19. #19679

    Domyślnie

    Witam;
    @KubaS1988;
    Jedyny sensownym rozwiązaniem w Twoim przypadku (wymienniczek) jest to co proponuje @mtdeusz:
    niech on przerobi tego górnego kopciucha zadymiarza na dobrze zrobiony kocioł DOLNEGO SPALANIA.
    Moje propozycje:

    1. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Beznazwy-4.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	5,8 KB
ID:	407012 2. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KubaS1988.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	5,5 KB
ID:	407013

    PS.
    Zanim to zrobisz odpal jak wolisz (góra / dół) z zamkniętym czopuchem do połowy, uchyloną klapką powietrza pierwotnego i wtórnego na 3cm.

    Pozdrawiam, V.A.M.
    Ostatnio edytowane przez Karolek_2003 ; 15-02-2018 o 21:02

  20. #19680
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek 1980

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    ok. Częstochowa
    Posty
    270

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Na teraz zawór 3-D lub 4 -D przy kotle, ale poza naczynkiem, do podniesienia temperatury powrotu.
    Witam, jeśli mogę Cię prosić animuss jaka powinna być temperatura powrotu?
    Pozdrawiam.

Strona 984 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony