dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 79 z 81
Pokaż wyniki od 1.561 do 1.580 z 1620
  1. #1561
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.
    O tak,ale położenie ziemi (w stosunku do słońca) latem, wymaga już sterowania lamelem-po to je mamy. Toć to nie marne rolety
    Ok,a jak wykorzystujesz Netatmo?Tylko czysty podgląd i pogląd?Czy może steruje prędkością nadmuchu/wyciągu przy zwiekszonym poziomie CO2 czy wilgoci?

  2. #1562
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    O tak,ale położenie ziemi (w stosunku do słońca) latem, wymaga już sterowania lamelem-po to je mamy. Toć to nie marne rolety
    Rolety bardzo ładne ale mimo tego, nawet latem nie ustawiam lameli, bo mam tak duży okap, że w 100% odcina mi słońce. Poza tym latem, praktycznie non stop mam otwarte drzwi tarasowe na ogród. Nie ma szans, aby w tym czasie sterować żaluzjami

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ok,a jak wykorzystujesz Netatmo?Tylko czysty podgląd i pogląd?Czy może steruje prędkością nadmuchu/wyciągu przy zwiekszonym poziomie CO2 czy wilgoci?
    Netatmo tylko do podglądu, bo tak naprawdę nie mam czym sterować. Wentylator nawiewny, ten za 10zł pracuje na nawiewie na maxa (potencjometr zasilacza skręcony na ok 28-29V), a wywiewny na min. Obserwuję stężenie CO2 tylko po to, żeby widzieć kiedy wymienić filtr na nawiewie.
    Co do sterowania CO2 czy wilgocią, to zdecydowanie tylko tym pierwszym. Komfort powietrza określa poziom CO2, a to, że przy odpowiednim stężeniu masz niską wilgotność, to musisz zadbać o nawilżacz. Ja czasami włączam zraszanie złoża GWC i wilgotności utrzymuję na ponad 40%.

    Tak to wygląda u mnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-03-02.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	36,8 KB
ID:	408446

    Widać jaki jest rozkład CO2 pomiędzy salonem (Indoor) a sypialnią (indoor mini) oraz poziom wilgotności w domu.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  3. #1563

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Wentylator nawiewny, ten za 10zł pracuje na nawiewie na maxa (potencjometr zasilacza skręcony na ok 28-29V), a wywiewny na min. Obserwuję stężenie CO2 tylko po to, żeby widzieć kiedy wymienić filtr na nawiewie.
    Jak masz tak ustawione wentylatory, to nie tworzy się nadciśnienie? Co za tym idzie nie dochodzi do nadmiernego wyrzucania ciepłego powietrza nieszczelnościami (wiem, że za wiele ich nie masz)?

  4. #1564
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Jak masz tak ustawione wentylatory, to nie tworzy się nadciśnienie? Co za tym idzie nie dochodzi do nadmiernego wyrzucania ciepłego powietrza nieszczelnościami (wiem, że za wiele ich nie masz)?
    Mimo takiego układu dalej mam podciśnienie, ze względu na duże opory GWC. Różnica w prędkościach jest regulowana w dość wąskim zakresie, ponieważ używam potencjometru tego w zasilaczu (zakres ok 22-28V). Nie mam osobnego pokrętła
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #1565
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Co do sterowania CO2 czy wilgocią, to zdecydowanie tylko tym pierwszym. Komfort powietrza określa poziom CO2, a to, że przy odpowiednim stężeniu masz niską wilgotność, to musisz zadbać o nawilżacz. Ja czasami włączam zraszanie złoża GWC i wilgotności utrzymuję na ponad 40%.
    Mam reku z odzyskiem wilgoci.Poziom utrzymuje się pomiędzy 44-50%.Więc nie jest źle.Reku chodzi na najniższym biegu w trybie Silence bo tylko wtedy kosztem mniejszego hałasu wentylatora, sam obniża jego obroty.Ma wejście typu Okap Kuchenny (zwiększa nadmuch na turbo,minimalizując wentylator wyciągowy) i tak sobie kombinuję, że założę na ten styk bez potencjałowy relay switcha z Fibaro i z odczytem poziomu z Netatmo można by było napisać scenę odpalenia wentyla na Turbo kiedy poziom CO2 wzrósłby ponad bezpieczny.
    A czy używasz żaluzji w zimie? Zauważyłem,że przy moich dużych przeszkleniach jest w duże mrozy nieco lepiej z ucieczką ciepła.A może to tylko złudzenie
    Tak czy siak, nie mam zasłon i ogrodzenia i póki co używam ich do zabezpieczenia przed wzrokiem sąsiadów.

  6. #1566
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Mam reku z odzyskiem wilgoci.Poziom utrzymuje się pomiędzy 44-50%.Więc nie jest źle.Reku chodzi na najniższym biegu w trybie Silence bo tylko wtedy kosztem mniejszego hałasu wentylatora, sam obniża jego obroty.Ma wejście typu Okap Kuchenny (zwiększa nadmuch na turbo,minimalizując wentylator wyciągowy) i tak sobie kombinuję, że założę na ten styk bez potencjałowy relay switcha z Fibaro i z odczytem poziomu z Netatmo można by było napisać scenę odpalenia wentyla na Turbo kiedy poziom CO2 wzrósłby ponad bezpieczny.
    A jaki utrzymuje obecnie poziom CO2 ? Jaki w strefie dziennej, a jakiś w sypialni ?
    Ja też się zastanawiam, czy nie zastosować nieco lepszych wentylatorów EBM, którymi mógłbym sterować właśnie ze względu na poziom CO2. W sypialni mam zawsze powyżej 1000ppm, a wentylator nawiewny kręci już na maxa ...

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    A czy używasz żaluzji w zimie? Zauważyłem,że przy moich dużych przeszkleniach jest w duże mrozy nieco lepiej z ucieczką ciepła.A może to tylko złudzenie
    Tak czy siak, nie mam zasłon i ogrodzenia i póki co używam ich do zabezpieczenia przed wzrokiem sąsiadów.
    Ja tak samo Tutaj raczej oszczedności na ogrzewaniu nie ma, ale za to lepsze samopoczucie jak wiesz ze nikt Cie nie podgląda

    A powiedz mi jak twój system ogrzewania ? Czy masz takie same odczucia jak ja, że nie da się zgrać tak jak sobie wcześniej planowałem - klimy z podłogówką ? Wg mnie ustawienie temp. komfortowej w pomieszczeniu przy ogrzewaniu podłogowym jest o ok. 1oC niższa niż przy ogrzewaniu splitem.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #1567

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A jaki utrzymuje obecnie poziom CO2 ? Jaki w strefie dziennej, a jakiś w sypialni ?
    Ja też się zastanawiam, czy nie zastosować nieco lepszych wentylatorów EBM, którymi mógłbym sterować właśnie ze względu na poziom CO2. W sypialni mam zawsze powyżej 1000ppm, a wentylator nawiewny kręci już na maxa ...



    Ja tak samo Tutaj raczej oszczedności na ogrzewaniu nie ma, ale za to lepsze samopoczucie jak wiesz ze nikt Cie nie podgląda

    A powiedz mi jak twój system ogrzewania ? Czy masz takie same odczucia jak ja, że nie da się zgrać tak jak sobie wcześniej planowałem - klimy z podłogówką ? Wg mnie ustawienie temp. komfortowej w pomieszczeniu przy ogrzewaniu podłogowym jest o ok. 1oC niższa niż przy ogrzewaniu splitem.
    Jakby dom był gorzej izolowany to by ogrzewanie działali dłużej i poprawiło komfort. Jak się chce tylko klima to podłogi najlepiej mieć wszędzie drewniane.

  8. #1568
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Jakby dom był gorzej izolowany to by ogrzewanie działali dłużej i poprawiło komfort. Jak się chce tylko klima to podłogi najlepiej mieć wszędzie drewniane.
    Mam drewniane, tzn mam wszędzie panele i cenie sobie bardzo wysoko ogrzewanie podłogowe.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #1569
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Wentylator nawiewny, ten za 10zł pracuje na nawiewie na maxa (potencjometr zasilacza skręcony na ok 28-29V), a wywiewny na min. Obserwuję stężenie CO2 tylko po to, żeby widzieć kiedy wymienić filtr na nawiewie.
    Co do sterowania CO2 czy wilgocią, to zdecydowanie tylko tym pierwszym. Komfort powietrza określa poziom CO2, a to, że przy odpowiednim stężeniu masz niską wilgotność, to musisz zadbać o nawilżacz. Ja czasami włączam zraszanie złoża GWC i wilgotności utrzymuję na ponad 40%.

    Widać jaki jest rozkład CO2 pomiędzy salonem (Indoor) a sypialnią (indoor mini) oraz poziom wilgotności w domu.
    Właśnie o tym ostatnio myślałem, że nie da się pogodzić CO2 poniżej 1000 i odpowiedniej wilgotności. Teraz wilgotność zeszła mi do 37%. Powiem szczerze, że ostatniej zimy jak nie miałem reku i wietrzyłem 2x dziennie przez przeciąg na maxa to miałem lepszy komfort tzn większa wilgotność tylko CO2 skakało wiadomo między wietrzeniami.
    Dlaczego tak jest? Kiedyś czytałem, że umieszczanie nawiewów u góry jest błędem. przyszło to z przemysłówki gdzie mamy duże przepływy i mieszanie powietrza. Teraz wydaje mi się, że tak właśnie jest, wentylacja mechaniczna nie usuwa skutecznie CO2, cięższy trzyma się na dole i wentylacje usuwa wilgoć z pod sufitu.
    Chcę spróbować puścić wentylację okresowo, większe obroty przez pół godziny i pół godziny stop. Zobaczymy co będzie.
    Dodatkowo wykryłem jakieś przewiewy, może one też trochę wysuszają powietrze.
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  10. #1570
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Właśnie o tym ostatnio myślałem, że nie da się pogodzić CO2 poniżej 1000 i odpowiedniej wilgotności. Teraz wilgotność zeszła mi do 37%. Powiem szczerze, że ostatniej zimy jak nie miałem reku i wietrzyłem 2x dziennie przez przeciąg na maxa to miałem lepszy komfort tzn większa wilgotność tylko CO2 skakało wiadomo między wietrzeniami.
    Dlaczego tak jest? Kiedyś czytałem, że umieszczanie nawiewów u góry jest błędem. przyszło to z przemysłówki gdzie mamy duże przepływy i mieszanie powietrza. Teraz wydaje mi się, że tak właśnie jest, wentylacja mechaniczna nie usuwa skutecznie CO2, cięższy trzyma się na dole i wentylacje usuwa wilgoć z pod sufitu.
    Chcę spróbować puścić wentylację okresowo, większe obroty przez pół godziny i pół godziny stop. Zobaczymy co będzie.
    Dodatkowo wykryłem jakieś przewiewy, może one też trochę wysuszają powietrze.
    Faktem jest, że CO2 jest nieco cięższym gazem od pozostałych składników powietrza, ale jego ruchliwość nie pozwala na większą koncentrację przy podłodze, przynajmniej nie w takiej skali jaką jest dom.
    Ja chyba pokuszę się, że wraz z wymianą rekupratora wymienię wentylatory na takie, którymi można sterować PWM lub 0-10V, np. K3G190-rg19-01 (ich charakterystyka wydaje się najlepsza). Dzięki temu, że mam netatmo (czujnik CO2 w salonie oraz czujnik drugi czujnik CO2 w sypialni) spięte z fibaro mógłbym za pomocą modułu fibaro RGBW Controller regulować nawiewem w zależności od stężenia CO2 w tych pomieszczeniach. Na szczęście z wilgotnością, a precyzyjnie - z jej niskim poziomem - nie mam problemu. W tym sezonie tylko raz załączyłem zraszanie, tylko po to żeby sprawdzić czy to coś daje.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  11. #1571
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A jaki utrzymuje obecnie poziom CO2 ? Jaki w strefie dziennej, a jakiś w sypialni ?
    O poziomie CO2 w tych strefach, napiszę ci za kilka dni.Dopiero zamówiłem Netatmo. Dla samych zastosowań poglądowych, choć to ważne, ciężko mi było wysupłać 1k pln z kieszeni.Teraz, jak okazało się, że bez styk do podłączenia okapu, będę mógł wykorzystać RS Fibaro i sterować prędkością wentylatora-pieniądze wyszły z kieszeni bez oporów
    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Ja też się zastanawiam, czy nie zastosować nieco lepszych wentylatorów EBM, którymi mógłbym sterować właśnie ze względu na poziom CO2. W sypialni mam zawsze powyżej 1000ppm, a wentylator nawiewny kręci już na maxa ...
    Myślę, że warto.Zwiększysz funkcjonalność systemu rekuperacji.Teraz, za dnia widząc większe stężenie CO2 możesz otworzyć okna, lecz w nocy już jest kłopot. Netatmo to fajny kombajn.warto skorzystać z jego funkcji skoro ma się Fibaro. Przy dużej wilgotności powietrza na zewnątrz, a i takie dni bywają zimą-też możesz odpalić wentyle na tryb turbo-jeśli wilgotność w pomieszczeniach będzie tego wymagała. Netatmo można przy odrobinie fantazji, zaprzęgnąć do wielu prac w naszym domu
    A koszt większych wentyli pewnie jest śmieszny

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A powiedz mi jak twój system ogrzewania ? Czy masz takie same odczucia jak ja, że nie da się zgrać tak jak sobie wcześniej planowałem - klimy z podłogówką ? Wg mnie ustawienie temp. komfortowej w pomieszczeniu przy ogrzewaniu podłogowym jest o ok. 1oC niższa niż przy ogrzewaniu splitem.
    Bartek, ja póki co skupiłem się na ogrzewaniu podłogówką.Było kilka mroźnych dni, więc starałem się ustawić krzywą grzewczą dla PC.Moje spostrzeżenia, w moim domu są takie, że najlepiej grzać non stop z najniższą możliwą temp na zasilaniu. Dla mnie to 30deg dla -20deg. Pompa pracuje wtedy z najwyższym COP, komfort jest wtedy o niebo lepszy jak przy tej samej temp.pomieszczenia ale przy "zgaszonej" podłodze.Dlatego ogrzewanie podłogowe pracuje u mnie w oparciu o temp.podłogi, a nie temp. powietrza.Mam termostaty z taką funkcją.Dmuchając równolegle z pracą OP, musiałbym wymusić na PC podniesienie temp.zasilania dla funkcji A2A. A to wiąże się z większym zużyciem energii.Tryb Air, zostawiłem sobie na wiosnę i jesień (okresy przejściowe).Jak będę potrzebował tylko czasowego podniesienia temp w czasie kiedy podłoga będzie wyłączona, np. wieczorkiem przed TV będzie zbyt chłodno

  12. #1572
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Dlaczego tak jest? Kiedyś czytałem, że umieszczanie nawiewów u góry jest błędem. przyszło to z przemysłówki gdzie mamy duże przepływy i mieszanie powietrza. Teraz wydaje mi się, że tak właśnie jest, wentylacja mechaniczna nie usuwa skutecznie CO2, cięższy trzyma się na dole i wentylacje usuwa wilgoć z pod sufitu.
    Mam cztery nitki (4x75) nadmuchu który jest rozłożony w izolacji PF. Jeden (2x75) wychodzi z cokołu mebli w kuchni (strefa dzienna składająca się z nieoddzielonej ścianami kuchni,salonu i jadalni) drugi w korytarzu strefy nocnej (2 sypialnie,łazienka).
    W strefie dziennej, mam dodatkowy nawiew z sufitu ale jest zakręcony.działają tylko te dwie nitki z 'podłogi".W strefie nocnej, działają nawiewy w sypialniach z sufitu i jedna nitka z podłogi (drugą zakręciłem).
    Temp na wyjściu na tych nitkach z podłogi jest wyższa o 1deg a niżeli z sufitu.W kuchni nie mam okapu i ten nawiew z podłogi jest zbawieniem.Przed budową domu był plan, aby tylko przez te nitki z podłogi dostarczać powietrze, bez dodatkowych kanałów nawiewnych w sypialniach.Teraz zamierzam go zrealizować. po zakupie Netatmo. Pozakręcam wszystkie pozostałe nawiewy w częściach mieszkalnych i zobaczymy jak będzie z stężeniem CO2. Jeśli wystarczą, będzie cacy.
    Tak czy siak, cieszę się że nie kupiłem większego (mam 260 ) reku.Te pierdoły o zakupie 2x większego reku tylko na przewentylowanie w razie imprezy na 2-3 razy w roku to bajki.U mnie chodzi na najmniejszych obrotach w trybie Silence, a myślę że można by i mniej.Dobrze , że samsung ma zmienną charakterystykę pracy wentyli.Można pozmieniać.Tutaj trzeba by się sztywno trzymać 30m3/h na osobę.Nic więcej...a może nieco mniej.
    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Chcę spróbować puścić wentylację okresowo, większe obroty przez pół godziny i pół godziny stop. Zobaczymy co będzie.
    Dodatkowo wykryłem jakieś przewiewy, może one też trochę wysuszają powietrze.
    Będzie slabo. Lepiej na min ale non stop.Choć w moim reku, na podstawie czujnika CO2 (dodatkowa opcja) można pozostawić reku w trybie Auto i wtedy pracuje kiedy potrzeba.mimo wszystko, bez kontroli na wilgotnością i stężeniem CO2, bałbym się takiego rozwiązania.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 06-03-2018 o 09:16

  13. #1573
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Teraz, jak okazało się, że bez styk do podłączenia okapu, będę mógł wykorzystać RS Fibaro i sterować prędkością wentylatora-pieniądze wyszły z kieszeni bez oporów
    Co ci da netatmo w połaczeniu z okapem ? Co zyskasz sterując prędkością obrotową wentylatora w okapie ?

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Teraz, za dnia widząc większe stężenie CO2 możesz otworzyć okna,...
    Taaa... ja i otwierane okna ...

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    A koszt większych wentyli pewnie jest śmieszny
    Min. z 1k trzeba dać. Póki co przetestuję dokładając do nawiewu drugi wentylator.

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Bartek, ja póki co skupiłem się na ogrzewaniu podłogówką.Było kilka mroźnych dni, więc starałem się ustawić krzywą grzewczą dla PC.Moje spostrzeżenia, w moim domu są takie, że najlepiej grzać non stop z najniższą możliwą temp na zasilaniu. Dla mnie to 30deg dla -20deg. Pompa pracuje wtedy z najwyższym COP, komfort jest wtedy o niebo lepszy jak przy tej samej temp.pomieszczenia ale przy "zgaszonej" podłodze.Dlatego ogrzewanie podłogowe pracuje u mnie w oparciu o temp.podłogi, a nie temp. powietrza.Mam termostaty z taką funkcją.Dmuchając równolegle z pracą OP, musiałbym wymusić na PC podniesienie temp.zasilania dla funkcji A2A. A to wiąże się z większym zużyciem energii.Tryb Air, zostawiłem sobie na wiosnę i jesień (okresy przejściowe).Jak będę potrzebował tylko czasowego podniesienia temp w czasie kiedy podłoga będzie wyłączona, np. wieczorkiem przed TV będzie zbyt chłodno
    Takie same mam wnioski Podłogówka w głównej mierze do ogrzewania, split w razie "w".
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 06-03-2018 o 10:01
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #1574
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Co ci da netatmo w połaczeniu z okapem ? Co zyskasz sterując prędkością obrotową wentylatora w okapie ?
    .
    To niie tak.
    Nie mam okapu Próbuję wykorzystać te funkcję reku do zwiększenia wydajności wentyla w razie konieczności.Podwyższone stężenie CO2, jakaś imprezka itd.

  15. #1575
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    To niie tak.
    Nie mam okapu Próbuję wykorzystać te funkcję reku do zwiększenia wydajności wentyla w razie konieczności.Podwyższone stężenie CO2, jakaś imprezka itd.
    Aaaa, ok.
    Ja mam okap, a raczej pochłaniasz z obiegiem zamknietym i ifltrami węglowymi.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #1576
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Aaaa, ok.
    Ja mam okap, a raczej pochłaniasz z obiegiem zamknietym i ifltrami węglowymi.
    Wiesz co, cały czas się zastanawiam nad pochłaniaczem.Mam wysoki salon z aneksem kuchennym (tu jest nitka wyciągu), nie czuje dyskomfortu podczas i po gotowaniu.Po 2-3 godzinach, jest już bezzapachowo w domu.Nawet przy minimalnie niskiej pracy reku.No chyba , że rybka na obiad-wtedy gorzej.Na wejściu do części nocnej w korytarzu mam też w suficie nitkę wyciągu.raczej nic z zapachów nie dostaje się do tej części domu.
    Najbardziej wkurzają mnie "masy" chłodnego powietrza napływające z nieogrzewanej antresoli kiedy jest mocno poniżej zera.Czuje zimne powietrze spadające w dół.Antresola, za sprawą mojej żony jest o ok 10m2 większa niż zakładałem. Chyba trzeba będzie ją nieco zmniejszyć, jakaś ścianka z półkami na książki i ukrytymi drzwiami.Nie za bardzo wiem, jak ta antresolę wentylować.Mam tan nitkę nawiewu i wyciągu (tak jak mi radziłeś) ale zamknąłem anemostaty na zimę.
    Takie "turbulencje" mam tylko zanim salon się nie rozgrzeje.potem są nieodczuwalne.Na antresoli jest 1-1,5 deg niższa temp.Pewnie wynika to też z tego, że jest tam tylko 25cm najlepszej wełny, a nie 40cm jak nad salonem.

  17. #1577
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Takie same mam wnioski Podłogówka w głównej mierze do ogrzewania, split w razie "w".
    Szybciej niż myślałem, stałem się "ofiarą" energooszczędnego domu.Zrobiło się gwałtownie cieplej i PC świruje.Posadzka rozgrzana, temp powrotu 25 i ponad, a na krzywej mam przy 4deg na zewnątrz -lekko powyżej 26deg.Nie ma już odbioru ciepła.Gdyby nie termostaty w pomieszczeniach na samym taktowaniu PC było by pewnie z 10kWh/ doba.
    Teraz korci mnie, aby odpalić same klimatzyatory+ grzejnik el. w łazience i sprawdzić jakie było by zużycie/komfort.

  18. #1578
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Nie za bardzo wiem, jak ta antresolę wentylować.Mam tan nitkę nawiewu i wyciągu (tak jak mi radziłeś) ale zamknąłem anemostaty na zimę.
    Takie "turbulencje" mam tylko zanim salon się nie rozgrzeje.potem są nieodczuwalne.Na antresoli jest 1-1,5 deg niższa temp.Pewnie wynika to też z tego, że jest tam tylko 25cm najlepszej wełny, a nie 40cm jak nad salonem.
    Obawiam się, że to nie wina wentylacji, tylko samego faktur posiadania antresoli i tej nieco gorszej izolacji ... Możesz też spróbować odręcić nieco anemostat wyciągowy.

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Szybciej niż myślałem, stałem się "ofiarą" energooszczędnego domu.Zrobiło się gwałtownie cieplej i PC świruje.Posadzka rozgrzana, temp powrotu 25 i ponad, a na krzywej mam przy 4deg na zewnątrz -lekko powyżej 26deg.Nie ma już odbioru ciepła.Gdyby nie termostaty w pomieszczeniach na samym taktowaniu PC było by pewnie z 10kWh/ doba.
    Teraz korci mnie, aby odpalić same klimatzyatory+ grzejnik el. w łazience i sprawdzić jakie było by zużycie/komfort.
    Ja grzeje tylko w 2 taryfie i tylko w określonych oknach czasowych połączonych z pomiarem temp. na zewnątrz. Teraz mam takie nastawy:
    - od 13:00 do 15:00 jeśli temp. nizsza od 2oC.
    - od 22:00 do 00:00 jeśli temp. nizsza od -2oC
    - od 4:00 do 6:00 jeśli temp. nizsza od -3oC
    i na razie jest OK. Nie jest za chłodno, ani nie włączam klimy.

    Niestety ogrzewanie podłogowe czy wg powyższego scenariusza, czy w oparciu o krzywą grzewczą w domu energooszczędnym nie jest idealne. Wystarczy, że mamy słoneczny dzień i robi się sauna, mimo, że dnia poprzedniego była taka sama temperatura na zewnątrz ale było pochmurne niebo. I weź to wszystko ogarnij
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  19. #1579
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Właśnie.
    Zastanawiam się, czy nie podnieść krzywej mocniej do góry, ustawić większą histerezę i zdać się na termostaty w pomieszczeniach.Niech dogrzewa szybciej, pozamykają się pętle i wtedy niech oddaje podłoga.Pompa zrobi stop.
    Może po pewnym czasie, ustabilizuje się sytuacja.

  20. #1580
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Myślę, że warto.Zwiększysz funkcjonalność systemu rekuperacji.Teraz, za dnia widząc większe stężenie CO2 możesz otworzyć okna, lecz w nocy już jest kłopot. Netatmo to fajny kombajn.warto skorzystać z jego funkcji skoro ma się Fibaro. Przy dużej wilgotności powietrza na zewnątrz, a i takie dni bywają zimą-też możesz odpalić wentyle na tryb turbo-jeśli wilgotność w pomieszczeniach będzie tego wymagała.
    Nie ma takie opcji, nawet jakbyś miał 100% wilgotności przy 0stC i tak będzie przesuszanie.

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Niestety ogrzewanie podłogowe czy wg powyższego scenariusza, czy w oparciu o krzywą grzewczą w domu energooszczędnym nie jest idealne. Wystarczy, że mamy słoneczny dzień i robi się sauna, mimo, że dnia poprzedniego była taka sama temperatura na zewnątrz ale było pochmurne niebo. I weź to wszystko ogarnij
    A to ciekawe, u mnie max podbiło chyba do ok 23st. Może ta silka rzeczywiście robi swoje? Jak odpalam kominek to w salonie też nie przekracza 23st.
    Zawsze można zrobić zwiększenie wentylacji ja się zrobi za ciepło. Będę miał takie coś na lato - jak temp podniesie się powyżej wskazanej to reku wchodzi na wyższy bieg. Będą tylko 2 biegi z regulowanymi przepływami. Włączenie okapu, podniesienie temperatury w domu powyżej wskazanej (przy tym warunku też pompa chłodzenia) lub odpalenie kominka = 2 bieg. Można to też zrobić w zimę ale to wywiewanie ciepła tymbardziej, że po zajściu słońca temp szybko spada.

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Temp na wyjściu na tych nitkach z podłogi jest wyższa o 1deg a niżeli z sufitu.W kuchni nie mam okapu i ten nawiew z podłogi jest zbawieniem.Przed budową domu był plan, aby tylko przez te nitki z podłogi dostarczać powietrze, bez dodatkowych kanałów nawiewnych w sypialniach.Teraz zamierzam go zrealizować. po zakupie Netatmo. Pozakręcam wszystkie pozostałe nawiewy w częściach mieszkalnych i zobaczymy jak będzie z stężeniem CO2. Jeśli wystarczą, będzie cacy.
    Napisz co z tego będzie. Też chciałem zostawić dodatkowe kanały na dole ale właśnie opisywali na forum dom chyba MAGa w którym to nie wyszło i zrezygnowałem. Szkoda, że nie masz więcej nawiewów, podobno na zachodzie robią w każdej sypialni nawiew (na dole) i wyciąg (na górze). Ja u siebie na 100% dokładam przepustnicę, która odetnie na noc strefę dzienną. Już leży z siłownikiem tylko nie mam czasu. Sprawdziłem, że te jest duża różnica, nawet między 1 a dwiema osobami śpiącymi w sypialni. Myślę, że zamknięcie strefy dziennej pozwoli zmniejszyć wentylację o połowę, żeby utrzymać to samo CO2 w nocy w sypialni.



    Jakbyście chcieli to mam jeszcze jeden czujnik CO2 E+E Elektronik z wyjściem 0-10V (od razu napiszę, że nie ta skala, żeby podpiąć od razy wentyle )
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 12-03-2018 o 06:46
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

Strona 79 z 81

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony