dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 303 z 1061
Pokaż wyniki od 6.041 do 6.060 z 21202
  1. #6041
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Nie, lepiej wykorzystać na bieżąco oraz odbierać ją zimą do grzania domu

    Na pewno nie jest lepiej marnować energię wyprodukowaną w okresach silnego słońca i pobierać po cenach ZE wtedy, kiedy jest potrzebna jak to ma miejsce u Ciebie
    Ten forumowicz ma swoje zdanie. Trzeba je uszanować i niech tak zostanie. Ja zrezygnowałem z dyskusji z jasiek71 z prostego względu: nie wato zaśmiecać wątku o PV. Tak na prawdę to nasz Kolega często dyskutuje o DM, a nie o fotowoltanice. Błędem było, że odpowiedziałem mu wczoraj na konkretne pytanie. Wjęcej tego nie zrobię.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #6042
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Tobie się tak wydaje, że nie mogą? To myśl tak dalej, a się jeszcze zdziwisz.
    Ty też myśl, czekaj i kibicuj. Tylko nie zapominaj, że przy tym też płacisz.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 05-03-2018 o 15:42

  3. #6043
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Nie no super wyliczenia. Brawo. Tylko ja już Ci to napisałem wcześniej tutaj .
    Chciałeś wiedzieć dlaczego wprowadzanie energii z fotowoltaiki bezpośrednio do grzałki to najmniej efektywne rozwiązanie.
    Przy takim rozwiązaniu najlepiej zastosować pompę ciepła, najlepiej o jak najmniejszej mocy. Wtedy pobór energii bardzo niski i w wydłużonym czasie.
    Dziś mając fotowoltaikę zamówiłbym pompę ciepła o poborze mocy 1 KW, lub nawet mniejszą 0,7 KW. Po to aby jak najefektywniej wykorzystywać energię z fotowoltaiki.

  4. #6044
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    ...jeszcze brakuje tylko płatności za energię bierną i będzie pozamiatane

    Dziękuje.
    Mówisz i masz , niby nie ma ale jest wątek z elektrody...

    Cytat Napisał grubs
    Za pobór energii biernej w taryfie jako tako nie ma opłat.
    Opłatę ("karę") płacisz tylko w przypadku pobrania zbyt dużej ilości energii biernej w stosunku do czynnej (czyli przy przekroczeniu dozwolonego tg = 0,4) wtedy płacisz zgodnie ze wzorem który podał nowex. Oczywiście pod warunkiem że twój dystrybutor sczytuje u Ciebie energię bierną.
    Cytat Napisał Seas
    Pan z PGE poinformował mnie, że koszty energii biernej w tej chwili są naliczane
    np
    Cytat Napisał nowex
    Cytat Napisał Seas
    O tym czy płacimy za energie bierną decyduje tgfi, najczęściej wynosi 0,4. Po przekroczeniu tej wartości powinna być naliczana opłata za energie bierną ponad limit. 0,4 oznacza stosunek energii biernej do czynnej.
    http://www.korporacjasystem.pl/oplat...ie_bierna.html
    To co powiedziałeś dotyczy pobranej energii biernej indukcyjnej - rozliczanie nadwyżki powyżej tg fi 0,4, ale w przypadku energii biernej pojemnościowej już nie ma progu niestety. Obawiam się, że to będzie nowe oręże bigenergy do walki z prosumentami.
    Cytat Napisał Seas
    Cytat Napisał Jarmie
    Dla potwierdzenia opłat za energię bierną w G11- następne rozliczenie PGE Białystok - instalacja 10 kWp pracowała 15 dni w czerwcu, licznik naliczył 50 kVArh, opłata 30 zł co w przeciągu roku daje kwotę 720 zł zakładając, że pobór energii utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Czyżby ZE pobierał ukrytą opłatę za wypasiony licznik, czy też "uzasadnione przypadki" występują tylko na tzw. ścianie wschodniej?
    Czy energia bierna pojemnościowa w rozliczeniu jest energią pobraną?
    Czy ma ona coś wspólnego z pv, czy po prostu wymiana licznika spowodowała, że operator zaczął brać ją pod uwagę.
    Cytat Napisał Jarmie
    Moje spostrzeżenia na temat energii biernej (G12W). Spisuje od tygodnia rejestr licznika (8.8.0) dwa razy dziennie rano i wieczorem. Odłączam inwerter od sieci po zakończeniu produkcji około 20, rano włączam około 6.30. W okresie nocnym licznik nabija około 0,3-0,4 kVArh, na ubiegłą noc zostawiłem włączony inwerter licznik powiększył wskazanie o 2,4 kVArh. PGE za 140 dni pracy instalacji policzył 285kVArh NT(285/140 =2,03 za noc - inwerter pracował 24h na dobę) i 196 kVArh WT (196/140=1,4 za dzień) i niezależnie od taryfy skasował 0,49 gr +VAT)
    .



    https://www.elektroda.pl/rtvforum/vi...16705#17016705

    http://globenergia.pl/oplaty-za-moc-...odne-z-prawem/

    Cytat Napisał esowa
    A tu świeża specyfikacja zamówienia INNOGY na liczniki, m.in. dla mikroinstalacji z pomiarem energii biernej ( pkt 4.1.1. SIWZ ):
    http://www.innogy.pl/pl/~/media/Inno.../SIWZ_LK07.pdf

  5. #6045
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Nie, lepiej wykorzystać na bieżąco oraz odbierać ją zimą do grzania domu

    Na pewno nie jest lepiej marnować energię wyprodukowaną w okresach silnego słońca i pobierać po cenach ZE wtedy, kiedy jest potrzebna jak to ma miejsce u Ciebie
    Tak się zastanawiam czy wy czasem zastanawiacie się co piszecie...?

    Powiedz mi co mi da pakowanie na siłę energii do sieci i jednocześnie co wieczór grzanie ciepłej wody użytkowej energią pobraną z sieci energetycznej...?
    To samo z ogrzewaniem...

    Myślisz że ile tej energii jest z fotowoltaiki...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #6046
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tylko kolektory są celową inwestycją a CWU z PV to prąd odpadowy ,zagospodarowanie nadwyżek.
    Proste jak drut...
    Tylko jakoś nasi panowie od fotowoltaiki tego nie potrafią zrozumieć...

    Wszystko w domu mam na prąd i interesuje mnie tylko energia elektryczna...
    Jaki sens robić układ cieczowy skoro nic nie zrobię z nadwyżką..., W kable grzewcze mam ten gorący glikol pakować...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #6047
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    cuuube mi nie musisz, ale spróbuj to przekazać do Tomek B... Zresztą on pisze, że ta energia bierna to były incydenty. Niestety nie jest to prawdą i tylko czekać jak wszytskie ZE będą pobierać tą opłatę.
    Energię bierną indukcyjną łatwo jest skompensować kondensatorem o odpowiedniej pojemności. Myślę, że nie ma się czego bać, chyba, że o czymś nie wiem.

  8. #6048
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Energię bierną indukcyjną łatwo jest skompensować kondensatorem o odpowiedniej pojemności. Myślę, że nie ma się czego bać, chyba, że o czymś nie wiem.
    Jak zainteresowani zobaczą , że da się obejść opłaty to coś wymyślą

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    No i stało się. Będzie podatek od "PV", szybciej niż się spodziewałem.

    To co pisałem o podatku w tym wątku i nie tylko w tym:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7565602

    Ustawa: http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2...ment330373.pdf

    I potwierdzenie
    http://odnawialny.blogspot.com/2018/...-ustawy-o.html

    Po prowadzeniu nowych warunków dla mikroinstalacji (też o tym pisałem), jeszcze brakuje tylko płatności za energię bierną i będzie pozamiatane

    Dziękuje.
    Cytat
    Bez konsultacji wprowadzono opodatkowanie VAT energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci przez prosumentów, właścicieli mikroinstalacji (art. 4) oraz właścicieli małych instalacji (art. 92)


    Jeszcze trochę to opodatkują solary





    Cytat Napisał Rysiek83 Zobacz post
    Teraz pewnie Pan Adam M. Pije szampana i się śmieje"
    Teraz to już napewno

  9. #6049
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    cuuube mi nie musisz, ale spróbuj to przekazać do Tomek B... Zresztą on pisze, że ta energia bierna to były incydenty. Niestety nie jest to prawdą i tylko czekać jak wszytskie ZE będą pobierać tą opłatę.
    Przecież ZE pobierały na początku 2017 roku opłaty za energię bierną. Dlaczego tak szybko jak zaczęli od razu się z tego wycofali? I co z interpretacją prawa, które stanowi, że wszyscy są wobec niego równi? Czym różni się prosument od konsumenta energii elektrycznej? Jeśli będą chcieli coś takiego przepchnąc ustawowo, to zapłacić będą musieli wszyscy.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 05-03-2018 o 21:56

  10. #6050

  11. #6051
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Zobaczymy co postanowi URE w związku z oczekiwaniami OSD. Zawsze jest tak, że zatwierdzane przez URE wnioski bardzo sie różnią od tych, które wpłyną.

  12. #6052

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak się zastanawiam czy wy czasem zastanawiacie się co piszecie...?

    Powiedz mi co mi da pakowanie na siłę energii do sieci i jednocześnie co wieczór grzanie ciepłej wody użytkowej energią pobraną z sieci energetycznej...?
    To samo z ogrzewaniem...

    Myślisz że ile tej energii jest z fotowoltaiki...?
    Widzę, że to Ty nie czytasz co się do Ciebie pisze.
    Przecież pisałem, że przy PV korzystam z własnej energii i grzeję CWU, wtedy kiedy będzie własny prąd a nie w nocy. Po co w nocy miałbym grzać wodę?! To że teraz bez PV to robię, to zupełnie inna bajka bo płacę 9 gr/kWh zamiast 62 gr/kWh.

    Z ogrzewaniem to chyba nie da się inaczej zrobić, jak oddać do sieci latem a odebrać zimą. Jeśli masz z kolei pomysł na taki mega magazyn energii to słucham
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  13. #6053
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Widzę, że to Ty nie czytasz co się do Ciebie pisze.
    Przecież pisałem, że przy PV korzystam z własnej energii i grzeję CWU, wtedy kiedy będzie własny prąd a nie w nocy. Po co w nocy miałbym grzać wodę?! To że teraz bez PV to robię, to zupełnie inna bajka bo płacę 9 gr/kWh zamiast 62 gr/kWh.

    Z ogrzewaniem to chyba nie da się inaczej zrobić, jak oddać do sieci latem a odebrać zimą. Jeśli masz z kolei pomysł na taki mega magazyn energii to słucham
    A co ty chcesz do tego mega magazynu włożyć...?
    Myślisz że ile energii będzie z instalacji o mocy 3kWp jeżeli dzień w dzień potrzebuję ok 10 kWh na bieżące zużycie...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #6054

    Domyślnie

    Oj jasiek, raz piszesz, że masz tyle to energii zimą i że jest super, a teraz że przecież latem nie będziesz miał za dużo.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  15. #6055

    Domyślnie

    Jego panele mają funkcję adaptacji w zależności od pogody, nawet w 100% dzień z zachmurzeniem może produkować max moc. Moje jeszcze tak nie potrafią ale zaczynam się modlić i może do końca roku Bogowie wysłuchają moich modłów. Wtedy zacznę się modlić o produkcję w nocy nawet w mniejszych ilościach
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #6056
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Oj jasiek, raz piszesz, że masz tyle to energii zimą i że jest super, a teraz że przecież latem nie będziesz miał za dużo.
    Wiesz co to jest obciążenie kaskadowe...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #6057

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Wiesz co to jest obciążenie kaskadowe...?
    Żeś zabłysnął rozumiemy że Ty wiesz i mam powiedz bo nawet google nie wie: http://lmgtfy.com/?q=obci%C4%85%C5%BCenie+kaskadowe
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #6058
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Żeś zabłysnął rozumiemy że Ty wiesz i mam powiedz bo nawet google nie wie: http://lmgtfy.com/?q=obci%C4%85%C5%BCenie+kaskadowe
    Ale do czego służą sterowniki kaskadowe to chyba wiesz...

    Powiedz mi "co cie boli" ...??
    Czy ja coś robię za Twoje pieniądze ,czy do czegoś Ciebie zmuszam...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #6059

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ale do czego służą sterowniki kaskadowe to chyba wiesz...
    Ja myślałem że zmuszasz mnie to wiedzy o obciążeniu kaskadowym a zaraz później piszesz że ma to być sterowniki kaskadowe, w kolejnym poście mam sprawdzić urządzenia kaskadowe?
    Czy ja Ciebie pytam czy VP1 mam posadzić w miejscu VP2 a Autajski Oranżeryj w gruncie czy pod przykryciem? Ale węź mi podpowiedz bo nie mam przekonania.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #6060
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja myślałem że zmuszasz mnie to wiedzy o obciążeniu kaskadowym a zaraz później piszesz że ma to być sterowniki kaskadowe, w kolejnym poście mam sprawdzić urządzenia kaskadowe?
    Czy ja Ciebie pytam czy VP1 mam posadzić w miejscu VP2 a Autajski Oranżeryj w gruncie czy pod przykryciem? Ale węź mi podpowiedz bo nie mam przekonania.
    Idź się leczyć człowieku...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 303 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony