dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie czy opieraliście z jednej strony pustaki stropow na ścianie?

    gdzieś w opisie stropu teriva mignęło mi info że nie można opierać pustaków stropowych na materiale na którym opiera się belka stropowa

  2. #2

    Domyślnie

    Ja budowałem z belitu i zanim połżyli pustaki stropowe na belicie robili na poduszkę (tak to się chyba nazywa) z betonu. Narazie wszystko OK.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie do końca rozumiem: czy chcesz z jednej strony podeprzeć pustak o scianę a z drugiej o belkę terriva?


    Kod:
                                     ________
                                 |  belka   |
    -----------               -----------------
    Jeśli:
    poziom: ------------- to ściana, na której leży belka;
    belka ma swoją wysokość (kilka centymetrów);
    to jak położysz pustaka stropowego to podparcie z lewej strony będzie niżej o te kilka centymetrów
    Kaśka

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Jak tak robiłem, belki układałem na specjalnych kształtkach wieńcowych (w kształcie litery L z zawiniętym do góry krótkim końcem), dostarczonych przez producenta stropu, a skrajne pustaki na betonie komórkowym. Dla wyrównania poziomów (to o czym pisze Kaskaa) dałem jeden cienki bloczek 6cm na płasko i drugi pionowo jako szalunek tracony (razem 30cm). Kształtki wieńcowe miały dokładnie taką wysokość (30 cm).
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Am00. Kaskaa nie pisze o tym , o czym Ty myślisz, tylko o wcięciu w spodniej części pustaka które to wcięcie wkłada sie w belkę, a które ma nie 6cm tylko najwyżej 3 cm głębokości.
    Kaska , mozna pustak połozyć nie wcięciem tylko powierzchnią spodnią na scianie i już się wszystko licuje. Czasami inwestorzy przerabiają rozmiar domów, rodzaj stropów i po ułożeniu pustaków np: od lewej strony, z prawej zostaje przykładowo pół pustaka i wtedy kładą go na ścianie (po uprzednim obcięciu, aby zmieścił się wieniec)
    pzdrw

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Masz rację, ale jak się mieści belka, to lepiej dać belkę i potraktować ją jako część wieńca.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  7. #7

    Domyślnie

    Nie zauważyłem tego tematu i właśnie zacząłem temat pokrewny (ale po fakcie ...) - "wysunięte pustaki teriwy". Ja miałem wieniec opuszczany i na skraju oczywiście deskę. Pustaki docinali mi i opierali na tej desce - jest równo. Ponieważ wieniec jest dość szeroki, jeżeli nie trzeba było przycinać pustaki były trochę więcej wsunięte, aby oparły się na belce nie "zębem" ale spodnią płaszczyzną. Ale nie wiem czy takie opieranie jest zgodne ze sztuką - mi wydało się sensowne.
    Natomiast powstał problem w czasie zalewania, mianowicie pustaki "dopchnęło" do wieńca, powodując ich zsuwanie się z belek wewnętrznych[/url]

  8. #8

    Domyślnie

    Zdecydowanie nie opierać. Dawać belkę skrajną umieszoną przy ścianie
    pzdr

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko aby tak zrobic to chyba musisz mieć dom zaprojetkowany pod terivę, żeby ci dobrze pasowało. Zazwyczaj są jednak inne ograniczenia wymiarów i albo ci belka wejdzie w wieniec (jak go powiążesz ?), albo ci troche zostanie. Jak się da to oczywiście dać belkę. Jednak w ogólnym przypadku nie wiem jak to zrobić, żeby było zgodnie ze sztuką

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli wymiary nie pasują to skrajny element wynikowy zdecydowanie lepiej zalać z betonu niż kombinować z pustakami.
    pzdr

  11. #11

    Domyślnie

    i jeszcze jedno: układanie belek należy rozpoczynać i dopasowywać do ścianek działowych, które znajdują się nad stropem, tak aby ścianka stała na zdwojonym żebrze. W skarjanych przypadkach będą dwa pola wynikowe. Nie należy "na siłę" dopasowywać rozstawów belek.
    pzdr

  12. #12

    Domyślnie

    budulec:
    Oczywiście ze ściankami działowymi masz rację. Po wczorajszym betonowaniu muszę Ci przyznać rację również w tym, że lepiej zalać betonem niż docinać (nie jestem jednak budowlańcem i tak mi się po prostu wydaje). Ale to chyba ma i tak znaczenie montażowe (jak się teriwę przytnie z boku , to ciężko po tym chodzić, bo się zapada), a nie wytrzymałościowe, bo wydaje mi się, że wytrzymałość i tak jest z belek i nadbetonu, a nie z pustaków

  13. #13

    Domyślnie

    obok pojawił się temat w którym piszą że jak się oprze pustak z jednej strony na belce a z drugiej na ścianie to potem pęka tynk bo strop pracuje - ale na chłopski rozum powinno być inaczej bo jeśli pstak stropowy skrajny opiera się tylko na belkach i pracyje to wtedy pojawiaja się pęknięcia w tynku a jeśli z jednej strony opiera się na belce a zdrugiej na niepracującej ścianie to miejsce połączenia stropu ze sciana nie pracuje i nie pinny pojawiać się pęknięcia

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony