dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Zmniejszenie wysokości otworu okiennego

    Witam,

    Jestem przed przygotowaniem otworów okiennych do pomiarów. Dom budowany z ceramiki. Ściana dwuwarstwowa, okna zlicowane ze ścianą.
    Z uzgodnień z monterami wyszło, że muszę podmurować 3 cm tak aby parapet wyszedł na wysokości jaką chcemy (90cm).
    Rozważam kilka opcji:

    1. Użycie płyt Ytong Multipor 3cm (przyklejenie do ceramiki). Mam tutaj małą zagwozdkę czy taka płyta wytrzyma ciężar okna.
    Generalnie jest używana do ociepleń, a ja planuję oprzeć na niej dolną ościeżnicę okna.
    https://www.ytong-silka.pl/pl/ociepl...drzwiowych.php

    2. Wykonanie szalunku i zrobienie poduszki betonowej 3cm.
    Rozwiązanie jest czasochłonne (chcę to zrobić sam) no i mniej "ciepłe" od Multiporu.

    Co sądzicie o w/w rozwiązaniach. Może możecie polecić jakiś mocniejszy materiał od Multiporu o grubości 3cm (max 4 z cienką spoiną).

    pozdrawiam i dziekuję
    gienas

  2. #2

    Domyślnie

    Zwyczajowo okno nie spoczywa na murze poniżej. Mocowane jest po całym obwodzie kołkami czy dyblami. Wisi na nich. Pogoń tych leniwców ich kolesie z zewnątrz montowane okna otynkowali mi elegancko gipsem. Robiłem na delegacji to zorientowałem się po paru latach

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Zwyczajowo okno nie spoczywa na murze poniżej. Mocowane jest po całym obwodzie kołkami czy dyblami. Wisi na nich. Pogoń tych leniwców ich kolesie z zewnątrz montowane okna otynkowali mi elegancko gipsem. Robiłem na delegacji to zorientowałem się po paru latach
    Czyli rozumiem, że ten 3 cm bloczek da radę ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.956

    Domyślnie

    Bloczek da radę bez najmniejszego problemu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Bloczek da radę bez najmniejszego problemu.
    Ok. Dzięki za odpowiedź. Zobaczę jeszcze ten Ytong Multipor w składzie i zdecyduję. Pozdr

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Zwyczajowo okno nie spoczywa na murze poniżej. Mocowane jest po całym obwodzie kołkami czy dyblami. Wisi na nich.
    Widzę, że zasada "Nie znam się to się wypowiem" ma się dobrze
    Okno nie może "wisieć" ale ma stać na klockach podporowych! Inaczej prędzej czy później będą problemy...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.136

    Domyślnie

    A nie można dać poszerzenia? Pozwoli to na większy manewr w przypadku gdyby coś jednak poszło inaczej z kuchnią..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek Zobacz post
    Widzę, że zasada "Nie znam się to się wypowiem" ma się dobrze
    Okno nie może "wisieć" ale ma stać na klockach podporowych! Inaczej prędzej czy później będą problemy...
    Co ma wisieć nie utonie. Jedynie może się wypaczyć.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    A nie można dać poszerzenia? Pozwoli to na większy manewr w przypadku gdyby coś jednak poszło inaczej z kuchnią..
    Jest już zaplanowana listwa podparapetowa (oknoplast) i dalej brakuje 3 cm. Dzisiaj murowałem ze standardowego
    betonu komórkowego ściankę 15 cm pod okno balkonowe 2.7 metra. Było to moje pierwsze praktyczne doświadczenie z BK i naprawdę teraz mam dopiero obawy zastosować Multipor 3cm którego gęstość jest dużo mniejsza niż standard BK.

    Zawsze mogę te 3cm wylać betonem ale nie chciałbym tego robić bo to jednak mostek pod oknem.

    Inny plan to wywalić listwę podparapetową i zastosować standardowy BK o grubości 5 cm. Też mnie to nie przekonuje bo ta listwa jest ciepła z uszczelką no i zmniejsza się wygoda montażu parapetów.

    Jakieś inne pomysły jak sobie poradzić z tymi 3 cm żeby było ciepło i stabilnie ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał gienas Zobacz post
    Jakieś inne pomysły jak sobie poradzić z tymi 3 cm żeby było ciepło i stabilnie ?
    A co stoi na przeszkodzie by wpiąć jeszcze jedną "listwę parapetową"?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Lub wręcz zostawić te 3cm luzu i odpowiednio podeprzeć klockami podporowymi (odpowiednio ułożone kliny pvc)
    Spokojnie można przy takiej szczelinie zamocować kotwy i powiązać okno z murem
    Nie ma też żadnych późniejszych kłopotów z montażem parapetów zarówno wewnętrznych i zewnętrznych
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Lub wręcz zostawić te 3cm luzu i odpowiednio podeprzeć klockami podporowymi (odpowiednio ułożone kliny pvc)
    Spokojnie można przy takiej szczelinie zamocować kotwy i powiązać okno z murem
    Nie ma też żadnych późniejszych kłopotów z montażem parapetów zarówno wewnętrznych i zewnętrznych
    Okna będą montowane tak, że jest już doliczone 5 cm luzu ( 3 listwa, 2 pianka) i ciągle brakuje 3 cm.
    Jak zostawie dodatkowe 3 to na piankę zostanie 5 cm - trochę dużo ...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Fakt jeśli 5cm to trochę dużo ale to nie tragedia
    Dodać druga listwe podparapetowa jak wspomniał bwojtek lub po prostu dwie dechy i wylewka - i nie martw się o wyimaginowane mostki
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Fakt jeśli 5cm to trochę dużo ale to nie tragedia
    Dodać druga listwe podparapetowa jak wspomniał bwojtek lub po prostu dwie dechy i wylewka - i nie martw się o wyimaginowane mostki
    I tak teź chyba zrobię, 2 dechy i wylewka, zawsze to pewniejsze od 3 cm kawalka gazobetonu ...
    Z zewnatrz bedzie ocieplenie także mostek nie powinien być straszny ...

    pozdrawiam i dziękuję

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Daj sobie spokój z tym wydumanym mostkiem.
    To miejsce i tak będzie po ociepleniu cieplejsze o wiele cieplejsze od ościeżnicy
    Zrób jak mówimy i śpij spokojnie
    Przestań czytać Forum bo oszalejesz i większośc bzdur jaka tu się wypisuje przez laików pozbawi Cię włosów

    Jest jeszcze jedna możliwość.
    Zamiast podmurowywac możesz w tym oknie zastosować ciepły parapet
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony