dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 106 z 119
Pokaż wyniki od 2.101 do 2.120 z 2379
  1. #2101
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    400Ah to było w sklepie...

    Zwykły kwasiak rozruchowy pracujący cyklicznie umiera bardzo szybko...
    W tygodniu podpinam inwertor, dam znać ile wytrzymają

  2. #2102
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    W tygodniu podpinam inwertor, dam znać ile wytrzymają
    Inwerter zjada na własne potrzeby ok 0,3-0,5 kWh na dobę...
    W akumulator kwasowy trzeba załadować ok 30% więcej energii niż potem z niego wyciągamy...
    Trzeba o tym pamiętać ...

    W tym wszystkim jest jeszcze sprawność samej przetwornicy...

    W rzeczywistości cały układ osiąga w porywach ok 50% sprawności ....
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 13-01-2019 o 23:01
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #2103
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Inwerter zjada na własne potrzeby ok 0,3-0,5 kWh na dobę...
    W akumulator kwasowy trzeba załadować ok 30% więcej energii niż potem z niego wyciągamy...
    Trzeba o tym pamiętać ...

    W tym wszystkim jest jeszcze sprawność samej przetwornicy...

    W rzeczywistości cały układ osiąga w porywach ok 50% sprawności ....
    Ale te 50% offgrid w porównaniu z czym?
    A ongrid jaką ma sprawność? 100%

    Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia. Jaki masz punkt siedzenia? Ja mam taki: wycofuje się z funduszu inwestycyjnego za pomocą którego grałem na giełdzie, sprawność tej inwestycji na dzień dzisiejszy -20%.Żeby odpalić ongrida trzeba zainwestować minimum 15 tys. i czekać pół roku zanim ciebie podłączą. Offgrid na 3kWp wychodzi mnie za 6 tys. Mija miesiąc jak upiłem panele i lada chwila je odpalam bez zbędnych formalności. Jedyna różnica pomiędzy on offgrid to akumulatory co kupiłem na złomie i mam nadzieję, że za pół roku gdy je tam zawiozę będą droższe.
    A więc z mojej perspektywy siedzenia mam 150% sprawności tej inwestycji.
    Nie wiem ile będzie miał sprawności mój inwertor, bo to autorski projekt świeżo upieczony.

  4. #2104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    Ale te 50% offgrid w porównaniu z czym?
    A ongrid jaką ma sprawność? 100%

    Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia. Jaki masz punkt siedzenia? Ja mam taki: wycofuje się z funduszu inwestycyjnego za pomocą którego grałem na giełdzie, sprawność tej inwestycji na dzień dzisiejszy -20%.Żeby odpalić ongrida trzeba zainwestować minimum 15 tys. i czekać pół roku zanim ciebie podłączą. Offgrid na 3kWp wychodzi mnie za 6 tys. Mija miesiąc jak upiłem panele i lada chwila je odpalam bez zbędnych formalności. Jedyna różnica pomiędzy on offgrid to akumulatory co kupiłem na złomie i mam nadzieję, że za pół roku gdy je tam zawiozę będą droższe.
    A więc z mojej perspektywy siedzenia mam 150% sprawności tej inwestycji.
    Nie wiem ile będzie miał sprawności mój inwertor, bo to autorski projekt świeżo upieczony.
    "Kreatywną" matematykę to zostawmy z boku...
    Proponuję skupić się na zagadnieniu ...

    Off grid ma ok 50% a nawet mniej w stosunku do normalnej sieci energetycznej...
    Taki przykład...
    Zużywamy w gospodarstwie domowym 100kWh ...( Czyli tyle nakręcił licznik energii elektrycznej...)
    Teraz aby zużyć tyle samo poprzez układ zasilania akumulatorowego ( Aku kwasowe...) z przetwornicą potrzeba najpierw do tego układu dostarczyć ok 50% więcej energii....( Pomiń narazie z kąd ta energia...)

    Onn grid czyli układ sieciowy ma sprawność samego inwertera ponad 90% i "sprawność" magazynowania 80 lub 70% zależnie od mocy samej instalacji...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #2105

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    "Kreatywną" matematykę to zostawmy z boku...
    Proponuję skupić się na zagadnieniu ...

    Off grid ma ok 50% a nawet mniej w stosunku do normalnej sieci energetycznej...
    Taki przykład...
    Zużywamy w gospodarstwie domowym 100kWh ...( Czyli tyle nakręcił licznik energii elektrycznej...)
    Teraz aby zużyć tyle samo poprzez układ zasilania akumulatorowego ( Aku kwasowe...) z przetwornicą potrzeba najpierw do tego układu dostarczyć ok 50% więcej energii....( Pomiń narazie z kąd ta energia...)

    Onn grid czyli układ sieciowy ma sprawność samego inwertera ponad 90% i "sprawność" magazynowania 80 lub 70% zależnie od mocy samej instalacji...
    Układ hybrydowy Ingrid z powerwallem tesi i PV osiąga ponad 85% sprawności. Czyli można. Można też eksperymentować próbując się do tego wyniku zbliżyć pytanie gdzie jest granica sensowności takich inwestycji? Bo za chwilę się okaże że te eksperymenty wyjdą drożej niż zakup gotowego produktu na rynku.

  6. #2106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Układ hybrydowy Ingrid z powerwallem tesi i PV osiąga ponad 85% sprawności. Czyli można. Można też eksperymentować próbując się do tego wyniku zbliżyć pytanie gdzie jest granica sensowności takich inwestycji? Bo za chwilę się okaże że te eksperymenty wyjdą drożej niż zakup gotowego produktu na rynku.
    85% sprawności względem czego...?

    Tu nie chodzi nawet o to czy eksperymenty wyjdą taniej czy drożej...
    Problemem jest cały czas pojemność baterii w odniesieniu do potrzeb użytkowania gospodarstwa, możliwości przejęcia nadwyżki energii z PV i na żywotności samego aku kończąc...

    Powerwall Tesli ma bodajże 16kWh pojemności czyli może wystarczyć co najwyżej na jedną dobę i codziennie musi być słońce aby fotowoltaika o mocy 2 kWp dała radę go uzupełnić....
    W takim wydaniu od razu widać że jest za mała bateria i za mało fotowoltaiki...
    Aby to jako tako chciało działać trzeba by że 70-90kWh baterii i 3-4kWp fotowoltaiki a i tak część energii z paneli w sezonie letnim by się marnowało czy raczej nie było by możliwości jej wykorzystania...

    A w tym wszystkim jest jest jeszcze pytanie o długowieczność samej baterii bo o ile cykli raczej by dużo nie miała to nie wiadomo jak wygląda degradacja samych ogniw z powodu upływu czasu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #2107

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    85% sprawności względem czego...?

    Tu nie chodzi nawet o to czy eksperymenty wyjdą taniej czy drożej...
    Problemem jest cały czas pojemność baterii w odniesieniu do potrzeb użytkowania gospodarstwa, możliwości przejęcia nadwyżki energii z PV i na żywotności samego aku kończąc...

    Powerwall Tesli ma bodajże 16kWh pojemności czyli może wystarczyć co najwyżej na jedną dobę i codziennie musi być słońce aby fotowoltaika o mocy 2 kWp dała radę go uzupełnić....
    W takim wydaniu od razu widać że jest za mała bateria i za mało fotowoltaiki...
    Aby to jako tako chciało działać trzeba by że 70-90kWh baterii i 3-4kWp fotowoltaiki a i tak część energii z paneli w sezonie letnim by się marnowało czy raczej nie było by możliwości jej wykorzystania...

    A w tym wszystkim jest jest jeszcze pytanie o długowieczność samej baterii bo o ile cykli raczej by dużo nie miała to nie wiadomo jak wygląda degradacja samych ogniw z powodu upływu czasu...
    Tesla wytrzymuje ponad 5000 cykli, co biorąc pod uwagę fakt, iż nie codziennie cyklmma miejsce daje spokojnie 10 lat (8 lat gwarancji).

    Co do potrzebnie pojemności - o wiele taniej będzie wrzucić pompę ciepła i dzięki temu zmniejszyć potrzeby, 16 kWh dziennie na same potrzeby bytowe spokojnie starczy na 3-4 dni drogiego prądu ( nie musimy dążyć do zera, powinniśmy kierować się obniżeniem zuzycia w szczycie co w ostatecznym rozrachunku wszystkim się opłaci).

    U nas nie ma jeszcze odpowiednich taryf, ale w całej Unii można przebierać i czasem coś zarobić jak się taka bateryjkę w domu ma.

  8. #2108

    Domyślnie

    85% sprawności tego co złapane dachu w stosunku do tego co zmagazynowane i odebrane z baterii.

  9. #2109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Tesla wytrzymuje ponad 5000 cykli, co biorąc pod uwagę fakt, iż nie codziennie cyklmma miejsce daje spokojnie 10 lat (8 lat gwarancji).

    Co do potrzebnie pojemności - o wiele taniej będzie wrzucić pompę ciepła i dzięki temu zmniejszyć potrzeby, 16 kWh dziennie na same potrzeby bytowe spokojnie starczy na 3-4 dni drogiego prądu ( nie musimy dążyć do zera, powinniśmy kierować się obniżeniem zuzycia w szczycie co w ostatecznym rozrachunku wszystkim się opłaci).

    U nas nie ma jeszcze odpowiednich taryf, ale w całej Unii można przebierać i czasem coś zarobić jak się taka bateryjkę w domu ma.
    5000 cykli przy jakim procencie rozładowania baterii...?

    16 kWh akumulatora to jest mało...
    Puścisz taką baterię przez przetwornicę aby zasilać chałupę i ledwo wystarczy na dobę...
    Bateria która pracuje pełnymi cyklami cały czas zdechnie po kilku latach ...( Li-ion...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #2110
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Albo ja źle szukam albo rzeczywiście brak relacji offgridowców? A jak są to szczątkowe informacje albo totalny negatyw. Katowałem przez parę miesięcy 3 akumulatory ze szrotu, co dziennie rozładowanie 15-20A. Władowałem w nie 100kW i nic, żyją.
    Offgrid nie oznacza katowanie akumulatorów. Mam zamiar na każdy zainstalować przetwornicę i rozładowywać w sposób cywilizowany
    Szykuję się do instalacji u klienta instalacji 20kW w akumulatorach. Będą ładowane i rozładowywane dedykowanym balanserem. Wiec żaden nie zostanie zniszczony przez kolegę bo nie będą mieli do siebie bezpośredniego dostępu.
    A co do sprawności, mam 300-600m2 pod fotowoltaikę. Nie tylko dachy i puste łąki, no i ogrodzenie. Przy tej cenie paneli 60g Watt, mogę kupić czterokrotnie więcej niż te instalację ongrid. Więc pytanie o sprawność akumulatorów jest pytaniem retorycznym, tu bezpodstawnym.
    Mam cztery pary akumulatorów ładowanych bezpośrednio od słońca, nie rozbiegają się, więc balansowania nie wymagają, dla czego nie wiem i nikt nie może odpowiedzieć Gdy prąd przewala za 30 V tylko jeden na samym końcu łańcucha gotuje się.

  11. #2111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6591 Zobacz post
    A dlaczego akurat 12V bateria nie wymaga balansowania?
    To że takiego pakietu 6 cel nie da się balansować wcale nie znaczy że balansowania nie wymaga.
    No nikt bogatemu nie zabroni...
    Chcesz to balansuj...

    Zwykle czepianie się...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #2112
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    5000 cykli
    Bateria która pracuje pełnymi cyklami cały czas zdechnie po kilku latach ...( Li-ion...)
    Z tego co wiem Musk nie podawał nigdzie ile cykli wytrzyma jego bateria. Coś przegapiłem?

  13. #2113

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    Z tego co wiem Musk nie podawał nigdzie ile cykli wytrzyma jego bateria. Coś przegapiłem?
    No weź. Przecież stoi jak byk w opisie powerwalla. Poza tym to te same ogniwa co w autach, tylko mają większy spokój w pracy.

  14. #2114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    Albo ja źle szukam albo rzeczywiście brak relacji offgridowców? A jak są to szczątkowe informacje albo totalny negatyw. Katowałem przez parę miesięcy 3 akumulatory ze szrotu, co dziennie rozładowanie 15-20A. Władowałem w nie 100kW i nic, żyją.
    Offgrid nie oznacza katowanie akumulatorów. Mam zamiar na każdy zainstalować przetwornicę i rozładowywać w sposób cywilizowany
    Szykuję się do instalacji u klienta instalacji 20kW w akumulatorach. Będą ładowane i rozładowywane dedykowanym balanserem. Wiec żaden nie zostanie zniszczony przez kolegę bo nie będą mieli do siebie bezpośredniego dostępu.
    A co do sprawności, mam 300-600m2 pod fotowoltaikę. Nie tylko dachy i puste łąki, no i ogrodzenie. Przy tej cenie paneli 60g Watt, mogę kupić czterokrotnie więcej niż te instalację ongrid. Więc pytanie o sprawność akumulatorów jest pytaniem retorycznym, tu bezpodstawnym.
    Mam cztery pary akumulatorów ładowanych bezpośrednio od słońca, nie rozbiegają się, więc balansowania nie wymagają, dla czego nie wiem i nikt nie może odpowiedzieć Gdy prąd przewala za 30 V tylko jeden na samym końcu łańcucha gotuje się.
    A jak stwierdzasz że te akumulatory są w dobrym stanie...?

    Skończ z tymi wyliczankami bo nie o to tutaj chodzi...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #2115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    No weź. Przecież stoi jak byk w opisie powerwalla. Poza tym to te same ogniwa co w autach, tylko mają większy spokój w pracy.
    No abyś się nie zdziwił z tym spokojem pracy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #2116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6591 Zobacz post
    Mam nadzieję że w Twoim przypadku nie jest to zwykła niewiedza.
    Czy teraz będziemy składać baterię akumulatorów kwasowych z pojedynczych cel o napięciu 2,1v i łączyć je w pakiety za pomocą bms aby coś udowodnić...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #2117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6591 Zobacz post
    A Ty co chcialeś udowodnić pisząc że 12 voltowa bateria kawasowa nie wymaga balansowania?
    Jak już piszesz o balansowaniu to bądź konsekwentny.
    Powiedz to producentom akumulatorów ...

    Nie bardzo wiem czemu ma służyć ta przepychanka...l

    Kupujesz akumulator kwasowy w sklepie, widzisz na nim jakieś zaciski pomiędzy celami służące do podłączenia balansera...?
    Widziałeś gdzieś w ofercie bms do akumulatorów kwasowych który ma nadzorować każdą celę z osobna...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #2118
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    t
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Powiedz to producentom akumulatorów ...

    Nie bardzo wiem czemu ma służyć ta przepychanka...l

    Kupujesz akumulator kwasowy w sklepie, widzisz na nim jakieś zaciski pomiędzy celami służące do podłączenia balansera...?
    Widziałeś gdzieś w ofercie bms do akumulatorów kwasowych który ma nadzorować każdą celę z osobna...?
    Też sobie zadawałem jakiś czas temu pytanie, dla czego 12 akumulatorów połączonych w szereg trzeba bilansować a 12 cel nie? Może jest tak, że pana jedna cela ona ciągnie za sobą pozostałe? Łatwo to sprawdzić, rozkręcę akumulator i zmierzę pod obciążeniem jak jest.

  19. #2119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    t

    Też sobie zadawałem jakiś czas temu pytanie, dla czego 12 akumulatorów połączonych w szereg trzeba bilansować a 12 cel nie? Może jest tak, że pana jedna cela ona ciągnie za sobą pozostałe? Łatwo to sprawdzić, rozkręcę akumulator i zmierzę pod obciążeniem jak jest.
    Wydaje się że przyczyną braku balansowania w pojedyńcze akumulatorze 12v jest po prostu olewka tematu...

    Cele w akumulatorach dobiera się tak aby miały jak najbardziej zbliżone parametry ale i tak zawsze będzie ta najsłabsza która powoduje szybsze zużycie baterii...
    Im głębiej i częściej rozładowujemy akumulator to ta słaba cela szybciej umiera ciągnąć za sobą całą baterię...
    Dlatego nikt nigdy nie podaje 100% cykli rozładowania, zawsze jest to niewielki procent 20-30%...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #2120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Tak swoją drogą ciekawe ile można by przedłużyć żywotność baterii robiąc jej balansowanie każdej celi...?
    Ktoś wie jak zrobić balanser do cel kwasowych...?( Na takie napięcia jak w kwasiaku...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 106 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony