dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kris2682

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszow
    Kod pocztowy
    35-314
    Posty
    131

    Domyślnie Głębokość wykopu pod fundament. Ile wymienić gruntu.

    Witam.
    Pytanie do bardziej doświadczonych.
    Ile faktycznie wybierać tej ziemi. Wiem że zgodnie z projektem, wiem że strefa przemarzanie. Chodzi o to, że z netu bo z tąd tylko czerpie wiedzę wychodzi ze należy wybrać cały grunt do górnej wysokości ławy fundamentowej i tak chce. Natomiast wykonawca twierdzi że na tym terenie nie ma potrzeby wystarczy zdjąć humus i kopać głębiej pod ławy a środek zostawić. Grunt gliniasty.
    Dodam że i tak za koparke place osobno a firma dysponuje zageszczarka 300kg. Więc nie Sądze że chodzi o ułatwienie sobie życia lub obniżenie kosztów.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wystarczy humus.
    Serio chcą 300kg zagęszczarką zagęszczać wewnątrz ścian fundamentowych? Robisz dobrze zbrojone ściany monolityczne? Nawet przy takich miałbym obawy - a przy bloczkach to już całkiem.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kris2682

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszow
    Kod pocztowy
    35-314
    Posty
    131

    Domyślnie

    Ściany monolityczne

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Nie musisz wybierać całego gruntu, Wykonawca akurat w tym przypadku radzi dobrze, warto zrobić drenaż na poziomie ławy fundamentowej po zewnatrz oczywiście

  5. #5

    Domyślnie

    Wystarczy humus.
    Serio chcą 300kg zagęszczarką zagęszczać wewnątrz ścian fundamentowych? Robisz dobrze zbrojone ściany monolityczne? Nawet przy takich miałbym obawy - a przy bloczkach to już całkiem.
    Nie musisz wybierać całego gruntu, Wykonawca akurat w tym przypadku radzi dobrze, warto zrobić drenaż na poziomie ławy fundamentowej po zewnatrz oczywiście
    Dlaczego Wystarczy humus ? Przeciez on ma jak twierdzi glinę czyli grunt wysadzinowy.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    Dlaczego Wystarczy humus ? Przeciez on ma jak twierdzi glinę czyli grunt wysadzinowy.
    A na nim do poziomu terenu wysypie ze 30cm piasku a jak ma sensownie zaprojektowany dom (poziom zero z pół metra ponad poziomem terenu) to jeszcze kilkanaście cm piasku dosypie. Więc wilgoć nie podejdzie i nie ma jak wysadzić, nawet, jakby to miało zamarznąć. A nie będzie miało jak zamarznąć nawet, jakby wilgoć podeszła, bo zaraz pojawi się termoizolacja fundamentu od zewnątrz a nad chudziakiem pojawi się dom.

  7. #7

    Domyślnie

    Chwila ... Czyli i tak bedzie musiał nasypac tego piachu i zagescic ? roznica tylko taka ze nie np nie 80 cm piachu tylko 30 cm ? dobrze to rozumiem ?

    Do tej pory bylem przekonany ze wszystko (grunt wysadzinowy) w strefie przemarzania (powiedzmy 1 m) jak nabierze wilgosci to wysadza. A czy nabierze wilgoci czy nie to nie mamy pewnosci... No ja bym sie chyba jednak bał.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    Do tej pory bylem przekonany ze wszystko (grunt wysadzinowy) w strefie przemarzania (powiedzmy 1 m) jak nabierze wilgosci to wysadza. A czy nabierze wilgoci czy nie to nie mamy pewnosci... No ja bym sie chyba jednak bał.
    Wewnątrz zaizolowanych fundamentów pod domem jaka masz głębokość przemarzania? Nawet bez ogrzewania domu?

  9. #9

    Domyślnie

    Mozesz jasniej ? Generalnie podejmuje temat ponieważ nie do konca moge skumac głeboskosci przemarzania gruntu a bardziej kwestii kiedy wymieniac ten grunt a kiedy nie i ewntualnie ile... U mnie w regionie jest to 1m... czyli mam rozumiec ze ten 1m wyznaczam od stanu zero budynku ? NP: Jesli stan zero mam 40 cm nad poziomem gruntu to wtedy wymieniam tylko 60 cm ? dobrze mysle ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wewnątrz ocieplonych fundamentów zamarzanie nie występuje, wiec nie ma się co przejmować pod tym względem. No, chyba że ktoś zostawia na zimę na etapie chudziaka budowę.
    Glina, jak jest i niezruszona, nie uplastyczniona wewnątrz ław to w niczym nie przeszkadza. Co innego zasypywanie nią, moczenie czy próba jej zagęszczenia.

  11. #11

    Domyślnie

    Nooo to teraz zgłupiałem... To dlaczego wszyscy posiadający glinę wewnatrz i jednosczesnie ocieplający sciany fundamentowe wmieniaja grunt ? To po co kopac i posadawiac ławy na głębokosci przemarzania jak przeciez wg twojej teorii moznaby było wykopać na 40 cm gruntu i zalać ławy i dobrze ocieplic.... w koncu jak wewnatrz ocieplonego fundamentu nic nie przemarza to moznaby bylo tak zrobic.... Po co kazdy Wyimenia grunt ? Wyyybacz ale ja dalej nie rozumiem toku rozumowania.

  12. #12

    Domyślnie

    Od wewnątrz nie zamarza ale od zewnątrz już tak.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    To po co kopac i posadawiac ławy na głębokosci przemarzania jak przeciez wg twojej teorii moznaby było wykopać na 40 cm gruntu i zalać ławy i dobrze ocieplic.... w koncu jak wewnatrz ocieplonego fundamentu nic nie przemarza to moznaby bylo tak zrobic....
    Wewnątrz fundamentu ocieplonego co najmniej na głębokość przemarzania nie zamarznie grunt, bo nie ma go co zmrozić jak od góry go chroni dom. Jak zrobisz płycej, to mróz wysadzi fundament i pod fundamentem może "wejść" do wnętrza. Za to jak masz ławy wewnątrz (dodatkowa ściana nośna wewnątrz bryły) to przecież jej nie ocieplasz, bo nie grozi jej zamarzanie. I pod tym względem mogłaby być posadowiona wyżej - ale prościej i bezpieczniej pod względem konstrukcyjnym zrobić ją na tym samym poziomie, co ławy pod ścianami zewnętrznymi.

    Po co wymieniają jak nie ruszyli to ja nie wiem. Część kopie na równo z dołem ław (też nie wiem po co) i robi szalunek. Jak ruszysz glinę, to już jej nie zagęścisz i trzeba sypać coś innego w jej miejsce.
    Ja mam piaski gliniaste i gliny piaszczyste. Nie wymieniałem tego, co leżało od tysięcy lat i osiadało
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-04-2019 o 21:00

  14. #14

    Domyślnie

    Nooo dobrze wiec dlaczego wszyscy wymieniają grunt ? zazwyczaj wymieniają go na poziomie pełnej wysokości sciany fundamentowej (powiedzmy te 70-80 cm).... Po co to kazdy robi ? Jesli Posadowi sie ławy na glebokosc przemarzania gruntu , ociepli sie... to po co wszyscy wewnatrz wymieniaja grunt jesli juz po postawieniu domu nic tam nie zamarza ?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    Mozesz jasniej ? Generalnie podejmuje temat ponieważ nie do konca moge skumac głeboskosci przemarzania gruntu a bardziej kwestii kiedy wymieniac ten grunt a kiedy nie i ewntualnie ile... U mnie w regionie jest to 1m... czyli mam rozumiec ze ten 1m wyznaczam od stanu zero budynku ? NP: Jesli stan zero mam 40 cm nad poziomem gruntu to wtedy wymieniam tylko 60 cm ? dobrze mysle ?
    Źle myślisz. 1metr liczy się od poziomu gruntu, poziom "0" nie ma nic do rzeczy.
    jeżeli masz poziom zero 40cm nad poziomem gruntu, to kopiesz na 1 metr i wtedy masz 1,40, jak poziom zero masz 1m nad poziomem gruntu to znów kopiesz na 1 metr i wtedy od dołu ławy do poziomu zero masz 2 metry. itd itd.


  16. #16

    Domyślnie

    Wymieniaja bo tak po prostu jest wygodniej robic. wybierasz grunt po calosci i poruszasz się normalnie a nie korytarzami wzdłuż ław. Po wybraniu wokol law zeby moc normalnie murowac zostaje Ci na srodku gorka z ktora niewiadomo co zrobic jak zageszczac itd.

  17. #17

    Domyślnie

    Nooo dobrze ... a co jesli mam poziom zero 40 cm nad poziomem gruntu ... stawiam dom i obsupuje go piachem/czymkolwiek i zageszczam... powstaje ziemia grunt na poziomie zero... czy wtedy poziom przemarzania nie licze od poziomu zasypania domu ?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    Nooo dobrze wiec dlaczego wszyscy wymieniają grunt ?
    Pytaj tych, co tak robią. I tych, co twierdzą, że wszyscy tak robią.

    Dla przykładu taki rysunek z artykułu naszego gospodarza.



    I film, w którym pada stwierdzenie, że w domu jednorodzinnym łączna grubość piasku pod PnG nie powinna przekraczać 30cm.


  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    Nooo dobrze ... a co jesli mam poziom zero 40 cm nad poziomem gruntu ... stawiam dom i obsupuje go piachem/czymkolwiek i zageszczam... powstaje ziemia grunt na poziomie zero... czy wtedy poziom przemarzania nie licze od poziomu zasypania domu ?
    Głębokość przemarzania liczysz od docelowego poziomu terenu (nie poziomu zero budynku).
    Dawanie poziomu zero budynku na poziomie gruntu oznacza, że górę chudziaka masz jakieś 25-30cm poniżej poziomu gruntu. To zły pomysł. Góra chudziaka powinna być znacząco powyżej poziomu terenu, żeby woda rozbryzgowa czy woda z oberwania chmury, która nie wsiąknie od razu nie dostała się nad poziomą hydroizolacje która masz na chudziaku.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-04-2019 o 22:02

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.236

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapelusz Zobacz post
    Nooo dobrze wiec dlaczego wszyscy wymieniają grunt ?
    Uogólniasz za bardzo ciągle wszyscy i wszyscy. Nikt kto liczy kasę i myśli nie wywali całej gliny ze środka domu bo i po co? Wywal się tylko humus i to co potrzba do wykonania ścian fundamentowych. I to się później uzupełnia piaskiem, pospółka.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony