dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 810 z 902
Pokaż wyniki od 16.181 do 16.200 z 18038
  1. #16181
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jakby się ktoś zastanawiał jakiego nawożenia potrzebują różaneczniki: https://www.ogrodinfo.pl/szkolkarstw...iec-wyjatkowy/
    Żadnego.
    Dobrze wiedzieć. Mam 6 szt tego osobnika ale w tym roku już podsypałam je nawozem dla różaneczników. Po zimie wyglądają słabo, pokazywałam wcześniej. Liście zwinięte, brązowe. Pryskałam je topsinem, mam nadzieję że dadzą radę skoro są mniej wymagające od pozostałych Rh.

  2. #16182
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lens79

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Żuromin
    Kod pocztowy
    09-300
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Nie przycięłam. Niewiele o niej wiem, więc czekam co pokaże dalej.
    Jestem przeciwniczką okrywania. Jeśli coś u mnie nie wytrzymuje, wylatuje z ogrodu. A wietrznie mam od pioruna.
    Hakonechloa może cierpieć z powodu suszy. Może już przed zimą była podsuszona.Lubi lekko wilgotno. Większość traw nie lubi zarówno podmakania jak i zbyt suchego sanowiska.
    Dzięki. No widzisz, a ja z tych co zawsze mają nadzieję, ze w kolejnym roku może przetrwają Taka naiwna jestem
    Hakone przed zimą były dorodne, duże. Teraz po deszczach jest już z nimi trochę lepiej, zaczynają się zagęszczać. Tylko dwie zupełnie nie odbiły - ale standardowo się nie poddam i wymienię je na nowe

  3. #16183
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Lens - zastanów się czy te brązowe liście to nie wynik zasolenia gleby (lub zwykłej zimowej suszy fizjologicznej)?

  4. #16184
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Lens79 i Budowlany_laik, artykuł wyraźnie omawia tylko tę jedną odmianę różanecznika
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  5. #16185
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W sumie różaneczników w Arboretum kórnickim też nikt nie nawozi.

  6. #16186
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Myślę, że dlatego, że rosną tam już długo. Znaczenie ma kwasowość gleby. Pierwszy raz w tym roku zastosowałam miksturę różanecznikową po zimie, bo największy krzew miał zbyt jasne liście i malo zawiązał pąków kwiatowych. W zeszłym sezonie nieco zaniedbałam pilnowania kwasowości, a one nie pobierają składników pokarmowych z gleby jeśli ph ie takie jak trzeba.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  7. #16187

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    skoro w rogu rośnie tamaryszek, to dlaczego ma coś rosnąc za nim? Jak tam jest za dużo miejsca to może przesadzić tamaryszka jeszcze bliżej płotu?

    Moim zdaniem między tamaryszkiem a niskimi bylinami powinna być strefa niewysokich krzewów (lub wysokich traw). I to kilku sztuk, by stworzyć grupę.
    No jukki chyba niewysokie nie są... Czyli co proponujesz między tamaryszkiem a jukką? Rozumiem, że wybór mam między rozchodnikiem okazałym a perovskią? A trawy jakie ewnetualnie? Sorry, że Cię tak męczę, ale jakoś mi ciągle coś tam nie pasuje...

  8. #16188
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Raczej miałam na myśli np. tawułę trójłatkową, różę pomarszczoną, pęcherznicę itp.

  9. #16189

    Domyślnie

    wiem, że gusty są różne

    ale może ktoś wskazać lilie , które pachną ładnie
    a przestrzec przed tymi co nie pachną, a śmierdzą, duszą, denerwują- bo taką paskudę zdarzyło mi się kupić

    zwykłe, tanie, nie zbyt wysokie, bez odmian kolekcjonerskich
    najchętniej białe i bordowe/czerwone

    w tym tygodniu idę na targi i może raz przygotuję się do zakupów

    miałam lilie w ogródku, i chyba coś mi zżarło

  10. #16190
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maryska777

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Zmieniam adres
    Posty
    6

    Domyślnie

    Lilie to nalepiej chyba zasadzić w takich koszyczkach (które chronią przed gryzoniami), a potem do ziemii. Albo ogólnie w doniczkach. Pozdrawiam super forum!

  11. #16191

    Domyślnie

    te koszyczki wydają mi się za płytkie, a lilie głęboko uciekają w ziemię
    i same łatwo się rozpadają,
    wolę plastikowe skrzynki na owoce, czasem markety wystawiają

    mogły też zgnić

  12. #16192
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Elfir, popraw mnie proszę, jak coś palnę nie tak

    Niktspecjalny, bardzo szkoda, że nie znasz odmiany, bo można byłoby z większą pewnością sądzić jak twoja wisteria dalej będzie się zachowywać po zimie.
    Masz z nią podobny kłopot jak ja, bo kupiłam w Leroy Merlin swoje 4 pierwsze niby pięknie opisane, że są jakiejś tam odmiany i do tego fioletowe. Miały też zgodnie z etykietą zakwitnąć max w 3-cim roku od posadzenia w gruncie. Nic z tego się nie sprawdziło.
    Okrywałam je przez piersze 3 zimy, które wtedy były dosyć ostre. Mimo to jedna po 2-giej zimie nie ruszyła. Na kwitnienie czekałam 7 lat, co i tak było szczęściem, ponieważ moje wisterie ewidentnie okazały się być siewkami, a te kwitną najczęściej dopiero po 10 latach. Tak jest, gdy kupuje się rośliny niewiadomego pochodzenia.
    Twoją wisterię podejrzewam właśnie, że jest siewką. Dlatego mimo, że to już duże pnącze dotąd nie zakwitła.

    Wiem, że przeczytałeś i obejrzałeś rady Szczepana Marczyńskiego. Pozostaje tylko zastosować je w praktyce Wiem, że to trauma i to nie tylko za pierwszym razem. Sama to odczułam. Ale wisterii ciężko cięciem zaszkodzić. Jedynie można spowodować, że słabiej zakwitnie.

    Wiele nie podpowiem patrząc na te zdjęcia. Ale widzę np. że pędy szybko przyrastają, że okręcają się wokół siebie jak im wypadło. Jeśli tak je zostawisz, to powstanie kłębowisko nie do opanowania. Na dodatek w okresie bezlistnym wyglądające brzydko.

    Rozumiem, że założenie jest takie, że pnącze zarośnie pergolę.
    Jest trochę późno na ostre główne cięcie, ale po pierwsze ona jeszcze nie kwitła i jednak trzeba opanować powstający „kołtun”, bo w lipcu będzie to już bardzo trudne. Nie umrze jeśli ją teraz potniesz. Dlatego zupełnie wyjątkowo posłużyłabym się sposobem cięcia jakie wykonuje się wczesną wiosną na pnączu, które jeszcze nie kwitło.
    Wybrałabym 1, maksimum 2 silne, najgrubsze pędy idące od ziemi jako przewodniki. Albo (jeśli z ziemi wychodzi tylko jeden) wyrastające z głównego pędu powyżej 50-70 cm nad ziemią. Nie muszą być w tej chwili najdłuższe. One będą bazą do ukształtowania pnącza. Fajnie byłoby, gdyby te pędy owinęły się wokół siebie, bo to bardzo dekoracyjnie wygląda, roślinie nie szkodzi, a wręcz ją wzmacnia. Można nawet ukształtować wisterię jak drzewko z pniem ze spiralnie skręconych pędów i koroną.
    Z każdego takiego pędu-przewodnika pozostawiłabym maksimum 3 pędy długie. Resztę ciełabym zostawiając 3-4 oczka. Wycięłabym też całkowicie gałęzie zbyt liczne oraz te źle ułożone.
    Takie cięcie robię co roku w końcu marca, albo w pierwszej połowie kwietnia.

    Na przełomie lipca i sierpnia robi się cięcie korygujące. Jeśli wisteria jeszcze nie kwitła powinno się pędy wyrosłe w tym roku skrócić do 2-3 liści. Jeśli zaś już kwitła, to te nowe, boczne wyrosłe z głównego „pnia” pędy z tego roku, przycina się zostawiając 4-5 liści. Na nich wisteria zawiąże jesienią (koniec sierpnia) pąki kwiatowe na przyszły rok.

    Każde cięcie jest zależne od tego jaką formę chcemy nadać roślinie. Trzeba pamiętać, że wisterie najlepiej kwitną na krótko przyciętych pędach wyrosłych na pędach starszych oraz na ubiegłorocznych pędach długich.


    Jeśli chodzi o miskanty, myślę, że pracowicie odbudowują system korzeniowy, który sprzedający bardzo mocno przyciął tnąc wielką karpę na części.
    Miskant ukorzenia się, przynajmniej u siebie to stwierdziłam, na głębokość 70 cm, a nawet więcej. Widziałam w necie zdjęcia korzeni długich na 1,5 metra.
    Strasznie dużo padało w ostatnim czasie.Zrobiłem fotki ich przyrostu.Popatrz.Zapytam może głupio.W rozmowie z tym magikiem od mis-kantów zapamiętałem ,że one nie kwitną. Czy ja coś pomyliłem czy on prawdę mi powiedział?






  13. #16193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kwitną, ale musi być długa, ciepła, słoneczna jesień

  14. #16194

    Domyślnie

    niktspecjalny, możesz zakryć w całości grysem kółka gdzie posadziłeś trawy. Mam tak u siebie wiele sztuk i przebijają się spokojnie.

  15. #16195
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    niktspecjalny, możesz zakryć w całości grysem kółka gdzie posadziłeś trawy. Mam tak u siebie wiele sztuk i przebijają się spokojnie.
    Dzięki za podpowiedź.Widzisz ten magik co mi je sprzedał nakazał wręcz by, w splantowanym miejscu (fotka) ,położyć grubszą geowłókninę i miejsca nasadzeń rozciąć.Zdziwiło mnie, że niektóre przeszły własnie prze geowłókninę.Mówisz że jak przysypie te otwory to te co jeszcze nie wyszły, wyjdą między tym grysem?

  16. #16196
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Moje Giganteusy kwitną od 3 lat co roku.
    Na zdjęciach kolejno, 2 zdjęcia z pażdziernika 2016, 2 z listopad a2017 i listopad 2018. To te najwyższe kwiatostany. Niższe to niektóre też miskanty innych odmian.
    W zeszłym roku było wyjątkowo, bo po raz pierwszy zakwitły Zebrinusy i Gracillimus, który nigdy dotąd nie kwitł.
    Na ostatnim zdjęciu w wazonie są kity miskantów cukrowych w sierpniu 2018, które ścięłam i do dziś zdobią kąt przy wejściu do salonu.

    Nazwa:  2016_10-pazdziernik_Giganteusy.jpg
Wyświetleń: 172
Rozmiar:  101,4 KB

    Nazwa:  2017_11-listopad-P1010034.jpg
Wyświetleń: 173
Rozmiar:  97,5 KB

    Nazwa:  2018_10-31pazdziernik-P1010001-3.jpg
Wyświetleń: 171
Rozmiar:  104,4 KB

    Nazwa:  2018_08-31sierpien_TRAWY-P1010075.jpg
Wyświetleń: 173
Rozmiar:  98,2 KB
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  17. #16197
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Miskanty mają tak mocne kły, że przebiją się spokojnie przez agrowłókninę nawet grubą.

    Szmata roślinom szkodzi. Powstaje pod nią grzyb, a korzenie roślin zamiast rosnąć w głąb, rosną tuż pod nią na boki. Są przegrzewane.

    Stosuję agrowłókninę do wypalania chwastów w ogrodzie. Do tego, jeśli tylko lato jest słoneczne nadaje się znakomicie. Nic się pod nią nie uchowa. Wszystko zostanie ugotowane jak w piekarniku.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  18. #16198
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Miskanty mają tak mocne kły, że przebiją się spokojnie przez agrowłókninę nawet grubą.

    Szmata roślinom szkodzi. Powstaje pod nią grzyb, a korzenie roślin zamiast rosnąć w głąb, rosną tuż pod nią na boki. Są przegrzewane.

    Stosuję agrowłókninę do wypalania chwastów w ogrodzie. Do tego, jeśli tylko lato jest słoneczne nadaje się znakomicie. Nic się pod nią nie uchowa. Wszystko zostanie ugotowane jak w piekarniku.
    Witam.Pesteczka ale ja położyłem geowłókninę.

    Geowłókniny stosowane są w budownictwie do stabilizacji gruntu oraz jako warstwa filtracyjna, separacyjna, ochronna, drenażowa, wzmacniająca podłoże lub pełnią kilka funkcji jednocześnie.
    Agrowłóknina czarna jest znakomita do ściółkowania gleby w celu poprawienia warunków rozwoju roślin. Idealnie eliminuje chwasty, bez konieczności używania środków chemicznych.
    Może to i porażka z mojej strony ale ten magik zaznaczył mi aby była to geowłóknina.Patrząc na Twoje trawy które tworzą swoisty dizajn i nastrój ,moje chciałem by przed domem wniosły coś z elegancji. Coby nie było mają zdobić dodatkowo płot i jego otoczkę.Taki był zamysł by ludziska przechodzące miały na czym oko przytulić..Pzdr.

  19. #16199
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    geowłoknina nadal jest plastikową szmatą blokującą wymianę gazową między glebą o atmosferą, zaduszającą korzenie roślin. Nawet bardziej od agrowłókniny bo jest bardziej gęsta.
    Sprzedawca wciśnie naiwnemu klientowi cokolwiek, ale doświadczenia ludzi na forach wskazują na zupełnie coś innego.

  20. #16200
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.662
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja mam na skarpach polożoną włoknine 50g/m2, zasypane 4cm kamienia i wszystko, co tam posadzilem rosnie, jak szalone.
    Laurowisnie, barwinki, suchodrzew, katalpa, funkie, katalpa, świerk, jałowce pierisy japońskie.
    W tym roku doszly jeszcze azalie i hortensje.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 25-05-2019 o 14:20
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 810 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony