Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
Trochę się pobawiłem ustawieniami. Proszę jeszcze o cierpliwość, gdyż te parametry pracują wolno. Jak coś ustawię w jeden dzień, to dopiero mogę sprawdzić zachowanie pieca na drugi dzień, aż się sytuacja ustabilizuje, a nie zawsze mam czas jechać na budowę (dom nadal w budowie). Nie do końca wiem jak masz to wszystko ustawione (tzn. jest jeszcze parę parametrów), ale będziemy wyjaśniać.

Załączyłem widok kafelków ekranu głównego. Drugi od lewej w drugim rzędzie z rysunkiem płomienia, temp. 19,7 °C to jest główny kafelek palnika.
Można ustawić stałą temperaturę zasilania tylko na tym palniku, w ogóle wyłączając wszystkie strefy. Mój piec tak przez chwilę chodził.
Z tego co zauważyłem ustawienia palnika chyba mają priorytet (piszę chyba, bo zawsze jest drobna fluktuacja temperatury - ale nie taka jak u Ciebie - powyżej temperatury ustawionej, a ponadto jest bezwładność systemu, zanim temperatura spadnie).
Pytanie pierwsze co masz ustawione na palniku "Ręczne zapotrzebowanie ciepła - AP002" ?
Pokaż zdjęcie kafelków, chcę upewnić się czy masz wyłączone wszystkie niepotrzebne strefy. Dla każdej strefy ustawiamy: Tryb Pracy Strefy i Funkcja Strefy.
U mnie na tym załączonym obrazku widzisz 3 strefy:
1. Z domkiem - to jest strefa podpięta pod CB-03
2. Z biurkiem (podświetlona) - podpięta pod SCB-10 (CircA-1)
3. Z łóżkiem - podpięta pod SCB-10 (CircB-1) - czyli tak jak Twoja, którą chcemy ustawić.

Najpierw upewnij się, że żadna z tych dodatkowych stref nie bruździ w temperaturze Twojej wody. Najlepiej byłyby w tym celu wyłączyć (np. jak nie będzie Was w domu) na kilka godzin wszystkie inne strefy i zostawić tylko tę strefę B i zobaczyć co będzie z temperaturą.

Potem trzeba przejrzeć wszystkie parametry palnika i strefy B. Parametry palnika mogą nadpisywać ustawienia strefy.
No i jeszcze inna uwaga. W tym gnieździe temperatury jest termostat on-off?
Bo każde z wejść temperatury może być sterowane na 4 sposoby.
  • zwarcie kabelkiem - udaje termostat On-Off w trybie ciągłego zapotrzebowania na ciepło
  • termostat on-off (który faktycznie włącza i wyłącza) - on działa w trybie zwarcie-rozwarcie - bez modulacji
  • termostat w protokole OpenTherm 5V. I tu bardzo ważna uwaga: jeśli termostat jest w protokole Open Therm, to przejmuje kontrolę nad piecem i wszystkie te parametry, których nie obsługuje stają się nieaktywne.
  • termostat w protokole Remeha 24V. Tak działa Smart TC. Wtedy on pozostawia wszystkie parametry pieca aktywne. Jest to najlepsze rozwiązanie, bo w pełni wykorzystuje parametry kotła.


Podaj tryb pracy i funkcję strefy dla każdej ze stref.
W strefie A ustawiłem stałą temperaturę za pomocą "Temperatura zadana obiegu bez czujnika zewnętrznego". Dołączyłem zdjęcie i jest to dolny parametr na zdjęciu. Ty masz podpięty czujnik zewnętrzny, więc albo temperatura obiegu jest dyktowana temperaturą zewnętrzną, albo jest ustawiona na stałe tym właśnie parametrem, ale wtedy trzeba deaktywować czujnik zewnętrzny dla danego obiegu.

P.S. Mam pełno zdjęć z parametrami, ale forum muratora uważa że są za duże i muszę je kompresować przed każdym wstawieniem...
Hej,
Wielkie dzięki za dotychczasową pomoc.

Chwilowo wszystko niby działa tak jak należy - poza faktem, że temperatura wody na podłogówce zamiast działać na podstawie zadanej temperatury, działa na podstawie czujnika zewnętrznego i krzywej.

Mam podobne odczucia, że ustawienia palnika są nadrzędne. Tu faktycznie można ustawić stałą temperaturę zasilania, ale w takim przypadku nie możemy sterować ręcznie załączeniem i wyłączeniem pieca - to jest pewnie fajne dla domu w budowie, aby cały czas minimalnie był grzany.

W moim przypadku zdaję sobie sprawę, że nawet jak ustawię temperaturę zasilania 38 stopni to piec ją minimalnie przekroczy - to pewnie wynika z faktu, że mam przewymiarowany kocioł (posłuchałem dewelopera....Spokojnie taki jak Twój by wystarczył. Teraz czasami uruchamiają się 1-2 pętle, piec chodzi na 0,5% mocy i potrafi przekroczyć zadaną temperaturę ).

Załączam link ze zdjęciami moich ustawień - jak potrzeba inne daj proszę znać.
Ikona z lodówką - to strefa do której podłączony jest Smart TC - podłączona do SBC 10. Tej strefy nie potrzebuję. Przy uruchomieniu pieca podpięta tam była pompa cyrkulacyjna od CWU. W tej chwili pompą steruję osobno. Tryb pracy tej strefy to godzinowo - nie pamiętam dlaczego, ale nie mogę wyłączyć tej strefy - coś przestaje działać - czujnik temperatury zewnętrznej czy coś innego - nie pamiętam. Tak czy inaczej ta strefa niczemu nie służy, jest tylko po to aby podpiąć Smart TC, ale nie wiem czy nie zrezygnuję z możliwości łączenia się z piecem zdalnie i nie zdemontuje Smart TC.
Ikona z domkiem - to moja podłogówka. Na zdjęciach są wszystkie parametry, Gdyby tutaj w strategiach regulacji była opcja - stała temperatura zasilania - to rozwiązałoby problem.

Czy możesz coś więcej napisać o tym "gnieździe temperatury" - bo to może tu jest u mnie problem, że w strefie z podłogówką mam termostat w protokole....i czasami właśnie wywala mi jakiś błąd opentherm....
W jaki sposób to sprawdzić/ustawić?

Zdjęcia znajdują się tutaj: https://share.icloud.com/photos/0L5n...O5Xgm8exjDHC0Q

Pozdrawiam
Wojtek