dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 24 z 25
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 486
  1. #461

    Domyślnie

    Cytat Napisał loko4 Zobacz post
    Witam wszystkich. Posiadam kocioł Auer od 4 lat i chciałbym dopytać użytkowników jakie macie ustawienia w krzywej grzewczej jaka min i max temperatura zewnętrzna, temperatura max i min w obiegu z grzejnikami?Staracie się, aby kocioł chodził na niższych temperaturach, czy lepiej wyższych? W chwili obecnej wygląda to tak, że kocioł startuje oczywiście pełną parą, ponieważ nie ma żadnej modulacji cały czas pracuje z mocą 20 kw nagrzewa dom do 22 c i się wyłącza. Jak temperatura spadnie do 21, 4 ponownie się włącza i dogrzewa do 22( mam sterownik pokojowy który był w zestawie) Tylko, że w tym okresie co nie pracuje woda w obiegu zdąży sie wychlodzić i odczuwalny jest dyskomfort, ponieważ w domu niby jest 21,6 stopnia, ale odczuwalny jest chłód. Myśle, że tak pracujący kocioł jest mało oszczędny, ponieważ co jakiś czas musi rozgrzać całą wodę w obiegu. W chwili obecnej testuje opcję autoadaptacji krzywej grzewczej, ale sytuacja wygląda podobnie. Z góry dziękuję za pomoc.
    Podaj może trochę danych: moc kotła, instalacja stara na dużych przekrojach czy nowa na małych przekrojach, ilość wody w instalacji, kubatura do ogrzania, które obwody wykorzystane?
    Nastawy parametrów u mnie:
    temperatura zewnętrzna -15/20oC
    temperatura kotła 70/35oC
    delta temperatury 16/8oC.
    Jak ustawisz temperatury nisko to kocioł nagrzewa dom długo, jak podniesiesz temperatury to będzie nagrzewał szybciej.

  2. #462
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loko4

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam. Moc kotła 20 kw instalacja na małych przekrojach miedziana, grzejniki stalowe nie mam podłogowki. Dom około 160 m2 + piwnica pod całym domem ale tam grzejniki wyłączone. Jeżeli chodzi o ilość wody w instalacji to nie znam dokładnych danych, ale myślę że ponad 100 litrów na pewno. Ja na chwilę obecną mam włączony parametr p221 autoadaptacji krzywej, więc w chwili obecnej mamy -4 to temperatura zadana przez kocioł to 49 c. Jeśli mogę wiedzieć , ile średnio na miesiac/dobę spala Ci ten kociołek gazu ?mi styczeń, który był stosunkowo ciepły wyszedł 270 M3.

  3. #463

    Domyślnie

    Za styczeń po odliczeniu CWU i kuchni wyszło około 270m3. Temperatura w domu 23oC.
    Autoadaptacji nie używam bo to jest tylko przestawianie temperatury kotła lub pogodówki (jak jest włączona) w górę i w dół na podstawie zapotrzebowania w ostatnich 24 godzinach.
    Nie ma tego jasno określonego w instrukcji więc przypuszczam że Autoadaptacji używa się gdy nie ma pogodówki.
    Ostatnio edytowane przez midi20 ; 08-02-2020 o 20:26

  4. #464
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loko4

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Za styczeń po odliczeniu CWU i kuchni wyszło około 270m3. Temperatura w domu 23oC.
    Autoadaptacji nie używam bo to jest tylko przestawianie temperatury kotła lub pogodówki (jak jest włączona) w górę i w dół na podstawie zapotrzebowania w ostatnich 24 godzinach.
    Nie ma tego jasno określonego w instrukcji więc przypuszczam że Autoadaptacji używa się gdy nie ma pogodówki.
    A jaka wielkość domu? Faktycznie autoadaptacja chyba tylko przydatna przy samym czujniku z wyświetlaczem bez pogodowki. Dzisiaj wyłączę ta funkcje, ponieważ wczoraj zadał sobie temperaturę w obiegu 36 c przy 4c na zewnątrz ,więc długo dogrzewał dom do ustawionych 22 stopni. Normalnie mam ustawione tekie nastawy: temp. zew. 20/-30 (serwisant zawsze mi zmienia na 20/-15, ale wtedy nawet kocioł nie zdąży dogrzać do zadanej tem. obiegu i się wyłącza bo w domu zrobi się szybko 22c) temp.obiegu 35/70, delta 16/8. Przy tych ustawieniach dom dobrze dogrzewa sie jak jest dużo na plusie i dużo na minusie. A jak masz ustawiony przedział czasowy dla funkcji przeciw krótkim cyklom? tak jak w instrukcji 6/12? Ja zauważyłem, że dla dego kotła to chyba bez roznicy w zużyciu gazu, czy chodzi na wysokich czy niskich temperaturach.

  5. #465
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Jak to jest z tymi wszystkimi piecami elektrycznymi przykładowo mam dostarczyć do ogrzania domu 10000kwh to czy dostarcze to grzałka czy piecem elektrycznym to zapłacę tyle samo za rachunki.

  6. #466

    Domyślnie Temperatura eko i komfort

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Można zastosować inny termostat pod warunkiem że ma styk bezpotencjałowy. Wpina się go w miejsce czujnika pokojowego. Przed przepięciem należy w menu kontroli danego obiegu zmienić kontrolę strefy z czujnika na termostat. Potem wyłączyć kocioł i dokonać przepięcia czujnika.
    Jeśli chcesz uniknąć znacznego ochłodzenia wody CO kup termostat z histerezą +/- 0,1oC lub z PWM.
    Zapomniałem dodać że wypięcie czujnika pokojowego bez zmiany kontroli strefy skutkuje sygnałem awarii.
    Dzięki za informacje,a Ty jakiej firmy masz termostat . Histerezę masz +/- 0,1'C ?. Jest to mój pierwszy sezon z tym kotłem. Testuję różne ustawienia
    temperatury , obecnie do 13.00 mam 21 'C eko, a od 13.00 do 23.00 mam 21,5 komfort. Jakie masz temperatury pokojowe nastawione?
    Ostatnio edytowane przez skap ; 09-02-2020 o 13:32

  7. #467

    Domyślnie

    Cytat Napisał loko4 Zobacz post
    A jaka wielkość domu?
    Kubatura - 440m3.
    Pogodówka jest ustawiana do zapotrzebowania domu przy temperaturach zewnętrznych. Kocioł nie musi dogrzać obiegu do temperatury wynikającej z pogodówki. Przecież podstawowym zadaniem jest utrzymanie w domu zadanej temperatury i o tym decyduje czujnik/termostat pokojowy.
    Jeżeli dom zostanie nagrzany szybko to kocioł pracuje krócej i zużywa mniej gazu.
    Funkcja zapobiegania krótkim cyklom jest chyba dla CWU.

  8. #468

    Domyślnie

    Cytat Napisał skap Zobacz post
    Dzięki za informacje,a Ty jakiej firmy masz termostat .
    Mam Aquen z PWM. Auraton też takie robi.
    Zmieniając czujnik z wyświetlaczem na termostat rezygnujesz z eko, komfort i antyzamarzanie ustawianych na kotle.
    Na termostacie który mam nastawiam temperatury dzienną, nocną i antyzamarzanie oraz jest 9 programów czasowych kiedy i jak ma grzać (w jakich godzinach jakie temperatury).

  9. #469
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loko4

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Kubatura - 440m3.
    Pogodówka jest ustawiana do zapotrzebowania domu przy temperaturach zewnętrznych. Kocioł nie musi dogrzać obiegu do temperatury wynikającej z pogodówki. Przecież podstawowym zadaniem jest utrzymanie w domu zadanej temperatury i o tym decyduje czujnik/termostat pokojowy.
    Jeżeli dom zostanie nagrzany szybko to kocioł pracuje krócej i zużywa mniej gazu.
    Funkcja zapobiegania krótkim cyklom jest chyba dla CWU.
    Dzięki za odpowiedź. Głównie chodzi mi o to, zeby kocioł nie miał tak dlugich przestojów, ponieważ woda w instalacji się wychladza i za każdym razem kiedy się włącza musi rozgrzać na nową cała wodę w instalacji. Mam ustawione 22 i gdy spadnie do 21,4 to się załącza. Czasami grzejniki mam po 1,5 godziny zimne bo czujnik pokojowy nie włączy kotła póki nie spadnie do 21,4 wtedy w tym okresie w domu odczuwa się zimno. Myślę, że będę musiał wymienić ten czujnik na inny.

  10. #470

    Domyślnie

    Sprawdzone u mnie. Po zmianie czujnika inny komfort.
    Na poprzedniej stronie opisałem też wymianę zaworu zwrotnego przy pompie CO na trójdrożny.

  11. #471
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loko4

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Sprawdzone u mnie. Po zmianie czujnika inny komfort.
    Na poprzedniej stronie opisałem też wymianę zaworu zwrotnego przy pompie CO na trójdrożny.
    Coś takiego? https://allegro.pl/oferta/przewodowy...ource=facebook

  12. #472

    Domyślnie

    Ma PWM to zrobi co trzeba. Jeśli tylko odpowiada Ci sposób ustawiania temperatury i nie potrzebujesz programów czasowych.

  13. #473
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loko4

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Ma PWM to zrobi co trzeba. Jeśli tylko odpowiada Ci sposób ustawiania temperatury i nie potrzebujesz programów czasowych.
    A Ty który model Aquen posiadasz?

  14. #474

    Domyślnie

    Mam AQ-225RC bezprzewodowy. Zmieniałem lokalizację czujnika i nie chciało mi się kłaść kabli.

  15. #475
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loko4

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Wągrowiec
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Mam AQ-225RC bezprzewodowy. Zmieniałem lokalizację czujnika i nie chciało mi się kłaść kabli.
    Dzięki za pomoc. Jak zakupie czujnik to napiszę, czy zdało to egzamin. Pozdrawiam.

  16. #476

    Domyślnie

    Cytat Napisał midi20 Zobacz post
    Mam Aquen z PWM. Auraton też takie robi.
    Zmieniając czujnik z wyświetlaczem na termostat rezygnujesz z eko, komfort i antyzamarzanie ustawianych na kotle.
    Na termostacie który mam nastawiam temperatury dzienną, nocną i antyzamarzanie oraz jest 9 programów czasowych kiedy i jak ma grzać (w jakich godzinach jakie temperatury).
    Zaniepokoił mnie zapis w instrukcji instalacji i obsługi pkt.3.6.3 zaznaczenie z wykrzyknikiem "Nie należy stosować programowalnych termostatów pokojowych lub regulatorów PID"
    Rozumiem, że Twój termostat jest programowalny i współpracuje z kotłem. Nie rozumiem więc po co ten zapis w instrukcji, może chodzi o programowalne głowice termostatyczne przy grzejnikach.
    Ostatnio edytowane przez skap ; 10-02-2020 o 17:13

  17. #477

    Domyślnie

    U mnie w instrukcji nie ma takiego zapisu ale na stronce Ciepłotecha jest chyba nowsza wersja z tym zapisem.
    To prawdopodobnie dotyczy programowalnych termostatów i regulatorów PID stosowanych w przemyśle do regulacji procesów technologicznych. Na ich wyjściu mogą być oprócz styku również sygnały napięciowe np. 0-10V, sygnały prądowe np 0-20mA, sygnały impulsowe itp. Może zapis powstał na bazie doświadczeń z użytkownikami. Polak potrafi więc może ktoś taki regulator podłączył i uszkodził elektronikę kotła?
    Ja mam zwykły tygodniowy regulator temperatury. Posiada on 9 programów działania tzn mogę określić że: od godz. 0 do 6 jest temp. nocna, od 6 do 8 jest temp. dzienna, od 8 do 17 jest temp. nocna i od 17 do 0 jest temp. dzienna. To marketingowcy określają szumnie jako programowalny.
    Faktem podstawowym jest że na wyjściu regulatora jest styk bezpotencjałowy, nie może pojawić się nic innego i może być podłączony do kotła.
    Jak ktoś chce się upewnić co autor miał na myśli to należy zapytać serwisantów albo w firmie.
    Ostatnio edytowane przez midi20 ; 10-02-2020 o 20:45

  18. #478

    Domyślnie

    Witam.
    Na wiosnę wymieniam piec na gazowy. Dom 130 pow. grzewczej z lat 80 tamtego wieku, ocieplony - 5 cm ciemnym styropianem , okna wymienione, poddasze docieplone ,instalacja c.o. - stare rury, ale w nienagannym stanie, a grzejniki to alu typu Hermes. Obieg jeden w zasadzie, ale z grzaniem zbiornika 270 l. (pompa ciepła) Robiąc audyt na www.ciepłowłaściwe budynku wyszło mi max zapotrzebowanie 9,1 kW.
    Proszę mi powiedzieć, bo zastanawiam się nad tym pulsatorem 20 kW, czy nie będzie niespodzianek z tą instalacją - tymi rurami co mam?? Myślę tu o dziwnych szumach w kaloryferach lub przeciekach instalacji przy piecu.

  19. #479

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafamaja Zobacz post
    Witam.
    Na wiosnę wymieniam piec na gazowy. Dom 130 pow. grzewczej z lat 80 tamtego wieku, ocieplony - 5 cm ciemnym styropianem , okna wymienione, poddasze docieplone ,instalacja c.o. - stare rury, ale w nienagannym stanie, a grzejniki to alu typu Hermes. Obieg jeden w zasadzie, ale z grzaniem zbiornika 270 l. (pompa ciepła) Robiąc audyt na www.ciepłowłaściwe budynku wyszło mi max zapotrzebowanie 9,1 kW.
    Proszę mi powiedzieć, bo zastanawiam się nad tym pulsatorem 20 kW, czy nie będzie niespodzianek z tą instalacją - tymi rurami co mam?? Myślę tu o dziwnych szumach w kaloryferach lub przeciekach instalacji przy piecu.
    Kocioł będzie za duży jak na taką powierzchnię i zapotrzebowanie, a głównie na wymaganą, minimalną pojemność wodną obiegu co. U mnie nie ma problemów z szumami w kaloryferach. Kocioł raczej do montażu w piwnicy, jest trochę głośniejszy od innych kotłów gazowych, ale cichszy od kotła z podajnikiem na ekogroszek. Kocioł jest stojący, wg instrukcji powinien stać na podwyższeniu, odpływ kondensatu jest na samym dole kotła, trzeba zachować spadek do kanalizacji lub stosować pompkę. Jeżeli byś się decydował na ten kocioł to zalecam zapoznać się z instrukcją montażu i obsługi, dostępnej na stronie Auera.
    Na rynku ciekawym kotłem jest też holenderski kocioł firmy ATAG, małe zużycie gazu, komora spalania samoczyszcząca.
    Ostatnio edytowane przez skap ; 11-02-2021 o 20:41

  20. #480

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafamaja Zobacz post
    Witam.
    Myślę tu o dziwnych szumach w kaloryferach lub przeciekach instalacji przy piecu.
    Przecieki - jaka instalacja i instalatorzy taki będzie efekt, tak że trudno powiedzieć.
    Szumy - jeżeli masz połączenie pompa ciepła-bufor 270l-obwód CO i nie szumi, to po podłączeniu kotła obojętnie jakiego do bufora szumy będą takie jak teraz bo nie będzie potrzeby zmany obwodu CO.
    Szumy w grzejnikach to może być efekt dużego przepływu i konstrukcji grzejnika. konrad1234 pisał że przy jednakowym dużym przepływie w stalowych grzejnikach nie szumiało a w aluminiowych szumiało. Mam aluminiowe i mam ciszę.
    Jeśli podłączysz kocioł do bufora to masz zachowaną minimalną pojemność wodną układu i w obwodzie CO za buforem może być nawet 50l nie wpływając na kocioł. Po prostu kocioł nagrzeje bufor (te 270l) a CO będzie sobie pobierać z bufora w miarę potrzeby.
    Na stronce "cieplowlasciwie" mnie wyszło 9,5 kW na CO+CWU. Mam kocioł 20 kW, w układzie jest 130l, układ pracuje spokojnie, nie ma problemu częstego załączania kotła. Układ CO na starych rurach o dużych przekrojach robiony pod grawitację.
    Moc kotła oblicza się do kubatury ogrzewanego obiektu liczonego po wymiarach zewnętrznych w m3 a nie do powierzchni w m2.
    Ostatnio edytowane przez midi20 ; 12-02-2021 o 17:17

Strona 24 z 25

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony