dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Panele na wschód

    Rozważam instalację PV 9,99kw. Niestety, tylko część instalacji zmieści się na części dachu zwróconej na południe. Około jednej trzeciej instalacji ma być założona na części dachy zwróconej na wschód. Firma twierdzi że do godz. 13 będzie tam pełne nasłonecznienie. Firma twierdzi też, że lepiej instalować w części dachu zwróconej na wschód niż na zachód (mam taką możliwość). Dom bez żadnych zacienień. Co myślicie o instalacji zwróconej na wschód? Czy będzie o wiele mniej sprawna niż ta na południe?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    O wiele nie, ok 20%.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.502

    Domyślnie

    Z kolei jeśli chodzi o wydajność na zachód będzie raczej wydajniejsza w stosunku do wschodu.

    Rano na panelach jest rosa, a w zimie często szron. Po południu panele są suche, więc uzysk powinien być nieco lepszy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Dla przykładu np dzisiaj - wschód Polski godz. 14:50
    Instalacja południowa - 11,20 kWh instalacja wsch/zach 13,23 kWh i nadal produkują...
    To najlepsza pora roku dla instalacji i nadrabiają to co tracą do południowej instalacji - zimą.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.484
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Dla przykładu np dzisiaj - wschód Polski godz. 14:50
    Instalacja południowa - 11,20 kWh instalacja wsch/zach 13,23 kWh i nadal produkują...
    A jesteś pewien, że w międzyczasie PV nie została wyłączona z powodu przekroczenia max napięcia sieciowego? I to jest też pewien argument za instalacją rozłożoną na osi wschód-zachód, że produkuje najwięcej prądu gdy instalacje sąsiadów powoli zdychają z brakuj słońca albo zbytniego podbicia napięcia przez wojujące falowniki.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A jesteś pewien, że w międzyczasie PV nie została wyłączona z powodu przekroczenia max napięcia sieciowego? I to jest też pewien argument za instalacją rozłożoną na osi wschód-zachód, że produkuje najwięcej prądu gdy instalacje sąsiadów powoli zdychają z brakuj słońca albo zbytniego podbicia napięcia przez wojujące falowniki.
    Nie ma takiej opcji. Moja instalacja jest jedyną na tym transformatorze, a transformator nowy 2 letni na fazach 237, 236, 237 od początku montażu nigdy nie było off z powodu zwiększenia napięcia sieci

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Dzień się zakończył....południe 19,1 kWh , wsch/zach 15,63kWh.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    Jeżeli wahasz się pomiędzy wschodem a zachodem, to ja na twoim miejscu wybrałbym tę lokalizację, z której miałbym większą autokonsumpcję.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  9. #9

    Domyślnie

    To jest argument. Plus szron i rosa. Dzięki.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.670
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Z kolei jeśli chodzi o wydajność na zachód będzie raczej wydajniejsza w stosunku do wschodu.

    Rano na panelach jest rosa, a w zimie często szron. Po południu panele są suche, więc uzysk powinien być nieco lepszy.
    Za to po południu cieplejsze. I to powoduje, że wschód wychodzi nieznacznie lepiej
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Jeżeli miedzy wschodem, a zachodem rozmawiamy dalej o tej samej mocy paneli, to ja bym się zasugerował jednak auto konsumpcją. Jak w letnie wieczory jesteście w domu i wykorzystujecie więcej energii, to chyba lepiej, jak by instalacja wtedy dłużej produkowała większa ilość energii, którą da się od razu spożytkować, bez oddawania do sieci. Jeżeli bardziej zużywacie energię rano, to na wschodniej.

    Ja mam np jeden łańcuch na wschód i latem już od 6.00 rano mam energię, na potrzeby pracy przy komputerze, robienie kawy i takie tam, a u mnie zaczyna się ruch w domu właśnie od tych godzin porannych. Połać południowa produkuje aż do godziny 19.00 (pisze na dzień dzisiejszy, bo to wiadomo , że się zmienia wraz ze skróceniem się okresu dziennego w PL).

    Połać wschodnia osiąga maksymalne prądy ok. godz. 8.30, a połać południowa dopiero ok. 11.30
    Połać wschodnia w zasadzie do 14.00 cały czas produkuje powyżej 8 amperów, połąć południowa schodzi poniżej 8 amperów dopiero ok. 16.00

    Jak bym był w stanie dodać jakiś obrazek na tym forum, to bym zamieścił wykresik, ale nie działa to dodawanie obrazków.

    Zaobserwowałem też, że latem poranki bywają słoneczne, a wieczory, czy popołudnia są burzowe. To zjawisko jest dość dobrze widoczne ostatnio, jak przez większość dnia jest upał, to na popołudnie burza i chmury. Zatem ze wschodniej możliwe, że można uzyskać trochę więcej.
    Ostatnio edytowane przez esselite ; 13-08-2021 o 11:00

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Co myślicie o instalacji zwróconej na wschód? Czy będzie o wiele mniej sprawna niż ta na południe?
    Raz, że wyprodukuje mniej kWh dwa, wyprodukuje je wcześniej - a więc w czasie, gdy domowników zazwyczaj nie ma w domu, więc i autokonsumpcja będzie mniejsza = więcej przepadnie wg aktualnych zasad.
    Ja z dwojga złego wybrałbym zachód, żeby zwiększyć autokonsumpcję.

  13. #13

    Domyślnie

    A dlaczego twierdzisz, że wyprodukuje mniej kWh, jak jeden ze stringów będzie na wschód, a nie na zachód?
    Wedle już poruszaonej tezy, poranek jest chłodniejszy i panele pracują w niskiej temp, niż by to było na zachodzie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał esselite Zobacz post
    A dlaczego twierdzisz, że wyprodukuje mniej kWh, jak jeden ze stringów będzie na wschód, a nie na zachód?
    To do mnie? Pytanie, które zresztą zacytowałem, było wschód vs południe.

  15. #15

    Domyślnie

    Ale wątek jest o instalacji wschód-południe vs zachód-południe. I myślałem, że odnosisz się do tematu, że zachód-południe wyprodukuje więcej niż wschód-południe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony