dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 18
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 349
  1. #321
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To chyba do rezydencji 350m2

    Przy cenach które już niedługo zobaczymy za prąd to zbyt długo nie pogrzeje się tym prądem.
    Jaka jest różnica między markową i nie markową? Różnica w COP 0.5? Wygląd? Wyświetlacz? Awaryjnosc?

    Jak ludzie kupują auto to musi być ciche, mieć bajery, klimę, elektryczne szyby itd. A czym kierują się ludzie kupując pompę ciepła? Poza ceną.. stopa zwrotu? Czemu mało kto patrzy np na hałas jaki ta pompa generuje?

  2. #322

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To chyba do rezydencji 350m2
    A jakie są te tańsze? Nie znam się, takie wyniki daje wyszukiwanie PG w Necie.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jaka jest różnica między markową i nie markową? Różnica w COP 0.5? Wygląd? Wyświetlacz? Awaryjnosc?
    Na przykład dostępność i czas reakcji serwisu, dla mnie kluczowa. Taki przykład z innej branży. W moim mieście ktoś otworzył serwis telefonów, dawał gwarancję na naprawy. Firma nie przetrwała nawet jednego roku.

  3. #323

    Domyślnie

    Cytat Napisał M_alice Zobacz post
    A jakie są te tańsze? Nie znam się, takie wyniki daje wyszukiwanie PG w Necie.

    .
    Podkreślenie moje.
    To takie symptomatyczne dla obecnych czasów: nie znam się, a jedyna wiedza i wyceny pochodzą z netu.


    Cytat Napisał M_alice Zobacz post
    Na przykład dostępność i czas reakcji serwisu, dla mnie kluczowa. Taki przykład z innej branży. W moim mieście ktoś otworzył serwis telefonów, dawał gwarancję na naprawy. Firma nie przetrwała nawet jednego roku.
    Mocno byś się zdziwił jak profesjonalnie i rzetelnie do swoich usług/wyrobów podchodzą krajowi producenci. Także pomp ciepła.

    Jedno pytanie, jeśli pozwolisz: ile razy wezwałeś serwis do swojej lodówki?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #324

    Domyślnie

    PC, a szczególnie gruntówki to temat, za który można najbardziej przepłacić nie poświęcając odpowiednio dużo czasu generalnie mówiąc nie zagłębiając się w temat jak zrobić to dobrze i tanio. A co tu się oszukiwać, przeciętny inwestor nie ma na to czasu, lub jeszcze bardziej ochoty. Oferty jakie pojawiają się tutaj regularnie tego dowodzą. Co z tego, że niektórzy robią za 50k, jak przeciętny klient dostaje oferty od 80% do grubo ponad 200% tej kwoty?

  5. #325

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    PC, a szczególnie gruntówki to temat, za który można najbardziej przepłacić nie poświęcając odpowiednio dużo czasu generalnie mówiąc nie zagłębiając się w temat jak zrobić to dobrze i tanio. A co tu się oszukiwać, przeciętny inwestor nie ma na to czasu, lub jeszcze bardziej ochoty.
    Masz absolutną rację.

    Kurcze, ilu dziedzin życia ta zasada dotyczy?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #326

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Masz absolutną rację.

    Kurcze, ilu dziedzin życia ta zasada dotyczy?
    Jak na przykład wiem, że okna PVC do mojego domu powinny kosztować 20k PLN i wyślę 10 zapytań to dostanę oferty +/-20%. I jest szansa, że ktoś mi będzie mimo wszystko chciał wcisnąć drewno w okładzinie z aluminium za 3 razy tyle. Przy gruntówce jest pewność, że będzie odwrotnie.

  7. #327
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak ludzie kupują auto to musi być ciche, mieć bajery, klimę, elektryczne szyby itd. A czym kierują się ludzie kupując pompę ciepła? Poza ceną.. stopa zwrotu? Czemu mało kto patrzy np na hałas jaki ta pompa generuje?
    To ja jestem odmieniec widocznie
    Ale ja nie jestem pokoleniem "500+"
    Jeżdżę Alfa Romeo 159 2,4 jtdm, od 9 lat posiadam pompę ciepła powietrze-woda, najdroższa z możliwych bo Panasa T-CAP 3f i od tych 9 lat chwalę sobie to
    Alfami jeżdżę od 15 lat i również chwalę sobie taką jazdę
    Przed obecną Bestią była 156,też 2,4 i też miała "wirusa " w sobie
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 04-02-2022 o 00:24

  8. #328
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.867

    Domyślnie

    Pompę ciepła gruntową można kupić za 12 tys zł brutto więc to chyba nie jest koszt porażający , a koparkowy za połowę tej ceny zrobi dolne źródło i mamy super wydajną pompę ciepła tańszą od większości pomp a na dodatek bezkarnie można grzać w taryfie nocnej do bufora , jest coś tańszego ?

  9. #329
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Pompę ciepła gruntową można kupić za 12 tys zł brutto więc to chyba nie jest koszt porażający , a koparkowy za połowę tej ceny zrobi dolne źródło i mamy super wydajną pompę ciepła tańszą od większości pomp a na dodatek bezkarnie można grzać w taryfie nocnej do bufora , jest coś tańszego ?
    A po co bufor ? Za darmo ? Koparkowy również rozłoży niezbyt sprawne poziome DZ ? Za darmo ? Wodą można zalac DZ ? Za darmo ? Osprzęt dodatkowy do pompy ? Za darmo ?
    Jest coś tańszego...

  10. #330
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A po co bufor ? Za darmo ? Koparkowy również rozłoży niezbyt sprawne poziome DZ ? Za darmo ? Wodą można zalac DZ ? Za darmo ? Osprzęt dodatkowy do pompy ? Za darmo ?
    Jest coś tańszego...
    Po co bufor ? dziwne pytanie skoro mówimy o gruntówce , koparkowy kopie a każdy zwykły facet a nie ciamajda jest w stanie do wykopu wrzucić spirale z rury pp no chyba że uważasz to za wyczyn (ciamajda) a osprzęt tak jak w każdej instalacji tu nic się nie zmienia , koparkowy to 100-130zł/godz .pompa on /of i wali w bufor nocą jak tani prąd bo to nie powietrzna która nocą ma cop 2 ,5 .

  11. #331
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Po co bufor ? dziwne pytanie skoro mówimy o gruntówce , koparkowy kopie a każdy zwykły facet a nie ciamajda jest w stanie do wykopu wrzucić spirale z rury pp no chyba że uważasz to za wyczyn (ciamajda) a osprzęt tak jak w każdej instalacji tu nic się nie zmienia , koparkowy to 100-130zł/godz .pompa on /of i wali w bufor nocą jak tani prąd bo to nie powietrzna która nocą ma cop 2 ,5 .
    Po co bufor zadam jeszcze raz pytanie
    Która powietrzna ma COP 2,5 przy jakiej temperaturze ?
    Nawet gdyby jakaś chinka takowy miała to jesteś w stanie przełożyć ten COP 2,5 na złotówki ?
    Jak dasz radę to przełożyć to nie zdziw się, że wyjdą to grosze w ciągu roku i mówię tutaj o chince a nie markowej pompie p-w

  12. #332
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Pompę ciepła gruntową można kupić za 12 tys zł brutto więc to chyba nie jest koszt porażający , a koparkowy za połowę tej ceny zrobi dolne źródło i mamy super wydajną pompę ciepła tańszą od większości pomp a na dodatek bezkarnie można grzać w taryfie nocnej do bufora , jest coś tańszego ?
    Masz rację i popieram taki plan, bo sam tak zrobiłem, ale sa pewne ALE.

    - musisz miec spora działkę na poziome DZ
    - koparkowy niech się ograniczy do kopania - inwestor jak poświęci torchę czasu na lekturę, to zrobi to dobrze
    - po co bufor? działajmy kompleksowo - gruba wylewka i jeżeli mamy odpowiedni metraż w domu, to będzie wystarczający zład wody. Ja grzeję w taniej taryfie w ten sposób i to się sprawdza. Żadnych buforów, niepotrzebnych zaworów itp. Im prostsza instalacja tym lepsza.

    W efekcie można mieć za 20-22tys uruchomioną pompę gruntową z dolnym źródłem i płacić poniżej 500zł /mc za ogrzanie domu ponad 200m2.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  13. #333
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Mam zapotrzebowanie na grzanie i wentylację 3900W. Do tego pompa ciepła powietrze woda 5kw Panasonic Aquarea split. Czy opłaca się iść w gruntową pc z wymiennikami koszowymi czy spiralnymi pionowymi? Czy te wymienniki lepiej aby były tam gdzie zawsze świeci słońce ( brak cienia od drzew czy budynków) czy to bez znaczenia?
    Ten płaski spiralny wymiennik o którym pisałeś goguś to ile potrzebuje miejsca?
    Bo mam ofertę na pompę gruntową z sondami w studniach ale to koszt 40k za same studnie z materiałem i do tego pompa ciepła droższa niz Panasonic split 5kw.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 09-02-2022 o 19:37

  14. #334

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Mam zapotrzebowanie na grzanie i wentylację 3900W. Do tego pompa ciepła powietrze woda 5kw Panasonic Aquarea split. Czy opłaca się iść w gruntową pc z wymiennikami koszowymi czy spiralnymi pionowymi? .
    Nie. Nie przy takim zapotrzebowaniu.

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Czy te wymienniki lepiej aby były tam gdzie zawsze świeci słońce ( brak cienia od drzew czy budynków) czy to bez znaczenia?
    Bez znaczenia.

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Ten płaski spiralny wymiennik o którym pisałeś goguś to ile potrzebuje miejsca?
    .
    Poziome DZ to ok. 2-3 razy powierzchnia ogrzewana. Zależy od warunków gruntowych.
    Masz dobre warunki tj. mokro, glina, kurzawka i powiedzmy pompę o mocy cieplnej 5 kW, wystarczy Ci "pracujący" grunt o pow. ok. 150m2 (to może być 2x150 m PE 32 ułożone w spirali).

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Bo mam ofertę na pompę gruntową z sondami w studniach ale to koszt 40k za same studnie z materiałem i do tego pompa ciepła droższa niz Panasonic split 5kw.
    Odpuść.
    Chyba, że masz 2 prawe ręce. DZ zrobisz sam, kupisz najtańszą PC GW (może używkę?) i sam zrobisz podłączenie i uruchomienie.
    Inaczej: odpuść. Idź w PC PW.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #335
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post


    Odpuść.
    Chyba, że masz 2 prawe ręce. DZ zrobisz sam, kupisz najtańszą PC GW (może używkę?) i sam zrobisz podłączenie i uruchomienie.
    Inaczej: odpuść. Idź w PC PW.

    Z ciekawości sprawdziłem w tabeli konceptusa najtańszy zestaw z wymiennikiem spiralnym heliko to koszt 39 tysięcy.
    Ten zestaw to niby na dom z zapotrzebowaniem maksymalnie 10kW i zawiera materiał i montaż wraz z zasobnikiem i pompą ciepła.

  16. #336
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W konceptusie kupujesz gotowy, kompleksowy produkt, nie opłaci CI się to do tego domu. Pompa powietrzna ile będzie kosztowała 25?. Za 25tys możesz mieć pompę + montaż + własnoręcznie zrobione dolne źródło spiralne - jak dobrze poszukasz to może nawet z zasobnikiem CWU w tej cenie.
    Ale inwestowanie 40tys w gruntowke moim zdaniem nie ma sensu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  17. #337
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    PC-PW zawsze widzi to, co jest na dworze.
    Im bardziej potrzeba tym trudniej jej to dać.
    Gruntówka nie widzi nawet -35stC za oknem.

    Im blizej Suwałk - tym więcej sensu w gruntówce.
    Im blizej Wrocławia - tym mniej.
    Ale...
    Taki mamy klimat!

    PS.
    Koło wrocławia sam zamontowałem kilka gruntówek.
    Nikt nie narzeka.

    Adam M.

  18. #338

    Domyślnie

    To może pc PW samoróbka z klimy? Koszt śmieszny nawet z podwójną sprężarką.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #339
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pewnie jest to jakies rozwiązanie, ale na pewno nie dla ogółu. To jeszcze bardziej niszowe niż "DZ tymi ręcami robione"
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  20. #340

    Domyślnie

    Jak kto woli. Na YT i FB można sobie zobaczyć. W przypadku awarii, kupuję się nową klimę za 3-5 tys i leci się dalej.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Strona 17 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony