dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    FelDel

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-471
    Posty
    3

    Domyślnie Pompa ciepła - nowy budynek - grzanie podłogi

    Witam Wszystkich,
    Buduję dom w tych niełatwych czasach robiąc jeden krok do przodu i dwa w tył niestety.
    Wchodzę w etap instalacji / uruchomienia ogrzewania.
    Zamontowana zostanie pompa ciepła NIBE F1245 PC 8 kW. Wykonane zostały dwa odwierty pionowe.
    Moje pytanie jest następujące.
    Jak dobrać na początku ustawienia pompy ciepła, przede wszystkim w celu wygrzania posadzek (wykonane w marcu 2022 r.) oraz ogrzania budynku, biorąc pod uwagę obecną pogodę i temperatury.
    Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i wskazówki.

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Wybierajac pompę gruntową robisz nie 3 kroki w tył a z 10 ale kto bogatemu(?) zabroni

    Co do wygrzewania posadzki,jeśli Twoja pompa potrafi zrealizować typowy program wygrzewania posadzek to go zastosuj.
    Ja miałem ten komfort, że nie musiałem wygrzewać posadzek bo mam płytę.
    Inaczej, im dzisiaj odpowiednio wygrzejesz, usuniesz wilgoci technologicznej z domu, tym w sezonie będzie łatwiej i przyjemniej.
    W moim przypadku pompa była uruchomiona w marcu i grzała bez wyłączenia do sierpnia.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    FelDel

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-471
    Posty
    3

    Domyślnie

    Bogatemu ? w miłosierdzie i dobrą radę jak najbardziej.

    Niestety nie udało mi się znaleźć w NIBE typowego programu do wygrzewania więc zwracam się z pytaniem do specjalistów co i jak ustawić żeby nie grzać do sierpnia bo płytki leżą w garażu

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał FelDel Zobacz post
    Bogatemu ? w miłosierdzie i dobrą radę jak najbardziej.

    Niestety nie udało mi się znaleźć w NIBE typowego programu do wygrzewania więc zwracam się z pytaniem do specjalistów co i jak ustawić żeby nie grzać do sierpnia bo płytki leżą w garażu
    Ustaw na pompie czy tam sterowniku 30st.C to do sierpnia pompa będzie miała co robić a i tak nie osiągnie wymaganej temperatury

  5. #5
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał FelDel Zobacz post
    Bogatemu ? w miłosierdzie i dobrą radę jak najbardziej.

    Niestety nie udało mi się znaleźć w NIBE typowego programu do wygrzewania więc zwracam się z pytaniem do specjalistów co i jak ustawić żeby nie grzać do sierpnia bo płytki leżą w garażu
    Bo myślę, że ten Twój badziew za miliony złotych nie będzie w stanie zrealizować typowego programu wygrzewania posadzki

    "Procedurę wygrzewania należy rozpocząć od podwyższenia temperatury wody grzewczej o ok. 5-10°C nad temperaturę otoczenia. Co 2-3 dni należy podnosić temperaturę wody grzewczej o 5°C, aż do uzyskania temperatury 45-50°C, którą należy utrzymać przez 5 dni. Następnie, co 2-3 dni, należy obniżać temperaturę zasilania wody grzewczej o 5°C, aż do osiągnięcia ok. 20-25°C."

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak już będziesz wygrzewał to pilnuj temperatury DZ, żeby się zregenerowalo do zimy. O ile wygrzewanie powietrzna na luzie, o tyle przy gruntowej musisz pilnować. Nawet zimą pompa nie pracuje 24h, no chy a, że masz -20 stopni cała dobe. Jaka głębokośc odwiertów?

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    FelDel

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-471
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za porady.
    A jak dokładnie pilnować tej temperatury DZ ? Co robić a czego nie ?
    Odwierty dwa po 100

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie pozwól zamarznąć. Jest zapas, więc nie powinno być źle. Do zimy też dużo czasu, a reszta jak opisał Arturro, zwiększaj soptniowo temperaturę - o ile masz możliwość sterowania temperaturą zasilania. Potem obniżaj.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony