dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie Wygrzewanie Legionelli w dzień

    Cześć.
    Dotąd grzalem zbiornik cwu raz w tygodniu nad ranem do 70 stopni.
    Zainstalowałem fotowoltaike i korzystniej byłoby mi grzać koło godziny 13. Czy wygrzewanie w dzień ma jakieś minusy, czy to kompletnie bez znaczenia?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.505

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Cześć.
    Dotąd grzalem zbiornik cwu raz w tygodniu nad ranem do 70 stopni.
    Zainstalowałem fotowoltaike i korzystniej byłoby mi grzać koło godziny 13. Czy wygrzewanie w dzień ma jakieś minusy, czy to kompletnie bez znaczenia?
    Mam PV i wygrzewam tylko od godziny 13-tej, nigdy w nocy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Poza ryzykiem, że ktoś się może poparzyć nie ma znaczenia. Ale jeśli masz jakiś mieszacz to i tego ryzyka nie ma

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.505

    Domyślnie

    Rozwinę temat:

    Tradycyjne grzanie wody mam ustawione od godziny 13-tej. Z wygrzewaniem zbiornika jest tak że jeśli pobór jest mały to robię. Po wejściu w ustawienia instalatora i opcję podgrzewania program dogrzewa do 60 st. C. i podtrzymuje temperaturę przez 40 minut. Tyle wystarczy gdyż zbiornik stygnie znacznie dłużej niż te 40 minut.

    Wychodzę z założenia że im większa jest wydajność PV tym więcej prądu trzeba wykorzystywać na własne potrzeby.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Rozwinę temat:
    Tradycyjne grzanie wody mam ustawione od godziny 13-tej. Z wygrzewaniem zbiornika jest tak że jeśli pobór jest mały to robię. Po wejściu w ustawienia instalatora i opcję podgrzewania program dogrzewa do 60 st. C. i podtrzymuje temperaturę przez 40 minut. Tyle wystarczy gdyż zbiornik stygnie znacznie dłużej niż te 40 minut.
    Bakterie Legionella potrafią przeżyć w temperaturze wody od 0-63*C - zaleca się 70*C.
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.505

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar3k Zobacz post
    Bakterie Legionella potrafią przeżyć w temperaturze wody od 0-63*C - zaleca się 70*C.
    W mądrych opracowaniach podają że w temperaturze 70 st. C ginie w ciągu 2 minut a w temperaturze 60 st. C w ciągu 32 minut...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.874

    Domyślnie

    A tak na poważnie jest to naprawdę groźne ? czy raczej w tropikach to nie groźniejsze niż u nas ? kiedyś gadali że raz w miesiącu wystarczy a ja od końca marca mam pompę i więcej jak 47 stopni bojler nie widział i mam się czegoś bać czy to tylko takie teoretyzowanie ,nadal żyjemy .

  8. #8

    Domyślnie

    W sumie sam się nad tym zastanawiam.
    Zagrożenie rośnie tam gdzie jest zastój wody.
    Tam gdzie jest na bieżąco przepływ wody, to nie powinno Legionelli namnożyć się tyle by stanowić zagrożenie dla zdrowia.

    Na ile sobie przypominam, to kilka lat temu czytałem o dwóch klientach jakiegoś motelu co zatruli się legionellą, ale bodajże pokój wcześniej przez dłuższy czas stał nieczynny.
    U siebie uruchamiałem nowy bojler nierdzewny wraz z P.C. jakieś 1,5 roku temu przed poprzednią zimą i jeszcze dezynfekcji nie robiłem.
    Nie byłem obecny przy uruchomieniu i napełnianiu, ale powątpiewam by hydraulicy dodali tam od siebie nieco chloru do dezynfekcji.
    A wodociągi chwalą się tym, że nie chlorują wody i można ją pić wprost z kranu. Chlorują tylko po remontach starych odcinków rur.

    Opiekun mojej P.C. odmówił podpięcia do płyty hydroboksu stycznika grzałki niepochodzącego od producenta P.C.
    W Listopadzie podpiąłem stycznik przez zwykły włącznik światła (obciążenie 3 kW idzie przez przekaźnik, nie włącznik). Miałem w planie ręcznie uruchomić wygrzewanie raz w miesiącu, niestety okazało się, że piwnica jest zbyt zimna, a grzałka zbyt słaba by podnieść temp. w bojlerze do +65*C.
    Dzisiaj miała dezynfekcję wykonać P.C., ale znów coś nie pasuje. Miała grzać do +70*C, kompresor odmówił dalszej pracy po osiągnięciu +55*C, a grzałki wewnętrznej od P.C. też nie użyła do podniesienia temp.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 04-06-2022 o 16:29
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony