dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kobrot

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Mazowsze
    Kod pocztowy
    87-640
    Posty
    4

    Domyślnie wybor pompy - jak nie popelnic bledu

    Jestem coraz bliżej podjęcia fundamentalnej decyzji o zmianie ogrzewania. To co się dzieje aktualnie z węglem jest chore. Ale coż czas na zmiany. Czy ta pompa ciepła to faktycznie taki cud? Jaka powinienem wybrać? Mam dom 180 metrów 11-letni, podłogówkę i grzejniki. Ocieplenie w zwykłym standardzie. Jak mogą wyglądać moje rachunki za ogrzewanie w sezonie?

  2. #2

    Domyślnie

    Zbyt ogólne pytanie by podać precyzyjną odpowiedź.
    To że są i grzejniki i podłogówka, to trochę komplikuje sytuację, chociaż nadal można grzać P.C.

    Na początek trzeba policzyć OZC budynku (okresowe zapotrzebowanie na ciepło):
    gdy dom ma prostą bryłę, orientacyjnie można tu :
    https://cieplo.app/start

    Do OZC i strefy klimatycznej dobiera się moc P.C.
    Jak starczy woda na grzejniki do +45*C to sezonowe koszty ogrzewania będą tańsze i szerszy wybór Pomp C.

    Poczytaj podlinkowany temat, jest w nim dużo o doborze P.C. (link niżej) :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    Tu masz inny świeży temat i trochę informacji :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ob%C3%B3r-mocy
    (nie chce mi się połowy informacji przepisywać tutaj - to zajrzyj, jak będziesz miał pytania, to później się dopowie).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 30-05-2022 o 13:08
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Z...

    Na początek trzeba policzyć OZC budynku (okresowe zapotrzebowanie na ciepło):
    .
    OZC to Obliczenie zapotrzebowania na ciepło, lub Obliczenie zapotrzebowania cieplnego. z tym ze to pierwsze okreslienie jest prawidłowe, to drugie tez wykorzystywane. W nazwie nie ma okreslenia okresowe.

  4. #4
    Banned
    Remak3

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Nowa Ruda
    Kod pocztowy
    57-402
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kobrot Zobacz post
    Jestem coraz bliżej podjęcia fundamentalnej decyzji o zmianie ogrzewania. To co się dzieje aktualnie z węglem jest chore. Ale coż czas na zmiany. Czy ta pompa ciepła to faktycznie taki cud? Jaka powinienem wybrać? Mam dom 180 metrów 11-letni, podłogówkę i grzejniki. Ocieplenie w zwykłym standardzie. Jak mogą wyglądać moje rachunki za ogrzewanie w sezonie?
    Dokładnie to jest idealny moment, bo jeszcze nigdy warunki ekonomiczne i zewnętrzne nie sprzyjały energii odnawialnej tak jak teraz. Jestem realnym użytkownikiem pomy ciepła powietrznej /moderowano/ i fotowoltaiki od sierpnia zeszłego roku. Dom 180 metrów solidnie remontowany przed siedmioma laty. Za wybór urządzenia, montaż i uruchomienie odpowiadało /moderowano/ – mają handlowców w każdym województwie a centralę w Warszawie – rzetelna ekipa wszystko zrobili profesjonalnie. Nadzór był z mojej strony bo polibuda w papierach. To była spora inwestycja bo dołożyłem do niej jeszcze fotowoltaikę – pakiecik cały. Moduły monokrystaliczne o dużej mocy. Oczywiście ustawiłem się po zwrot kosztów – mam nadzieje że połowę odzyskam. Póki co widzę że to ekociepło faktycznie jest tanie, rejestruję jakieś 60% mniej wydatków na ogrzewanie a to naprawdę super wynik, do tego prąd zupełnie za darmo. Ogólnie jestem pod wrażeniem tej nowej technologii szczególnie gdy widzi się ile teraz kosztuje tona ekogroszku. Pompa ciepła ma wbudowany zbiornik na wodę więc też podgrzewam wodę. Warto iść w energię z powietrza i światła. Jestem tego najlepszym przykładem
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 31-05-2022 o 12:35 Powód: Reklamy

  5. #5

    Domyślnie

    Remak3 - to jest kryptoreklama, gładkie ślizganie się po ogólnych informacjach, mająca zachęcić do kontaktu z konkretną firmą.
    Czytałem już wiele broszur reklamowych i ta wypowiedź to dokładnie jest taka śliska reklama, która leci po emocjach i ma zachęcić do ...

    Kobrot - grzanie P.C. się opłaca, ale wyboru trzeba dokonać świadomego, a nie dawać się bałamucić akwizytorom.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie, tekst ułożony w reklamę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony