dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 91
  1. #61
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?
    Pc 12 kw ,już poprawiłem .Bufor był wcześniej miał współpracować z kotłem stałopalnym .
    Dom 160m2 ,parter+poddasze ,podłoga 15cm keramzyt +20 grafit ,ściany 20cm grafit ,skosy 30 cm pur .
    Podłogówka po całości ,bufor 1000l z wężownicą cwu .Pc gruntowa Konceptus 12 kw ,dz 7x100mb spiralne .
    4 szt Fancoil RHOSS .W Planach reku z odzyskiem wilgoci.Średnio dobowe zużycie pc przy -2stc /23 w środku 10-12 kw.

  2. #62
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?
    Ty KOMPLETNIE nie rozumiesz jak pracuje system grzewczy z buforem i gruntową pompą ciepła!
    Poczytałbyś co o buforach...
    Pompa 12 kW startuje i pracując jaką godzinkę "ładuje" do bufora to, co dom "zabrał" deponując w nim 12kWh energii.
    Pompa staje po osiągnieciu W BUFORZE zadanych temperatur.
    Dobrze ocieplony dom przy zaokiennym "około zera" pobiera 3-5kW MOCY grzewczej.
    Z BUFORA !!!
    A pompka stoi, dolne źródło się regeneruje, czas płynie...
    Pobierając około 2,2kW przez godzinę "zeżarła" jakieś 2,2kWh
    Te zdeponowane 12kWh z mocą grzewczą (powiedzmy 3kW, bo dom dobrze ocieplony) rozładowujemy jakieś 4 godziny po czym cykl się powtarza.
    Tak jest przez większość czasu zimy (ostatnio nie są bardzo mroźne).
    Oczywiście, zakładam tu podłogówkę jako system dystrybucji ciepła.
    STĄD bierze się te 1200zł za sezon grzewczy.

    Powietrzne PC bez bufora pracują zupełnie inaczej, a do nich się odnosisz.
    Powinny wystartować jesienią a zatrzymać się późną wiosną MODULUJĄC MOC od około 1kW do 9kW - w ramach potrzeb racujac NON-STOP.
    Tyle, że mało kto tak ma bo powszechnie powietrzne "taktują".

    Dolne źrodło gruntówki dobiera się tak, aby w sezonie grzewczym zapewniło dostarczenie równowartości energetycznej poprzednio spalanego paliwa
    (Np. X ton węgla, Y kubików drewna czy Z m3 gazia)

    Adam M.

  3. #63
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "Włos się na głowie jeży jak dom w nowym standardzie a pc żre 100kwh na dobę . "

    Tyle dom potrzebuje w mrozy a wtedy PC-PW grzały załącza...
    Tak od 3 do 9kW (jak się chwalą...)

    Adam M.

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ty KOMPLETNIE nie rozumiesz jak pracuje system grzewczy z buforem i gruntową pompą ciepła!
    Poczytałbyś co o buforach...
    Pompa 12 kW startuje i pracując jaką godzinkę "ładuje" do bufora to, co dom "zabrał" deponując w nim 12kWh energii.
    Pompa staje po osiągnieciu W BUFORZE zadanych temperatur.
    Dobrze ocieplony dom przy zaokiennym "około zera" pobiera 3-5kW MOCY grzewczej.
    Z BUFORA !!!
    A pompka stoi, dolne źródło się regeneruje, czas płynie...
    Pobierając około 2,2kW przez godzinę "zeżarła" jakieś 2,2kWh
    Te zdeponowane 12kWh z mocą grzewczą (powiedzmy 3kW, bo dom dobrze ocieplony) rozładowujemy jakieś 4 godziny po czym cykl się powtarza.
    Tak jest przez większość czasu zimy (ostatnio nie są bardzo mroźne).
    Oczywiście, zakładam tu podłogówkę jako system dystrybucji ciepła.
    STĄD bierze się te 1200zł za sezon grzewczy.

    Powietrzne PC bez bufora pracują zupełnie inaczej, a do nich się odnosisz.
    Powinny wystartować jesienią a zatrzymać się późną wiosną MODULUJĄC MOC od około 1kW do 9kW - w ramach potrzeb racujac NON-STOP.
    Tyle, że mało kto tak ma bo powszechnie powietrzne "taktują".

    Dolne źrodło gruntówki dobiera się tak, aby w sezonie grzewczym zapewniło dostarczenie równowartości energetycznej poprzednio spalanego paliwa
    (Np. X ton węgla, Y kubików drewna czy Z m3 gazia)

    Adam M.
    Mam wrażenie, że pozjadales wszystkie rozumy, a odkąd pracujesz w branży stałeś wręcz niemiły dla innych użytkowników forum.

    Dobrze wiem co to bufor i jak działa, a także uważam że dawanie go w domu z podłogowa to po prostu totalny bezsens, bo pojemność cieplna posadzki jest wystarczająco duża żeby wyeliminować ryzyko taktowania. Ale jak się ładuje do do dobrze ocieplonego domu 160m2 pompę 12kW to trzeba się jakoś ratować.

    Wyobraź sobie że mam pompę gruntową, co prawda inwerter ale pracuje na pełnej mocy - bo tak ja wymuszam. 85% w 2 taryfie bez bufora, który obniża COP. W dodatku bez taktowania. Da się? No da się. I nie jestem jedyny. Daleko nie szukać ProStas ma podobnie. O ile zamysł współpracy z kotłem stalopalnym tłumaczy bufor, o tyle porzucenie pomysłu kotła powoduje, że ten bufor traci już sens.

    Ile ciepła możesz zgromadzić w buforze a ile w posadzce? Kiedy ładujesz ciepło bezpośrednio w posadzkę, to ona potem sobie je oddaje do pomieszczeń. Kiedy ładujesz ciepło w bufor to potem musisz pędzic to ciepło pompka do posadzki by ta oddała je dalej. Pompki zużywają energię, bufor też na jakieś straty, na dodatek trzeba go nagrzać do wyższej temperatury od posadzki żeby oddać do niej ciepło. Ty to wszystko wiesz, dlatego tym bardziej dziwi mnie bufor w tej instalacji. Ale może jest jakieś inne wytłumaczenie.

    Monitoruję swoją instalację, mam wykresy pracy z kilku miesięcy, widzę jak pracując z pełną mocą rośnie temperatura GZ i praktycznie nie przekracza 35-36 stopni nawet pracując kilkanaście godzin gdy na zewnątrz srogi mróz.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 15-06-2022 o 22:29

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kalina_xx

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Gózd
    Kod pocztowy
    26-634
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Sorry ale mi osobiście śmierdzi tu naciąganiem. Czy ta Firma już pada? że takimi sposobami chce pozyskać klientów?
    W dzisiejszych czasach i z tak dobrymi PC powietrze-woda naprawdę trzeba mieć dobrze pod kopułą aby iść w gruntową.
    Skąd wiesz że masz tak idealne warunki aby ta PC znacząco była była lepsza?
    Ja tu na forum już nie raz pisałem że mam działkę 55ar. i warunki idealne bo na ( - 0,9m mam już piasek i wode A poniżej 1m żwir aż na 10m.Poniżej ( -10m ) już glina Pomimo tego wybrałem PC pow- woda.
    Jeżeli to co piszesz to twa świadoma decyzja ---Zyczę Powodzenia
    Jeżeli to reklama Firmy to -to jest żałosne Zresztą już nie pierwszy raz do takich metod nie posuwacie.
    POWODZENIA- i udanych łowów.
    Wielu Polaków ma problem z całościowym podejściem do spraw wielu.

    Słuchając argumentów, że PC powietrze-woda są tak cudownie zastanawiam się czy mają pojecie komu takową pompę zachwalają.

    Może ja tak w skrócie powiem jakie jest moje zdanie na temat PC powietrze woda.
    Poprawiajcie mnie jeśli gdzieś się pomylę. W temacie siedzę od kwietnia-gdy mój kochany kraj nagle przestał węglem stać a ceny groszku osiągnęły 3000 zł
    ........
    1. Wybierz zawsze PC powietrze-woda gdy:
    a twój dom jest wybudowany niedawno-dobrze ocieplony-100% podłogówka
    b.twój dom jest dobrze termo-zmodernizowany-wszystkie okna wymienione system grzewczy dobrze zmodernizowany i posiadasz już PV
    2. Zastanów się i to bardzo mocno czy na pewno PC powietrze-woda jest akurat dla ciebie dobry gdy.
    a. termoizolację owszem przeprowadziłeś ale dając tylko styropian 15 cm jednak okna nadal są nie najlepszej jakośc no i jeszcze innych rzeczy czepić się mozna.
    b. masz nisko temperaturowe grzejniki.
    Jednak pamiętaj-w twoim przypadku źle dobrana pompa ciepła może doprowadzić do tego że rachunki za prąd cię zeżrą.
    Wiem z autopsji że to jak wygrana z totolotka. Skąd wiem?-dwa naoczne przypadki znajomych.
    3. Kiedy PC powietrze woda nie jest dla ciebie
    a. masz grzejniki wysokotemperaturowe a twoje zużycie groszku jest pow 4 t.
    b. masz dom wątpliwie ocieplony-a takowy na pewno jest-inaczej nie zużywałbyś tyle groszku.
    .................................................. .........................................
    Alternatywą dla takich żuczków jak ja jest PC gruntowa.
    Dlaczego?
    Ponieważ ryzyko że nie wyrobię na prąd jest sporo mniejsza.
    ..................................................
    Trochę obliczeń matematycznych PC woda powietrze a PC grunt.
    Koszty
    Najlepszym wyjściem dla PC pow-wod jest połączenie z PV
    40 000 maszynownia plus 37000 PV -10000(dofinansowanie)=67 000
    teraz koszty PC grunt
    40 000 maszynownia-23 000(dofinansowanie) plus DZ
    I tu rozchodzi się o koszty DZ.
    Wyceniono mi na 60 000-23 000=37 000.

    Ja osobiście chcę zejść do 50 000 - 15 000 dofinansowania 35 000 koszt.
    dla mnie zwrot w 3 lata przy tych cenach groszku i drewna.
    ....................................
    I taka mała uwaga.
    Owszem są teraz nowoczesne PC pow-woda co to da radę-tylko ile to będzie kosztować?
    Dlatego proszę by ci co mają świeżo wybudowane domki nie wypowiadały się na temat co lepsze.
    My groszkowi mamy spory problem-mamy często domy stare niedocieplone bez PV. Nie mamy na to by wydać 9 000 na ogrzanie tej zimy a co dopiero wydać 40 000. Inwestując chcemy mieć pewność że nie pójdziemy z torbami.
    .................................................. ...
    Na koniec
    PC plus grzałki
    Po co w PC pow-woda są grzałki? ano żeby dogrzać.
    Po co w PC grunt są grzałki_jako bufor bezpieczeństwa 75% w ogóle nie wykorzystywany.
    ............................................
    Koniec wywodu

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Masz czas na długie wywody to może znajdź czas na napisanie do Pana Jerzego z Konceptusa z zapytaniem o wycenę i napisz co i jak?

    PS - w necie piszą, że jedna tona groszku to prawie 6k kWh. Prosto licząc - jeśli zużywasz go 4 tony to masz zapotrzebowanie 24000 kWh a w Konceptusie to zestaw14,4 KW za 73k a nie za 50k.
    Jak pisałem...zacznij od wyceny z tej firmy.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 16-06-2022 o 19:26
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wyobraź sobie że mam pompę gruntową, co prawda inwerter ale pracuje na pełnej mocy - bo tak ja wymuszam. 85% w 2 taryfie bez bufora, który obniża COP. W dodatku bez taktowania. Da się? No da się. I nie jestem jedyny. Daleko nie szukać ProStas ma podobnie. O ile zamysł współpracy z kotłem stalopalnym tłumaczy bufor, o tyle porzucenie pomysłu kotła powoduje, że ten bufor traci już sens.

    Ile ciepła możesz zgromadzić w buforze a ile w posadzce? Kiedy ładujesz ciepło bezpośrednio w posadzkę, to ona potem sobie je oddaje do pomieszczeń. Kiedy ładujesz ciepło w bufor to potem musisz pędzic to ciepło pompka do posadzki by ta oddała je dalej. Pompki zużywają energię, bufor też na jakieś straty, na dodatek trzeba go nagrzać do wyższej temperatury od posadzki żeby oddać do niej ciepło. Ty to wszystko wiesz, dlatego tym bardziej dziwi mnie bufor w tej instalacji. Ale może jest jakieś inne wytłumaczenie.
    W pełni się zgadzam.
    Mój czujnik temp. (pokojowy) umieszczony na wysokości ok. 1,2m od podłogi zaczyna "widzieć" (czułość 0,1*C) działanie moje gruntówki najszybciej po ok. 2h od załączenia. I to mówimy o temp. w okolicach 0C na zewnątrz i temp. DZ 7-8C na wejściu do PC.
    Jak temp. na dworze ma -15C, a temp. DZ jest w okolicach 1,5C na wejściu do PC, to czujnik zaczyna się piąć w górę po minimum 4h pracy pompy.

    Nigdy, ale to absolutnie nigdy od tych 3 zim, które są za mną, moja pompa nie taktowała. Nawet jesienią, gdy poziomy wymiennik daje ok. 8-10C, na zewn.. jest podobna temp. Pompa ma wówczas moc ok. 12 kW (przy temp. zasilania w okolicach 30C to pewnie i nawet więcej). Spokojne, minimum 2-3 h cykle pracy.

    I grunt, u mnie nader słaby, ma spokojnie czas na regenerację. Akumulacja, szczelność i ocieplenie domu sprawiło, że minionej zimy (nie było dużych mrozów) moja PC nie wyszła poza tanią taryfę.

    Za prąd od 08.10.21 do 11.04.22 zapłaciłem 1980,57 zł. Daje to koszt uśredniony 1 kWh = 0,52 zł. Za wszystko, nie tylko za PC.
    Maj 21-maj 22 to jeśli dobrze pamiętam ok. 2750 kWh zużycia przez gruntówkę, Grzeję 217m2 w tym 32 m2 garaż do temp. od 12 do 16C (jedna pętla, temp. zależna od tej na zewnątrz).

    Kupujcie, kupujcie powietrzne jak to jeden co ma dobrze pod kopułą napisał....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    Wielu Polaków ma problem z całościowym podejściem do spraw wielu.

    Słuchając argumentów, że PC powietrze-woda są tak cudownie zastanawiam się czy mają pojecie komu takową pompę zachwalają.

    Może ja tak w skrócie powiem jakie jest moje zdanie na temat PC powietrze woda.
    Poprawiajcie mnie jeśli gdzieś się pomylę.

    ....
    ............................................
    Koniec wywodu
    Nie myśl w kategoriach ściany, okna, grzejniki, czy ile węgla.
    To może być wstępny szacunek, ale to zbyt ogólnikowe dane by na nich opierać wybór mocy PC (już nie ważne czy powietrzna, czy gruntowa).

    Tu trzeba policzyć OZC budynku, link do kalkulatora podawałem wcześniej.

    OZC uwzględnia strefę klimatyczną (zakres osiąganych mrozów) i te parametry domu, które wymieniałaś.

    Dopiero znajomość OZC daje wgląd w to jakiej mocy PC jest potrzebna. Niezależnie czy to powietrzna, czy gruntowa.

    Temperatura wody w grzejnikach limituje zakres PC PW jakie można wykorzystać w danej strefie klimatycznej i potrzebnej mocy kW.
    NIE KAŻDA PC PW poradzi sobie przy mrozie -20*C lub poniżej. Ale są PC PW co bardzo dobrze sobie radzą nawet do -28*C, tylko trzeba znać OZC i strefę klimatyczną w jakiej ma pracować, i dodatkowo sprawdzić instalację grzejnikową z którą PC ma współpracować.
    Potrzebna Temp. wody ma wpływ na osiągany COP (i co się z tym wiąże koszt ogrzewania (niższy COP = droższe ogrzewanie)), tak samo temp. wody potrzebnej ma wpływ na COP przy PC gruntowych. Bo PC nie grzeje powietrza w domu, tylko wodę, a dopiero woda oddaje ciepło do powietrza w domu.

    Ocieniasz cały rynek PC PW na podstawie dwóch sąsiednich domów co mają ŹLE dobrane PC lub spartoloną instalację wodną ? = SŁABO.

    PC gruntową też można spartolić. Dać zbyt mocną lub zbyt słabą bez policzenia OZC.
    Można dać zbyt małą moc (powierzchnię) wymiennika gruntowego, co zacznie zamarzać nie wydalając tyle mocy ile potrzebuje PC. A może zamarzać, bo PC pobierając ciepło z glikolu z wymiennika gruntowego zwraca z powrotem schłodzony glikol (może o 5*C, może więcej nie wiem ile dokładnie).

    Trzeba pytać o oferty przynajmniej w trzech różnych firmach. Przy obecnych zawirowaniach cenowych są firmy CWANIAKI co próbują 8'000 do nawet 15'000 zł marży wyciągnąć.
    Gdy dwa lata temu koszt montażu PC Split wahał się w zakresie 3'500 do 5'000 zł w zależności od zakresu przeróbek w kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-06-2022 o 14:52
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #69
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kalina_xx

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Gózd
    Kod pocztowy
    26-634
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Nie myśl w kategoriach ściany, okna, grzejniki, czy ile węgla.
    To może być wstępny szacunek, ale to zbyt ogólnikowe dane by na nich opierać wybór mocy PC (już nie ważne czy powietrzna, czy gruntowa).

    Tu trzeba policzyć OZC budynku, link do kalkulatora podawałem wcześniej.
    Ależ masz rację w 1000%. OZC jest tu podstawą.
    Niestety mam zbyt popieprzone wszystko by móc liczyć kalkulatorem ogólnym. Musze każde okno, każdą ścianę, każdą przegrodę osobno. Ściana północna inna-południowa inna -szkoda gadać. Nawet mam w każdym pokoju innego rodzaju grzejniki.

    Ale nie o tym mowa była.

    Rynek pomp ciepła jest trudny i problematyczny dla laika. Wciskają kit aż miło.....niestety. Już czuję że nie będzie mi tak łatwo znaleźć kogoś do kolektora poziomego. A walka miedzy zwolennikami PC powietrze-woda i PC grunt zawsze będzie.
    Jak do tej pory wracam zawsze do punktu wyjścia- czyli PC którą na początku wybrałam. ( Nie Konceptus )
    Szkoda że temat zszedł na inne tory.
    Z chęcią bym posłuchała porównania między kolektorem poziomym a sondą spiralną. (gdzie szukać wykonawcy) Pomijając zupełnie temat Konceptusa.

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    A walka miedzy zwolennikami PC powietrze-woda i PC grunt zawsze będzie. .
    26-634 - to III strefa, k/Radomia;
    - ekonomiczne rozwiązanie - to PC powietrze-woda,
    - PC-grunt - to raczej dla V strefy
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    ...

    Rynek pomp ciepła jest trudny i problematyczny dla laika. Wciskają kit aż miło.....niestety. Już czuję że nie będzie mi tak łatwo znaleźć kogoś do kolektora poziomego. A walka miedzy zwolennikami PC powietrze-woda i PC grunt zawsze będzie.
    J....
    Bo na fali zainteresowania klienta tego typu rozwiązaniami i za dotacjami od państwa - ruszyła fala firm, które przestawiły się z innych branż i chcą się dorobić. A same (podobnie jak ich klienci) nie wiedzą jak dokładnie pracuje Pompa Ciepła.

    Uważam podobnie jak Andrzej - do III strefy klimatycznej spokojnie starczy PC PW.
    Dla mnie wybór między PC PW a gruntową rozbija się o koszty. Gdy koszt samych PC jest zbliżony, to w gruntowych dochodzi kilkadziesiąt tys. zł na prace ziemne.
    Gdy potrzebujesz jak wcześniej padło ogólnie między 9 do 12 kW - to jednostki tylko dwu-wentylatorowe.
    Panasonic T-Cap spokojnie da sobie radę, można jeszcze porównać wydajność LG dwuwentylatorowych.

    PC gruntowe mają łatwiejszą mniej stresującą pracę. Bo przy -20*C PC gruntowe czerpiąc z gruntu +3*C podnoszą temp. z tych +3*C do +45*C (gdy są grzejniki na +45*C) = różnica 42*C, a PC PW czerpie z -20*C i podnosi do +45*C = różnica 65*C. Jednocześnie przez większość jesieni i wiosny to PC PW pracują z wyższym COP czerpiąc ciepło z powietrza +7*C do +15*C. A nawet w zimie trafiają się wyższe temp. niż +5*C.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_wykres temperatur zimy.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	459752

    Patrząc na kody pocztowe to 200 km od siebie masz dwóch forumowiczów prowadzących firmy (na prowadzenie serwisu PC już nieco daleko):
    Adam_mk - montuje PC gruntowe, tylko chłop jest specyficzny jego wpisy są sarkastyczne i pod włos, często nie wiadomo czy rozumieć jego wpisy wprost czy wspak.
    Asolt - montuje (na ile kojarzę) PC PW, ale też robi profesjonalne obliczenia OZC.

    "Dzisiaj" są problemy z dostawami, ludzie piszą że trzeba czekać po pół roku na dostarczenie PC PW. Może PC gruntowe mają krótszy czas oczekiwania, bo jest nimi mniejsze zainteresowanie na rynku. A firmy co montują gruntówki są na rynku od kilku lat, to powinny mieć lepszą orientację jak działa PC i jak ją dobierać. Ewentualnie tu dopatrywałbym się przewagi firm montujących PC gruntowe.

    Jeśli chodzi o wymienniki gruntowe, to jak tak czytam, to na logikę te koszowe mają sens, bo są głębiej w ziemi - to i niższe ryzyko przemarznięcia gruntu i mogą mieć 1-2*C wyższą temp. pracy.
    Mała wątpliwość pojawia się co do regeneracji, w koszowym spirala leci gęściej, to może mocniej wychładzać grunt w otoczeniu spirali. Czy dzięki większej głębokości grunt zregeneruje się szybciej? Nie wiem.
    W płaskim wymienniku spirala jest rozłożona na większej powierzchni - to wymiana odbywa się rozciągnięta na większą powierzchnię gruntu. Przy płaskim znowu pojawia się ryzyko, że jak będzie zbyt płytko, a mróz potrzyma do dwóch tygodni, to wymiennik może zamarznąć schodząc do zera czy wręcz ujemnej temp.

    Co do głębokich odwiertów, to mają dwie wady raz że drogie wykonawstwo, dwa naruszają warstwy wodonośne w gruncie. Spotkałem się z relacją, że gdy nowi sąsiedzi wykonali takie odwierty to ludziom we wsi spadł poziom wody w studniach, a niektóre całkiem wyschły.
    Relację słyszałem przy źródełku w lesie, do którego jeździłem po wodę do akwarium.
    Po płynącej wodzie też było widać różnicę, gdy wcześniej bańka 10L zapełniała się 3-4 minuty, to potem woda ciurkała, że na zapełnienie bańki 10L trzeba było czekać po 15 minut.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-06-2022 o 15:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ....
    Gdy potrzebujesz jak wcześniej padło ogólnie między 9 do 12 kW - to jednostki tylko dwu-wentylatorowe.
    Panasonic T-Cap spokojnie da sobie radę, można jeszcze porównać wydajność LG dwuwentylatorowych.

    ....
    Nie tylko, Daikin ma jednowentylatorowe o mocach do 18 kW, od 8 do 12 kW splity (średniotemperaturowe do 65 oC, działają do -28 oC ), od 14 do 18 kW hydrosplity wysokotemperaturowe (do 70 oC , działają do -28 oC). W praktyce temperatura minimalna jest niższa nic -30 oC i dlatego nadają sie równiez do V strefy klimatycznej.

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    Wielu Polaków ma problem z całościowym podejściem do spraw wielu.

    Słuchając argumentów, że PC powietrze-woda są tak cudownie zastanawiam się czy mają pojecie komu takową pompę zachwalają.

    Może ja tak w skrócie powiem jakie jest moje zdanie na temat PC powietrze woda.
    Poprawiajcie mnie jeśli gdzieś się pomylę. W temacie siedzę od kwietnia-gdy mój kochany kraj nagle przestał węglem stać a ceny groszku osiągnęły 3000 zł
    ........
    1. Wybierz zawsze PC powietrze-woda gdy:
    a twój dom jest wybudowany niedawno-dobrze ocieplony-100% podłogówka
    b.twój dom jest dobrze termo-zmodernizowany-wszystkie okna wymienione system grzewczy dobrze zmodernizowany i posiadasz już PV
    2. Zastanów się i to bardzo mocno czy na pewno PC powietrze-woda jest akurat dla ciebie dobry gdy.
    a. termoizolację owszem przeprowadziłeś ale dając tylko styropian 15 cm jednak okna nadal są nie najlepszej jakośc no i jeszcze innych rzeczy czepić się mozna.
    b. masz nisko temperaturowe grzejniki.
    Jednak pamiętaj-w twoim przypadku źle dobrana pompa ciepła może doprowadzić do tego że rachunki za prąd cię zeżrą.
    Wiem z autopsji że to jak wygrana z totolotka. Skąd wiem?-dwa naoczne przypadki znajomych.
    3. Kiedy PC powietrze woda nie jest dla ciebie
    a. masz grzejniki wysokotemperaturowe a twoje zużycie groszku jest pow 4 t.
    b. masz dom wątpliwie ocieplony-a takowy na pewno jest-inaczej nie zużywałbyś tyle groszku.
    .................................................. .........................................
    Alternatywą dla takich żuczków jak ja jest PC gruntowa.
    Dlaczego?
    Ponieważ ryzyko że nie wyrobię na prąd jest sporo mniejsza.
    ..................................................
    Trochę obliczeń matematycznych PC woda powietrze a PC grunt.
    Koszty
    Najlepszym wyjściem dla PC pow-wod jest połączenie z PV
    40 000 maszynownia plus 37000 PV -10000(dofinansowanie)=67 000
    teraz koszty PC grunt
    40 000 maszynownia-23 000(dofinansowanie) plus DZ
    I tu rozchodzi się o koszty DZ.
    Wyceniono mi na 60 000-23 000=37 000.

    Ja osobiście chcę zejść do 50 000 - 15 000 dofinansowania 35 000 koszt.
    dla mnie zwrot w 3 lata przy tych cenach groszku i drewna.
    ....................................
    I taka mała uwaga.
    Owszem są teraz nowoczesne PC pow-woda co to da radę-tylko ile to będzie kosztować?
    Dlatego proszę by ci co mają świeżo wybudowane domki nie wypowiadały się na temat co lepsze.
    My groszkowi mamy spory problem-mamy często domy stare niedocieplone bez PV. Nie mamy na to by wydać 9 000 na ogrzanie tej zimy a co dopiero wydać 40 000. Inwestując chcemy mieć pewność że nie pójdziemy z torbami.
    .................................................. ...
    Na koniec
    PC plus grzałki
    Po co w PC pow-woda są grzałki? ano żeby dogrzać.
    Po co w PC grunt są grzałki_jako bufor bezpieczeństwa 75% w ogóle nie wykorzystywany.
    ............................................
    Koniec wywodu
    -Jak myslałem o PC-- to 4 lata czytałem czytałem i czytałem + czytałem FM, jeździłem na targi OZE i wyciągałem wnoski
    - Na wątkach o PV jak i PC jest dużo moich wpisów- No ale trzeba czytać a z tym ciężko. Każdy chce JUŻ wszystko wiedzieć
    -nie mam nowego domu ( jak byś czytała wątki to byś wiedziała ) no ale lenistwo góruje.
    -Tam też było napisane że posiadam ogromny mostek termiczny ( wymaga docieplenia ok 100m2 ) ale tego też nie wiesz.
    - Też byłem na węglu i to dość długo ( dom z 1997r)
    - Gdy zacząlem przygodę z OZE to był 15r bo wiedziałem że to tak kolorowo nie będzie.
    -4 lata jechałem na czystym prądzie -bo wiedziałem że wtedy on w II tar był po 19gr.-- do 24gr. i zamiast się smolić i wydawać kasę na węgiel miałem w domu czysto----Tego też nie wiesz bo leń siedzi w tobie
    - Co do tego pana --- NIE UBLIŻAM lecz on ( sam parę lat temu pisał ) w 1981r miał 30lat -to co on możę? no dobra 29lat tak pisał.
    też i parę lat temu proponował idealną PV off z akumulatorów ze złomu. KTO ma choć trochę pojęcia to wie że to starczy na 1 żarówkę na parę minut pracy
    -Nigdy nie byłem zwolennikiem że PC pow. woda jest najjjjjjjjjjjjjjjj lecz trzeba włączyć własne myślenie i wybrać to co daje mi większe korzyści.
    -po co grzałka w PC jest i już lecz ona raczej sie nie włączy bo i po co? ( zachęcam do poważnej lektury ) bo tak jak piszesz każdysprzedawca zachwala swoje lecz inwestor ma wlasną głowę.
    _ to jest tak jak z tymi RUSKIMI -- po co mu na czołgu stary Ukraiński kibel jak on w swej lepiance nie ma bieżącej wody . Zapewne nawali w niego i po sprawie. Tobie też ktoś nakładł do głowy że gruntowa i już . Nie mówię że zła lecz z tym wiążą się inne tematy. Postawisz kosze lub odwierty które wykona firma pana JANUSZA i co da gwarancję że tej mocy wystarczy?, że w lipcu nie zamrozisz tak ziemi że łopata nie wejdzie( fakt ) ze szkolenia o PG Dom będziesz grzać a grunt w okól domu mrozić? ( tak ten układ chodzi ja nie przeczę ale to trzeba zrobić z głową . ( Stać cię na takie ryzyko? ) Ile tych dni w roku jest takich że PC PG jest wydajniejsza od PC PW? zawsze tam gdzie temp. jest pow 0*C PG PW wygra a takich dni jest większość zimy Cała jesien i wiosna
    - Po za tym u ciebie jak nie zejdziesz z temp zasilania to czy to gruntowa czy powietrzna ---będą koszty
    _ a co to takiego grzejniki niskotemperaturowe? kto ci to wpoił w głowę? Każdy grzejnik MOŻE być niskotemperaturowy. Po za tym grzać DOM to trzeba umieć błędem jest ciepło przez parę godz. a na drugi dzień gonienie temperatury. I to na wysokich parametrach. Uważasz żę Gruntowa zrobi to TANIEJ?
    Temp w domu 24/24h ma byc stała dopuszczam od 0,5 do 1*C spadku w nocy lecz gdy wstaję czyli tak jak u mnie 22,6*C do 23,4*C non stop.24/24h
    Czytaj i wyciągaj wnioski nie tylko z tego forum. Spalałaś 4t węgla --dlaczego 4t? Jaki dom ( m2) jaka temp.? jaki to piec? Jak stary kopciuch niedocieplony bo takie też były --masz odpowiedź . Po za tym w takich piecach powinien być bufor aby on pracował z max wydajnością . No ale to inny temat.
    Ja jak to już pisałem wycofuję się pomału z FM --bo co tu robić? W koło jedno i to samo a słuchających z uwagą -MAŁO
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    ...
    .................................................. ...
    Na koniec
    PC plus grzałki
    Po co w PC pow-woda są grzałki? ano żeby dogrzać.
    Po co w PC grunt są grzałki_jako bufor bezpieczeństwa 75% w ogóle nie wykorzystywany.
    ............................................
    Koniec wywodu
    Po wpisie Voymara, przeczytałem jeszcze raz twój wpis :

    Im więcej wpisów to jednak coraz bardziej zaczynam się utwierdzać w przekonaniu, że założyłaś ten temat by robić reklamę pompom gruntowym.
    Niektórzy są bardziej wyczuleni, bo o reklamie pisali na chyba drugiej stronie tego tematu.

    Mam OZC 7,2 kW pompa Powietrze-Woda 6 kW (ale porządnej firmy), grzejniki policzone na temp. wody +45*C.
    Zima 2020/2021 mroźniejsza poszło 3'920 kWh prądu za całą zimę. Przy G11 po 0,63 zł koszt ogrzewania to = 2'470 zł (podobne pieniądze 2'100 do 2'500 zł płaciłem za węgiel w łagodniejsze zimy). SCOP 3,6.
    Zima 2021/2022 stałe +22*C/24h w domu, poszło prądu 3'750 kWh, taryfa G12W (65% w tanich godzinach). SCOP 3,6.
    Rachunek otrzymam dopiero w rozliczeniu grudniowym, to nie wiem jakie dokładnie kwoty wyjdą. Przyjmując średnią z taryf na 0,70 zł za 1 kWh - to wyjdzie 2'625 zł. Chyba niedrogo skoro jak piszesz 1 tona groszku tyle potrafi kosztować.

    Tyle pobrała PC na grzanie, bez odliczania PV.
    Więc PV wcale nie musi być by było tanio, starczą grzejniki policzone na wodę +45*C.

    Grzałka za całą zimę przepracowała 4 godziny, uruchomiła się tylko w grudniu.
    Kompresor przez całą zimę przepracował 4'164 godziny.
    To te 4 godziny grzałki w stosunku do godzin kompresora to =0,1 %.
    Przypominam PC PW słabsza bo 6 kW, gdy OZC wyszło 7,2 kW, instalatorzy polecali mi 8 kW (a Panasonica 9 kW). Więc nie pisz głupot o grzałkach.
    PC grzeje całodobowo, więc 2-3 godziny spadku temp. o poranku nie robi wrażenia na ocieplonym budynku, ani na PC. A przez całą dobę nie ma -20*C, tylko jak jest taki spadek to max 3 godz. o poranku, a w ciągu dnia rośnie do -12*C.
    Gdyby to była ta polecana 8 kW, to grzałka by wcale się nie uruchomiła, ale byłoby większe ryzyko taktowania w temp. powyżej +3*C lub +4*C.

    10-15 lat temu ludzie robili taki sam błąd przechodząc na GAZ.
    Mieli dom nieocieplony, grzejniki na +65*C i jak palili węgla za 3'000 zł, to po przejściu na gaz mieli rachunek za zimę na 4'500 zł.

    Z dużym prawdopodobieństwem jest ta sama sytuacja w domach o których piszesz.
    Do grzejników +65*C założyli PC PW i teraz się dziwią, że mają rachunek nawet do 6'000 zł.
    A dom albo bez ocieplenia, albo w najlepszym razie 5 cm białego styropianu (o najsłabszej Lambda), a o izolacji dachu jakoś nie pomyśleli.

    To są tego typu przypadki, a TY ewidentnie wyolbrzymiasz by ludzi zniechęcić do PC PW, a przeciwnie - zachęcić do kupna droższej PC gruntowej.

    Bo w Twoim mniemaniu gruntowa poradzi sobie lepiej.
    Rozczaruję Cię, jak potrzeba na grzejnikach +65*C - to grzanie PC gruntową też będzie drogie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-06-2022 o 11:01
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #75

    Domyślnie

    Marco36
    Dajesz ludziom wiedzę na tacy - ale to na nic;
    - to są jednostki o mentalności zwolenników PiS,
    - mają zryty beret dokumentnie i nic do nich nie dociera,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #76

    Domyślnie

    Andrzej5101
    Pisząc swoje wpisy, odpowiadam danej osobie, ale jednocześnie wiem, że forum czyta więcej ludzi.
    Więc swoje wpisy piszę rozszerzone o ten konspekt innych ludzi.

    Kalina być może jest współpracownikiem konceptusa.

    Ale inni poczytają i wybiorą mądrzej.
    Patrząc na licznik odwiedzających, i liczbę wpisów (przy tym pisze 5 tych samych osób) - to jednak jest duża część ludzi co nawet nie ma konta na forum, ale go czyta.

    Ja też przed wyborem PC czytałem forum muratora bez konta i logowania.
    Konto założyłem może po kilku tygodniach czytania, by dopytać o kilka kwestii.
    A na koniec tak się złożyło, że zostałem.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-06-2022 o 11:05
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Marco36
    Dajesz ludziom wiedzę na tacy - ale to na nic;
    - to są jednostki o mentalności zwolenników PiS,
    ....,
    Masz jakies badania potwierdzające tę tezę?
    Rozmawiam w wieloma inwestorami i nie zauwazyłem takiej korelacji.. Zauwazyłem ze sp...tolone instalacje powodują niechec do nich i powstawanie mitów i niedomówien.
    Szczegolnie dotyczy to PC.

  18. #78

    Domyślnie

    Przeczytałem z zainteresowaniem, temat gruntowa vs powietrzna (monoblok)- jak myślicie: czy warto wg Was brać pod uwagę podczas planowania inwestycji w pompę warunków w których ma pracować elektronika? Patrząc na b. dobre pompy powietrzne na chwilę obecną nie są już tak atrakcyjne cenowo w porównaniu do pompy gruntowej. Sposób ogrzewnia to wg mnie wybór na lata - jak myślicie gdzie ma szanse pracować dłużej urządzenie naszpikowane elektroniką - w warunkach na dworze gdzie warunki pogodowe zmiejniają sie bardzo mocno, temperatura, wilgotność i inne czy w pomieszczeniu ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi?

  19. #79

    Domyślnie

    Jeśli masz dostęp do ofert w zbliżonej cenie.
    To myślę, że pod kątem elektroniki, to gruntowa ma lepiej, bo jest w piwnicy w stabilnych warunkach.
    Pod warunkiem, że piwnica nie jest zawilgocona.

    No i czy te zbliżone ceny to nie są na sam sprzęt? a do gruntowej dojdzie jeszcze ze 10 do 30 tys. na roboty ziemne, w zależności którą z wersji wymiennika wybierzesz.

    I jak wcześniej pisałem, gruntowymi jest mniejsze zainteresowanie, to możliwe, że będą łatwiej dostępne bez oczekiwania pół roku na dostawę od producenta.
    Chociaż z terminami na roboty ziemne, to też może jednak z pół roku trwać. Takie moje przypuszczenie, bo w branży nie siedzę.

    -------------------------------

    Tak się zastanawiam, na etapie budowy nowego domu, czy nie warto by dać wymiennika poziomego pod budynkiem.
    Tu:
    - nie wiem czy taka wielkość wymiennika starczy, przy dobrze izolowanym budynku może by starczyło;
    - dom da osłonę przed mrozem,
    - a z drugiej strony pod domem jest bardziej sucho (osłania od deszczu), to może być gorsza regeneracja wymiennika.

    Z kolei przy WT2021 dom zbliża się do prawie pasywnego, to powoli, poniżej OZC 5 kW, sens zakładania PC spada. Proporcje zapotrzebowania na energię w stosunku do kosztów inwestycji robią się mniej korzystne

    Takie zapotrzebowanie na poziomie 3-4 kW to już mała moc.
    W obecną zimę uruchomiłem grzałkę 3 kW w moim bojlerze CWU 200L i o ile sobie przypominam to temp. wody doszła do +57*C (czujnik w połowie wysokości bojlera) i kilka godzin później nie podniosła się wyżej.
    Wnioskuję, że na 200L wody do tego w zimniej piwnicy +10*C - grzałka 3 kW jest zbyt słaba.
    Taka dygresja z tego, że przy PC 4 kW, może i starczy na grzanie prawie pasywnego domu, ale bojlera bez pomocy mocniejszej grzałki nie zagrzeje wody do +60*C lub wyżej do wygrzania legionelli.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-06-2022 o 09:11
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #80
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kalina_xx

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Gózd
    Kod pocztowy
    26-634
    Posty
    27

    Wink

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    -Jak myslałem o PC-- to 4 lata czytałem czytałem i czytałem + czytałem FM, jeździłem na targi OZE i wyciągałem wnoski
    Chcesz bym wiedzę ,którą ty zdobywałeś przez 4 lata zdobyła przez dwa miesiące?
    Daj mi choć rok. I nie nazywaj mnie leniem-bo ja mam zamiar 4 razy szybciej ogarnąć temat.

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony