dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie pompy obiegowe dla małego i dużego obiegu

    Witam.
    Mam prośbę o opinię na temat parametrów pomp dla małego i dużego obiegu.
    Chodzi o poniższą instalację grzejnikową, do której zostanie podłączona pompa ciepła poprzez bufor (połączenie równoległe), załączam rysunek:


    Parametry na tabliczce znamionowej pompy ciepła są następujące: "Maksymalne ciśnienie wody: 1000 kPa, Min ciśnienie wody: 20 kPa, Przepływ wody: 1.22 m3/H, Rozmiar rur: 3∕4 Inch"
    Odległość od pompy ciepła do bufora wynosi 3m. Bufor jest ulokowany w piwnicy - 2m poniżej pc.

    Dla dużego obiegu wykonałem obliczenia w programie Audytor co i uzyskałem poniższy wynik:

    Tutaj uwaga, że obliczenia zostały wykonane dla temperatury zewn 0st ponieważ PC będę używał tylko w okresie przejściowym a piec co gazowy będzie odcinany zaworami. Zapotrzebowanie na ciepło budynku przy temp zewn 0C wynosi 4kW i taką wydajność mają grzejniki dla temp czynnika 45/40.
    Może warto dodać, że piec gazowy co posiada wbudowaną pompę o oznaczeniu VP4-ZE 15 o mocy 75W ale z nim instalacja pracuje na innych parametrach niż będzie pracowała z pc.

    W układzie jest następująca ilość elementów: miedziane rurki 22mm (biegnące od bufora do miejsca podłączenia z rurkami fi1 8mm) - 15m (liczę już zasilania i powroty), rurki fi 18mm ok 50m, rurka fi 15mm również ok 50m, ok 50 kolanek 90st, ok. 15 trójników oraz 9 grzejników stalowych Purmo o mocy łącznej 12kW (dla 75/55). Oprócz tego zawory zwrotne, pewnie sprężynowe za pompami obiegowymi.

    Nie jestem pewny ale wydaje mi się, że dobrana moc pompy obiegowej przez program (biorę oczywiście pod uwagę, że może czegoś nie uwzględniłem w obliczeniach) jest zbyt mała.
    Jeśli chodzi o pompę dla małego obiegu to nie wiem jak to wyliczyć. Na tabliczce znamionowej pc są dane: przepływ 1,22m3/h oraz ciśnienie 20kPa ale nie wiem czy te dane można w moim przypadku bezpośrednio przełożyć na parametry pompy obiegowej.
    Na rysunku z instalacją naniosłem parametry pomp ale to tylko moja twórczość a rzeczywistość może się okazać zgoła inna. Obawiam się niedowymiarowania pomp bo wówczas to już kompletna kicha. Obecne elektroniczne pompy mają dosyć szeroki zakres regulacji więc może warto wziąć pompę tego typu? Sprzedawca, któremu przedstawiłem sprawę zaproponował dla obu obiegów pompy LFP 25/40-70Z.

    Będę wdzięczny za poradę jakie pompy należałoby zastosować.
    pozdrawiam serdecznie.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 13-07-2022 o 07:36

  2. #2

    Domyślnie

    Podstawy prawidłowego funkcjonowania PC;

    -1/ moc cieplna grzejników dla temperatury 45/35/20 C
    .........musi być = > od mocy cieplnej lokalu , budynku;
    ....a/ moc grzejnika dla 35/45/20 C - to tylko 0,5779 mocy grzejnika dla 55/45/20 C,
    ....b/gdy moc grzejników będzie mniejsza, to będą wyższe temperatury zasilania na PC i tym samym mniejsze COP, czyli wyższe koszty,

    -2 /zład wodny instalacji powinien wynosić = N * 20 l/kW
    ..... - gdzie N - to moc PC w kW,
    Ja miałem podobnie jak Ty;
    - kocioł gazowy 2-funkcyjny + grzejniki,
    - wpiąłem instalacje z PC do instalacji grzejnikowej stosując zawory zamykające obieg PC i obieg kotła,
    - na powrocie zamontowałem zbiornik 50 l,
    ......- bufor równoległy - to spadek temperatury zasilania 1 do 3 stopni,
    - musiałem zwiększyć moc grzejników wg; zasady powyżej,

    -3/ jaka minimalną moc ma PC w temperaturach > 0 C???

    -4/ przelicz moc grzejników dla 45/35/20,
    -5/ oblicz moc cieplną budynku,
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 13-07-2022 o 11:25
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3

    Domyślnie

    Andrzejku, temat jest o pompach, przeliczyłem już i zapotrzebowanie na ciepło i moc grzejników.
    Tu wszystko powinno grać.
    Chodzi mi o pompy, o jakich parametrach zastosować dla podanych poprzednio wartości.

  4. #4

    Domyślnie

    Pompę małego obiegu dobierz na parametry podane w pompie.
    Przepływ nominalny i opór wymiennika pompy, powinieneś znaleźć w danych technicznych

    Dla dużego obiegu kup pompę elektroniczną z możliwością regulacji
    O parametrach zbliżonych do tej, którą masz w kotle
    Po zamontowaniu ustawisz możliwe wysoki przepływ, tak by instalacja nie szumiała

    Nie wiem, czy jest sens tak się na tym rozwodzić
    Nie pogodzisz instalacji skonfigurowanej dla kotła gazowego z parametrami optymalnymi dla pompy ciepła
    Bufor załatwia sprawę tej "niekompatybilności"

    PS. Do doboru pompy liczysz opór najbardziej niekorzystnego odcinka, ale przepływy musisz zsumować z wszystkich grzejników
    Ostatnio edytowane przez _John ; 13-07-2022 o 23:29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony