dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Pleśń/grzyb na ścianie i suficie.

    Dzień dobry,
    to mój pierwszy post, także przepraszam, jeżeli w złym miejscu. Mój problem dotyczy pojawiającej się pleśni/grzybu w jednym z pokoi (strona połnocno-zachodnia). Pojawia się co roku na jesień, niedawno po tym mocno wilgotnym okresie jakby bardziej się nasiliło. Po wyczyszczeniu specjalnym środkiem po paru dniach pojawia się z powrotem. Nadmienię, że pokój, jak i reszta domu są codziennie wietrzone, a temperaturę w okresie grzewczym trzymamy do 20 stopni. Dom kupiłem od dewelopera 3 lata temu. Chciałem zapytać, co może być przyczyną zaistniałej sytuacji. Czy może to być problem w niewysuszonych ścianach czy coś z dachem ( brak poddasz użytkowego ), czy może coś jeszcze innego? W załączeniu zdjęcia.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221121_114305.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	462250   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221121_114233.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	462251   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221121_114223.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	106,6 KB
ID:	462252  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.484
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Prawdopodobnie w miejscach wykwitów grzyba jest obniżona temperatura, spowodowana niedostateczną izolacją termiczną. Przy oknie z kolei mogą pojawiać się przedmuchy. Ja bym sprawdził te miejsca kamerą termowizyjną. Koszt takiego badania nie jest wielki.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    Nie widać nawiewników - wentylacja jest?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    Czy jeżeli w tych miejscach okaże się niższa temperatura, to da radę coś z tym zrobić?
    Nie ma w żadnym oknie nawiewników. Czy warto kupić takowe i zamontować?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.484
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lawrent Zobacz post
    Czy jeżeli w tych miejscach okaże się niższa temperatura, to da radę coś z tym zrobić?
    Nie ma w żadnym oknie nawiewników. Czy warto kupić takowe i zamontować?
    Zacznij od wentylacji. Jezeli nie ma nawiewników, to jak deweloper zapewnia właściwą wymianę powietrza w pomieszczeniach? Zapytaj.
    Z mojego doświadczenia wiem, że nawiewniki mogą jednak nie wystarczyć i trzeba będzie dołożyć wentylatory w łazience i kuchni.

    Jeśli temperatura jest tam niższa, to może to być grubszy temat, bo będzie dotyczył termoizolacji. Może wystarczy poprawić, a może trzeba będzie mocniej zapłacić (poprawki od strony elewacji).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.404

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lawrent Zobacz post
    Czy jeżeli w tych miejscach okaże się niższa temperatura, to da radę coś z tym zrobić?
    Nie ma w żadnym oknie nawiewników. Czy warto kupić takowe i zamontować?
    Warto, bo nawiewniki to niezbędny element wentylacji grawitacyjnej (bo przecież te okna mają 3 lata a nie 40). Wietrzenie czasowe to tylko substytut wentylacji. Proszę sprawdzić czy przy zamkniętych oknach jest prawidłowy ciąg w kanałach kominowych. Były też chyba jakieś przeglądy kominiarskie, coś było mierzone?

    Nawiewniki powinny być w każdym pomieszczeniu za wyjątkiem łazienek. W zależności od typu nawiewnika można dobrać przepływ, więc dodatkowe wentylatorki nie są niezbędne, ale się przydają.
    U mnie np. nawiewniki przewiercane przez ramę okazało się, że zastały nieprawidłowo zamontowane tzn. otwory w ramie wykonano dużo mniejsze niż zaleca producent dla tego modelu - muszę je zdjąć i rozwiercić otwory aby zwiększyć przepływ... ale nawet w obecnym stanie dużo poprawiły i praktyznie nie mam już zaparowanych okien. W razie ekstremalnych warunków pogodowych (wichury, mróz) te kilka dni w roku można nawiewniki przydławić jednym ruchem.

    Ze zdjęć wygląda na mostki termiczne czyli niedokładne ocieplenie/obróbka okna. Może styropian elewacyjny nie zachodzi na ramę okna. Zdjęcia wnęki okiennej od zewnątrz coś by wyjaśniły być może.
    Pirometr (termometr laserowy) do zmierzenia temparatury powierzchni w punkcie pojawienia się grzyba i higrometr do zmierzenia pary wodnej w powietrzu pozwolą na obliczenie czy faktycznie występuje tam punkt rosy w jakimś okresie. Być może usprawnienie wentylacji wystarczy a może trzeba będzie dodatkowo podnieść ogrzewanie do 21stC. Są kalkulatory on-line do obliczania punktu rosy to można łatwo sprawdzić parametry.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony