dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zerovld

    Zarejestrowany
    May 2023
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    4

    Domyślnie Dodatkowa izolacja na nieogrzewanym poddaszu

    Cześć

    Mam nieogrzewane poddasze, na którym mam położone 15cm wełny mineralnej między drewnianymi belkami stropowymi. Na belkach leżą deski (niezbyt szczelnie, są między nimi odległości około 1cm) po których mogę w razie czego chodzić.

    Chciałbym docieplić dom kładąc na to wszystko dodatkową warstwę wełny mineralnej o grubości 15cm. Tak jak na rysunku poniżej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	12,9 KB
ID:	464838

    Czy mogę tak zrobić? Czy drewno nie będzie gnić? Może da rade zrobić to lepiej?

    Z góry dziękuję i pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.403

    Domyślnie

    Możesz tak zrobić ale chodził po tym już nie będziesz.
    Jeśli obecnie w okolicach deskowania nic złego się nie dzieje to dodatkowe docieplenie nie spowoduje żadnych negatywnych zjawisk w drewnie.

    Rozumiem że sufit pod pierwszą warstwą wełny posiada paroizolację w postaci folii?
    Co jest na dachu. O ile pod pokryciem dachowym nie ma deskowania to może lepszym wyjściem jest połozenie izolacji pomiędzy krokwiami.
    Taki zabieg da podobny efekt a dodatkowo pozwoli na ewentualne wizyty na poddaszu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zerovld

    Zarejestrowany
    May 2023
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Możesz tak zrobić ale chodził po tym już nie będziesz.
    Jeśli obecnie w okolicach deskowania nic złego się nie dzieje to dodatkowe docieplenie nie spowoduje żadnych negatywnych zjawisk w drewnie.

    Rozumiem że sufit pod pierwszą warstwą wełny posiada paroizolację w postaci folii?
    Co jest na dachu. O ile pod pokryciem dachowym nie ma deskowania to może lepszym wyjściem jest połozenie izolacji pomiędzy krokwiami.
    Taki zabieg da podobny efekt a dodatkowo pozwoli na ewentualne wizyty na poddaszu.
    Nic złego do tej porty się nie działo z drewnem. Paroizolację mam tylko nad łazienką, reszta pomieszczeń jej nie ma.
    Mam pełne deskowanie pod gontem.
    Jedyne miejsce gdzie mam zamiar wchodzić na poddasze to tylko do okna dachowego, dlatego moim kolejnym pomysłem było zrobienie "chodnika" z twardej wełny mineralnej.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.403

    Domyślnie

    Brak paroizolacji to błąd. Oczywiście w łazience pary jest najwięcej ale jest także kuchnia i inne pokoje.
    Twarda wełna nie jest twarda na tyle aby unieść Ciebie tam wędrującego.
    Jednorazowe przejście zawsze spowoduje odkształcenie które nie powróci do 100% wysokości.

    Reasumując jeśli dotychczas z deskowaniem podłogi nic się nie działo to dodatkowa warstwa wełny także niczego nie spowoduje.
    Co innego styropian który zahamuje migracje pary w wełnie i podłodze.

    Wełna między krokwiami była by tu rozwiązaniem ale należało by zachować odstęp od deskowania dachu.

    Chodnik na dodatkowej konstrukcji z legarów to już wymyślanie i kłopoty.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.404

    Domyślnie

    Cytat Napisał zerovld Zobacz post
    Nic złego do tej porty się nie działo z drewnem. Paroizolację mam tylko nad łazienką, reszta pomieszczeń jej nie ma.
    Nic złego się nie dzieje zapewne tylko dzięki temu, że deski są ułożone ze szczeliną, która pozwala na wystarczającą cyrkulację powietrza w wełnie. Paroizolacja powinna być rozłożona nad wszystkimi pomieszczeniami ogrzewanymi, bo wszędzie tam występuje migracja pary wodnej a nie tylko nad łazienką. Dołożenie wełny nie zablokuje przepływu powietrza, więc sama w sobie nie będzie szkodliwa. Szkoda jednak pozbywać się możliwości swobodnego poruszania się na poddaszu i możliwości składowania tam czegoś, ale skoro nie jest to potrzebne to Twoja decyzja.
    Czy są jakieś inne negatywne objawy niewystarczającej grubości dotychczasowego ocieplenia czy też jedynym powodem jest chęć zmniejszenia rachunków na ogrzewanie?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zerovld

    Zarejestrowany
    May 2023
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Brak paroizolacji to błąd. Oczywiście w łazience pary jest najwięcej ale jest także kuchnia i inne pokoje.
    Twarda wełna nie jest twarda na tyle aby unieść Ciebie tam wędrującego.
    Jednorazowe przejście zawsze spowoduje odkształcenie które nie powróci do 100% wysokości.
    Ja to teraz wiem Ten kto budował ten dom 20 lat temu miał jednak inne zdanie.
    Co do chodników to będę musiał w takim razie coś wymyślić innego.

    Cytat Napisał maaszak
    Czy są jakieś inne negatywne objawy niewystarczającej grubości dotychczasowego ocieplenia czy też jedynym powodem jest chęć zmniejszenia rachunków na ogrzewanie?
    Utrata ciepła jest jedynym powodem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony